Vizeler

Schengen Vizesi

Schengen Vizesi, Schengen Vizesi nedir, Schengen Vizesi nasıl alınır, Schengen Vizesi ne işe yarar, Schengen Vizesi ücreti, Schengen Vizesi ne kadar, Schengen Vizesi süresi, Schengen Vizesi hakkında bilgi

Seyahat etmeyi çok sevenler tarafından adeta bir paket vize görevi gören Schengen vizesi, birçok ülkeye giriş yapmanızı sağlar. Schengen bölgesi ülkelerine girebileceğiniz bu vize türü ile eğlenceli ve güzel zamanlar geçirebilirsiniz. Birleşik krallık haricinde Avrupa’daki çoğu ülkeyi kapsayan bu vize ile hayal ettiğiniz tatil olanağına da kavuşabilirsiniz.

26 tane Avrupa ülkesine giriş yapabilmenizi sağlayan bu vize ile sırasıyla şu ülkeleri gezebilirsiniz. Schengen vizesi uygulayan ülkeler: Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Lihtenştayn. Bu ülkeler arasında bulunmayan ve Schengen bölgesi kapsamında yer almayan ülkeler ise; İrlanda, Birleşik Krallık, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Kıbrıs’tır. Bu ülkeler arasında vize serbestisi tasarısı ile birlikte vize süreniz boyunca dilediğiniz gibi seyahat edebilirsiniz.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen vizesi, Schengen bölgesine ait ülkeler arasında dolaşmanızı sağlayan bir vize türüdür. Toplamda 26 tane bulunan ülkelere direkt giriş yapabilmenize olanak tanıyan Schengen bölgesi üye ülkeleri arasında 22 tanesi Avrupa Birliği üyesi, 4 tanesi ise Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) üyesidir.

Schengen Vizesi, Schengen Vizesi nedir, Schengen Vizesi nasıl alınır, Schengen Vizesi ne işe yarar, Schengen Vizesi ücreti, Schengen Vizesi ne kadar, Schengen Vizesi süresi, Schengen Vizesi hakkında bilgi

1955 yılında imzalanan Schengen sözleşmesi ile birlikte bu sözleşmeyi imzalayan devletler, ortak bir kararla kendi ülkelerine bu vize kapsamında giriş çıkışı serbest bir hale getirmişlerdir. Bu kapsamda elbette elinizi kolunuzu sallayarak ülkeye giremezsiniz ancak 26 tane ülkede aynı şekilde sizleri kontrol ettiğinden dolayı bir tanesinden geçerseniz hepsinden geçebilirsiniz demek oluyor bu. Schengen sözleşmesine göre tüm üye ülkeler giriş çıkışlar için yapılacak olan kontrollerde aynı standardı uygulamaktadırlar.

Schengen Vizesi Ücreti

Yıldan yıla değişen Schengen vizesi ücreti her geçen yıl belirli oranlarda zamlanmaktadır. Gidecek olan kişinin yaşına ve niçin gittiğine göre farklı ücretler ödediği bu ücretler kapsamında aşağıdaki kriterler bulunmaktadır.

 • Vize Ücreti:TL cinsinden 550 TL olan vize ücreti aynı zamanda 80 € olarak da tahsil edilebilir.
 • 0-12 Yaş Aralığı: Bu yaş aralığından ücret alınmamaktadır.
 • İndirimli Ülkeler: Arnavutluk, Bosna Hersek, Makedonya Sırbistan, Gürcistan, Karadağ, Azerbaycan, Kosova, Moldova, Rusya gibi ülkelerin vatandaşları için 223 TL, 35 € olarak vize ücreti alınmaktadır.
 • Eğitim (90 güne kadar): 90 güne kadar olan eğitimlerde vize ücreti alınmamaktadır.
 • Eğitim (90 gün üzeri): 90 günden daha fazla olan ve eğitim amacı ile gidilen bu ülkelerden vize alırken 350 TL, 50 € olarak vize ücreti alınmaktadır.

Yukarıdaki gibi pek çok konuda avantajlı seçenekle sunan bu ülkelerin vize ücretleri bu şekildedir. Ancak pasaportunuz yoksa harç giderleri falanda hesaba katıldığında daha fazla miktarlar ödenebilmektedir. Daha fazla bilgi için “Schengen Vize Ücreti” başlıklı makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen bölgesine gitmek isteyen vatandaşlar öncelikli olarak Schengen vizesi nasıl alınır konularını araştırmaktadırlar. Böylelikle bu ülkelere giriş yapabilmek için gereken ilk adım da atılabilmektedir. Schengen vizesi için başvuruda bulunmadan önce yapmanız gereken ise hangi ülkeleri ziyaret edeceğinize karar vermek olmalıdır. Bu kararın ardından ilgili ülkelerin başkonsolosluklarına ya da aracı firmalara giderek vize talebinde bulunmalısınız.

