İstanbul Şile

Şile Plajları

İstanbul‘da hangi yakada oturuyorsunuz? Avrupa yakasında ikamet ediyorsunuz hafta sonu denizin serinliklerine kendinizi bırakmak isteseniz ulaşım kolaylığı açısından elbette Kilyos’u tercih edersiniz. Anadolu yakasında oturanlar ise denizin keyfini çıkartmak için ulaşım açısından Şile’deki plajları tercih eder. İstanbulluların hafta sonu kaçamaklarına konu olan Şile plajları incecik kumuyla, masmavi denizi ve mavi bayrak ödülleriyle ziyaretçilerini memnun eder.

Şile’de denize girilecek sakin yerler denildiği zaman akla hemen Akçakese Plajı, Ağlayankaya Plajı, Kumbaba Plajı, Ayazma Plajı ve Uzunkum Plajı gelir. Şimdi Şile’deki bu plajlar hakkında biraz bilgi sahibi olalım:

Not: Aşağıda yer alan fiyatlar 2021 yılı itibariyle güncellenmiş geçerli ücret tarifeleridir.

Şile Plajları ve Giriş Ücretleri 2021

1) Şile Halk Plajı (Ayazma Plajı)

İstanbul’da Anadolu yakasında ikamet ediyorsunuz deniz, kum ve güneş üçlüsünün tadını çıkartmak istiyorsanız en doğru adreslerden biri Şile Halk Plajı. Şile’nin giriş tarafında yer alan Şile Halk Plajı, 1175 metre uzunluğunda, 50 metre genişliğinde, sahili kum ve girişi ücretsizdir. Şile Halk Plajı aynı zamanda Ayazma Plajı olarak da bilinir.

Ayazma Plajı’nda şezlong kiralamak isterseniz bir şezlong için 30 TL ücret ödemelisiniz. Havlumu alıp denize girerim diyenlerdenseniz ücretsiz bir şekilde denizin tadını çıkartabilirsiniz.

2) Şile Akçakese Plajı

Şile merkeze yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta yer alan Akçakese Köyü’nde bulunan plaj, hem temiz suyu ve hem de muhteşem kumsalıyla gerçekten ilgi çekiyor. Çoğunlukla sığ bir denizden oluşan plaj, özellikle çekim alanı olarak da bilinen bir yer.

2021 yılına kadar tamamen halka açık olan plajın büyük bir kısmı 2021 yılı itibariyle özel bir işletmeye verilmiş. Özel işletme şezlong başı 75 TL, localara ise 350 TL ücret almaktadır. Otopark için de 50 TL bir ücret ödemeniz söz konusu.

Hafta sonu yoğunluktan dolayı biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz fakat hafta içi aracınızı yol kenarlarında yolu daraltmayacak bir şekilde bırakıp kısa bir yürüyüşle Akçakese Plajı‘na gelebilirsiniz. Özel işletmeden ziyade yanınızda şemsiye ve sandalye bulundurmanız halinde plajın her yerinde denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Ayrıca Şile Plajları arayışındayken aşağıdaki videomuzu da seyrederek bir fikir edinebilirsiniz:

3) Massha Şile (Ayazma Plajı)

Massha Şile, Şile’de halk plajı olarak hizmet veren Ayazma Plajı’nda bulunmaktadır. Ayazma Plajı’nın en uç noktasına konumlandırılmış olan özel işletme beyaz tahta bir iskele üzerindedir. Massha Şile’nin bulunduğu kısımda dalga kıran bulunduğu için denizinde dalgalarla boğuşmadan yüzmenin keyfini çıkartın. Massha Beach işletmesinin en güzel yanı rezervasyon ile müşteri kabul eder, gün içerisinde sadece 50 kişiye hizmet verir.

50 kişiye hizmet vermesinin en önemli sebebi misafirlerin huzurlu bir gün geçirmesini sağlamaktadır. Burada sabahtan akşama kadar yüzüp, akşam 7’den sonra restoran kısmına geçerek alaçatı görünümlü mekanda manzaraya karşı balık yiyebilirsiniz.

4) Rüya Beach (Ayazma Plajı)

Rüya Beach, Şile’de genellikle gençlerin tercih ettiği fiyatı uygun özel işletmelerden biridir. Ayazma Plajı’nda bulunan özel işletmenin 2019 yılı giriş ücreti 20 TL’dir. Şezlong ve şemsiye için 20 TL ücret ödedikten sonra WC, soyunma kabinleri ve ılık duş imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Rüya Beach, hem uygun fiyatı hem de kaliteli işletme anlayışı ile Şile Aile Plajı olarak da değerlendirilmektedir.

5) Uzunkum Plajı / Aqua Beach Club

Şile plajlarına göre daha sessiz, sakin ve huzurlu bir yer mi arıyorsunuz? Şile Uzunkum Plajı ücretsiz giriş yapabileceğiniz 1 kilometre uzunluğunda bir sahildir. Hem ücretsiz bir kısmı bulunurken hem de ücretli özel bir işletmeye yer vardır. Yine hatırlatmak isterim ki sadece Şile’nin değil, tüm İstanbul’un mavi bayrak sahibi plajı da burasıdır.

Uzunkum Aqua Beach Club’a giriş için 100 TL ücret ödemelisiniz. Fiyat içerisine şezlong, bir bira ve ya meşrubat, patates kızartması ve çerez dahildir ancak her sezon farklı bir uygulama olduğundan 2021 senesi için bu geçerli olmayabilir. Genellikle bu özel tesisi gençler tercih etmekle birlikte Uzunkum Plajı içinde WC, duş ve soyunma kabini gibi hizmetlerden faydalanmak istiyorsanız buraya gelmelisiniz.

