Ege Bölgesi

Assos Gezilecek Yerler (Assos Gezi Rehberi, Ne Yapılır, Ne Yenir?)

Assos için saklı cennet demek hiç de yanlış olmaz çünkü uzun ve kıvrımlı yollardan geçerken böyle güzel ve mistik bir yere varacağınız kesinlikle aklınıza gelmiyor, hatta bir yere varacağınızı bile düşünemiyorsunuz. Ama yolun sonunda taş evlerle süslü, en tepesinde bu antik köyü kanatları altına almış akropolü aşağıda ise tarihi limanı ile gerçekten de hayalleri süsleyecek güzellikte bir yere gelince bütün yorgunluğunuz gidecek. Eğer tarihi, sakinliği ve samimiyeti seviyorum ya da cebimde fazla param yok diyorsanız o zaman taş evleri ve hanları olan Behramkale Köyü’nde konaklayabilirsiniz. Ama ben deniz manzarası ve konfor istiyorum, akşamları da kaldığım otelin hemen önünde deniz kenarında yemeğimi yer, içkimi içerim hem yeterli param da var derseniz o zaman liman tarafında kalmalısınız.

Assos’ta Gezilecek Yerler

Assos’a yazın gidecekseniz, denize limandan girebilirsiniz ya da kısa bir mesafe yol katedip Kadırga sahilinde denizin ve kumsalın keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca eğer kamp yapmayı seviyorsanız ya da denize girmek için bu kadar yol gelemem diyorsanız sahil kenarındaki kamp alanlarında ya da küçük otellerde konaklayabilirsiniz.
Liman tarafında da kalsanız Behramkale Köyü’ne çıkıp mutlak yapmanız gerekenler, muhteşem manzarası, taş masaları ve lezzetli sakızlı kahvesi olan köy kahvesinde oturup güneşi batırmak, dar ve yokuşlu sokaklarda kurulu olan tezgahları gezmek ve en tepeye ulaştığınızda ise geniş bir alana yayılan tarihi kalıntıları incelemek. Özellikle de Hüdavendigar Camii’ni ve Akropolü görmelisiniz.

Yemek için seçeneklerimiz neler derseniz; limandaki otellerin restoranlarına oturup denizin keyfini çıkararak yemeğinizi yiyebilirsiniz. Mezeler ve balıklar sizleri bekliyor olacak. Eğer köy tarafında yemek yemek isterseniz çoğunlukla, mantı, kabak çiçeği dolması, gözleme gibi seçenekler bulabileceksiniz.

Şimdi de Assos’ta mutlaka gezmeniz ve görmeniz gereken yerleri şu şekilde listeleyelim:

1. Behramkale Köyü

Osmanlılara ait en eski köylerden birisi olan Behramkale, içinde antik bir kenti de barındıran doğayla tarihi iç içe barındıran bir köydür. Sit alanı olarak ilan edildiği için herhangi bir yapı inşasına izin verilmeyen Behramkale’de sadece yaklaşık 150 konut bulunmaktadır.

Tarihi yaklaşık olarak beş bin yıl öncesine kadar giden köy sokaklarında dolaşmak ziyaretçilerine adeta tarihe bir yolculuk hissi vermektedir. Köy içinde yer alan antik kentte dönemin taş işçiliğinin en güzel izlerini görebilmek mümkündür. Köyün içinde 14.yüzyılda yapılmış olan Osmanlılardan kalma bir camii ve köprü de bulunmaktadır. Köyün içinde yer alan tepenin zirvesine çıkılarak antik kente giriş yapılabilmektedir.

2. Assos Antik KentiAssos Antik Kenti, Assos Antik Kenti nerede, Assos Antik Kenti tarihi, Assos Antik Kenti hakkında bilgi, Assos Antik Kenti giriş ücreti

Yüzünü denize dönmüş ve muhteşem bir manzaraya sahip olan bu antik kentin tarihi M.Ö. 5.yüzyıla kadar gitmektedir. Antik kent yaklaşık 250 metre yükseklikteki sönmüş bir volkanik tepeye inşa edilmiştir. 1881-1883 yılları arasında Amerikalı arkeologlar tarafından gün yüzüne çıkarılan kentle ilgili en son kazı çalışmaları ise bu tarihten yaklaşık 100 yıl sonra yani 1981 tarihinde yapılmıştır.

Assos antik kentinin en önemli özelliklerinden biri de içinde bulunan ve Aristoteles’in kurduğu dünyaca ünlü felsefe okuludur. Bu okulda Aristoteles de yaklaşık üç yıl çalışmıştır. İçinde agora, nekrapol, tapınak ve tiyatro gibi yapılar barındıran antik kenti 10 TL ücret karşılığı ziyaret edebilirsiniz.

3. Athena Tapınağı

Assos’ta bulunan antik kentin içindeki en önemli yapıların başında “Athena Tapınağı” gelmektedir. Assos’a adım atanların manzarasına hayran kaldığı, özellikle gün batımının muhteşem bir şekilde izlenebildiği bir konuma yapılmış olan tapınak M.Ö. 530’lu yıllarda inşa edilmiştir.

Zeus’un kızı olan Athena’ya ithafen yapılmış olan tapınak antik kentin de simgesi haline gelmiştir. Dikdörtgen planda yapılmış olan tapınağın toplamda 35 sütunu bulunmaktadır. Tapınağa ait bazı kabartmalar bugün dünyanın en önemli müzelerinde sergilenmektedir.

4. Agora

Antik kentteki binaların ortasında halkın toplanma ve gezinme alanı olarak tasarlanmış yerlerine agora adı verilmektedir. Kentin ticari, siyasi ve kültürel özelliklerinin görülebildiği agora, M.Ö. 2.yüzyıla kadar giden kalıntılarıyla ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır. Burada farklı dönemlerde inşa edilmiş stoalar yani halkı güneşten ve yağmurdan koruma galerisinden iki adet bulunmaktadır.

5. Assos Limanı

Geçmişte çok önemli bir stratejik liman konumunda olan Assos Limanı, günümüzde daha çok turizm açısından önem arz etmektedir. Hala tarihi yapılarını barındırmaya devam eden limanın olağanüstü bir güzelliği bulunmaktadır. Assos’ta konaklıyorsanız sabah kahvaltıdan önce tertemiz havanın tadına bakabilmek ve huzur bulmak için burayı gezmenizi öneririz.

Yorum yap