Bozcaada Çanakkale

Polente Feneri Gün Batımı (Bozcaada Gün Batımı, Nerede, Nasıl Gidilir)

Bozcaada, Bozcaada Rüzgar gülleri, Bozcaada rüzgargülleri, Bozcaada Polente Feneri, Bozcaada Gün Batımı, Polente Feneri Gün Batımı, Bozcaada Rüzgargülleri gün batımı

Türkiye’de birçok yer vardır ki manzarasına, denizine ve doğasına doyum olmaz. Ancak bazı yerler bunların yanında çok fazlasını da sunabilirler. Bu yerlerden bir tanesi de güneşin batışına muhteşem bir şekilde eşlik eden ve Bozcaada’nın belki de en güzel yüzünü oluşturan Polente Feneridir. Adaya gelenleri büyüsüne kaptıran Polente Feneri gün batımı, sizlerin de saatlerce hayranlıkla eşlik edeceğiniz muhteşem bir doğa gösterisi sunmaktadır.

Son yılların en popüler tatil beldelerinin başında sizlerin de sık sık duyduğuna emin olduğumuz Bozcaada gelmektedir. Doğası, manzarası, tertemiz ve buz gibi sularıyla bezenmiş plajları ve tarihi dokusuyla ön plana çıkan adayla ilgili gezmeniz gereken yerleri ve yapmadan dönmemeniz gereken aktiviteleri “Bozcaada’da Gezilecek Yerler” başlıklı yazımızda ele almıştık. Bu yazımızda ise gitmekten ve gün batımı manzarasını saatlerce izlemekten keyif aldığımız “Polente Feneri ve Rüzgargülleri”ni ele alacağız.

Polente Feneri ve Bozcaada Rüzgargülleri

Geçmiş tarihinde defalarca kez el değiştiren Bozcaada’nın batısındaki bir uç noktaya 1861 yılında inşa edilen Polente Feneri, denizden yaklaşık 30 metre yukarıdadır ve ışığını 15 mil öteye kadar yollayabilmektedir. Ancak fenerin olduğu yeri estetik olarak güzel kılan unsur olan rüzgargüllerdir. Adanın hatta Geyikli’nin elektrik ihtiyacını karşılamak için 2000 yılında 17 adet olarak yapılan Bozcaada Rüzgargülleri güneşin batışına muhteşem bir dekor olmuştur. Adanın elektrik ihtiyacının tam 30 katını üreten rüzgar güllerinin elektriği denizin altından Geyikli’ye ulaştırılmaktadır.

Polente Feneri Gün Batımı

Bir yanınızda usul usul dönen rüzgargülleri, bir yanınızda muhteşem tonlarda batan bir güneş… En sevdiklerinizin yanında ellerinizde bir şarap kadehi… Şu görüntüyü zihninizde canlandırdığınızda sanırım bu anın hiç bitmemesini diler insan. Biraz sonra batacak ve sizleri karanlıkla baş başa bırakacak olan güneşin muhteşem görsel şöleni insanı büyüleyecek cinsten. İşte Polente Feneri’nde gün batımı ömür boyu unutulmayacak anılar oluşturuyor insanda.

Adanın batı ucunda muhteşem bir açıyla batan güneşe eşlik eden fener ve rüzgargülleri oldukça farklı ve romantik görüntüler oluşturmaktadır. Yanınızda sizler için en özel kişiyle güneşin büyüleyici görsel şölenini temaşa etmek adada açık ara yapılacak en güzel etkinlik olacaktır.

Bozcaada, Bozcaada günbatımı, Bozcaada güneşin batışı, Polente gün batımı, Polente Feneri gün batımı, Bozcaada'da gün batımı

Görmeden gitmemenizi şiddetle tavsiye ettiğimiz gün batımını seyretmek için özellikle yaz aylarında yüzlerce kişi saatler öncesinde buraya akın etmektedir. Gün batımının en güzel şekilde izlendiği noktalar saatler öncesinde aşk insanları tarafından şarap kadehleri ve bir tutam sevgiyle kapılmaktadır. Gün batımı sırasında yüzlerce kişi aslında sevgilerine unutulmaz bir anı daha eklemektedir.

