Bozcaada Çanakkale

Bozcaada Plajları

Bozcaadaya ilk defa mı geliyorsunuz? İrili ufaklı bakır koyları, tertemiz denizi ve neredeyse bütün koyların yüzebilmeniz için elverişli olması sizi çok şaşırtacak. Kumsalların hemen arkasına dizilen rengarenk restoranları, incecik kumsalı ve masmavi denizi adaya farklı bir atmosfer getirmiştir.

Türkiye’nin yeni tatil destinasyon alanlarından biri olan Bozcaada’nın denizi tüm Kuzey Ege’de olduğu gibi çok sıcak değil. Mayıs ayının son haftaları ile Ekim ayının ortasına kadar burada rahatlıkla denize girebilirsiniz. Temmuz ve Ağustos ayları bölgenin en kalabalık olduğu dönemdir. Buraya kadar gelmişken mutlaka gezmeniz ve görmeniz gereken yerleri “Bozcaada Gezilecek Yerler” başlıklı yazıda ele almıştır.

Bozcaada’nın en çekici yanı her ne kadar kalabalık olursa olsun sessiz, sakin ve temiz denize girebileceğiniz oldukça fazla alternatif koy bulunmasıdır. İşte Bozcaada Plajları ve özellikleri…

Bozcaada Plajları (Plaj Yorumları ve Öneriler)

Ayazma Plajı

Ayazma Plajı, turkuaz renginde denizi ve incecik kumu ile adanın en popüler plajlarındandır. En popüler plaj olması nedeniyle özellikle yaz sezonunun ortasında çok kalabalıktır. Plaj çevresinde günübirlik konaklamalar yapabileceğiniz pansiyonlar ve butik oteller bulunmaktadır.

İncecik kumunda gün batımına karşı yürüyüş yapabilir, turkuaz rengi suyunda yüzerken denizin bütün güzelliklerini görebilirsiniz.

Plajın bir diğer güzelliği ise kumsalın hemen arkasına dizilen ekose örtüleriyle nam salan restoranlarında bir kez dahi olsa öğle yemeği ve ya akşam biranızı içmenizi tavsiye ederiz.

Bozcaada merkezinden kalkan dolmuşlar bu plajın girişine kadar sizleri getiriyor. Dolmuşların başlama saati ise 09:30’tur.

Ayrıca Bakınız ⇒ Ayazma Plajı

Akvaryum Koyu

Bozcaada, Bozcaada koyu, Bozcaada akvaryum koyu, Bozcaada koyları, Bozcaada plajları, Bozcaada deniz

Deniz canlılarıyla birlikte yüzmek istediğinizi duyar gibiyim o zaman doğru yerdesiniz. Bozcaada’nın en keşfedilmemiş noktalarından biri olan Akvaryum Koyu daha çok dalış meraklısı tatilcilerin ilgisini çeker. Şnorkel ve gözlükle gelinmesi şiddetle tavsiye edilir.

Adanın kumsal alanı oldukça kısıtlı olduğunu hatırlatalım, etrafında daha çok kayalıklar bulunuyor. Bu sebeple hem kaya hem de deniz manzaralı fotoğraflarınız olsun istiyorsanız fotoğraf makinenizi yanınızda getirin.

Koy çevresinde herhangi bir tesis bulunmadığı için şezlong, şemsiye, duş, soyunma kabini vb. hizmetler bulunmamaktadır. Bu sebeple buraya gelirken daha dikkatli gelinmesinde fayda var.

Bozcaada merkezinden kalkan 11:30, 14:00 ve 17:00’de kalkan minibüsler sizleri buraya getirecektir.

Ayrıca Bakınız ⇒ Akvaryum Koyu

Beylik Koyu

Ayazma Plajı ile Akvaryum Koyu arasında kalan Beylik Koyu, adanın gizli saklı kalmış cennetlerinden biri.

Hem gençlerin hem de kampçıların uğrak noktası haline gelen bu koy 2015 yılında sosyal medyanın ilgi odağı olmuştu. 2015 yılında büyük bir geminin karaya vurması ile birlikte birkaç ay boyunca konuşulmuştu. Koya farklı bir atmosfer getiren gemi, etrafından sarkıtılan halatlar ile elde edilen salıncaklar gençlerin büyük eğlencesi olmaya devam ediyor.

Ayazma Plajı’na hareket eden dolmuşlar ile buraya ulaşmanız mümkün.

Çakır Koyu

Su sporları, tertemiz denizi, fotoğrafçılık deneyimi için eşsiz manzaralar bu adada ne ararsanız var.

