Ege Bölgesi Gezi Rehberi

Arabayla Ege Turu

Araba ile Ege turu yapma fikri tatilinizi oldukça eğlenceli bir şekle dönüştürebilir. Günübirlik konaklamalar eşliğinde bir seyahat etmek herkesin hayali olsa da bunu realiteye dökebilmek maalesef her insana nasip olmuyor. Arabayla Ege turu nasıl yapılır sorusunun cevabı elbette ki güzel bir rota belirlemekten geçiyor.

Ege’nin incisi olarak kabul ettiğimiz Çeşme, Bodrum, Marmaris gibi yerlere bir tatil süresince gitmek, gezilecek olan onca tarihi yeri sadece bir tatil süresine sıkıştırmak yapılabilecek en güzel şeylerden bir tanesidir. Yazın sıcağında Ege’nin soğuk denizine girerek serinlemek ve onlarca plaj görmek düşüncesi bile insanın hayallerini zorluyor. Yazımız boyunca sizleri araba ile birbirine yakın ama görülecek kadar değerli olan yerlere götüreceğiz.

ARABAYLA EGE TURU NASIL YAPILIR?Arabayla Ege Turu, Arabayla Ege Turu nasıl yapılır, Arabayla Ege Turu rotaları, Arabayla Ege Turu yapmak, Araçla Ege Turu

Arabayla Ege turu yapmaya karar verdiyseniz eğer bu konuda ilk yapmanız gereken bir rota oluşturmaktır. Rota hakkında karar verdikten sonra yapmanız gereken diğer şey ise yanınızda bulunması gereken malzemeleri toplamaktır. Acil durumlarında düşünülmesi ile birlikte yanınıza alacağınız malzemeler ile birlikte tatil sürecinizin şahane geçeceğine dair hiçbir kuşku taşımazsınız.

EGE TURU ROTALARI

Herkesin aklında bir Ege turu yapmak mutlaka vardır. Ancak bu turun nasıl olacağı, nereden başlayıp nerede biteceği ya da rotalar üzerinde nerelerin ziyaret edilebileceği noktasında belirsizlikler yaşayabiliriz. Bu belirsizlikleri ortadan kaldırmak için sizler için oldukça detaylı bir “Ege Turu Rotası” oluşturduk. Bu rotayı Marmara Bölgesi’nden yola çıkacaklar için -ki sağlam bir tur için buradan başlamanızı tavsiye ederiz- oluşturduk ama siz kendi tatil sürenize ve güzergahınıza göre uygun bir yerden başlangıç yapabilir ya da Ege turu güzergahını tersten uygulayabilirsiniz.

Ege Turu, Ege Turu rota, Ege Turu rotası, Ege Turu rotalarımız, Ege Turu rotası ne olmalı, Ege Turu gezi rotası, Ege Turu haritası, Arabayla Ege Turu, Arabayla Ege Turu haritası, Arabayla Ege Turu Rotası

Gezim İçin Hazırlamış Olduğum Rota

Aşağıda yer alan “Arabayla Ege Turu” güzergahımızı uğrak yerlerde oldukça detaylı bir gezi haritasıyla ele aldık. Bir tarih tutkunu olarak deniz turizminin yanında tarih turizmini de bu güzergaha ekledim. Sizler de vaktinize ve ilginize göre seçimler yapabilirsiniz. Ayrıca aşağıda yer alan gezi önerilerimizdeki tarihi ve doğal güzelliklerin (kırmızı olanların) üzerine tıklayarak o yerler hakkında bilgi bulacağınız makalelerimize göz atabilirsiniz.

Ege Gezi Rotası

İşte aslında kendi gezim için hazırlamış olduğum bol detaylı “Ege Turu Haritası“:

Geziye başlamadan önce “Tatil çantasında olması gerekenler” başlıklı yazımızı da göz atmanızı tavsiye ederiz.