Şile’nin merkezinden sağa doğru ilerlediğiniz zaman Ağlayankaya Caddesi üzerinden Uzunkum Plajı’na ulaşabilirsiniz. Şile’de plaj tavsiyesi arıyorsanız hafta içi kesinlikle burası önerilir. Uzunkum Plajı, yaklaşık 1 km uzunluktaki kumsalıyla ailece sessiz ancak bir o kadar güzel bir şekilde deniz keyfi yaşayabileceğiniz bir plajdır.

Ayrıca Şile Plajları arayışındayken aşağıdaki videomuzu da seyrederek bir fikir edinebilirsiniz:

6) Ağlayankaya Plajı- Baia Beach

Şile’nin en güzel koyları arasında yer alan Ağlayankaya Plajı, Şile Feneri’nin yaklaşık 500-600 metre arkasında bulunan kayalardan çıkan suyun görüntüsü ve akışı ağlayan bir insana benzediği için plaj ismini buradan almıştır.

Şile Ağlayankaya Plajı, temiz denizi ve sakinliği ile bilinir. Şile’nin kesinlikle görülmesi gereken plajlarından biri olan Ağlayankaya’da iki özel işletme bulunmaktadır. Bunlardan ilki olan Şile Life Beach (yeni adıyla Baia Beach) ziyaretçilerine özel locaları, tertemiz denizi ve eşsiz lezzetleri ile müşterine hizmet sunar.

İnternetteki yorumları okuduğumda hem olumlu hem de olumsuz yorumlar var fakat ortak nokta otopark ücretinin yüksek olması. Yorumlardan anladığım kadarıyla buranın otopark ücreti 40 TL, şezlong ücreti ise 50-75 TL arasında değişiyor. İşletmeye dışarıdan yiyecek içecek sokmak da yasak ancak gün boyu her türlü menünün varlığıyla seçenek sunması da artı bir özelliği.

7) Ağlayankaya Beach

Şile Ağlayankaya Plajı’nda yer alan Ağlayankaya Beach, 20 yılı aşkındır İstanbullulara güzel bir hafta sonu sunabilmek için hizmet vermektedir. 2012 senesinden bu yana İstanbul’da denize girilecek yerler listesinde kendisine yer bulan Ağlayankaya Bach, temiz suyu ve kumsalıyla olumlu yorumlar alan plajlardan birisidir.

Temizliği, denizin eşsiz manzarası ve kendisine özgü özel lezzetleri ile bilinen bu özel işletmenin otopark ücreti 25 TL olup içeride ise şezlong başı 75 TL ücret ödemeniz gerekmektedir. Şezlongdan yararlanmak istemezseniz denize giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok.

Her ne kadar bilindik ve önerilen bir yer olsa da incelediğim son yorumlarda plajın dalgalı ve yosunlu olduğuyla ilgili olumsuz yorumlar okuduğumu da ifade etmek gerekiyor.

8) Şile Kumbaba Plajı

Şile Kumbaba Plajı, Şile’ye girmeden önce sola döndüğünüz zaman ağaçların gölgesi altında gördüğünüz sahil alanıdır. Genellikle çadır kampı ve karavan ile kamp yapmak isteyen tatilcilerin tercih ettiği bir bölgedir.

Şile Kumbaba Plajı otopark ücreti 2021 yılı için 20 TL olarak belirlenmiştir. 20 TL ödedikten sonra araçlarınızı park edip, soyunma kabini, duş ve tuvaletleri 5 TL ücret karşılığı kullanabilirsiniz. Yanınızda sandalye ve şemsiye getirebilmekle beraber eğer şezlonglardan yararlanmak isterseniz de kişi başı 50 TL ücret ödemeniz gerekmektedir.

İnternetteki yorumlarda kumunun güzelliği fazlasıyla övülmüş ve bazı noktalarda sığ deniziyle beğeni toplamış ancak yine de buranın Karadeniz olduğu ve oldukça tehlikeli olabileceği unutulmamalı.

Şile merkeze oldukça yakın olan Kumbaba Plajı’na akşam 16.00’dan sonra giderseniz sakinliğin keyfini yaşayabilirsiniz. Kumbaba Plajı’nın incecik kumu çeşitli romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir.

Şile Plaj Tavsiyesi

Yukarıda Şile’de denize girebileceğiniz en güzel plajları ve fiyatlarını sizlere aktarmaya çalıştık. Tavsiye bölümünden sonra bir de önemli bir uyarıda bulunmak istedik.

Dikkat!

Şile plajları temiz denizi ve muhteşem kumsallarıyla İstanbul’da gidilebilecek en güzel noktalar arasında tartışmasız yer almaktadır. Bununla birlikte Şile, Karadeniz kıyılarında yer aldığından denizinin ne kadar tehlikeli olabileceği hakkında fikir sahibi olmakta fayda var. Her ne kadar bazı noktalarda sığ deniz olsa da hafif dalgalı günlerde bile tehlikeli arz eden plajlar dalganın bir yoğunlaşmasıyla dikkatli değil çok çok dikkatli olunması gereken bir yere dönüşmektedir. Bu nedenle lütfen Şile Plajlarında her zaman dikkatli olun ve yüzmeyi bilseniz bile güvenlik kurallarına her zaman bağlı kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR
Hacıllı Köyü
Esenceli Köyü
İstanbul’da Gezilecek Yerler

Yorum yap