Bu konuda kararlı olmanız ve kesin bir sonuca ulaşmanız gerektiğini hatırlatmak isterim çünkü konsolosluklara verdiğiniz liste dışına çıkmanız maddi olarak kayıp yaşamanıza neden olabileceği gibi tekrar konsolosluklara başvuru yapmanız gereken durumlarda karşınıza büyük bir engel olarak çıkabilmektedir.Schengen Vizesi, Schengen Vizesi nedir, Schengen Vizesi nasıl alınır, Schengen Vizesi ne işe yarar, Schengen Vizesi ücreti, Schengen Vizesi ne kadar, Schengen Vizesi süresi, Schengen Vizesi hakkında bilgi

Schengen Vizesi Başvuru Adımları

1) Öncelikle seyahat tarihinizi belirleyiniz

2) Seyahatinizden en az iki ay önce vize başvurusu randevusunu alınız.

Schengen bölgesini ziyaret etmek isteyen vatandaşlar öncelikle başvurularını bu konuda yardımcı firmalardan veya vize başvuru merkezleri aracılığıyla vize için gereken tüm belgelerin toplanması yoluyla yapabilirler. Zaten direkt konsolosluktan randevu almaya çalıştığınızda ya bunu gerçekleştiremeyecek ya da 7-8 ay sonrasına randevu alabileceksiniz.

Vize acentelerini kullanmanız bazı konularda sizlere büyük avantajlar sağlayabilmektedir. Onlar yetkili ve deneyimli oldukları bu konularda önünüze çıkabilecek zorlukları sizlere önceden söyleyebilirler ve almanız gereken tedbirleri hatırlatabilirler. Sizin adınıza da başvuru sürecinizi takip ederler.

3) Vize için gerekli evrakları toplayınız. Gerekli evraklar başvurduğunuz ülkeye ve vize çeşidine göre değişeceğinden başvuru merkezlerinden ya da konsolosluklardan detaylı bilgi edininiz.

4) Randevu gününde tüm belgelerinizi eksiksiz yanınızda bulundurun.

5) Başvuru sonrasında sonucu bekleyin.

Schengen Vizesi İçin İstenen Belgeler

Schengen vizesi alabilmek biraz yorucu olsa da kurallara tam uyulduğu takdirde kolayca alınabilmektedir. Vize almak için aşağıdaki maddeleri takip etmeniz yeterlidir.

 • Başvuru Formu: İnternet ortamlarından veya vize acentelerinden sağlayacağınız başvuru formunun tamamen doldurulmuş ve ıslak imzalı olması gereklidir.
 • Biyometrik Fotoğraf: Biyometrik fotoğraf artık bildiğiniz gibi her resmi belge de istenmektedir. 2 adet biyometrik fotoğrafı da başvuru evraklarının arasına koymayı unutmayınız.
 • Konaklama Bilgileri: Konaklama bilgileri, uçak rezervasyon detayları gibi bilgilerin olduğu evrakları da bu hazırladığınız belgelerin arasına koymalısınız. Bu konuda değişiklik yapmanızı pek doğru bulmayacakları için son karar verdiğiniz yerin aradığınız kriterlere ne kadar uyup uymadığını kontrol edebilirsiniz.
 • Sağlık Sigortası: Sağlık sigortası yaptırma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Bu sigorta kapsamında 30.000 € teminat bedelinin olması gereklidir. Başvuru belgeleri arasında bulunması zorunlu olduğundan dolayı başvuru işlemleri öncesinde yaptırılmalıdır. Ancak olurda başvurunuz olumsuz sonuçlanırsa bu sigortayı daha sonra iptal ettirebilirsiniz.
 • Konaklama İşlemleri: Sadece bir yerde konaklamayacaksanız eğer bu bölgelerde yapacağınız tüm konaklama işlemlerine dair detaylı belgelerin de dosya içerisinde bulunması gereklidir.
 • Finansal Dokümanlar: Görüldüğü kadar kolay alınmayan Schengen vizesi nasıl alınır sorusuna cevap aramaya devam ediyoruz. Bu maddemizde ise şahsınıza veya ailenize ait olan ekonomik bütçeyi göstermeniz gerekir. Çünkü planlama süresince orada yaşamanıza yetecek bir bütçeye sahip olup olmadığınızı konsolosluklar öğrenmek ister. Kimi ülkeler yanınızda en azından 5000 TL olmasını şart koyarken kimileri ise bu konuda daha yüksek meblağlar isteyebilirler.

