İstanbul Şile

Esenceli Köyü (Ömerli Barajı Kamp Alanı)

esenceli köyü, esenceli köyü kamp, esenceli köyü nasıl gidilir, esenceli adres, esenceli kamp alanı, esenceli piknik alanı, esenceli barajı, esenceli ömerli barajı, şile esenceli barajı, esenceli de kamp

Esenceli Köyü, kamp meraklılarının mutlaka bildiği, günübirlik bir doğa gezisi ve ailecek piknik yapmak isteyenler için harika bir ortam sunan Şile köylerinden birisidir. Aslında Esenceli’ye güzellik katan ve belki de insanları en çok etkileyen özelliği, Ömerli Barajı’nın hemen kenarında yer almasıdır.

Pandemi nedeniyle artık kendimizi eve kapatmışken hafta içinde bulduğumuz fırsatları kalabalıktan uzak doğa harikası yerleri keşfetmekle değerlendirmeye başladık. Keşfetme planlarımından birisi de yıllarca görmek istediğim Ömerli Barajı olduğundan biraz araştırma yaparak barajı görebileceğim en güzel yerin Esenceli Köyü olduğunu öğrendim.

Buraya geldiğimde aslında buranın “manzarası, doğası, sakinliği, geniş kamp alanları, baraj gölü ve sonbaharda beni derinden etkileyen yolu vb.” şeylerle Şile’de gelinebilecek en güzel köylerden birisi olduğunu anladım. Yaptığım keşifler sonrası sizlere de rehber olması adına tüm deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istedim, hazırsanız başlıyorum.

Esenceli Köyü Kamp Alanı – Ömerli Barajıesenceli köyü, esenceli köyü kamp, esenceli köyü nasıl gidilir, esenceli adres, esenceli kamp alanı, esenceli piknik alanı, esenceli barajı, esenceli ömerli barajı, şile esenceli barajı, esenceli de kamp, esenceli köy yolu, esenceli yol görüntüsü

Burası öyle bir yer ki inanın nasıl bir başlık atacağıma karar veremedim: Esenceli kamp alanı, Esenceli piknik alanı, Ömerli barajı kamp alanı ya da bildiğimiz köy ortamıyla Esenceli Köyü. Aslında bu kararsızlık, köyün ne kadar geniş bir seçeneğe sahip olduğunu ve bununla birlikte gerçekten herkese hitap edebileceğini göstermekte.

Esenceli’ye, İstanbul’un Karadeniz kıyısındaki Şile’ye bağlı küçük bir köy dememiz oldukça isabet olur çünkü bu köyün hane sayısı sanırım 20-25’i geçmez. Böyle küçük bir köyün bu kadar güzelliğinin yanında bir de oldukça sakin olması özellikle hafta içinde gelinebilecek en uygun yer olduğunu da göstermekte.

Hem göl manzarası olsun, hem doğası mükemmel  hem de oldukça sakin bir yerde kamp yapmak gibi hayaliniz varsa “Esenceli Köyü”nü mutlaka defterinize kaydedin çünkü bu dediğim şeylerin hepsini bir arada bulabileceksiniz. Burada kamp yapmak için herhangi bir tesis yok, aracınızı baraja yakın bir yere çekip çadırınızı istediğiniz yere kurabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir sınırlama yok ancak dediğim gibi ıssız oluşunu mutlaka hesaba katmalısınız. Tesis olmadığı için de wc, duş, elektrik ve market gibi şeyleri hayal etmeyin. Yürüme mesafesinde köye gidebilirsiniz ancak burada neler bulabileceğiniz konusunda umutlu olmamanızı tavsiye ederim.esenceli köyü, esenceli köyü kamp, esenceli köyü nasıl gidilir, esenceli adres, esenceli kamp alanı, esenceli piknik alanı, esenceli barajı, esenceli ömerli barajı, şile esenceli barajı, esenceli de kamp, esenceli köy piknik alanı

Geldiniz, çadırınızı kurdunuz, konakladınız ve kamp ateşini yaktınız. Bundan sonra yapmanız gereken şey tabii ki getirdiklerinizi de yanınızda geri götürmek ve çöp bırakmamak. Ayrıca ormanlık alanda ateş yakmanızın ne kadar tehlikeli olacağını da söylememe gerek yok. Bu hususlarda duyarlı olmanızı açıkçası köy halkı da sizden bekliyor. Gelen misafirlere bir önyargıları yok fakat sorumsuz bazı insanlardan bunalmış olduğunu tahmin edebiliyorum.

Esenceli Köyü – Ömerli Barajı’nda Ne Yapılır?esenceli köyü, esenceli köyü kamp, esenceli köyü nasıl gidilir, esenceli adres, esenceli kamp alanı, esenceli piknik alanı, esenceli barajı, esenceli ömerli barajı, şile esenceli barajı, esenceli de kamp, esenceli köy piknik alanı

Yukarıda öve öve bitiremediğim Esenceli Köyü’nde neler yapılır, şimdi bunları sıralamak istiyorum:

Esenceli Köyü Kamp

Burada yapılacak en güzel aktivite sanırım kamp yapmak olacaktır. O kadar güzel doğası, manzarası ve güzelliği var ki huzur dolu ortamıyla burada kamp yapmak ömür boyu unutulamayacak bir anınız olmaya aday. Zaten böyle güzel bir ortamda İstanbul’da kamp yapabileceğiniz ücretsiz kamp alanlarından kaç tane var ki?

