İstanbul Şile

Darlık Barajı Kamp Alanı

Darlık Barajı, Darlık Barajı şile, Darlık Barajı hakkında bilgi, Darlık Barajı nerede, Darlık Barajı nasıl gidilir, Darlık Barajı kamp alanı, Darlık Barajı piknik, Darlık Barajı balık, Darlık Barajı kamp yapmak, Darlık Barajı gezisi

Darlık Barajı hakkında kuracağım ilk cümle “İstanbul’un Şile ilçesinde yer alan, kamp ve piknik anlamında henüz çok fazla keşfedilmemiş doğal bir güzellik” şeklinde olabilir. Gerçekten Şile’de popüler olmuş birçok yer duymuştum ancak Darlık Barajı kamp alanı olarak bugüne kadar çok fazla bilgi sahibi değildim.

Özellikle pandemi döneminde kendimi, insanlar tarafından çok fazla tercih edilmeyen, saklı kalmış ve özellikle hafta içlerinde oldukça sakin doğal güzelliklere atmaya gayret etmiştim. Biraz araştırma yaptığımda Darlık Barajı piknik alanının -ya da adına ne derseniz- tam da bu özelliklere sahip olduğunu gördüm. Darlık Barajı Kamp ve Piknik Alanı ile ilgili yapmış olduğum araştırmalar ve gezi sonrasında edindiğim tüm izlenimleri ve tecrübemi bu yazımda sizlere aktarmak istiyorum. Ayrıca yazımda burada çekmiş olduğum harika görüntüleri de -ben güzel çektim demiyorum, burası harika- sizlerle paylaşmak istiyorum.Darlık Barajı, Darlık Barajı şile, Darlık Barajı hakkında bilgi, Darlık Barajı nerede, Darlık Barajı nasıl gidilir, Darlık Barajı kamp alanı, Darlık Barajı piknik, Darlık Barajı balık, Darlık Barajı kamp yapmak, Darlık Barajı gezisi

Darlık Barajı Kamp Alanı

Şile’deki en büyük barajlardan olan ve İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan Darlık Barajı, 1988 yılında Darlık Deresi üzerine kurulmuş olan bir barajdır. Baraj, oldukça geniş bir alana yayılmış olmakla birlikte çevresinde kamp kurabileceğiniz, piknik yapabileceğiniz ve oturacağınız çok güzel alanlar oluşturmuş.

Darlık Barajı kamp alanı diyorum aslında böyle bir tesisin olmadığını belirtelim. Doğayla baş başa, orman ve göl kenarında özgürce bir kamp yapmak istiyorsanız burası sizler için harika bir seçenek olabilir. Burada kamp alanı olarak adlandırılan noktada herhangi bir tesis olmadığından kamp kurduğunuzda elektrik, içme suyu, WC ya da duş gibi hizmetlerden yararlanamayacaksınız. Baraj kenarında köyler mevcut ancak alışveriş yapma konusunda beklentilerinizi yüksek tutmayın.Darlık Barajı, Darlık Barajı şile, Darlık Barajı hakkında bilgi, Darlık Barajı nerede, Darlık Barajı nasıl gidilir, Darlık Barajı kamp alanı, Darlık Barajı piknik, Darlık Barajı balık, Darlık Barajı kamp yapmak, Darlık Barajı gezisi

Darlık Barajı’na gelmeye karar verdiyseniz Şile yolu güzergahında “Darlık” tabelasını birçok yerde görebilirsiniz ancak internette araştırma yaptığımda bu tabela yollarının genellikle problemli olduğu konusunda yorumlar okudum. Bu nedenle kamp, piknik ya da gezi için Korucu Köy seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Bu köy üzerinden baraja son 500 metre dışında tamamen asfalt ve düzgün bir yoldan ulaşabilirsiniz. Ayrıca buraya gelirseniz kendi araçlarınızda ortalama 5 dakika uzaklıkta büyük marketlere uğrayabilir, kamp günlerinizde alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

Şile Darlık Barajı kamp için oldukça uygun bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Burada herhangi bir tesis olmadığından izin almadan ve bir ücret ödemeden çadırınızı kurabilirsiniz. Hafta içi buraların sakin olduğunu ancak güzel havalarda ve hafta sonlarında burada yer bulmakta zorlanabileceğinizi söyleyebilirim. Ben sonbaharda gittiğimden hafta içi oldukça sakin bir görüntüyle karşılaştım.

Burayı sadece kamp alanı olarak değil İstanbulluların günübirlik olarak geldikleri piknik, mangal, gezi, yürüyüş yapıp ve nefes aldıkları bir kaçış alanı olarak tasvir edebilirim. Burada yapabileceğiniz etkinlikleri daha geniş olarak ele almak istiyorum:

Darlık Barajı’nda Ne Yapılır?

