İstanbul Şile

Hacıllı Köyü

Hacıllı, Hacıllı köyü, Hacıllı köyü kamp alanı, Hacıllı köyü şelalesi, Hacıllı köyü gezisi, Hacıllı köyü gezilecek yerler, Hacıllı köyü şile, Hacıllı köyü nerede, Şile Hacıllı köyü, Hacıllı köyü video, Hacıllı köyü fotoğraf

Hacıllı Köyü, çok uzun zamandır ismini duyduğum ve gidilecek yerler listemde ilk sırada yer alan Şile köylerinin başında geliyordu. İstanbul’un Karadeniz Bölgesi’nin bir uzantısı olarak muhteşem bir yeşillik içindeki Şile’nin en popüler köyünden birisi olan Hacıllı, kamp alanı ve şelalesi ile  gerçekten görülmeye değer bir yer.

Hacıllı Köyü’yle ilgili internette araştırma yaptığınızda kamp alanı ya da doğa parkı gibi başlıklar görebilirsiniz. Ben de başlangıçta köyün içinde böyle alanlar olduğunu düşünsem de köye gittiğimde durumun çok farklı olduğunu gördüm. Aslında köy ve çevresindeki alanlar o kadar çok beğenilmiş ki zamanlar ziyaretçiler tarafından böyle adlandırılmaya başlanmış.

Hacıllı Köyü gezisi sonucunda edindiğim tüm bilgi ve tecrübeleri sizinle paylaşmak istedim. Ayrıca videomu da seyrederek köyle ilgili daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Neyse haydi biraz köyü tanımaya başlayalım.

Hacıllı Köyü

İstanbul’un Şile ilçesinin en güzel köylerinden birisi olarak yorumlanan Hacıllı Köyü, Anadolu Yakası’ndaki birçok yere ortalama olarak 80-90 km, Avrupa Yakası’nda birçok yere ise ortalama olarak 100-110 km uzaklıkta bulunmaktadır. Köyün Şile merkeze olan uzaklığı ise yaklaşık olarak 20 kilometredir.

Son yıllarda özellikle sosyal medyada çokça paylaşılmasından sonra bu köy, kampseverlerin yoğun uğrak yerlerinden birisi haline geldi. Kamp yapmak isteyenlerin dışında gün içinde çok sayıda aile buraya piknik yapmak, mangal yakmak ve gezmek amacıyla gelmekte.

Hacıllı Köyü Kamp Alanı

Yukarıda da bahsettiğim gibi internette araştırma yaptığınızda burada kamp alanı olduğu şeklinde bir intiba oluşsa da aslında burada kuralları, işletmesi olan bir kamp alanı yok. Köy çevresinde Göksu deresi kenarında uygun görülen yerlerde çadırınızı kurup kamp yapabilirsiniz.Bununla ilgili herhangi bir sınırlama olmasa da öncesinde köy muhtarına haber vermeniz tavsiye ediliyor.

Dere kenarında uygun gördüğünüz yerlerde çadırınızı kurmanızla ilgili bir sınırlama yok fakat tesis bulunmadığından WC, duş, elektrik, su, büfe gibi hizmetlerin olmayacağını da belirtelim. Burada yapacağınız kamp gerçekten doğal bir ortamda gerçekleşiyor.

Eğer kamp yapmayı düşünüyorsanız alışveriş işini sakına buraya bırakmayın. Öncesinde alışverişinizi yapmanızı tavsiye ederim ki köyde bu konuda uygun bir yer bulamayacağınız şüphesiz. Köyden öğlen vaktinde geçmeme rağmen açıkçası bakkal bile göremedim.

Hacıllı Köyü ŞelalesiHacıllı, Hacıllı köyü, Hacıllı köyü kamp alanı, Hacıllı köyü şelalesi, Hacıllı köyü gezisi, Hacıllı köyü gezilecek yerler, Hacıllı köyü şile, Hacıllı köyü nerede, Şile Hacıllı köyü, Hacıllı köyü video, Hacıllı köyü fotoğraf

Bu köyü popüler yapan şeylerden birisi de şelale gibi doğanın en güzel yüzlerinden birisine ev sahipliği yapmasıdır. Hacıllı ile ilgili en güzel paylaşımlar hep bu şelale üzerine oluyor.Fotoğraflardan göründüğü kadarıyla gerçekten güzel ve görülmeye değer bir şelalesi var diyebiliriz.

Biz de bu güzel şelaleyi görüntülemek kamp alanı olarak da bilinen köprünün yakınlarına geldik. Çevrede biraz soruşturduktan sonra şelalenin yaklaşık 20 dakikalık bir yürüme mesafesinde olduğunu öğrenmekle birlikte şelalenin belirli mevsimlerde aktığını, yaz aylarında şelalenin kuruduğu bilgisine üzülerek ulaştık.

Hacıllı Köyü şelalesi en güzel görüntüsüne ilk bahar aylarında kavuşuyormuş. Yaz aylarında kuruyan şelale son baharda tekrar canlanmaya başladığından ilgili zamanlarda gitmeniz sizler için daha güzel olacaktır.

NOT: Biz köprüyü geçer geçmez aracı park edip şelaleyi soruşturmaya başladık ancak siz bizim yaptığımızın aksine köprüyü geçtikten sonra yolun sonuna kadar aracınızla gidin. Şelaleye giden yol araçla gideceğiniz en son noktadan başlıyor.

Hacıllı Köyü’nde Ne Yapılır?

Bu doğa harikası köyde yapılacakları şu şekilde sıralayabiliriz:

⇒ Doğa yürüyüşü yapın

⇒ Ailece piknik yapın

⇒ Doğayla baş başa kamp yapın

⇒ Şelalenin altındaki birikintide yüzün (Suyun çok akmadığı aylarda su çamurdan hallice oluyormuş)

⇒ Kaya tırmanışı yapın

⇒ Gürlek Mağarasını keşfedin

Hacıllı Köyü Nerede? Nasıl Gidilir?

Hacıllı köyü Şile merkeze yaklaşık olarak 20 km uzaklıkta bulunan bir İstanbul köyüdür. Tuzla, Pendik, Kartal ilçelerine yaklaşık 70 km, Kadıköy’e ise 80 km uzaklıkta yer almaktadır. Avrupa yakasındaki birçok ilçeye ise yaklaşık olarak 100-110 km uzaklıkta yer almaktadır.

Şile köyleri sayıca fazla olduğundan ve açıkçası benim kafamı lokasyon olarak karıştırdıklarından Hacıllı’ya navigasyon kullanarak gitmenizi tavsiye ederim. Yukarıda köy ve kamp alanı olarak tabir edilen dere kenarını Google haritası üzerinden işaretledim, o harita üzerinden ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Hacıllı Köyü Mangal Kömürü

Hacıllı Köyü’yle ilgili sizlere belki de ilginizi çekecek son bir bilgi aktarmak istiyorum. Bu köyde onyıllarca süredir mangal kömürü üretimi yapılıyor. Köye gittiğinizde yol kenarlarında kubbe şeklinde dizilmiş ve dumanı tüten odun yığınları görürseniz sakın şaşırmayın çünkü orada 10 günlük meşakkatli bir mangal kömürü üretimi yapılmakta. Sizler de yol kenarlarında babadan kalma bir meslek olarak bu işi yapan köylülerin yanına uğrayıp yaz aylarında memleketin her yerine dağılan ve iyi bir mangala lezzet katan kömürün üretim aşamalarını gözlemleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR
Darlık Barajı
Esenceli Köyü
Şile Plajları
İstanbul’da Gezilecek Yerler

Yorum yap