İstanbul

Otağtepe – Fatih Korusu

Otağtepe, Otağtepe nerede, Otağtepe hakkında bilgi, Otağtepe nasıl gidilir, Otağtepe yorum, Otağtepe fotoğraf, Otağtepe giriş ücreti, Otağtepe ziyaret saatleri

Doğa, manzara ve yeşiller arasında bir mavi deniz. Burada ne ararsanız var. Otağtepe olarak bilinen Fatih korusu 1997 yılında yapılan düzenleme ile birlikte şu anki görüntüsünü almıştır. Fatih Sultan Mehmet köprüsünün yanı başında harika bir manzaraya sahip olan Otağtepe’de vaktin nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız. İstanbul’da canınız biraz hava almak istediğinde burası herkes için biçilmiş bir kaftandır.

Eşinizle, çocuklarınızla ve arkadaşlarınızla buraya gelerek yeryüzünün saklı cennetini görme şansı elde edebilirsiniz. Her 2 köprüyü de görmesi, yeşiller arasında sizlere muhteşem bir atmosfer sunması ile kesinlikle tadına doyamayacağınız harika bir yer. Yani güzelliğini anlatmak için bence üretilmiş bir kelime bulunmuyor. O nedenle daha fazla kendimce güzel şeyler yazıp manzarayı anlatırken onu küçümsemeye gerek görmüyorum. Sadece gidin ve görün, o kadar.

Otağtepe – Fatih Korusu Hakkında BilgiOtağtepe-Fatih Korusu, Otağtepe-Fatih Korusu nerede, Otağtepe-Fatih Korusu hakkında bilgi, Otağtepe-Fatih Korusu nasıl gidilir, Otağtepe-Fatih Korusu ziyaret saatleri

İsmi şuan için resmi kayıtlarda Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi olarak geçse de herkes tarafından “Otağtepe” ismi ile anılmaktadır. Koç holding ve Tema vakfının katkıları ile birlikte 2000 yılında halka açılmış harika bir yer. İçerisinde Manolya’dan tutun Nilüfere kadar, Gülibrişim’den tutun at kestanelerine kadar pek çok değerli bitki ve çiçek bulunuyor.

Vakti zamanında Fatih Sultan Mehmet köprüsü yapım aşamasında iken buradan alınan topraklar kullanılmış ve alan tahrip edilmişti. Daha sonra yapılan dolgu çalışmaları sonucunda peyzaj çalışması yapılarak şu an ki görünümünü kazanmıştır. Otağtepe parkı anlatılırken çoğu zaman kelimeler kifayetsiz kalmaktadır. Eğer daha önce gitmedi ve fotoğraflardan dahi görmedi iseniz emin olun hayatınızı boşa geçirmişsinizdir. Elbette bu sözüm İstanbullular için geçerlidir. Şehir dışından İstanbul’u gezmeye gelenler ise kesinlikle burayı görmelidir.Otağtepe, Otağtepe hakkında bilgi, Otağtepe nerede, Otağtepe nasıl gidilir, Otağtepe manzara

Park içerisinde bulunan Otağtepe cafe ile birlikte sizlerde hem çayınızı içebilir hemde eşsiz manzaranın tadına varabilirsiniz. İstanbul’da güzel bir gün geçirmek isterseniz eğer gerçekten doğru bir seçim yaptığınızı henüz ilk adımdan itibaren anlayacaksınız. Park içerisinde bulunan 15.300 bitki türü ile birlikte sanırım ne demek istediğimizi daha iyi anlayabilirsiniz. Adeta bir Açıkhava müzesi görünümünde olan bu yerde harika vakitler geçireceğinizden şüphe duymayın.

Otağtepe’de Ne Yapılır?Fatih Korusu, Fatih Korusu nerede, Fatih Korusu nasıl gidilir, Fatih Korusu hakkında bilgi, Fatih Korusu tarihi, Fatih Korusu giriş ücreti, Fatih Korusu ziyaret saatleri

İstanbul’da gününüzün şahane geçmesini istiyorsanız eğer sizde buraya gelerek kendinizi harika bir zaman diliminin içerisinde bulabilirsiniz. Peki, burada ne yapılabilir?

OTAĞTEPE KAHVALTI

Otağtepe’ye gelerek burada kahvaltı yapabilirsiniz. Günün erken saatlerinde veya rezervasyon ile gelmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Çünkü kafesi özellikle hafta sonları dolu oluyor. Eşsiz manzaraya karşı saatlerce bitmesini istemeyeceğiniz bir kahvaltı yapmak isterseniz eğer doğru adreste bulunuyorsunuz.

