İstanbul

Kurtdoğmuş Köyü

Kurtdoğmuş köyü, Kurtdoğmuş köyü kamp alanı, Kurtdoğmuş köyü piknik alanı, Kurtdoğmuş köyü balık tutmak, Kurtdoğmuş köyü nerede, Kurtdoğmuş köyü nasıl gidilir, Kurtdoğmuş köyü yorumlar, Kurtdoğmuş köyü hakkında bilgi, Kurtdoğmuş köyü ömerli barajı, Ömerli barajı Kurtdoğmuş köyü, Pendik Kurtdoğmuş köyü, Kurtdoğmuş köyü Pendik

Sizlere bu yazımda hemen Ömerli Barajı kenarında yer alan, kamp ve piknik yapmayı sevenler için güzel bir rota tavsiyesi olacak “Kurtdoğmuş Köyü“nden bahsedeceğim. Baraj kenarında her noktasıyla huzur ve sessizliği bulabileceğiniz bu köyde kamp, piknik, mangal, yürüyüş ve balık tutmak olmak üzere birçok etkinlik yapabileceksiniz. Pendik’e bağlı birkaç köyden birisi olan Kurtdoğmuş Köyü, baraj gölü kenarında hem manzarası hem de doğasıyla ön plana çıkmaktadır.

Kurtdoğmuş Köyü

Kurtdoğmuş köyü, Kurtdoğmuş köyü kamp alanı, Kurtdoğmuş köyü piknik alanı, Kurtdoğmuş köyü balık tutmak, Kurtdoğmuş köyü nerede, Kurtdoğmuş köyü nasıl gidilir, Kurtdoğmuş köyü yorumlar, Kurtdoğmuş köyü hakkında bilgi, Kurtdoğmuş köyü ömerli barajı, Ömerli barajı Kurtdoğmuş köyü, Pendik Kurtdoğmuş köyü, Kurtdoğmuş köyü Pendik

Pendik’e bağlı birkaç köyden birisi olan Kurtdoğmuş, kuzeyde hemen baraj gölü kenarında yer almaktadır. 451 kişilik nüfusuyla Pendik ilçesinin en küçük mahallelerinden birisi olan bu köyün tarihi çeşitli kaynaklara göre 1300’lü yıllara kadar gitmektedir. 2012 yılında mahalle statüsü kazanan köyün geçim kaynakları ise tarım ve hayvancılıktır. Ömerli Barajı’nın hemen yanında olması nedeniyle tarımda verimli arazilere sahiptir.

Kurtdoğmuş Köyü’nde Neler Yapılır?Kurtdoğmuş köyü, Kurtdoğmuş köyü kamp alanı, Kurtdoğmuş köyü piknik alanı, Kurtdoğmuş köyü balık tutmak, Kurtdoğmuş köyü nerede, Kurtdoğmuş köyü nasıl gidilir, Kurtdoğmuş köyü yorumlar, Kurtdoğmuş köyü hakkında bilgi, Kurtdoğmuş köyü ömerli barajı, Ömerli barajı Kurtdoğmuş köyü, Pendik Kurtdoğmuş köyü, Kurtdoğmuş köyü Pendik

Hemen baraj kenarında olması ve muhteşem bir doğayla bezenmiş olması nedeniyle burada yapılacak aktivitelerin sayısı da çoktur. Buraya geldiğinizde neler yapabileceklerinizi aşağıdaki başlıklarda sıralamak istiyorum.

Kurtdoğmuş Köyü Kamp Alanı (Ömerli Barajı Kamp Alanı)

Burada yapılabilecek en güzel etkinliklerin başında kamp gelmektedir. Hemen baraj kenarında ve tamamen doğal bir ortamda kamp yapabileceğiniz birçok uygun yerin varlığıyla bu bölge dikkat çekmektedir.

Kurtdoğmuş Köyü yol ayrımına geldiğinizde köyün içerisinde girmeden sola doğru (nereden geldiğinize göre değiştiğinden batı yönüne doğru diyelim) döndüğünüzde biraz toprak yol üzerinde gittikten sonra baraj kenarına geliyorsunuz. Buralarda kamp yapmak ya da ailece piknik yapma şansınız olacaktır.

Burada kamp yapma gibi bir düşünceniz varsa herhangi bir tesisin ya da işletmenin olmadığını belirtmek isterim. Tesislerin olmaması burada kamp yaptığınızda herhangi bir hizmetten yararlanamayacaksınız anlamına da gelmektedir. Eğer doğayla baş başa kalıp şehrin gürültüsünden ve belki de insanlardan uzaklaşmak isterseniz burada uygun bir nokta bulabilirsiniz. Buranın iklimi ve doğası Karadeniz’i çok andırdığından özellikle geceleri yabani hayvanların da olabileceğini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Bu bilgilerden sonra eğer çok fazla uzaklaşmadan güzel bir noktada “Ömerli Barajı Kamp Alanı” arayışı içindeyseniz buraları değerlendirmenizi tavsiye edebilirim.

Kurtdoğmuş Köyü Piknik Alanı

Burada yapacağınız diğer güzel etkinlik ise ailece piknik yapmak olacaktır. Hemen baraj gölü kenarında muhteşem manzaralar eşliğinde ve gölgelik alanlarda çok güzel bir piknik yapabileceğinizi unutmayın. Özellikle hafta içinde oldukça sakin olan baraj kenarlarında uygun görebileceğiniz noktaları bu anlamda değerlendirebilirsiniz.

