Ege Bölgesi

Bodrum Kalesi (Tarihi, Hakkında Bilgi, Nerede, Giriş Ücreti)

Bodrum Kalesi, Bodrum Kalesi hakkında bilgi, Bodrum Kalesi tarihi, Bodrum Kalesi nerede, Bodrum Kalesi giriş ücreti

Romantik gecelerin vazgeçilmezi olan karanlık kayaların üzerine çıkıp Bodrum manzarasını seyredebileceğiniz Bodrum Kalesi, bu ilçenin en önemli simgelerinden biridir. Ankara için Atakule, İstanbul için Kız Kulesi neyse Bodrum içinde kalesi odur. Bodrum Kalesi’nin içerisinde ülkenin en önemli arkeoloji müzelerinden biri olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi yer almaktadır.

Bodrum Kalesi TarihiBodrum Kalesi, Bodrum Kalesi tarihi, Bodrum Kalesi tarihçesi, Bodrum Kalesi tarihi nedir, Bodrum Kalesi geçmişi

Bodrum Kalesi’nin inşaasına başlangıç ve bitiş tarihleri hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Buna rağmen tarihte yazılan bilgilere göre St. Jean şövalyeleri 1402 yılında yapımına başlamış ve 1522 yılına kadar yapımına devam etmiştir.

Bodrum Kalesi’nin 5 ana kulesi bulunmaktadır. Bu kulelerin isimleri şu şekilde; İngiliz, Fransız, Alman, İtalyan ve İspanyol Kulesi. İngiliz Kulesi ile İspanyol Kulesi sırasıyla Aslanlı Kule ve Yılanlı Kule olarak da bilinir.

Bodrum Kalesi 1770 yılında Rus donanması tarafından saldırıya uğramıştır. Bodrum Kalesi Padişah II. Abdülhamit zamanında hapishane olarak kullanılmıştır. Fransız bombardımanından sonra kale 1915 yılında terk edilmiştir.

1522 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından fethedilen Bodrum Kalesi, askeri amaç için kullanılma özelliğini yitirmiştir.

Bodrum Kalesi 1964 yılında Müze olmuş, 1979 yılında Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak adlandırılmıştır.

Bodrum Kalesi Hakkında BilgiBodrum Kalesi, Bodrum Kalesi nerede, Bodrum Kalesi nerededir, Bodrum Kalesi nasıl gidilir, Bodrum Kalesi'ne nasıl gidilir

Üç tarafı denizlerle kaplı olan, iki liman arasında kalan Bodrum Kalesi’nin genel görünümü kare şekline benzerdir. Bodrum Kalesi’nin kuzey tarafındaki cephesinden karayla bağlantısı bulunur, deniz seviyesinden 48 metre yükseklikte bulunmasıyla romantik yaz gecelerine sebep olur.

Kalenin iç kısmına ulaşabilmek için yedi adet kapıdan geçmelisiniz. Kalenin duvarlarında 249 adet arma bulunmaktadır. Günümüzde müze bölümünde 16 adet arma sergiye sunulmuştur. Armaların üzerine yapılan işlemeler ve boyalardan dolayı kime ait olduğu tam olarak bilinmemektedir.

1979 yılında Sualtı Arkeoloji Müzesine dönüştürülen bu tarihi yapının içerisinde onlarca güzellik bulunmaktadır. Türk Hamamı, Doğu Roma Gemisi, Cam Salonu, Karyalı Prenses Salonu, Mücevharat Salonu, İngiliz Kulesi ve Sikke müze içerisinde sergilenmektedir.

Alman Kulesinde İşkence ve Katliam Odaları içerisinde ilginç eserler bulunmaktadır.

Günümüzde bu kale farklı amaçlar için de kullanılmaktadır. Sualtı arkeoloji müzesi olarak kullanılırken hem festival alanı olarak kullanılırken hem de tiyatro oyunları sergilenmektedir.

Bodrum Kalesi Giriş Ücreti

İki limanın arasında kalan Bodrum’un romantik gecelerine şahit olan kesinlikle gezilmesi gereken Bodrum Kalesi giriş ücreti 30 TL’dir.

Müzekart sahibiyseniz yılda iki kez ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz.

Bodrum Kalesi Ziyaret Saatleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait her tarihi yapıda olduğu gibi bu kale içinde yaz ve kış dönemi uygulaması geçerlidir.

Nisan ve Ekim ayları arasında açılış saati 08:30 iken kapanış 18:30 olarak belirlenmiştir. Kasım ve Mart ayları arasında saat 08:30’da açılan bu müze 16:30’da kapanmaktadır.

Kasım ve Mart ayları arasında yani kış döneminde ‘Pazartesi’ günleri müze kapalıdır.

Bodrum Kalesi Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Bodrum Kalesi, Muğla’nın Bodrum ilçesinde yer almaktadır. Muğla il merkezinden yaklaşık 125 kilometre uzaklıkta, ilçe merkezinden ise yaklaşık 350 metre uzaklıktadır.

Bodrum ilçe merkezinden kalkan dolmuşlar ile kolayca bu kaleye ulaşabilirsiniz. Dolmuşlar için yaklaşık 5 TL ücret talep edilmektedir.

Özel Araç İle Ulaşım

Bodrum ilçe merkezinde bulunan Merkez Adliye Cami’nin yanından sol tarafa dönerek Kale Caddesi yönünde dümdüz ilerlemelisiniz.

Yol boyunca yer alan yön tabelalarını takip ederseniz daha kolay ulaşım sağlayacaksınız. Ayrıca size yol rehberi olması adına Google konuma göz atarak buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Adres : Bodrum Kalesi, Çarşı Mahallesi, Kale Cd., 48400 Bodrum/Muğla

Yorum yap