Bozcaada Çanakkale

Bozcaada Ayazma Plajı

Son yıllarda özellikle sosyal medyada paylaşım rekorları kıran tatil bölgelerinden birisi olmayı başarmış Bozcaada, gerçekten görülmeye değer birçok güzelliğe ev sahipliği yapmakta. Bu güzel tarihi adayla ilgili görülmesi gereken yerleri “Bozcaada’da Gezilecek Yerler” başlıklı yazımızda listelemiştik. Bu yazımızda da Bozcaada’nın en meşhur ve büyük plajı olan “Ayazma Plajı“ndan bahsedeceğiz.

Bozcaada birbirinden güzel birçok plaja ve koya sahip. O kadar ki hangisine gitmek konusunda kafanızın karışacağınızdan da eminiz. Bu kadar güzel koy ve plajlardan birisi ise oldukça rağbet görmekte: Ayazma Plajı

Adı Gibi Soğuk: Ayazma PlajıAyazma Plajı, Bozcaada Ayazma Plajı, Ayazma Plajı plajı, Çanakkale Ayazma Plajı, Ayazma Plajı nerede, Ayazma Plajı nasıl gidilir, Ayazma Plajı giriş ücreti

Ayazma Plajı, adanın en büyük ve kalabalık plajı olarak mutlaka görülmeye değer özelliklere sahip. Adı gibi oldukça soğuk olan plajın suyu ise bir o kadar temiz. Küçük sarı ve ince kumlarla bezenmiş plajda yüzmenin büyük bir keyif olduğunu söylemeliyiz. Yani hem suyunun hem de sahilinin temiz olması gerçekten burayı özel kılmaktadır.

Aslında Bozcaada’nın dört bir tarafını çevreleyen koyların ve plajların hepsi de birbirinden güzel. Ancak Ayazma Plajı büyük ve dalgasız olmasının yanında tesislerin ve restoranların bulunduğu tek yer olması bakımından büyük bir avantaja sahip. Peki neden dalgasız bir plaj dedik? Sahilin hemen 100 metre kadar ilerisinde yer alan resifler (yani kaya, kum ve deniz canlıların birikimiyle oluşmuş yükseltiler) sayesinde açıklardan gelen dalgalar buralara çarparak yumuşuyor ve sahile kadar tüm etkisini kaybetmiş oluyor. Bu da plajın hem dalgasız hem de özel bir görüntüye sahip olmasını sağlıyor. Bu nedenle 100 metre kadar açıkta ayakta duran birilerini görürseniz sakın şaşırmayın 🙂

Burayla ilgili yorumlarda genellikle aşırı kalabalık olduğuyla ilgili yorumlar okursanız da bilmelisiniz ki kalabalık da olsa mutlaka muhteşem kumların üzerinde size fazlasıyla yer düşüyor. Evet kalabalık oluyor ancak çok ilginç bir şekilde hem kumsalda hem de denizde kalabalıktan kesinlikle rahatsız olmuyor ve durum gözünüze çok çarpmıyor.

Yine yukarıda da belirttiğimiz gibi burada tesis ve restoran bakımından bir zenginlik mevcut. Hemen plajın üstündeki yol üzerinde yan yana 3-4 farklı restoran seçeneği ve zengin menüler sizi tatmin edecektir.

Ayazma Plajı Ücretli mi? (Ayazma Plajı Giriş Ücreti)Ayazma Plajı, Ayazma Plajı Bozcaada, Bozcaada Ayazma Plajı, Bozcaada ayazma plajı, Ayazma Plajı ücreti, Ayazma Plajı giriş ücreti

Ayazma, halka açık olan bir plaj. Bu nedenle giriş için herhangi bir ücret vermenize gerek yok ancak şezlong ve şemsiye hizmetinden yararlanmak isterseniz kişi başı 20 TL ödemeniz gerekiyor. Bizim tavsiyemiz ise eğer aracınızla gitmişseniz mutlaka yanınıza katlanabilir sandalye ve şemsiye almanız yönünde. Bunları alma imkanınız yoksa da bir havluyla kendinizi incecik altın sarısı kumların üzerine bırakabilirsiniz.

Bozcaada Ayazma Plajına Nasıl Gidilir?Ayazma Plajı, Bozcaada Ayazma Plajı, Ayazma Plajı plajı, Çanakkale Ayazma Plajı, Ayazma Plajı nerede, Ayazma Plajı nasıl gidilir, Ayazma Plajı giriş ücreti

Adanın en kalabalık ve popüler olan plajı ada iskelesinin ve merkezi konumundaki yere yaklaşık 7 km uzaklıkta yer almaktadır. Bu nedenle yürüyerek gitme şansınız yok. Özel araçlarınızla buraya gidebilirsiniz ancak yol üzerindeki alanlara ücretli bir şekilde aracınızı park edebiliyorsunuz. Eğer öğleden sonraya kalmışsanız park konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Özel aracı olmayanlar yazın ortalama saat başı iskele bölgesinden sefer yapan minibüslerle kolaylıkla ulaşımlarını sağlayabilirler. Aynı zamanda taksiyle de buraya gelebilir ve akşam geri dönebilirsiniz.

Bozcaada Ayazma Plajı Nerede?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi plaj, iskelenin olduğu çarşıya yaklaşık olarak 7 km uzaklıkta bulunmaktadır. Çift şeritli ve asfalt yoldan tabelaları takip ederek kısa bir sürede buraya ulaşabilirsiniz. İhtiyaç duyarsanız “Google konumuna” da bakabilirsiniz.

Ayazma Plajı Nerede, Bozcaada Ayazma Plajı Nerede, Ayazma Plajı Bozcaada Nerede, Ayazma Plajı Nasıl gidilir, Ayazma Plajı Nerededir

Ayazma Plajı’yla İlgili Değerlendirmemiz

Ayazma Plajı her ne kadar soğuk olsa da tertemiz olması, sakin olması ve mükemmel kumsalıyla gerçekten görülmeye değerdir. Bu yüzden Bozcaada’ya kadar gelmişken burada denize girmemek ve güneşlenmemek olmaz. Ancak şunu da ifade edelim ki Bozcaada’nın her plajı ve koyu görülmeye değer nitelikte olduğundan özellikle araç sahiplerinin farklı günlerde birçok koyu ve plajı ziyaret etmelerini öneririz. Göreceksiniz ki Ayazma’nın tek farkı aslında tesis ve restoran zenginliği.

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar 👍


Yorum yap