Vizeler

Schengen Vizesi Ücreti

Schengen, Schengen Vizesi, Schengen Vizesi ücreti, Schengen Vize ücreti, Schengen Vizesi ücreti ne kadar, Schengen Vizesi ücreti 2020, Schengen Vizesi ücreti 2021, Schengen Vizesi fiyatı

Sık sık seyahat etmeyi sever misiniz? Avrupa’da bulunan ülkeleri merak mı ediyorsunuz? O zaman size güzel bir haberimiz var. Schengen vizesi alarak Avrupa’da bir sürü ülkede özgürce seyahat edebileceğinizi size söylemekten mutluluk duyarız. Schengen vizesi, 1958 yılında 26 tane ülkenin katılımıyla Avrupa’da bir Schengen birliği bölgesi oluşmasıyla gündeme gelmiştir. Bu ülkeler arasında dolaşmayı sınırsız kılan bu vize, insanlara oldukça büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Özellikle seyahati seven insanlar tam 26 tane büyük ülke arasında dilediği gibi bir seyahat etme fırsatı yakalamaktadırlar. Bu yazımızda sizlere Schengen vizesi ücreti hakkında bilgilendirme yapacağız.

Vize almak aslında çok basit olabilirken, en ufak bir yanlış beyanda işler bir anda karmaşıklaşabilmektedir. Bu nedenle vize almak için hazırlanan evraklar konusunda dikkatli olmalı ve bu konularda gereken özeni göstermelisiniz.

SCHENGEN VİZE ÜCRET TABLOSU

Yolculuk yapmak isteyen ve bu konuda sabırsızlanan insanların en başta merak ettikleri konu Schengen vizesi ücreti olmaktadır. Bu ücret tutarları sizin gidiş amacınıza göre değişse de genel olarak şöyledir.

 • Schengen vize ücreti: TL olarak ödenen miktar 381 TL iken Euro olarak ödemek isterseniz eğer 60 Euro olarak göze çarpmaktadır.
 • 0 – 12 yaş arası: Bu yaş kategorisinde bulunan çocuklardan vize ücreti alınmamaktadır.
 • İndirimli ülke vatandaşları: Rusya, Kosova, Moldova, Azerbaycan, Karadağ, Gürcistan, Sırbistan, Makedonya, Bosna Hersek ve Arnavutluk gibi ülkeler indirimli ülke kategorisinde bulunuyorlar. Bu 10 ülkeden seyahat edecek olan vatandaşlar 223 TL yani 35 Euro karşılığında seyahatlerini gerçekleştirebilirler.
 • Eğitim vizesi: Eğitim için Schengen üyesi ülkelerde 90 günden fazla kalacak olan kişiler 318 TL veya 50 Euro ödemek zorundadırlar. Diğer taraftan 90 günden daha az bir süre eğitim için bu ülkelere gidecek olan kişiler ise herhangi bir vize ücreti ödemek zorunda değildirler.

Bu ülkeleri gidip görmek isteyen vatandaşlar istedikleri takdirde bu vize ücretlerini ödeyerek ülkeye yapacakları başvuru formunun içerisine koyacaklardır. Bu masrafların dışında eğer pasaportunuz yok ise sizleri bir takım masraflar daha beklemektedir.

2020 yılında alınan pasaport harç tutarı ise şu şekildedir.

 • 6 aylık harç bedeli: 208,80 TL
 • 1 yıllık harç bedeli: 304,50 TL
 • 2 yıllık harç bedeli: 497,00 TL
 • 3 yıllık harç bedeli: 705,90 TL
 • 10 yıllık harç bedeli: 995,00 TL

Olarak belirlenmiştir. Bu ücretlerin yanında defter harcı gibi bir ücrette alınmaktadır. Bu harç yeni yılda henüz belirlenmemişken 2019 senesinde 133,50 TL olarak alınmaktadır.

Bu bedeller haricinde başka bir takım daha harcamalar yapmanız gerekmektedir. Mesela başvuru formunda bulunması zorunlu olan 30.000 Euro garanti bedel istenen sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Bu sağlık sigortasının ise fiyatları orada kalış sürenize göre değişkenlik göstermektedir.

 • 1 hafta sağlık sigortası yaptırmanın maliyeti 8 – 10 Euro arasında
 • 1 ay sağlık sigortası yaptırmanın maliyeti 18 – 20 Euro arasında
 • 3 ay sağlık sigortası yaptırmanın maliyeti 30 Euro
 • 6 ay sağlık sigortası yaptırmanın maliyeti 40 Euro
 • 1 yıl sağlık sigortası yaptırmanın maliyeti 60 Euro

Olarak hesaplanabilir. Bu fiyatlar dâhilinde ekstra durumlarınızda alınabilecek veya istenebilecek belge bedelleri de bulunabilir.

Kısaca özetlemek gerekirse yurt dışında 1 ay geçirmek için başvuru esnasında şu maliyetler çıkmaktadır.

381 TL vize ücreti + 208,80 TL pasaport harç bedeli + 133,50 TL defter bedeli, 1 aylık sağlık sigortası bedeli 20 Euro ( 132 TL) ile birlikte toplamda 855,3 TL olarak ödenmesi gerekecektir.

Aslına bakarsanız fiyat olarak gayet makul bir düzeyde bulunduğu söylenebilir. Bu fiyatlar dâhilinde istediğiniz ülkeleri gezmeniz mümkündür. Ancak başvuru kısmında gezeceğiniz ülkelere ayrı ayrı başvuru yapacağınızı unutmayın.

Daha Fazla Bilgi İçin Ayrıca Bakını Schengen Vizesi

Yorum yap