Daha fazla bilgi için “Schengen Vizesi Evrakları” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

18 Yaşın Altında Olanlar İçin Ek Belgeler

Yukarıdaki maddeler 18 yaşından büyük olan insanların yapmaları gerekenleri işaret etmektedir. 18 yaşından küçük olan kişiler ise bazı ek evrakları konsolosluk görevlileri için hazırladıkları dosyalara koymak zorundadırlar. Bunlar;

 • Doğum tarihini ve yerini gösteren doğum belgesi
 • Ebeveynler tarafından onaylı olan Schengen vizesi başvuru formu
 • Eğer çocuğun tek bir ebeveyni varsa diğer ebeveyne dair tüm yasal hakların kendisine ait olduğunu gösteren mahkeme kararları (boşanma), ölüm belgeleri (ölüme bağlı) başvuru evrakları arasında yer almalıdır.
 • Ebeveynlere ait kimlik ve pasaport bilgileri de hazırlanmalıdır.
 • Çocuk ebeveynleri ile birlikte gitmeyip kendisi gidecekse eğer noter tasdikli bir onay gerekmektedir.

Schengen vizesinin şartları biraz uzundur. Bu kadar çok ülkeye gidebilmek için bu bölgeye neden gittiğinize göre bir takım ek evraklar istenebilmektedir.

Turistik amacıyla bu bölgeye gitmek isteyen kişiler;

 • Son 6 aya ait banka bilgilerini gösteren hesap belgesi
 • Finansal rakamları gösteren ve yeterli kaynağa sahip olunduğu bilgisi yer alan finansal bilgiler
 • Bu bölgeye neden gidildiğine dair, sizin amacınızı gösteren bir yazınında istenilen evraklar arasında yer alması gerekir.

Eğer bu ülkelere gitmek için yaptığınız başvuruyu ilk kez yapıyorsanız şu belgeleri de hazırlamanız gereklidir.

 • Son 3 yılın bilgilerini içeren vergi beyannamesi
 • Vize başvuru dilekçesi
 • Maaşlı çalışıyorsanız çalıştığınız kuruma ait yasal bir kurum olduğunu gösteren belgeler; eğer kendi işiniz varsa yine şirketinizin yasal bir kimlikte olduğunu gösteren belgeler genellikle ruhsat gibi.
 • Çalıştığınız yere ait ticari sicil belgesi, vergi levhası ve son 3 aya ait banka dökümlerini gösteren belgeler de bu dosyaların arasına konulmalıdır. Tabi kendi şirketiniz içinde bu durum aynen geçerlidir.
 • Uçak ile gidiş yapacaksanız eğer uçak rezervasyon bilgileri
 • Bir otelde kalacaksanız eğer otele dair rezervasyon bilgilerini içeren belgeleri de sunmanız gerekir.

Gidiş Amacınıza Göre İstenen Ek Belgeler

Seyahat etme amacınıza yönelik olarak görülen bir takım belgeler daha bulunmaktadır. Bu belgeler;

 • Aile veya Arkadaş Ziyareti: Bu konuda ek olarak finansal bilgilerinizi ve seyahat masraflarını karşılayabileceğinize yönelik belgeler ile birlikte yanına gittiğiniz kişinin kimlik, adres, pasaport ve oturum izni belgesi gibi belgeler hazır olmalıdır.
 • İş Seyahati Amaçlı Gidişler: Ziyaret etme amacınızı açıklayan bir dilekçe, çalıştığınız kuruma ait yasal bilgiler, şirketle aranızda yapılan sözleşmeler, hesap bilgilerinizi gösteren belgeler, seyahatinizi açıklayan bir dilekçe olmalıdır. Bunların dışında iş amaçlı gideceğiniz şirketlerden davetiye mektupları, orada yapacağınız masrafları kimin üstleneceğini gösteren belgeler veya bir dilekçe, rezervasyon bilgileri, uçak bileti bilgileri, otel rezervasyonuna dair belgeler gibi belgeleri hazırlamalısınız.
 • Eğitim Amaçlı Gidiş Yapmak İçin: Gideceğiniz okula kabul edildiğinizi gösteren belgeler ile birlikte 2 adet Schengen vizesi başvuru formu ve orada kalma süreniz boyunca ekonomi olarak bu yükü kaldırabileceğinizi gösteren belgeleri dosyanın içerisine bırakmalısınız.

