Ege Bölgesi

Didim Plajları (Didim Beachleri, Didim Plajları ve Ücretleri)

Didim Plajları, Didim Plajı, Didim Beach, Didim Beachleri, Aydın Didim Plajları, Didim Plajları nelerdir, Didim Plajları ve koyları

Türkiye’nin popüler tatil destinasyonlarından biri olan Didim’de gezilecek yerler ve denize girilecek birkaç ana plajın ünü ilçe sınırlarını aşmıştır. Aydın’ın turistik ilçesi Didim’in girintili ve çıkıntılı yapısından dolayı eşsiz güzellikte onlarca koya ev sahipliği yapmaktadır. Hem tekne turları yaparak ulaşabileceğiniz koylar hem de eşsiz güzellikteki plajları keşfedilmeyi bekliyor.

Altınkum Plajı, Akademi Koyu, Akbük Plajı ve Martı Koyu ilçeye ait plaj ve koylardan sadece bazılarıdır. Didim plajları hakkında yeterli bilgi sahibi olabilmeniz için yazının hepsini okumanızda fayda var. Didim plajları ve koyları nasıl olduğu, koylara nasıl ulaşabileceğiniz ve ücretleri hakkında tüm bilgilere yer vermeye çalışacağız .

Didim’in En Güzel Plaj ve Koyları

1) Didim Altınkum Plajı

Altınkum Plajı, Didim Altınkum Plajı, Altınkum Plajı Didim, Aydın Altınkum Plajı, Altınkum Plajı giriş ücreti

Altınkum, Didim plajları arasında en kalabalık ve popüler plajlardan biridir. Plaj çevresinde yer alan oteller ve restoranların yoğunluğundan dolayı yüksek tatil sezonunda oldukça kalabalıktır.

Altınkum Plajı ismini altın rengindeki kumundan almıştır. Altın renkteki kumunun üzerine bastığınız zaman o rahatlama hissini başka hiçbir yerde bulamazsınız. Denizi ise sığ ve berrak, masmavi görünümündeki deniz suyu sayesinde bacaklarınızın altından geçen küçük canlıları görebilirsiniz.

Mavi bayraklı bu plaja ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz. Şemsiye, şezlong ve duş gibi hizmetler ise özel işletmeciler tarafından kiralanarak ücretlendirilmiştir. Denizden çıktıktan sonra ayaklarınızı yıkayabilmeniz için denizden iskeleye doğru yürüyün çeşmelerde ayaklarınızı yıkabilirsiniz.

Yüksek tatil sezonunda oldukça kalabalık bir plaj olduğu için plajın devamında yer alan Didim Altınkum Plajları 1. Koy Plajı, Didim 2. Koy Plajı ve 3. Plaj koylarını tercih edebilirsiniz. Didim koyları arasında yer alan bu küçük koylar oldukça küçük ve daha az tatilci buraları tercih eder.

Altınkum Plajına Nasıl Gidilir?

Didim ilçe merkezinden hareket eden minibüsleri kullanarak kolayca plaja ulaşabilirsiniz. Taksi ile ulaşmak isterseniz yaklaşık 15 ile 20 TL ücret ödemeniz yeterli olacaktır. Toplu taşıma ücretleri yaklaşık kişi başı 5 TL’dir.

2) Akbük Plajı Didim

Akbük Plajı, Didim Akbük Plajı, Akbük Plajı Didim, Akbük Plajı giriş ücreti, Akbük beachDidim Akbük Plajı, ilçeden yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan ilçenin en popüler 2. plajıdır. Altınkum Plajı’ndan sonra tercih edilen Akbük, mavi ve yeşil tonlarının hayat bulduğu yerlerden biridir.

Masmavi görünümündeki denizi sığ ve berraktır. Eşsiz denizinde dilediğiniz bütün aktiviteleri yapmaya elverişlidir. (Paletli Yüzme, Tüplü Dalış, Rüzgar Sörfü, Uçurtma Sörfü gibi aktiviteler)

Akbük Plajına Nasıl Gidilir?

Aydın ilçesine bağlı olan eşsiz tatil beldesinde yer alan Didim sahilleri ulaşım konusunda çoğunluğu oldukça kolay bulunabilir. Akbük Plajı’na ulaşabilmek için ilçe otogarından hareket eden Akbük dolmuşlarını kullanabilirsiniz.

Her 30 dakika da bir kalkan dolmuşların ücreti yaklaşık kişi başı 10 TL’dir.

3) Didim Dalyanaki Koyu

Dalyanaki Koyu, Dalyanaki Koyu Didim, Didim Dalyanaki Koyu, Aydın Dalyanaki Koyu, Dalyanaki Koyu giriş ücreti, Dalyanaki beach

Didim tatil beldesinin doğal limanı olan Dalyanaki, kış aylarında dalgaların arasında kalmak istemeyen teknelerin sığındığı doğal bir liman niteliğinde olan koydur. Ege Bölgesi’nin denizinde dalgalar birbiri ile yarışırken Dalyanaki Koyu’nda sessizliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Dalyanaki Koyuna Nasıl Gidilir?

