Vizeler

Yunanistan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? (Gerekli Evraklar ve Ücreti)

Yunanistan’a gitmek isteyen ziyaretçilerimizin vize başvurularını kolayca halledebilmelerini sağlamak ve kafalarında oluşan soru işaretlerini yok etmek amacıyla “Yunanistan vize başvurusu“adlı rehber yazımızı oluşturduk. Vize başvuruları ki özellikle Shengen ülkelerine yapılan başvurular bazen can sıkıcı olsa da daha önce başvuru yapmış olanların tecrübesinden faydalanmak son derece önemli bir husus olarak karşımıza çıkıyor.

Yunanistan’ı turistik, ticari veya herhangi bir nedenden dolayı ziyaret etmek istediğiniz zaman, Yunanistan’ın Avrupa Birliğine üye olması ve Schengen anlaşmasına dâhil olması nedeni ile Shengen Vizesi almak zorundasınız. Schengen vizesi, Schengen bölgesinde yer alan ülkeleri kapsamaktadır. Bu ülkeler Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İzlanda, İtalya, Yunanistan, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre, Polonya, Slovenya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Malta, Estonya, Litvanya, Letonya ve Macaristan’dan oluşmaktadır.

Yunanistan Vize Başvurusu

Yunanistan vize başvurusu yapacağınız zaman, en az 6 ay olmak şartı ile 1 senelik geçerli pasaporta sahip olmanız gerekmektedir. Vize başvurularınızı resmi konsolosluk veya vize için yetkilendirilmiş bazı firmalar aracılığı ile yapabilirsiniz. Başvurunuzu direkt konsolosluk ile halledebileceğiniz gibi, bu tür işlemlerle uğraşmak istemiyorsanız, yetkili vize ajansları ile yapabilirsiniz. Bu firmalara ekstra hizmet bedeli ödemek zorunda kalacağınızı unutmayınız.

Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Konsolosluktan alınması gereken Yunanistan vize başvuru formu ( Eksiksiz ve belirgin bir şekilde tükenmez kalem ile doldurulmalıdır ) Örnek form için tıklayınız.
 • Son 3 ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet biyometrik yeni fotoğraf (3,5×4,5 cm ölçülerinde ve beyaz fon üzeri olmalıdır)
 • Gelirinizi belgelen evrak ( Maaş bordrosu, varsa gayrimenkul tapusu veya araç ruhsatı, kira geliri belgesi )
 • Vize başvuru ücretinin ödendiğine dair banka dekontu ( 2 adet )
 • Nüfus müdürlüğünden veya e-devlet web sitesinden alabileceğiniz tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kimlik belgenizin ön ve arka yüzü net olacak şekilde fotokopisi ( Başvuru yapan kişi yabancı uyruklu ise; En az 6 ay geçerli TC ikamet izni ve çalışma izni fotokopisi )
 • 1000 Euro teminatlı, uluslararası seyahat sağlık sigortası ( Fotokopi kabul edilmemektedir ve seyahat tarihinden 1 gün önce başlayıp, 1 gün sonra bitecek şekilde tarih aralıkları belirlenmelidir )
 • Uçak ve konaklama planınızı gösteren, ön rezervasyon bilgilerinin yazılı olduğu belge
 • Banka şubesinden alınacak olan ve en az 4.000 TL tutarında, size ait olan parayı belgeleyecek hesap döküm belgesi. ( En az 3 aylık olmalı ve bankanın resmi kaşe ve imzası bulunmak zorundadır )
 • Başvuru sahibi, serbest meslek sahibi ise, bunu belgelemesi gerekmektedir.

