Fethiye Muğla

Ölüdeniz

Ölüdeniz, Ölü deniz, Fethiye Ölüdeniz, Muğla Ölüdeniz, Ölüdeniz Fethiye, Ölüdeniz nerede, Ölüdeniz nasıl gidilir, Ölüdeniz giriş ücreti, Ölüdeniz yorumları, Ölüdeniz hakkında bilgi

Türkiye’nin en gözde tatil merkezlerinden bir tanesi olan Fethiye’de bulunan Ölüdeniz, ziyaretçilerine cennet gibi bir tatil olanağı sunmaktadır. Turizm için biçilmiş bir kaftan olan bölgede çok sayıda konaklayabileceğiniz otelde bulunmaktadır. Arkasına aldığı yeşil ağaçlar, önünde uçsuz mavi ve beyaz kumsal ile tatilcilerin en güzel vakitlerini burada geçirmelerine yardımcı olmaktadır.

3 tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde tatil yapmak isteyenlerin ilk durağı elbette Ege ve Akdeniz sahilleridir. Buralarda yazları sadece turizm konuşulur. Her yıl turist sayısı bakımından yeni rekorlara imza atan bu iki nadide yer, insanları da bir şekilde kendisine hayran bırakarak tekrar gelmelerini sağlamaktadır. Yazımıza bu deniz hakkında biraz bilgi vererek başlamak istiyoruz.

Ölüdeniz Hakkında BilgiÖlüdeniz, Ölü deniz, Fethiye Ölüdeniz, Muğla Ölüdeniz, Ölüdeniz Fethiye, Ölüdeniz nerede, Ölüdeniz nasıl gidilir, Ölüdeniz giriş ücreti, Ölüdeniz yorumları, Ölüdeniz hakkında bilgi

Kumsalları ile ön plana çıkan Ölüdeniz 2006 senesinde rekor çoğunlukta oy ile dünyanın en güzel kumsalı olarak ilan edilmiştir. Eski tarihlerde buralarda Likyalılar yaşamakta iken daha sonra farklı devletlerin himayesi altında olduğu görülmektedir. Özellikle Likyalılar tarafından bu bölgeye “ışık diyarı” denmesi o zamanlarda da bu güzelliğin fark edildiğini bizlere göstermektedir.

İsmini nereden aldığına dair araştırma yaptığımızda gerçek kelime anlamına çok yakın bir şey olan durgunluğundan dolayı böyle bir isim verildiği anlaşılmaktadır. Yakındaki diğer kumsal ve plajlarda şiddetli dalgalanmalar yaşanırken Ölüdeniz’de sadece ufak bir rüzgârlaşma oluşmaktadır.

Bu harika yeri biraz daha incelediğimizde karşımıza 3 tane özellik çıkmaktadır. Birincisi etrafında yüzlerce bulunan ve burayı besleyen kaynak sularıdır. İkincisi doğal sularda tuz olmaması ve denizde tuz olmasından kaynaklı olarak burada devamlı bir sirkülasyon durumunun oluştuğu gözlemlenmiştir. Üçüncüsü ise gel-git olaylarının burada fazlaca yaşanmasıdır. Yaklaşık olarak denizi yarım metre kadar yükseltir ve alçaltır. Ancak bu olayların ortak noktası ise hiçbirisi gözle görülmez.

Ölüdeniz Gezilecek YerlerÖlüdeniz, Ölüdeniz plajı, Ölüdeniz plajı giriş ücreti, Ölüdeniz plajı nerede

Adını sadece Türkiye’de değil tüm dünyada duyurmayı başarmış olan ölüdeniz, sıklıkla dünya en iyi plajlar listesine girmektedir. Yakın alanlarında pek çok gezilecek ve görülecek yer olan bu bölgede sizinde değerli vakitler geçirmeniz için birkaç önerimiz olacaktır.

“Ölüdeniz lagünü” olarak bilinen bölge plajın batısına doğru düşmektedir. Yasalarca koruma altına alınan bu bölge kumu, plajı ve harika manzarasıyla birlikte insanları kendisine hayran bırakmaktadır. Ayrıca Belcekız’a 4 km mesafede bulunan “Kıdrak Koyu”nu da görmenizi tavsiye ederiz. Kıdrak koyu günübirlik gidebileceğiniz ve doğa, plaj ve çam ağaçlarıyla dolu olan harika bir mesire alanıdır. Diğer taraftansa bölgeye çok yakın olan “kelebekler vadisi” vardır ki orayı anlatmakla bitiremeyiz. En iyisi görmek diyerek diğer başlığımıza geçiyoruz.

Fethiye Ölüdeniz Otelleri

Tatil cenneti olan ülkemizin eşsiz konumlarından bir tanesine sahip olan Ölüdeniz, ziyaretçilerine kalabileceği pek çok otel seçeneği sunmaktadır. Aşağıda sizler için hazırladığımız Fethiye Ölüdeniz Otelleri listesine göz atmanızı isteriz.

