Fethiye Muğla

Fethiye’de Neler Yapılır?

Son yıllarda sadece Türkiye’den değil dünyanın birçok yerinden çok sayıda turiste ev sahipliği yapan, ülkemizin en önemli tatil beldelerinin başında gelen “Fethiye”, buraya gelenler için birbirinden güzel ve farklı birçok etkinliğe imkan da vermektedir. Eğer buraya gelmişseniz ya da gelme gibi planlarınız varsa bu güzel tatil ilçesinde gitmeden yapmanızı tavsiye ettiğimiz etkinlikleri mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. Şimdi sizlere “Fethiye’de Neler Yapılır?” sorusunun cevabını maddeler halinde sunalım…

Fethiye’de Neler Yapılır? Nereleri Görmeli?

1. Yamaç Paraşütü YapınYamaç Paraşütü, Yamaç Paraşütü Fethiye, Fethiye Yamaç Paraşütü

Fethiye denildiğinde akla ilk gelen etkinlik yamaç paraşütü olmaktadır. Türkiye’de birçok noktada yamaç paraşütü son yıllarda yaygınlaşsa da bu konuda dünyaya açılan yerimiz ise Fethiye olmuştur. Ölüdeniz’in arkasında yer alan görkemli ve yüksek Babadağ, sadece ülkemizin değil dünyanın en güzel uçuş noktalarından biri olarak kabul ediliyor. Fethiye’nin yeşilliğini ve Ölüdeniz’in masmavi muhteşem görüntüsünü havadan seyretmenin nasıl bir deneyim olacağını herkes tahmin edebilir. Biliyorum herkes hayatında en az bir kere bunu yapmak istese de cesaret edip bunu gerçekleştirmek ise herkese nasip olmaz. Neden cesaret etmek bu kadar zor? Çünkü yaklaşık 2.000 metre yükseklikten atlayıp yaklaşık 30 dakika havada kalmak özellikle yükseklik korkusu olanlar için biraz tedirginlik yaratabilir.

Havada olmanın verdiği stres ve bu zevki tatmanın biraz pahalı olmasına rağmen yamaç paraşütüyle atlayanların sonraki yorumları bunu mutlaka yapmanız yönünde. Bu konudaki yorumları Tripadvisor sitesinin “Fethiye Yamaç Paraşütü” başlıklı bağlantıdan okuyabilirsiniz.

2. Likya Yolu Yürüyüşü YapınFethiye Likya Yolu, Likya Yolu Fethiye, Likya Yolu yürüyüşü

Doğası ve muhteşem manzaralarıyla dünyanın en iyi yürüyüş rotalarından birisinin “Likya Yolu” olduğunu biliyor muydunuz? 90’lı yıllarda İngiliz gezgin Kate Crow tarafından keşfedilen ve 1999 yılından itibaren tüm Türkiye’nin bildiği ve her yıl onbinlerce insanın yürüdüğü “Likya Yolu”, herkesin mutlaka yapması gereken bir yürüyüş rotası olarak kabul edilir. Gerçekten de günlerce süren ve muhteşem doğanın ve manzaranın ortasında baş başa kalınan bu yürüyüşünü ömrünüzün sonuna kadar unutamayacaksınız.

Likya Yolu toplamda 555 kilometrelik bir rotadan oluşmaktadır. Hepsini yürümek tabii çok zor olsa da genellikle belirli parkurlar seçilip öyle yürünmekte. En güzel parkur başlangıcı tabii ki Fethiye’de yer almaktadır. Burada yapacağınız yürüyüşte Sydma, Pınara, Letoon ve Xanthos antik kentlerine uğrayıp geçmişe yolculuk yapıyorsunuz. Tabii bu bölgede yüzme keyfinden mahrum kalmak büyük hata olacağından güzergahınız üzerinde yer alan Kabak Koyu, Patara gibi oldukça meşhur plajlar size kucak açıyor. Yürüyüş boyunca çeşitli ağaçlar, bitkiler, göletler, plajlar ve koylar size eşlik edecektir. Yine yürüyüş rotasında uğrayacağınız misafirperver köylerde farklı kültürlere ve yaşamlara da tanıklık etme şansınız var.