Eğer ticari vize başvurusu yapıyorsanız, yukarıdaki belgelere ek olarak, aşağıdaki evrakları da sunmanız gerekmektedir:

 • Yunanistan’da faaliyet gösteren her hangi bir firmadan gönderilen ticari davetiye ( Posta yolu ile email ya da faks ile gönderilebilir ). Davetiye formatı istenilen şekilde olmalıdır. Şirket yetkilisinin kimlik fotokopisiyle beraber yollanmalıdır. Bu ticari ziyaret bir fuar, organizasyon veya sergi katılımı için ise giriş bileti, katılımla ilgili belgeler veya fuar standına ilişkin belgenin ibrazı gerekmektedir.
 • Şirketinizin son 3 aya ait banka hesaplarının dökümü
 • Firmanıza ait imza sirküleri, ticaret odası kayıt belgesi, vergi levhası, ticari sicil gazete ( Orijinal olması gerekmektedir )

Yunanistan Vize Ücreti

Türkiye’deki Yunan Konsoloslukları vize ücretlerini belirlemektedir. Ücretler vizenin süresine ve türüne göre değişmekte olup içinde harç bedeli ve aracı firma ücretleri de bulunmaktadır. 2018 Yunanistan vize ücreti 300 TL olarak duyurulmuş olup ayrıca aracı firmaya ödenecek ücret de 100 TL’dir.

Yunanistan Vize İşlemleri

Yunanistan vize evrakları eksiksiz ve tam olmalıdır. Evraklar üzerinde her hangi bir yırtık veya yıpranma olmamalarıdır. Yunanistan’a giriş için çeşitli vizeler bulunmaktadır. Yunanistan transit vizesi, Yunanistan kapı vizesi, Aile ve Arkadaş ziyareti vizesi, eğitim vizesi, gemici vizesi, şoför vizesi. Bu tip vizelere başvuru yapmak için gerekli olan evraklar hemen hemen aynıdır. Sadece başvuru formunun çeşidi değişebilmektedir. En güncel başvuru formlarını Yunan Konsolosluğundan temin edebilirsiniz. Yunanistan vize işlemleri, genelde 15 ila 20 gün arasında sonuçlanmaktadır. Konsolosluk, ihtiyaç duyduğu zaman bu belgeler haricinde ekstra belge isteyebilmektedir. Hiçbir başvurunun kabul edilme garantisi bulunmamaktadır. 

Yunan konsoloslukları kendi bölgelerinde yetkilendirdikleri bazı aracı firmalara vize işlemleri için gerekli yetkiyi vermiş durumdadır. Bu nedenle yazımızın sonunda yer alan linkteki ilgili başvuru merkezlerine göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Bazı yerler randevu isterken bazı firmalara evraklarla birlikte direkt başvurma şansınız bulunmaktadır.

Kos Adası Yunanistan vizesi

Son olarak sizlere Kos Adası’ndan günübirlik olarak Yunan adalarını gezmek isteyenler için vize işlemlerinden bahsetmek isteriz.

 • Kos Adası ziyaretinden en az 4 gün önce başvuru yapılmalıdır. Günübirlik ziyaretler için Bodrum ilinde birçok yetkilendirilmiş seyahat acentesi bulunmaktadır. Başvurunuzu bu acenteler aracılığı ile yapabilirsiniz.
 • En az 6 ay geçerliliği olan pasaportunuz
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Vize başvuru formu
 • En az 2.000 TL bakiyeli, kişisel banka hesap cüzdanı ( Banka tarafından ıslak imzalı ve kaşeli olacak şekilde ibraz edilmelidir )
 • Gidiş dönüş olmak üzere Rodos feribot bileti
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vize başvuru ücreti ( Acente tarafından alınmaktadır – 55 – 75 Euro arası değişmektedir )
 • Pasaportunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti giriş- çıkış damgası olan kişilerin, vize başvuruları büyük ihtimal red edilmektedir. Buna dikkat ediniz.
 • 18 yaşından küçükler, ailelerinin refakatinde seyahat edebilmektedirler.

Yunanistan vize başvurularını yapabileceğiniz yerlerin listesi için aşağıda yer alan Türkiye’deki ilgili Yunanistan konsolosluklarına göz atabilirsiniz:

https://www.mfa.gr/turkey/tr/services/vizeler/

Yorum yap