Bu bilgiler ışığında hazırlayacağınız dosya eğer anlamsız bilgiler içermiyorsa konsolosluk tarafından kabul edilecektir. Böylelikle yapmanız gereken her şeyi yapmış olacak ve vize için konsolosluk tarafından verilecek olan kararı beklemeye başlayacaksınız.

Schengen Vizesinin Fiyat Bilgisi

Schengen vizesi aslında bakarsanız 600 – 700 TL gibi bir tutardadır diyebiliriz. Ancak onun daha da pahalılaşmasını sağlayan etkenler vardır. Bu etkenler arasında bulunan maddeler sizin özellikle orada geçireceğiniz süre ile doğrudan ilişkilidir. Aşağıda bunlardan kısaca bahsetmek istiyoruz.

Schengen vizesi ne kadar sorusunu detaylıca incelersek karşımıza şu parametreler çıkmaktadır:

 • İlk defa vize başvurusu yapacak olanlar ve pasaportu olmayanlar için pasaport harcı ve defter ücreti olan 1000 TL’yi geçkin bir masraf
 • Schengen vizesini eğer öğrenim amacı ile almıyorsanız ortalama 381 TL olan vize ücreti
 • Vize alabilmek için gerekli olan sağlık sigortası, bunun fiyatı anlaşacağınız yere göre değişmektedir ancak şartı tekrar hatırlatmak gerekirse 30.000 € kapsamlı bir sigorta olmalıdır.
 • Schengen ülkeleri arasında ne kadar bulunacağınızda yapacağınız masraflar için önemlidir.
 • Bulunacağınız süre boyunca kalacağınız otellere ait rezervasyonlar ve masraflar çıkacaktır.
 • Kaç tane ülke gezeceğinize göre değişen ve her ülkenin konsolosluğuna ayrı ayrı başvuru yapacağınızı da hesap etmelisiniz.

Schengen Vizesiyle İlgili Püf Noktalar

Seyahat yapma amacınızın büyük bir önem arz ettiği bu ülkelere giriş yapmak istediğinizde karşınıza çıkacak ve sizden istenilen olan belgeler konusunda sizleri aydınlatmaya çalıştık. Bu konu genelinde Schengen vizesi nasıl alınır, Schengen vizesi ücreti ve Schengen vizesi nedir sorularının cevaplarını aradık. Unutulmamalıdır ki bu yazdığımız bilgiler zaman içerisinde ülkeler arasında yapılan anlaşmalarla artabilme ihtimali ve azalma ihtimali bulunmaktadır.

Schengen bölgesi aslında gezi itibari ile mükemmel bir fırsattır. Ancak oraya gidiş amacınızı ve ne kadar vakit geçireceğinizi, hangi ülkeleri gezeceğinizi çok net bir şekilde karar vermiş olmalısınız. Aksi halde vize işlemleri için sunduğunuz bilgiler ile çelişecek ve olası bir sorunda bu sürekli karşınıza çıkartılacaktır. Schengen bölgesi ziyaretlerinde görülebilecek olan 26 adet ülke Avrupa’da herkesin ziyaret etmek istediği ülkeler arasında bulunmaktadır. Bu nedenle günümüzde en çok ilgi gören vizelerden bir tanesi de Schengen vizesidir.

Schengen vizesi ile ilgili önemli bir konu ise bu vizeyi 5 sene süre ile alsanız dahi ülkeler arasında 6 ay sürede sadece 90 gün kalabiliyor olmanızdır. Bu süreler her 6 ayda yeniden değişebilir. İstediğiniz ülkeleri bu 90 gün boyunca gezmenize olanak tanıyan vize, daha sonra süresi bitmekte ve ülkeden uzaklaştırılmanıza sebebiyet verebilir. O nedenle gidiş ve dönüş süresi arasındaki zaman diliminin en fazla 90 gün olması gerektiğini unutmayın.

Ayrıca Schengen ülkeleri arasında gezinirken pasaport kontrolü yapılmaz. Bir ülkeden diğerine istediğiniz gibi giriş çıkış yapabilirsiniz. Sadece bir olaya karışmamaya özen gösterin ki başınız resmi makamlarla derde girmesin. Onun dışında sadece bu ülkelere girerken ve çıkarken pasaport kontrolü yaptırabilirsiniz.

Yorum yap