1. Çanakkale

Hayatınız boyunca unutamayacağınızı iddia ettiğimiz bu turun ilk güzergahını beni her seferinde büyülemeyi başaran Çanakkale oluşturmaktadır. Çanakkale hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle mutlaka gidilmesi ve detaylı bir şekilde gezilmesi gereken şehirlerimizdendir. Burada şehir merkezini zaten gezecek olduğunuzu düşündüğümüzden ilk gezi önerimizi destansı hikayesiyle “Çanakkale Savaşı”nın izlerini bulabileceğiniz ve milli hislerin en derin izlerini keşfedeceğiniz Şehitlikler, Gelibolu, Çimenlik Kalesi olarak yapmak istiyorum. Onun dışında merkezde yer alan Truva Atı heykelini ve Troya antik kentini gezi listesinize almalısınız. Tabii Çanakkale’ye kadar gitmişken şehrin meşhur peynir helvasının tadına bakmazsanız olmaz.

Nereleri Gezmeli?

 • Şehitlikler
 • Çimen Kalesi
 • Gelibolu
 • Truva Atı Heykeli
 • Truva Antik Kenti (Merkeze 40 km)

Ne Yemeli?

 • Peynir Helvası

Çanakkale ››››› Assos (86 km)


2. Assos

Çanakkale’den sonra Ege turumuzun ikinci rotasını ise tarihi bir bölge olan Assos oluşturuyor. Aristoteles’in yaşadığı ve felsefi düşüncelerinin oluştuğu yer de olan Assos’ta hem antik kent hem de Osmanlı’dan kalma tarihi Behramkale Köyü turumuzun durağı olmayı fazlasıyla hak ediyor. Burayı aynı gün içerisinde gezebilir, plajında buz gibi suyun tadını çıkararak yolunuza devam edebilirsiniz. Eğer Çanakkale’de konaklamadan buraya gelmişseniz tarihi Behramkale’de uygun fiyatlı butik otellerde konaklayıp tarihle içe içe bir gece geçirebilirsiniz.

Nereleri Gezmeli?

Assos ››››› Akçay (55 km)


3.Akçay

Balıkesir’in en huzurlu tatil beldelerinden olan Akçay, Kaz Dağları ile Ege’nin serin sularının tam da kesiştiği bir konumda bulunmaktadır. Türkiye’de oksijenin en bol olduğu yer olan Kaz Dağları, eğer vaktiniz varsa turlar eşliğinde gezmeye değer niteliktedir. Ayrıca Altınoluk gibi beldelerde buz gibi tertemiz denizin keyfini çıkararak güneşlenebileceğinizi de unutmayın. Eğer ailenizle sakin, huzurlu ama bir o kadar temiz bir yerde tatilinizi geçirmek isterseniz burada daha fazla konaklamayı düşünebilirsiniz.

Nereleri Gezmeli?

 • Kaz Dağları
 • Antandros Antik kenti
 • Şahinderesi Kanyonu
 • Sarıkız Heykeli

Nerede Yüzmeli?

 • Altınoluk Plajları (Mavi bayraklı)

Akçay ››››› Ayvalık (50 km)


4.Ayvalık

Ege’nin adı hak ettiği kadar yayılmasa da en güzel tatil beldelerinden olan Ayvalık, yaz aylarında oldukça kalabalık bir turist akınına uğramaktadır. Burası en azından bir gün konaklanıp doyasıya gezilip ve çilingir sofralarında rakı-balık yapılmayı fazlasıyla hak eden bir yer. Tabii bunların yanında yine meşhur plajlarında yüzüp güneşin tadını çıkarmamak en büyük hata olacaktır. Gezi önerimizin başında ise mutlaka Cunda Adası yer alacaktır. Bu tarihi adanın sokaklarını adımlamadan Ege turunu tamamlamayı düşünmeyin… ve son olarak sanırım Ayvalık tostunu duymayan yoktur aramızda. Buradan Ayvalık tostu yemeden dönerseniz bunu kimseye söylemeyin sakın 🙂

Nereleri Gezmeli?

 • Ayvalık Evleri
 • Cunda Adası
 • Taksiyarhis Anıt Müzesi
 • Şeytan Sofrası Gün Batımı

Nerede Yüzmeli?

Ne Yemeli?

 • Ayvalık Tostu

Ayvalık ››››› Bergama (64 km)


5.Bergama

Eğer tarihe meraklıysanız benim gibi Ayvalık’tan sonra güzergahınız 8.500 yıllık tarihiyle Bergama olmalıdır. Tabii Bergama denilince akla gelen ilk yer UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Bergama Antik Kenti gelse de aslında ilçe genel olarak görülmeyi fazlasıyla hak ediyor.

Nereleri Gezmeli?