OTAĞTEPE ÖĞLE YEMEĞİ

Sabahları kahvaltı yerine öğlen yemek yemek isteyebilirsiniz. Bu durumda hafta sonları rezervasyon yaptırarak gelmenizi öneririz. Yemek sonrasında arkanızdaki sırayı görerek ne kadar doğru bir karar verdiğinizi anlayabilirsiniz.

OTAĞTEPE AKŞAM YEMEĞİ

Dilerseniz burada köprülerin ışıklarının oluşturduğu enfes manzara eşliğinde harika bir yemek yiyebilirsiniz. Hatta size birde tüyo vereyim, evlenme teklifi edilecek en güzel yerler listesine burayı ilk sıraya yazabilirsiniz. Otağtepe korusu ile birlikte harika bir akşam yemeğiyle arkadaşınıza evlenme teklifi edebilirsiniz.

Otağtepe Ziyaret Saatleri

Parka girebilmek için 09:00 – 19:30 saatleri arasında orada bulunmanız gereklidir. Bunun dışında parkın dışarıdan girişi kapatılmaktadır. Ancak restoran kısmı daha uzun süre aktif olarak sizlere hizmet vermektedir. Park bir doğa parkı olmasına rağmen koruma içerisinde bulunduğundan dolayı giriş çıkış saatleri konuşmuştur diyebiliriz.

Otağtepe Giriş Ücreti

Canınız sıkıldığında gidebildiğiniz bu parkın en büyük özelliklerinden bir tanesi ücretsiz giriş gösterilmesidir. Bu nedenle park zaman geçirirken giriş ücreti ödemeyeceğiniz harika bir yerde olduğunuzu her an anlayabilirsiniz. Bunun haricinde ziyaretçilerimiz tarafından ısrarla sorulan sorulardan bir tanesi Otağtepe park nerede sorusu olmaktadır.

Otağtepe – Fatih Korusu Nerede?

İstanbul’un Beykoz ilçesinde olduğunu söylesek sanırım şaşırmazsınız değil mi? Çünkü Beykoz ilçesinde bunun gibi pek çok park olsa da içlerinden sizlere tavsiye edeceğimiz en iyi park burasıdır. Fatih korusu nerede diye Google’da arama yaptığınız zaman karşınıza burasının çıkma ihtimali bir hayli yüksektir.

Otağtepe – Fatih Korusu Nasıl Gidilir?

Eğer kişisel aracınız bulunmuyorsa o zaman toplu taşıma araçları ile buraya ulaşmanız mümkündür. Özellikle Beykoz yakınlarında iseniz bu parka gitmek için sizlere pek çok alternatif bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

  • Kadıköy’den gitmek isterseniz eğer 14M numaralı otobüse binmelisiniz.
  • Üsküdar’dan gitmek isterseniz de 15M otobüsüne binmelisiniz.
  • Cevizlibağ’dan kalkan ve İstanbul’un tamamını dolaşan 500T otobüsünü de es geçmek olmaz tabi.

Benim Gözümden Otağtepe

Bugüne kadar Otağtepe ya da asıl adıyla Fatih Korusu hakkında çok olumlu şeyler duymuş ve birbirinden güzel fotoğraflar görmüştüm. Fakat gittiğimde anlatılanların biraz abartılı olduğunu, bayrağımız dışında da çok güzel fotoğraf karelerinin çekilemediğini gördüm.

İstanbul’da gezilecek sakin yerler arıyorsanız burayı seçeneklerinizin arasına ekleyebilir fakat bu şehre gezmeye gelmiş ve sınırlı bir vaktiniz varsa başka yerleri gezmenizi tavsiye ederim. Buraya kadar gelmişken yürüme mesafesinde yer alan şu yapıları da gezmenizi tavsiye ederim:

Anadolu Hisarı
Küçüksu Kasrı

Olumlu Yönleri:
→ Ücretsiz olması
→ Birkaç noktada güzel fotoğrafların çekilebilir olması
→ Boğaz havası
→ Bayrağımızın mükemmel dalgalanışı ve sesi
→ Hafta içi sakin bir ortamı
→ Bulunduğu konum
→ Otopark sıkıntısının olmaması
→ Yürüyerek boğaz kenarında birçok tarihi yapıyı görebilmeniz

Olumsuz Yönleri:
→ Küçük bir alan olması
→ Abartıldığı kadar etkileyici olmaması
→ 5 dakika içinde gezinin tamamlanıyor olması

İstanbul’da Gezilecek Yerler ⇐

Yorum yap