Burası ormanlarla çevrilmiş, ortasında bir baraj gölü olan, şehirden uzak ve tertemiz bir atmosferiyle kendinizi İstanbul’un gürültülü ortamından çok uzakta hissedeceğiniz bir doğa harikasıdır. Bu doğa harikası alanda neler yapabileceklerinizin sınırı yok ancak ben birkaç maddede özetlemek isterim:

Darlık Barajında Kamp YapmakDarlık Barajı, Darlık Barajı şile, Darlık Barajı hakkında bilgi, Darlık Barajı nerede, Darlık Barajı nasıl gidilir, Darlık Barajı kamp alanı, Darlık Barajı piknik, Darlık Barajı balık, Darlık Barajı kamp yapmak, Darlık Barajı gezisi

Burası İstanbul’da yaşayan kamp severler için saklı kalmış bir cennet aslında. Ulaşımı çok zor olmayan, herhangi bir ücreti bulunmayan ve tamamen doğal bir ortam sunan bu baraj gölünün kenarında uygun gördüğünüz her alan sizler için bir kamp alanıdır. Yukarıda da bahsettiğim gibi burada özel bir işletme bulunmadığından kamp yapacağınız yerlerde elektrik, WC ya da duş gibi hizmetler de olmayacak.

Burada yerleşim yerlerinden uzak bir doğanın kalbinde kamp yapacağınızdan tehlikeli olabileceğini de göz önünde bulundurmalısınız. Issız bir yer olmasının tehlikesinin yanında yabani hayvanlar tarafından da ziyaret edilebileceğinizi düşünerek tedbirli olmanızda fayda var.

Darlık Barajı Piknik AlanıDarlık Barajı, Darlık Barajı şile, Darlık Barajı hakkında bilgi, Darlık Barajı nerede, Darlık Barajı nasıl gidilir, Darlık Barajı kamp alanı, Darlık Barajı piknik, Darlık Barajı balık, Darlık Barajı kamp yapmak, Darlık Barajı gezisi

Burada herhangi bir işletme ya da sınırlama bulunmadığından piknik yapmak, mangal yakmak gibi düşünceniz varsa baraj gölü kenarlarını tercih edebilirsiniz. Özellikle hafta için sizlere aşağıda da bahsedeceğim konumda ailece piknik yapmak ve doğada bir gün geçirmek oldukça güzel bir seçenek olacaktır.

Buraya gelirken Korucu Köy rotasını tercih ederseniz baraja 5 dakikalık mesafede birkaç büyük markalı marketi yol kenarında göreceksiniz. Eğer piknik ve mangal malzemesi konusunda eksikliğiniz varsa -beklentiyi yüksek tutmamak gerek- buralardan alışveriş yapabilirsiniz.

Darlık Barajı Yürüyüşü

Benim en sevdiğim şeylerden birisi, kendimi doğanın ortasında bulduğumda enerjimin son noktasına kadar yürümek. Darlık’ta hem göl hem de orman kenarında kendinizi bulacağınızdan bol oksijen eşliğinde yürümenizi tavsiye ederim. Aynı zamanda köye doğru yürürseniz, Şile köy hayatına da yakından tanıklık etmiş olursunuz.

Darlık Barajı – Saklıgöl ATV Safari

Sizlere tavsiyede bulunduğum Korucu Köyü rotasındaki baraj gölü, Şile’nin oldukça popüler olan Saklıgöl’e de çok yakın. Saklıgöl yolu üzerindeki işletmelerde ATV kiralayıp yakın çevrede bir ATV Safarisine katılabilirsiniz. Benim de yapmadığım ama yapılacaklar listesine eklediğim bu aktiviteyi sizlere de hatırlatmış olayım.

Darlık Barajı Balık Avı

Tabii göl gördüğümüzde aklımıza gelen ilk şeylerden birisi de balık tutmak olmaktadır. Darlık Barajı, civar köylülerin sıklıkla balık tuttuğu yerlerden birisidir. Sizlerin de varsa bu konuda hobileriniz, burayı bu anlamda da değerlendirebileceğinizi unutmayın. Buraya gelmeden önce yapmış olduğum araştırmalarda rastladığım şu balık tutma videosuna göz atmanızı tavsiye ederim: https://youtu.be/1anMYpjTzuc

Darlık Barajı Nerede? Nasıl Gidilir?Darlık Barajı, Darlık Barajı şile, Darlık Barajı hakkında bilgi, Darlık Barajı nerede, Darlık Barajı nasıl gidilir, Darlık Barajı kamp alanı, Darlık Barajı piknik, Darlık Barajı balık, Darlık Barajı kamp yapmak, Darlık Barajı gezisi

Buraya yapmış olduğum geziden sonra birçok arkadaşımdan “Darlık Barajı Nerede? Darlık Barajı’na Nasıl Gidilir?” tarzında birçok soruyla karşılaştığımdan sizlere bu konuda genişçe bilgiler vermek istiyorum.

