Bozcaada Çanakkale

Bozcaada Akvaryum Koyu

Akvaryum Koyu, Akvaryum Koyu Bozcaada, Bozcaada Akvaryum Koyu, Çanakkale Akvaryum Koyu, Akvaryum Koyu Çanakkale

Son zamanların en popüler tatil bölgelerinden birisi olmayı başaran ve neredeyse sosyal medyada sürekli karşımıza çıkan “Bozcaada” birçok güzelliğe ev sahipliği yapmakta. Bu kadar popüler olmasının sebeplerinden biri de adadaki son derece güzel birçok plajın ve koyun varlığıdır. Öyle ki neredeyse adım başı sizleri kendine hayran bıraktıracak koylar o kadar temiz ki adeta doğal birer havuz kıvamındalar. Bu koylar arasında ufak ama bir o kadar da popüler olan, yaz boyunca ziyaretçiler tarafından boş bırakılmayan “Akvaryum Koyu” ndan bahsedelim biraz. Bu muhteşem adada mutlaka gezmeniz gereken yerler için ayrıca “Bozcaada’da Gezilecek Yerler” başlıklı yazımıza göz atmalısınız.

Akvaryum Koyu Bozcaada

Akvaryum Koyu oldukça küçük ama bir o kadar yoğun bir plajdır. Yaz aylarında adaya gelen hemen herkes tarafından ziyaret edildiğinden oldukça kalabalıktır. Buna rağmen belki de hayatınızda görebileceğiniz en temiz ve berrak koylardan birisi olabilir. Öyle ki denizde yüzerken bir akvaryum gibi suyun altını gözlemlemeniz mümkün. Bunun için buraya gelirken yanınızda bir deniz gözlüğü bulundurmanız güzel bir keşif yapmanıza yardımcı olacaktır. Tabii adanın genelinde olduğu gibi buranın da suyunun oldukça soğuk olduğunu hatırlatalım.

Akvaryum Koyu’nun en büyük dezavantajı ya da avantajı mı bilmiyoruz ama koyda herhangi bir tesis bulunmamakta. Bu nedenle koya giderken yanınızda atıştırmalık bir şeyler alabileceğiniz gibi şemsiye, sandalye de bulundurmanızı tavsiye ederiz. Son yıllarda koyda yüzen bir deniz büfe de ziyaretçilere kısıtlı da olsa hizmet vermekte.

Koyun her iki yanında yer alan kayalık çıkıntıdan dolayı dalgaların etkileri çok fazla hissedilmez. Bu da denizde belirli bir noktaya kadar güvenli bir şekilde yüzmenize katkıda bulunmaktadır. Özellikle yüzme bilmeyenler 6-7 metreye kadar boylarını aşmayan noktada vakit geçirebilirler.

Akvaryum Koyu Ücretli mi?Bozcaada, Bozcaada koyu, Bozcaada akvaryum koyu, Bozcaada koyları, Bozcaada plajları, Bozcaada deniz

Bozcaada genelinde olduğu gibi buraya da giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Yukarıda da belirttiğimiz gibi koyda herhangi bir tesis bulunmadığından şezlong da pek bulunmamakta. Bu nedenle yanınızda kumsala serebileceğiniz havlu vs. almanızı tavsiye ederiz. Eğer şemsiye ihtiyacınız varsa ve yanınızda getirmediyseniz yüzer büfeden günlük olarak kiralayabilirsiniz.

Bozcaada Akvaryum Koyu Nerede?

Gerçekten bir akvaryum kadar temiz ve berrak olan Akvaryum Koyu, Bozcaada çarşısına yaklaşık 7 km uzaklıkta adanın güney tarafında yer almaktadır.

Akvaryum Koyu’na Nasıl Gidilir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi koyun çarşıya olan uzaklığı 7 km’dir. Buraya gidebileceğiniz en kolay seçenek şahsi araçlarınızdır. Özel araçlarınızla buraya yaklaşık 10 dakikalık bir yolculuktan sonra ulaşabilirsiniz. Koyun girişine kadar çift şeritli asfalt yol olsa da sonra 200 metrelik yol maalesef topraktan oluşmaktadır. Yağmurlar sonrasında aşınan yolda derin çukurlar oluştuğundan koyun girişinde yer alan park alanına kadar aracınızla bu yolu gitmek aracınız için tehlikeli olabilir. Bu nedenle aracınızın altı yüksek değilse yukarıda park seçeneğini değerlendirmelisiniz.

Yaz aylarında oluşan yoğunluktan dolayı günde 3 kere olmak üzere koya minibüs seferleri düzenlenmektedir. Ancak yoğunluk nedeniyle herhangi bir sıkıntı yaşamamanız için özel aracınızı ya da taksiyi tercih etmelisiniz. Özel araçlarıyla ulaşım sağlayacakların “Google Konumunu” kullanmalarını tavsiye ederiz.

Akvaryum Koyu’yla İlgili Değerlendirmemiz

Bozcaada’da aslında her koy ve plaj güzel olsa da en meşhurlarından bir tanesi Akvaryum Koyu’dır. Son derece berrak bir suya sahip olan koyda denizin dibini rahatlıkla görebilirsiniz. Hayatınızda gördüğünüz en temiz koylardan olan Akvaryum’u görmenizi mutlaka öneririz. Ancak koyda bir tesisin olmaması sizleri WC ve duş olarak sıkıntıya düşürebilir. Bununla birlikte yiyecek-içeceğin kısıtlı olmasa da bir eksiklik olarak değerlendirilebilir. Yine koy yolunun oldukça bozuk olması da ulaşımı belli bir yere kadar mümkün kılmakta (özellikle benimki gibi küçük araçlarda) ve yoğun günlerde üst taraflarda park sıkıntısı yaratmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar 👍


Yorum yap