Bozcaada’nın kuzey tarafında kalan Çakır Koyu genellikle yerli halkın uğrak noktasıdır. Kuzeyden esen poyraz rüzgar nedeniyle denizden çıkan tatilciler bir hayli üşüdüğü için burayı çok tercih etmiyor. Dalgalı denizi rüzgar sörfü yapılmasına uygun olduğu için 2015 yılında düzenlenen Kitesurf Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapan koydur.

Çocuklar için uygun olan kumsalı tamamen kumdur. Koya ulaşabilmek için merkezden kalkan dolmuşları kullanabilirsiniz.

Sulubahçe Plajı

Sulubahçe, Ayazma Plajı’nın hemen bitişiğinde ıssız kalmış koylardan biridir. Genellikle adanın çevresinde oturan yazlıkçılar bu koyu tercih eder. Plaj çevresinde herhangi bir tesis bulunmadığı için temizlik konusunda biraz eksiklikleri görünüyor, biraz da ıssız görüntüsü tatilcileri ürkütüyor.

Sahilinin temizlenmesi ve çevresine birkaç restoran eklendiği zaman herhangi bir sıkıntısı kalmayacağını düşünüyoruz.

Ayazma Plajı’ndan Habbele’ye geçen dolmuşlar bu koyun önünden geçmektedir. Dolmuşlar ile ulaşım mümkündür.

Habbele Plajı

Bozcaada’nın batısında yer alan Habbele, kalabalıktan sıkılan tatilcilere sessizliği ve tertemiz denizi vaad ediyor.

Ayazma Plajı’nın kalabalığından sıkılan tatilciler genellikle buraya uğrar. Plaj çevresinde uzun yıllardır hizmet veren birkaç tesis bulunmaktadır. 2018 yılında baştan aşağı restorasyon sürecine giren bu plaj; büyültüldü ve tatilcilere daha temiz bir deniz bırakıldı.

Habbela Plajı’nın hemen sağ tarafında görünen dağlık görünüm bozma üzüm bahçeleridir. Bu üzüm bahçelerinden toplanan mahsüller şarap yapımında kullanılıyor, bizden duymuş olmayın. Şehir merkezine giderek el yapımı şaraplardan birkaç adet almanızı tavsiye ederiz.

Habbele Plajı’nın denizi hem kumlu hem de taşlıdır. Bu plaja ulaşabilmek için Ayazma Plajı’na giden dolmuşları kullanabilirsiniz.

Tuzburnu Koyu

Denize girmek için kumsal istemiyorsunuz, etrafınız çok kalabalık olmasın diyorsunuz bol bol kayalık olsun ben atlarım çıkarım diyorsanız doğru adrestesiniz.

Bozcaada merkezinden en uzak noktada bulunan Tuzburnu, rüzgar güllerinin etkisiyle adanın en sert rüzgarlarına maruz kalan koylarından biridir. Yaz döneminin ortasında olunmasına rağmen kayalara çarpan sert dalgalarıyla ün salan bu koyu genellikle tatilciler pek tercih etmiyor.

Çevresinde herhangi bir tesis bulunmadığı için şezlong ve şemsiye konusunda temkinli gelmenizde fayda var.

Tuzburnu Koyu’nun hemen yanı başında yer alan Batı Burnu Feneri’nin manzarasıda bir harika, bizden duymuş olmayın.

Tekirbahçe Koyu

Bozcaada’nın turizm bölgesi olarak ilan edilen Tekirbahçe, çevresinde 5 – 6 otel bulunan ufak bir tatil köyüdür.

Sahil boyunca incecik kumsalı ve rengarenk şezlonglarıyla bilinen bu koyda havuz ve aqua parkı bulunan oteller vardır. Oteller sunduğu hizmetler için dışarıdan müşteri kabul etmektedir. Aquapark ve havuzlarını kullanmak için belli bir ücret ödemeniz yeterli olacaktır.

Poyraz Limanı’ndan kıyı boyunca 15 dakika yürüyerek bu eşsiz koya ulaşabilirsiniz.

Poyraz Limanı Koyu

Bozcaada merkezine en yakın koylardan biridir. Çanak şeklinde yapısıyla en sert rüzgarlı günlerde bile çok fazla rüzgar almaz.

Tatilciler çok fazla tercih etmemesinin en önemli sebebi deniz kestaneleridir. Denizi ise sığ ve sıcaktır. Koyun çevresinde herhangi bir tesis bulunmamaktadır.

Ada merkezinden tabelaları takip ederek 15 dakika içerisinde yürüyerek ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar 👍

Yorum yap