Ömerli Barajı Piknik ve Mangal

Eğer ailece piknik yapacak güzel ve sakin bir yer arıyorsanız tercih edeceğiniz yerler arasına mutlaka Esenceli’yi eklemelisiniz. Hemen Ömerli Barajı kenarında istediğiniz yere sandalyenizi ve masanızı koyup ailecek sakin bir ortamda pikniğinizi yapabilirsiniz. Hem mükemmel doğa hem manzara eşliğinde piknik yapmaktan daha keyiflisi ne olabilir ki? Tabii piknikten sonra çöplerimizi bırakmıyoruz 🙂

Ömerli Barajı – Esenceli Köyü Yürüyüş

Sakin ama bir o kadar güzel bir doğa eşliğinde yürümek istiyorsanız burası sizler için güzel bir alternatif olacaktır. Sonbaharda rengarenk bir tona bürünen köyün görüntüsüne bir göl manzarası eşlik ettiğinden ortaya gerçekten güzel bir rota çıkıyor.esenceli köyü, esenceli köyü kamp, esenceli köyü nasıl gidilir, esenceli adres, esenceli kamp alanı, esenceli piknik alanı, esenceli barajı, esenceli ömerli barajı, şile esenceli barajı, esenceli de kamp, esenceli köy piknik alanı

Esenceli Köyü Balık Tutma

Hemen baraj gölü kenarında yer alan Esenceli’de balık tutma fikrini de değerlendirebilirsiniz.

Esenceli Köyü Nerede? Nasıl Gidilir?

Bu kadar övgüden sonra gitmek isteyenlere kolaylık olsun diye hemen sizlere bu köyün haritadaki yerini gösterelim:

İstanbul’un Şile ilçesine bağlı bir köy olan Esenceli Köyü’nün bağlı bulunduğu ilçeye uzaklığı yaklaşık olarak 45 kilometredir. İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki herhangi bir ilçeden buraya ulaşmak için 45 km, Avrupa Yakası’ndan ise ortalama olarak 80 km yol gitmeniz gerekiyor.

Buraya otobüsle ulaşım seçeneği konusunda pek olumlu şeyler söyleyemesem de özel araçlarıyla ulaşım sağlayacakları çok güzel bir yol beklediğini rahatlıkla söyleyebilirim. Neredeyse baraja 100 metre yakına kadar oldukça düzgün bir yol var ancak ben sanırım sonbahar olması nedeniyle bazı noktalarda yoldan büyük keyif aldım. Sonbaharın renk güzelliğini üstüne alan ağaçlar yol boyunca hiç bitmesin hissiyatı uyandırdı bende.

Bu arada gitmek istenlerin mutlaka navigasyon kullanacağını düşünüyorum fakat yine de hatırlatmak isterim ki Şile otobanında ilerlerken tam da Avcıkoru Tabiat Parkı’nın önünden Kömürlük yoluna doğru dönüş yapmanız gerektiğini unutmayın.

Esenceli Köyü Yorumlaresenceli köyü, esenceli köyü kamp, esenceli köyü nasıl gidilir, esenceli adres, esenceli kamp alanı, esenceli piknik alanı, esenceli barajı, esenceli ömerli barajı, şile esenceli barajı, esenceli de kamp, esenceli köy piknik alanı

Yazılarımda objektif olarak gittiğim yerler hakkında yorumlar yapmanın kafasında gezi planları olanlara katkı sunacağını bilerek bu bölümde sizlere deneyimlerimi özetlemek istiyorum.

Olumlu İzlenimlerim:

 • Yollar şaşırtıcı derecede güzel.
 • Bahar aylarında çok güzel yol manzaraları var.
 • Hafta içi burası oldukça sakin ve huzurlu.
 • Oldukça geniş bir alan olduğundan yer konusunda sıkıntı yaşamazsınız.
 • Yürüyüş yapmak isterseniz güzel rotalar keşfedebilirsiniz.
 • Telefon çekimi konusunda herhangi bir sıkıntı yok.
 • Ücretsiz kamp veya piknik yapabilirsiniz.

Olumsuz izlenimlerim:

 • Sanırım yol bilinçli bir şekilde kapatıldığından barajın dibine kadar aracınızla inemiyorsunuz. Malzemeleri yaklaşık olarak 200 metre kadar taşımak durumundasınız.
 • Baraj kenarında açık alanda yaz aylarında oturmak işkenceye dönüşebilir fakat hemen geride orman içinde yaz ayının en serin saatlerini yaşayabilirsiniz.
 • Göl kenarında ücretsiz piknik ya da kamp yapmayı düşünüyorsanız herhangi tesis olmadığından WC ve duş olmaması.
 • Alışveriş yapabileceğiniz yerlerin olmaması.
 • Kamp yapacaksanız temiz su konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR
Hacıllı Köyü
Darlık Barajı
Şile Plajları
İstanbul’da Gezilecek Yerler

Yorum yap