 • Bergama Antik Kenti
 • Kızıl Avlu
 • Hacı Hekim Hamamı

Bergama ››››› Çeşme (200 km)


6.Çeşme

Ege turunu yapmak için yola düştüyseniz ve yakınlarından geçiyorsanız İzmir’in son yıllardaki en gözde tatil yerlerinden olan Çeşme’ye uğramamak büyük bir hayal kırıklığı olabilir sizler için. Sarımsı plajları, kaplıcaları, birbirinden güzel otelleri ve sokaklarıyla Çeşme oldukça güzel bir destinasyon olacaktır. Gidin diyoruz ama baştan şunu da ifade edelim ki Çeşme tahminlerinizin ötesinde pahalı gelebilir size. Bu nedenle turunuzda bu durağı buna göre değerlendirmenizi, konaklama için detaylı bir araştırma yapmanızı öneririz. Son hatırlatma: Ege sahillerinde olduğu gibi burada da deniz ürünlerinin en lezzetli sunumlarına rastlayabilirsiniz.

Nereleri Gezmeli?

 • Alaçatı
 • Ilıca (Yüzme Tavsiyesi)

Çeşme ››››› Selçuk (157 km)


7. Selçuk (Efes ve Şirince)

Ege turunda benim en çok merak ettiğim ve uğramaktan eminim büyük keyif alacağım yerlerin başında İzmir’in tarihi ilçesi Selçuk gelmektedir. Tarihi ilçe diyorum çünkü buradaki kalıntıların tarihi neredeyse 9 bin sene öncesine kadar gitmektedir. Burada gerçekten çok kıymetli tarihi ve doğal yerler bulunduğundan Selçuk, Ege bölgesinde tura çıkan herkesin planlarında mutlaka yer alıyor.

Türkiye’deki antik kentler arasında bilinirlik açısından en başta yer alan Efes Antik Kenti burada görülmezse turunuzun hiçbir anlamı olmayacaktır. Buraları ziyaret ettikten sonra “Şirince” ziyareti yapılmazsa gerçekten çok ayıp olur. Şirince gibi tarihi ve şarapları ile ünlü olan bu muhteşem yeri görmek ve gezmek oralara kadar gitmişken kesinlikle yapılması gereken şeylerin başındadır. Ayrıca Şirince’ye yakın konumu ile bilinen “Matematik köyü” gelinmişken ziyaret edilmelidir.

Nereleri Gezmeli?

Selçuk ››››› Kuşadası (20 km)


8. Kuşadası

Selçuk’ta Efes’i gezdikten ve Şirince’yi keşfettikten sonra yol bizi Kuşadası’na kendiliğinden çekecektir. Tatil yapma gibi bir düşünceniz varsa mutlaka zaten Kuşadası’na ya gitmiş ya da burayı duymuşsunuzdur diye düşünüyorum. Masmavi ve tertemiz soğuk deniziyle hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeken Kuşadası’nı gezmeden yola ilerlemek bir kayıp olarak değerlendirilebilir.

Özellikle konumu nedeniyle buraya uğramamak ve serin sularında yüzmemek sanırım olmaz.

Nereleri Gezmeli?

 • Zeus Mağarası

Kuşadası ››››› Didim (75 km)


Bonus: Pamukkale 

Kuşadası’na geldikten sonra vaktiniz varsa Didim’e gitmeden önce tam fırsatı diyip 180 kilometre yol yapıp Pamukkale’ye gidebilirsiniz. Burası Ege turunda görülmesi gereken nadide yerlerden bir tanesidir. Pamukkale’ye uğrayarak Hierapolis Antik Kenti, Travertenler, Karahayıt Köyü, Kızılsu, Pamukkale köyü gibi şahane yerleri gezerek ömür boyu hatırlayacağınız hoş anılar biriktirebilirsiniz. Toplamda 1 gün ayırmanız yetecek olan gezi çerçevesinde akşamda Pamukkale’de kalabilir ve ertesi günü yeniden kendinizi yollara bırakabilirsiniz.

Nereleri Gezmeli?