  • Konfora ve Rahatına Düşkünler için Otel Listesi

Liberts Hotels Lykia, Orka Sunlife Resort, Sentido Lykia Resort & SPA, Garcia Resort &SPA, Belcekız Beach Club, Hotel Manaspark Ölüdeniz, Suncity Hotel % Beach Club, Katre Otel, Dorian Hotel Ölüdeniz, Marcan Resort Hotel, Kabak Armes Otel gibi yerlerde konaklayarak aradığınız tatili en konforlu bir şekilde geçirebilirsiniz. Güneş, deniz ve sessizlik bana göre diyorsanız bu otellere muhakka göz atmalısınız.

  • Uygun Fiyatlı Oteller

Bu oteller karşımıza dağ manzarasına sahip veya apart olarak karşımıza çıkmaktadır. Uygun fiyatlı olmasının yanı sıra aradığınız konforu da bulabileceğiniz oteller şunlardır. Kabak Armes Hotel, New St. Nicholas Garden, Paddy’s Aparts, Sugar Family Apart & Hotel, Eftelya Apart Hotel.

  • Çocuklarınız ile Birlikte Eğlenebileceğiniz Oteller

Çocuklu aileler için en önemli şey elbette ki çocukların vakit geçirebileceği bölümlere sahip olan otellerdir. Aşağıdaki listemize bakarak sizlerde bunlardan bir tanesinde konaklamak isteyebilirsiniz. Montebello Resort Ölüdeniz, Grand Üçel Aqupark Hotel, Flora Palm Resort.

  • Balayı Çiftlerini Unutmadık

Ölüdeniz’in eşsiz manzarasına karşı balayı yapmak isteyen çiftleri de unutmadık. İnsanların en güzel vakitlerini geçirdiği bu özel günleri size tavsiye edeceğimiz otellerde geçirebilirsiniz. Monte Verda Hotel & Villas, Golden Life Heights Deluxe Suit Hotel, Sertil Deluxe Hotel & SPA, Ölüdeniz Loft, Perdue Hotel,Tonoz Beach Ölüdeniz, Ölüdeniz Resort by Z Hotels, Karbel Beach, Sea Valley Bungalow.

Yukarıda yazdığımız otellere bakarak kendinize en uygun olan otelleri seçebilirsiniz.   

Ölüdeniz Hikayesi

Böyle güzel manzaralı ve durgun suyu bulunan bir yer olur da hiç efsanesi olmaz mı? Efsaneye göre bir gün bu koya bir gemi yanaşır ve içerisinden kaptanın oğlu su almak için iner. O sırada Belcekız isimli güzel kızı görür ve birbirlerine âşık olurlar. Ancak gemidekilerin su istediğini bildiği için tekrar gemiye dönmek zorundadır. Bu şekilde her seyahatte buraya uğrar ve kızı görmek için her seferinde su alır. Bu iki genç burada tanışır ve birlikte olmaya başlarlar. Günlerden bir gün yine gemi ile yolculuk yapan genç şiddetli bir fırtına görür ve gemiyi yine bu koya çekmesi için babasıyla konuşur. Ancak babası onun kızı görmek için numara yaptığını sanarak buna engel olur. Aralarında çıkan şiddetli tartışmaların ardından babası, oğlunu alır ve gemiden atar. Gemi oğlanın dediği koya fırtınanın etkisi ile girer ve kurtulur ancak genç çocuk çoktan ölmüştür. Bunu gören Belcekız’da kendisini kayalıklardan aşağıya atar ve ölür. Kızın öldüğü yere Belcekız, oğlanın öldüğü yere ise Ölüdeniz denir. Denizin renginin değişme sebebi de bu yazmış olduğumuz Ölüdeniz efsanesi nedeniyle olduğu düşünülmektedir.

Ölüdeniz Nerede?

Ölüdeniz bildiğiniz üzere Ege bölgesinde Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Ölüdeniz, Fethiye’den 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bu dünyaca ünlü yere gidebilmek için yönlendirme tabelalarını takip etmeniz yeterli olacaktır. Yazın özellikle Fethiye’nin ne kadar kalabalık olduğunu bilmeyenler için buraya geldiğinizde rezervasyon yaptırmayı kesinlikle unutmamanızı tavsiye ederiz.

Ölüdeniz’e Nasıl Gidilir?

İsmini tüm dünyaya duyurmayı başaran Ölüdeniz, insanları kendisine çeken, bir gelenin bir daha geldiği doğa harikası bir yerdir. Ölüdeniz’e gitmek için Dalaman havaalanını kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle rahat bir ulaşımın ardından buradan Fethiye’ye geçiş yapabilirsiniz.

Otobüs ile gelenler ise Muğla otogardan Fethiye ilçesine giden minibüslere binmeleri sonucunda Ölüdeniz’e ulaşmaktadırlar.

Ölüdeniz Hava Durumu 

Ege bölgesinde bulunan Ölüdeniz’de Akdeniz bölgesi iklimi hakimdir. Yaz ayları elbette çok sıcak geçen bölge de kış ayları ise ılıman bir şekilde yaşanmaktadır. Sıcaklık ortalaması 17,3 derece olan bu eşsiz yerde yağışlarda görülebilmektedir. Yağışların en sık görüldüğü ay Aralık ayı olurken, en kurak ve sıcak dönem ise Ağustos ayında yaşanmaktadır.

Bu güzel doğa harikası tatil beldesini incelerken “Fethiye’nin En Güzel Plajları” başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yorum yap