Darlık Barajı İstanbul’un Şile ilçesinde yer almaktadır. Aşağıdaki Şile haritasında barajın görüntüsünü ve sizlere tavsiye ettiğim Korucu Köyü bilgisine ulaşabilirsiniz.

Eğer Darlık Barajı’na gitmek istiyorsanız düzgün bir yol ve sakin bir ortam için yukarıdaki konumu sizlere tavsiyemdir. Şile yolu üzerinden birçok Darlık tabelası görsek de biz Şile merkez üzerinden Korucu Köyü rotasını tercih ettik. Çünkü bu yolun daha düzgün olduğu yorumlarını okumuştuk. Gerçekten de neredeyse göle son 500 metreye kadar asfalt ve düzgün bir yol vardı. Göle kadar giden toprak yol ise yağmurlu bir günde gitmemize rağmen son derece güzeldi. Göle ulaştığımızda aracımızı park edecek yerlerin de mevcut olması bu konudaki doğru tercihimizi bize kanıtlamış oldu.

Darlık Barajı’na İstanbul’un bazı ilçelerinden olan uzaklıklar ise ortalama olarak şu şekilde:

Kadıköy, Maltepe, Kartal, Pendik, Tuzla  – Darlık Barajı arası kaç km: 50-65 km

Beşiktaş, Esenler, Fatih, Bağcılar – Darlık Barajı arası kaç km: 70-85 km

Darlık Barajı Kamp Alanı YorumlarDarlık Barajı, Darlık Barajı şile, Darlık Barajı hakkında bilgi, Darlık Barajı nerede, Darlık Barajı nasıl gidilir, Darlık Barajı kamp alanı, Darlık Barajı piknik, Darlık Barajı balık, Darlık Barajı kamp yapmak, Darlık Barajı gezisi

Bu bölümde de sizlere yapmış olduğum Darlık Barajı kamp alanı ya da piknik alanı gezimden sonra edindiğim tecrübelerden yola çıkarak yorumlarımı aktarmak istiyorum. Bu yorumlar eminim yapacağınız kamp ya da gezide sizlere katkı sunacaktır.

Darlık Barajı Olumlu Yorumlar:

→ Sakin ve huzurlu bir kamp ortamı var. İsterseniz tek başınıza isterseniz arkadaşlarınızla doğanın ortasında bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.

→ Burası henüz çok fazla keşfedilmediğinden insanlardan uzaklaşabileceğiniz nadir yerlerden.

→ Ailece piknik ve mangal yapabilirsiniz. Hem kamp hem de piknik için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok.

→ Burayı ayrıca yürüyüş ve balık tutmak anlamında da değerlendirebilirsiniz.

→ Yol konusunda herhangi bir problem yaşamazsınız.

→ Büyük şehirden izole olacağınız bir ortam sunduğundan telefonun ve internetin çekimi konusunda çekinceniz olabilir. Burada şaşırtıcı bir şekilde internetin çekimi bile harikaydı.

→ Buraya kadar gelmişken oldukça yakında bulunan Saklıgöl’ü de gezebilirsiniz.

→ Korucu Köyü’ne yakın noktalarda ATV kiralayıp bir doğa turu yapabilirsiniz.

→ Göl üstünde muhteşem bir gün batımını seyredebilirsiniz.

→ Fotoğraf ya da video çekmek gibi hobileriniz varsa fon olarak muhteşem görüntüler bulabilirsiniz.

→ Hafta içi gelirseniz çok sakin ve huzurlu bir göl ortamı bulabilirsiniz.

Darlık Barajı Olumsuz Yorumlar:

→ Park edilecek ve kamp kuracak alan sınırlı olduğundan hafta sonları çekilmez bir kalabalık olabilir.

→ Burası tamamen doğal bir ortam içerdiğinden herhangi bir tesis ve WC bulunmamaktadır.

→ Alışveriş yapacağınız herhangi bir nokta da bulunmamakta.

→ Bahsettiğim konum dışında diğer rotalarda yol anlamında sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

→ Özellikle yağmurlu günlerde çamur içinde kalacağınızı unutmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR
Hacıllı Köyü
Esenceli Köyü
Şile Plajları
İstanbul’da Gezilecek Yerler

Yorum yap