Bozcaada Gün Batımı İçin Tavsiyeler

⇒ Bozcaada’da gün batımı için Polente Feneri’ne gitmeniz gerekmektedir. Buranın adanın iskelesine olan uzaklığı ise yaklaşık 7 kilometredir.

⇒ Belli bir noktaya kadar asfalt yoldan gitseniz de son bir kilometrede hayatınızdaki en kötü yol sizi bekliyor olacak. O kadar ki ağaç dalları ve keskin taşlarla bezenmiş bu yolda oldukça yavaş, dikkatli bir şekilde araç kullanmazsanız tekerlerinizi yarabilirsiniz.

⇒ Yollar biraz sıkıntı olduğu için merkezden kalkan servisleri ya da taksiyi tercihe edebilirsiniz.

Gün batımı sırasında yapılacak en güzel etkinlik sanırım kendinizi bu muhteşem görüntüye bırakıp şarap kadehlerinizi yudumlamaktadır. Bu nedenle gitmeden önce şarap ve kadeh edinmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

⇒ Gün batımını saatlerce temaşa edeceğiniz için aracınızda mutlaka açılabilir sandalye ve mevcutsa masa bulundurmayı es geçmeyin.

⇒ Yaz aylarında güneş ortalama olarak 20.00 ile 20.30 arasında batmaktadır. Oraya gidişiniz, aracınızı park edişiniz ve uygun bir nokta bulmanız biraz vakit alacağı için en geç 19.00’da yola çıkmış olun.

⇒ Unutulmaz dakikalar için kendinize uygun bir köşe bulmanız çok önemli. Bu nedenle bizim tavsiyemiz 18.00’da yola çıkmış olmanız yönünde.

⇒ Güneşin muhteşem manzara eşliğinde oluşturmuş olduğu şöleni ölümsüzleştirmek için yanınızda mutlaka sağlam bir fotoğraf makinesi bulundurun.

Polente Feneri’ne Nasıl Gidilir?Bozcaada, Bozcaada günbatımı, Bozcaada güneşin batışı, Polente gün batımı, Polente Feneri gün batımı, Bozcaada'da gün batımı

Buraya kadar mutlaka yapmanız ve unutulmazlar listenize eklemeniz gereken “Bozcaada gün batımı” için tavsiyelerde bulunduk. Şimdi de “Polente Feneri Nerede? Polente Feneri’ne nasıl giderim? Polenti Feneri ulaşım?” sorularını alarak bu muhteşem görüntülere nasıl ulaşabileceğinizi anlatalım. Bozcaada rüzgargülleri, adanın en batı ucunda yer almaktadır. Ada iskelesinden yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta olan bu noktanın “Google Konumu”na göz atmalısınız.

Buraya özel araçlarınızla yaklaşık 10 dakika içerisinde ulaşmanız mümkün. Ancak yukarıdaki tavsiyeler bölümünde anlattığımız gibi yolun son 1 kilometresi oldukça bozuk. Ayrıca gün batımına yakın saatlerde dar yollara araç parkı da oldukça sıkıntı. Bu nedenle merkezden 18:00-21:00 saatleri arasında hareket eden servis araçlarını kullanabilirsiniz. Servis araçlarının gidiş-dönüş ücretleri 25 TL. Bunun dışında tek gidiş olarak yaklaşık 45 TL ödeyerek taksiyle de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toparlayacak olursak gün batımı için Polente Feneri’ne ulaşım seçenekleri şu şekilde:

1) Özel araçlarla 10 dakikada. (Geç kalınırsa park sıkıntısı, ağaç kökleri ve sivri taşlarla dolu yollar dezavantaj. Ancak yanınızda sandalye ve masa götürmek için büyük avantaj)

2) Merkezden gün batımı için turlar düzenleyen servisler. Ücret: 25 TL

3) Taksiyle ulaşım. Ücret: Tek yön yaklaşık 45 TL

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar 👍


Yorum yap