Burada mangal yapacaksanız herhangi bir sınırlama bulunmamakla birlikte ormanlık alan olması nedeniyle tehlikeli olabileceğini unutmamalısınız. Mangal ateşini uygun noktalarda yakmalı ve mangal sırasında dikkatli davranmanızı tavsiye ederim.

Kurtdoğmuş Köyü Balık Avı

Kurtdoğmuş Köyü hemen Ömerli Barajı kenarında yer aldığından bu bölgede balık avı da yapılmaktadır. Eğer balık tutma gibi bir hobiniz varsa gerekli balıkçılık malzemelerinizi yanınızda getirebilirsiniz. Özellikle tatlı su levreği yakalayabilirsiniz burada.

Yukarıda bahsettiğim kamp, piknik, yürüyüş ve balık tutma gibi çeşitli aktivitelerin ücretsiz bir şekilde yapılabileceğini de hatırlatmak isterim.

NOT: Aşağıda yer alan gezi videomda gittiğim yere ulaşmanız için biraz çukurlaşmış toprak yoldan geçmeniz gerekmektedir. Yaz aylarında toprak yol kurumakta ve çukurlarda yavaş ve dikkatli bir şekilde ilerlemenizi tavsiye ederim fakat yağmurlu mevsimlerde buraya gelirken bahsettiğim toprak yolun çamurlaşabileceğini göz önünde bulundurmakta fayda var diye düşünüyorum.

Kurtdoğmuş Köyü Nerede? Nasıl Gidilir?

Kurtdoğmuş Köyü, İstanbul’un Pendik ilçesinde yer alan beş köyden birisidir. İlçenin kuzey tarafından Ömerli Barajı kenarında yer alan köy aynı zamanda Sultanbeyli ilçe sınırlarında bulunmaktadır. Aşağıdaki konumda da köyün harita üzerindeki yerine göz atabilirsiniz.

Köyün Pendik merkeze olan uzaklığı yaklaşık olarak 25 kilometre kadardır. İstanbul’un Tuzla, Pendik, Kartal ve Maltepe gibi ilçelerinden buraya yaklaşık yarım saatte gelebilirsiniz. Merkezlere bu kadar yakın bir konumda olması burayı da cazip hale getirmektedir.

Kendi aracınız varsa Kurtköy tarafından Şile yolu üzerinden bu köye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma ile buraya geleceklerin Kartal merkezden kalkan 132D otobüslerini kullanması gerekmektedir. 132D otobüs hattı günde ortalama 10 sefer ile bu köyden geçmektedir.

Kurtdoğmuş Köyü YorumlarKurtdoğmuş köyü, Kurtdoğmuş köyü kamp alanı, Kurtdoğmuş köyü piknik alanı, Kurtdoğmuş köyü balık tutmak, Kurtdoğmuş köyü nerede, Kurtdoğmuş köyü nasıl gidilir, Kurtdoğmuş köyü yorumlar, Kurtdoğmuş köyü hakkında bilgi, Kurtdoğmuş köyü ömerli barajı, Ömerli barajı Kurtdoğmuş köyü, Pendik Kurtdoğmuş köyü, Kurtdoğmuş köyü Pendik

Yaptığım her gezi sonrasında gördüğüm yerlerle ilgili düşüncelerimi olumlu ve olumsuz yorumlar başlıklarıyla paylaşmaktayım. Böylelikle bir lokasyona gitmeden önce yazımı okuyanlara yazdıklarım rehber olabilmektedir. Kurtdoğmuş Köyü ile ilgili düşüncelerimi de sizlerle paylaşmak istiyorum.

Olumlu Düşüncelerim:

  • Pendik ilçesine oldukça yakın olması Gebze-Pendik-Kartal ilçelerinde oturanlar için yakın bir lokasyon olarak değerlendirilebilir.
  • Genel olarak oldukça sakin bir yer.
  • Birkaç noktada harika bir doğa ve manzara yer almakta.
  • Kamp, piknik ve yürüyüş için uygun bir lokasyon olarak düşünüyorum.
  • Göl kenarında sessizce balık tutabileceğiniz köy.

Olumsuz Düşüncelerim:

  • Belli bir noktadan sonra baraj yolu biraz zorluydu.
  • Etraf maalesef insanlar tarafından çöplerle bırakılmış halde. Bu olumsuz düşüncem de köy için değil, buraya gelen insanlar için olsun.
  • Hafta sonu buraların yer sıkıntısından dolayı kalabalık olacağını ve dolayısıyla buraya gelenlerin keyfini kaçıracağını düşünüyorum.

Kurtdoğmuş Köyü Kamp Alanı Video

Kurtdoğmuş Köyü ve piknik-kamp alanlarıyla ilgili daha fazla bilgiye videomuz üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu bölgelere gelmeyi düşünenlere öncesinde videomuzu seyretmelerini tavsiye ederim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR
Esenceli Köyü
Ballıkayalar Tabiat Parkı
Darlık Barajı
Hacıllı Köyü

Yorum yap