9. Didim

Kuşadası’na 1 saatlik (75 km) mesafede bulunan Didim gerek plajı olsun gerekse ünlü “Apollon tapınağı” olsun muhakkak ziyaret edilmelidir. Didim’de kalacağınız vakit süresince kısa bir yürüyüş yaparak bir sürü filmde kendisini gösteren bu yeri gezme fırsatı da yakalayabilirsiniz. Tarihi yapıların da mevcut olduğu Didim de kilometrelerce uzunluktaki tertemiz plajlar durak yeriniz olmazsa olmazlardandır. Özellikle mavi bayraklı Altınkum Plajı, hayatınızda en azından bir kere gideceğiniz bir yer.

Nereleri Gezmeli?

Didim ››››› Bodrum (114 km)


10. Bodrum

Didim’e 110 km mesafede bulunan Bodrum’a, araba ile 1 saat 30 dakika içerisinde gidilebilmektedir. Bodruma gittiğinizde kendinizi bir sahile atıp Ege denizine karşı bırakmak istiyorsunuz ama biz size burada bir tekne turu yapmanızı öneririz. Genel olarak konsept aynı olsa da gezilen Camel Beach, Aspat Koyu, Martı koyu, Bağla ve Akvaryum Koyu ile birlikte pek çok sahil tarafına da tekne ile ulaşmanız ve oralarda da denize girmeniz mümkündür.

Yaz tatili denildiğinde akla gelen ilk yer Bodrum olmaktadır. Gerçekten büyüleyici bir yer olsa da fiyat olarak da Ege’nin açık ara en pahalı ilçesidir. Bu durumu aklınızda bulundurmanızı ve ona göre gezi planı yapmanızı tavsiye ederiz.

Nereleri Gezmeli?

Bodrum ››››› Gökova (114 km)


11. Gökova

Bodrum üzerinden Gökova’ya ulaşmak sadece 2 saatinizi alacaktır (138 km). Buranın muhteşem manzarasının tadına doymanızı öneririz çünkü Ege sahilleri boyunca belki de en güzel manzaraya sahip olan yerde olduğunuzu hemen anlayacaksınız.

Burada “Azmak çayı” yazları dahi buz gibi olan suyu ile sizlere bir şok etkisi yaratacaktır. Gökova plajına ulaşınca burada tekne turu yapmayı unutmayın. Gelibolu adası, İncekum, Su altı mağaraları, Lacivert Koy gibi harika yerleri gördüğünüze çok sevineceğinizi şimdiden söyleyelim. Özellikle sahillerinde yürürken halen bulunabilen 1. Dünya savaşından kalan mermi parçaları ve askerlere ait hatıralar gibi eşyaları bulursanız hüzünlü bir gezi dahi sizi bekliyor olabilir.

Gökova ››››› Marmaris (27 km)


12. Marmaris

Hem doğayı hem de masmavi serin bir denizi seviyorsanız gitmeniz gereken ilk yerlerin başında Marmaris gelmektedir. Burası aynı zamanda binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yaptığından inanılmaz bir tarihe de sahip.

Nereleri Gezmeli?

 • Marmaris Kalesi
 • Sedir Adası

Marmaris ››››› Datça (71 km)


13. Datça

Muğla’da tatil yapmayı planların mutlaka görmeleri gereken ilçelerden birisi de Datça’dır. Özellikle sakin ve yemyeşil doğasıyla gerçekten kendine hayran bıraktıran bir yer. Birçok mavi bayraklı plaja ev sahipiliği yapan Datça aynı zamanda tarihi güzellikleriyle de turist çekmektedir. Ege’nin her yeri birbirinden güzel fakat Datça’yı bambaşka seveceğiniz kesin.

Nereleri Gezmeli?

 • Knidos Antik Kenti

Datça ››››› Dalyan (150 km)


14. Dalyan

Gökova’ya 60 km uzaklıkta bulunan Dalyan’a araba ile 1 saatte ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu güzergah boyunca ilerlerken “Âşıklar koyu” ziyaret edebileceğiniz yerler arasında bulunmaktadır. O hani Türk filmlerinde âşıkların birbirlerine kavuşmak için kullandıkları yol işte burasıdır. Gördüğünüz zaman hemen aklınıza gelecek olan bu yolu daha önce görmedi iseniz görmenizi tavsiye ederiz.

