İstanbul

Küçüksu Kasrı

Küçüksu, Küçüksu Kasrı, Küçüksu Kasrı hakkında bilgi, Küçüksu Kasrı nerede, Küçüksu Kasrı nasıl gidilir, Küçüksu Kasrı tarihi, Küçüksu Kasrı giriş ücreti, Küçüksu Kasrı fotoğraf

Denize olan konumu, bahçesindeki ince detayları ile birlikte Küçüksu Kasrı görülmeye değer tarihi binalarımızdan bir tanesidir. Anadolu Hisarı‘nın en nadide parçalarından bir tanesi olan kasır, padişahlar tarafından yıllar boyunca kullanılmıştır. Özellikle tekneye binmek için kullandıkları kasır boyutu ve dış görünüşüyle adeta insanları büyülüyor. Hisar’dan geçerken sürekli gözünüze çarpacak bu kasır denize her gün selam verircesine duruşuyla Osmanlı döneminden kalma nadide parçalarımızdan en güzeli olarak bilinir.

Kasrın en büyük özelliği sadece hünkârların malı sayılmasıdır. Devamlı bir konaklama ihtiyacı olmadan sadece dinlenme amacıyla kullanılan bu yer, amacı ile birlikte harika bir sanat eserine dönüşmüş. Eğer yolunuz buraya düşerse muhakkak görmenizi düşmezse de özel olarak gelmenizi tavsiye ederiz.

Küçüksu Kasrı Hakkında BilgiKüçüksu, Küçüksu Kasrı, Beykoz Küçüksu Kasrı, Küçüksu Kasrı nerede, Küçüksu Kasrı nasıl gidilir, Küçüksu Kasrı bilgi, Küçüksu Kasrı tarihi

Tarihte “Göksu Bahçesi” olarak bilinen Küçüksu Kasrı tarihi 17. Yüzyıldan itibaren bu ismi ile kitaplarda geçmeye başlar. Abdülmecid döneminde restorasyon çalışmalarına uğrayan yapı o günden beridir boğazda aynı olduğu gibi kalmaktadır. Bodrumunu da sayarsak eğer 3 katlı bir yapıdır. 15×27 metrelik bir alan üzerine kurulan bu yapı gerçekten zarif bir görüntü sunmaktadır. Türk evi planlamasına göre merkez salona açılan 4 kapı şeklinde düzenlenen tarihi kasrın en alt katında ise mutfak ve hizmetçilerin kaldığı alan bulunmaktadır.

Genellik dinlenme ve av amaçlı organizasyonlarda kullanılan kasır, etrafında yüksek duvarların olmaması nedeniyle ortama biraz farklı bir hava katmıştır. 4 tane zarif bir işçilik sonucu elde edilen demir kapısı bulunan Küçüksu kasrı günümüzde kahvaltı yapılabilecek bir yer olarak işletilmektedir. 1994 yılında gördüğü restorasyon ile halkın hizmetine açılmıştır.

Küçüksu Kasrı Restoran

Kasrı gezdikten sonra dilerseniz restorana oturarak hem kahvaltı yapabilir hemde gidiş saatinize göre farklı yemeklerde yiyebilirsiniz. 09:00 – 02:00 saatleri arasında hizmet veren restoranda tek kişilik serpme kahvaltı ortalama 70 TL civarındadır. Yumurta çeşitleri ise 10 – 20 TL arasında değişkenlik gösterir. Restoranda kahvaltı yapmak isterseniz daha sakin olduğu hafta içini tercih etmelisiniz.

Bunun yanında özel günlerde Küçüksu kasrı düğün organizasyonlarının yapıldığını da biliyoruz. Bunun için işletme ile görüşmeniz ve bilgi almanız daha doğru olacaktır.

Küçüksu Kasrı Ziyaret SaatleriKüçüksu Kasrı, Küçüksu Kasrı bilgi, Küçüksu Kasrı tarihi, Küçüksu Kasrı ne zaman yapıldı

Kasır haftanın her günü hizmet veremiyor. İnsanların yaptığı geziler sonrasında temizlenmesi için pazartesi ve Perşembe günleri ziyarete kapatılmış durumdadır. Ancak bunun yanında diğer günler kasrı gezmek isterseniz eğer 09:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Küçüksu Kasrı Giriş ÜcretiKüçüksu Kasrı, Küçüksu Kasrı hakkında bilgi, Küçüksu Kasrı nerede, Küçüksu Kasrı nasıl gidilir, Küçüksu Kasrı bilgi, Küçüksu Kasrı yorumlar

Kasrın daha iyi korunabilmesi ve ziyaretçilerine her daim açık kalabilmesi için elbette girişlerde para alınmaktadır. Bununla birlikte Küçüksu kasrı giriş ücreti tam kişilere 20 TL, öğrencilere ise 5 TL olarak belirlenmiştir. Bu fiyatlarla birlikte kasrı gezebilir ve unutulmaz bir manzarada vakit geçirme şansı elde edebilirsiniz.

Küçüksu Kasrı Nerede

Anadolu yakasında İstanbul Beykoz’da bulunan kasır gerek tarihe bir ışık tutması gerekse özel konumu ile yılın her günü kendisine ziyaretçi çekmeyi başarmıştır. Anadolu Hisarı, Üsküdar taraflarına yolunuz düşerse ilk dikkatinizi çekecek olan bu yapıyı hemen tanıyacaksınız.

Kasra gitmek için hangi yolları kullanacağınızı bir alt başlığımızda sizlere paylaşacağız.

Küçüksu Kasrı’na Nasıl Gidilir?

Kasır, Anadolu yakasında bulunduğu için eğer aracınızla gidecekseniz Anadolu yakasında sahil tarafından Göksu mahallesine doğru hareket edebilirsiniz.

Toplu taşıma ile gitmek istediğinizde Kadıköy’den 15F veya Üsküdar’dan 15, 15H, 15KÇ, 15M, 15N, 15P, 15T, 15Y ve 15ŞN numaralı otobüslerle kasra ulaşım sağlayabilirsiniz. Beşiktaş’tan vapurlar ile Üsküdar’a ulaşabileceğinizi biliyorsunuz.

İstanbul’da Gezilecek Yerler ⇐

Yorum yap