Bu koy geçtiğimiz birkaç yıl öncesinde Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Sosyal Tesisleri’ne ait olduğu için Didim haritası incelendiği zaman Dalyanaki Koyu bu şekilde bulunmaktadır. Google Haritalar aracılığıyla buraya ulaşmak isterseniz sosyal tesis olarak aratmalı ve o şekilde yolu takip etmelisiniz.

4) Didim Akvaryum Koyu

Didim ilçesine tatil için geldiyseniz kesinlikle bir kez tekne turuna çıkmalısınız. Didim plajları ve koyları hepsini tek tek arabanızla ve ya minibüsler ile dolaşmak yerine bir kısmını tekne turunda görmenizde fayda var.

Didim Polis Moral Kamp Alanı’nın hemen yanıbaşında yer alan Akvaryum Koyu günlük tekne turlarının uğradığı bir koydur. Akvaryum Koyu, oldukça temiz, deniz dibi ise tamamen kumluk ve denizi ise sığdır.

Akvaryum Koyuna Nasıl Gidilir?

Ekibimizin kesinlikle birinci tavsiyesi bu koya tekne gezisi ile ulaşmanızdır. Tekne gezisi için yeterli imkanınız ve vaktiniz bulunmuyorsa minibüsler ile kolayca ulaşabilirsiniz. İnönü Bulvarı yönünde hareket eden minibüsleri kullanabilirsiniz, Google Haritalar ile gelmek isterseniz Didim Polis Moral Kampı şeklinde aratabilirsiniz.

5) Didim Manastır Koyu

İlçenin girintili ve çıkıntılı yapısından dolayı plajlarından çok koyları bulunmaktadır. Genellikle tatil beldeleri sahilleri ile ün kazanırken Didim koyları ile ün kazanmıştır.

Yunanistan adaları manzarası karşısında sessiz ve sakin yüzebileceğiniz bir koy mu arıyorsunuz? Didim’in Manastır Koyu tam da sizin aradığınız gibi bir yer. Ada manzaraları karşısında çok fazla tercih edilmeyen bir koydur.

Masmavi görünümündeki denizi ise sığ ve berraktır. İnce kumundaki plajında gün batımına doğru sahil yürüyüşü yapabilirsiniz.

Manastır Koyuna Nasıl Gidilir?

Didim Marina’ya doğru ilerlerken sağ tarafınızdaki yola girin yaklaşık 2,5 kilometre sonrasında koya ulaşabilirsiniz. Manastır Koyu ve Plajı yolu kötü olsa bile denizinin eşsiz manzarası ve güzelliği bütün yol yorgunluğunu unutturuyor.

6) Didim Cennet Koyu

Cennet Koyu, Altınkum Plajı kadar olmasa da bir hayli kalabalık koylardan biridir. Martı Sitesi’nin hemen yanında yer alan bu koy 400 kişilik şezlong kapasitesi ile yüksek tatil sezonunda oldukça kalabalıktır.

Sahilinin ince kumu ve denizin tamamen kumluk olması tatilcileri pek memnun ediyor. Deniz sığ ve berraktır. Deniz canlıları ile birlikte yüzmek isterseniz bu koyu tercih edebilirsiniz.

Cennet Koyuna Nasıl Gidilir?

Didim ilçe merkezinden hareket eden Martı Sitesi minibüslerini kullanarak kolayca ulaşabilirsiniz.

Martı Sitesi minibüsleri kişi başı yaklaşık 5 TL’dir.

7) Saplı Ada

Saplı Ada, Didim ilçesinin Akbük Beldesi’nde yer almaktadır. Yüzyıllar önce bölgede meydana gelen volkanik patlama sonucunda meydana gelen ada, deniz seviyesinin düşük olduğu dönemlerde kıyıdan kıyıya geçilebilen bir bağlantı yolu bulunmaktadır.

Saplı Ada’da bağlantı yolunu kullanarak denizin içinden kıyıya yürüyebilir, güvenli alanlarında denize girebilir ve harika manzara fotoğrafları çekebilmeniz açısından oldukça ideal bir tatil yeridir.

Saplı Ada’ya Nasıl Gidilir?

Didim Otogarı’ndan hareket eden Akbük minibüslerini kullanarak öncelikle Akbük tatil bölgesine geçmelisiniz. Akbük minibüslerinin kişi başı ücreti yaklaşık 10 TL’dir.

Saplı Ada, Akbük merkezine yaklaşık 5 kilometre uzaklıktadır. 254, 275 ve 405 nolu halk otobüsleri adanın tam önünden geçmektedir.

Didim plajları ve koyları hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri paylaştık, bir sonraki yazımızda Didim Beachleri hakkında tüm merak ettiğiniz soruları cevaplamaya çalışacağız.

Yorum yap