Bunların dışında Dalyan küçük tekneler ile gezebileceğiniz harika ve sıcak bir ortam sunar sizlere. Tekne gezisi sırasında “Knaus Kaya Mezarları” görebilirsiniz. Daha sonra “İztuzu plajı” diğer durağımız olacaktır. Haberlerde de gördüğünüz üzere bu plajda gezerken karetta karettaları da görme şansınız olabilir. İztuzu plajında isterseniz yürüyüş yapın, isterseniz denize girin sonrasında yine aynı teknler ile Dalyan’a geri dönebilirsiniz.

Nereleri Gezmeli?

 • İztuzu Plajı
 • Kaunos Antik Kenti
 • Kaunos Kral Mezarları

Dalyan ››››› Fethiye (60 km)


15. Fethiye

Dalyan’dan Fethiye’ye gitmek 1 saatinizi alacak olan 60 km’lik bir yoldan oluşmaktadır. Fethiye Ege’nin bir diğer incisi konumundadır. Ekstrem spor seven insanlar tarafından sıklıkla tercih edilen Fethiye’de tüplü dalış, yamaç paraşütü gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Buradan yapılabilecek tekne turları ile “12 ada” veya “kelebekler vadisi” gibi birbirinden güzel yerlere gidebilirsiniz. Ayrıca Fethiye’ye gelmişken “Ölüdeniz” gidilmesi gereken en önemli yerlerden bir tanesidir. Akşamda konaklamanızı tavsiye edeceğimiz Fethiye’de Hisarönü’ne akşam saatlerinde gitmenizi öneririz.

Ege Turu ile ilgili sizlere önerebileceğimiz ve kesinlikle uğramanız gereken yerler bunlardır. Görüldüğü üzere birbirlerine oldukça yakın olan bu yerlerde sizlerde dilediğiniz gibi gezerek Ege sahillerinin görülmesi gereken yerlerini görebilirsiniz. Ancak hatırlatmakta fayda var ki bunları 1 dönem boyunca gezmek sizlere sıkıştırılmış bir gezi programı içerir. Yoksa bu saydığımız yerlerin hepsi ayrı ayrı zamanlarda sindirilerek gidilmesi gereken yerlerdir.

Nereleri Gezmeli?

Ege Turu Yorumları

Merhaba, yukarıdaki arabayla Ege turunu günlerce süren araştırmadan sonra kendim için hazırlamıştım. Sizlerle de paylaşarak bu muhteşem yola çıkacaklara bir rehber olmasını istedim. Sizlerden gelen öneriler ve düşüncelere de ihtiyacım var ki bu rotayı daha eğlenceli hale getirebilelim. Bu nedenle lütfen düşüncelerinizi ve önerilerinizi bize iletin. Ayrıca “GezGez İnsanı Youtube Kanalı” üzerinden paylaştığım gezi videolarına ve yakında paylaşacağım ayrıntılı “Ege Turu Videoları“nı da kaçırmamış olursunuz.

12 yorum

  • Emeklerinize sağlık. Güzel bir liste hazırlamışsınız.
   Fethiye’ de gezilip görülecek yerler arasına Babadağ’ ı mutlaka eklemelisiniz. Mümkünse de paraşütle uçmalısınız.
   Teşekkürler.

   • Güzel yorumunuz için teşekkür ederim, mutlu oldum beğenmenize. Dediğiniz gibi Babadağ da mutlaka olmalı fakat paraşütle uçmaya pek cesaret edemeyeceğimden eklememiştim listeye 🤗🙈

 • Ege turu yapıcaktık bizim için mükemmel bir rota oldu teşekkür ederiz.. Fakat bu rotayı kaç günde tamamladınız 7-8 günlük bir tatil yeterli midir?

  • Merhaba, ilginize çok teşekkür ederim. 7-8 günde bu rotayı tamamlamanız bence çok zor. Bu nedenle uygun gördüğünüz bir yerden başlayıp gününüze göre bir planlama yapmanız. Tabii hızlı hızlı gezip yola devam edecekseniz bu rota tamamlanabilir 🙂

 • merhabalar yazın izmir kalkışlı bir balkan turumuz var kalkış izmir olunca ufak da bir ege turu yapalım dedik sizin rotanızın tam tersini izmire kadar olan kısmı yapmayı düşünüyoruz fethiyeden başlayarak alaçatıya kadar 4 gün yeterli olur mu sizce

 • merhaba bu rotayı tadını çıkararak kendinizi yormadan keyifle kaç günde tamamladığınızı merak ettim ?

Yorum yap