3. Ölüdeniz’de Yüzün

Masmavi denizi, yemyeşil doğası, temiz ve bol oksijenli havası, beyaz kumları ile Türkiye’nin sayılı plajlarından olan Ölüdeniz, buraya kadar gelenlerin en başta görmesi ve yüzme keyfini yaşaması gereken bir etkinlik olarak listemizin üçüncü sırasında yer almaktadır. Lagün oluşumları nedeniyle özellikle bir kısmı oldukça durgun ve sakin olan Ölüdeniz, ismini de bu özelliğinden almaktadır. Böylelikle bu cennet gibi plajda yüzme bilen de bilmeyen de rahatlıkla tatilin keyfini çıkarabilmektedir. Etrafının sık ağaçlı bir ormanla çevrilmiş olması Ölüdeniz’in havasını oldukça temiz yapmaktadır.

Tatilde gezmekten çok deniz kenarında güneşlenip ve yüzmek isteyenler Fethiye’ye kadar gelmişken mutlaka en az bir günlerini bu plajda geçirmeli ve muhteşem doğanın keyfini çıkarmalıdır. Bu tatil beldesinde gitmenizi tavsiye ettiğimiz diğer plajlar için ise “Fethiye’nin En İyi 7 Plajı” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

4. Tekne Turlarına KatılınFethiye plajları, Fethiye plajı, Fethiye'nin en iyi plajları, Fethiye'nin en güzel plajları

Fethiye’ye gittiğinizde sizlere mutlaka yapmanızı tavsiye edecekleri (ilk iki tavsiyemize göre çok daha uygun ve gerçekleştirmesi kolay) ilk etkinlik günübirlik tekne turlarına katılmanız olacaktır. Gerçekten de Fethiye’nin Ölüdeniz, Kabak Koyu, Kelebekler Vadisi ve 12 Adalar olmak üzere birbirinden güzel ve cenneti andıran koylarını tek tek gezmenin günlerce süreceğini düşünürsek sabahın erken saatlerinde yemekli tekne turuyla bu koyları keşfetmek ve serin sularına kendinizi bırakmak yapılabilecek en iyi etkinliklerden olacaktır. Peki tekne turlarına nereden ulaşabilirim diye aklınızda soru işareti oluştuysa bunun cevabı da oldukça basit: Fethiye’ye gidin tekne turları sizi bulacaktır…

5. Su Altı Dalışı Yapın

Fethiye plajları ve koyları oldukça temiz ve berrak olmaları, ayırca akıntısız ve durgun bir denize sahip olmaları nedeniyle su altı dalışlarına uygun niteliktedir. Fethiye’de belirlenmiş olan 20 farklı noktada su altı dalışları yapabilir ve bunlarla ilgili eğitimlerini alabilirsiniz. Buradaki su altı dalışları sırasında bazı yerlerde arkeolojik buluntuları da görme şansınız bulunmaktadır. Tatil keyfini sadece güneşlenmekten ibaret olarak görmeyenler kesinlikle yapmalarını önerdiğimiz su altı dalışlarının fiyatı ise kısa eğitimleriyle birlikte ortalama 150 TL’dir.

6. Kayaköy’e GidinFethiye Kayaköy, Kayaköy Fethiye, Kayaköy gezisi

Hikayesi 11.yüzyılda başlayan bir Rum köyü olan Kayaköy’de bir zamanlar 2.500 kadar insan yaşarken 1920’li yıllardaki nüfus mübadelesiyle Rumlar Yunanistan’a gönderilmesinden sonra terk edilmiş bir köye dönüşmüştür. Sessizlik ve harap olmuş yapıların arasında aslında çok eskilere giden bir tarihi zenginlik yatmaktadır. Kayaköy’de çok sayıda ev, kilise, kütüphane ve sanat okulu harap olmuş bir şekilde yeni kaderini beklemektedir. Son zamanlarda hayalet köy adlandırılmasıyla özellikle sosyal medyada oldukça popüler olan Kayaköy’e gelip tarihe gömülmüş bir köyün sokaklarını gezebilirsiniz.

7. Kral Mezarlarını Ziyaret Edin

Fethiye’de en meşhur tarihi yapıların başında M.Ö. 4.yüzyıldan kalmış olan Amintas Kral Mezarları gelmektedir. Statüsü yüksek olan kişiler için büyük kayaların oyulmasıyla yapılmış olan mezarlıklar Likya medeniyetine aittir. Yaklaşık yüz basamaklı merdivenlerin ardından sizleri karşılayan kaya mezarlıkların bulunduğu yerde muhteşem bir manzara da bulunmaktadır. Tarihe meraklı olanları mutlaka Fethiye’de görmeleri gereken yerlerin başında bulunan Kral Mezarlarına uğramalarını tavsiye ediyoruz.

Yorum yap