Gezi Rehberi

Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat Sağlık Sigortası, Seyahat sigortası, Vize sağlık sigortası, Yurt dışı sağlık sigortası, Seyahat Sağlık Sigortası nedir, Seyahat Sağlık Sigortası nasıl yapılır, Seyahat Sağlık Sigortası teminatları

Seyahat, kimi zaman yılın tüm yorgunluğunu atmak için gezi amaçlı yapılan, kimi zamansa iş veya aileyi görme amacıyla yapılan yolculuklardır. Eğer sık yolculuk yapan birisi iseniz seyahat esnasında oluşabilecek durumlara karşı seyahat sağlık sigortası yaptırmanız en doğru iş olacaktır. Bu sigorta kapsamında yolda başınıza gelebilecek olumsuz durumlara karşı bir tedbir almış olursunuz.

Seyahat sigortası karşınıza iki farklı şekilde çıkabilir. Bunlardan ilki zorunlu seyahat sigortası diğer ise sağlık sigortasıdır. Bu iki kavram birbirine yakın olsa da zorunlu seyahat sigortasının bedeli 5 €’dur ve yurt dışı gezilerinizde ücretlendirilir. Diğer sigorta ise zorunlu sigorta içerisinde bulunmayan tüm durumları kapsar. Bu nedenle seyahat yapan kişiler ikisini bir arada yaptırmak ister.

Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

Seyahatlerinizde zorunlu sigorta harici olarak yapılan teminatları kapsar. Acenteler ile yapacağınız yolculuklarda genellikle yaptırılmasa da 2007 yılında çıkan yasa ile “bir seyahat acentesi sigorta yaptırmıyorsa varlığına son verilir” denmiştir. Bununla birlikte günümüzde biraz daha düzelmeler görülmeye başlanmıştır.

Tur, organizasyon gibi araçlar ile yapacağınız yolculuklarda sizlere sigorta yaptırılmaktadır. Bu sigortaların kapsamları şu şekildedir:

 • Poliçe tarihleri aralığında ve seyahat sırasında başınıza gelebilecek kazalara karşı sizi korur.
 • Seyahat süresi dışında meydana gelen kazaya karşı devre dışı kalır.
 • Seyahat süresi; ülke sınırları içerisinden çıkıldığında başlar ve tekrar ülke sınırlarına girildiğinde biter. Bu durum pasaportlar ile takip edilir.

Genellikle yurt dışı sigortalarda karşınıza çıkan bu süreçte seyahat sağlık sigortası sizi oralarda herhangi bir sağlık sorununuzda korur. Bu nedenle gereksiz bir masraf olmaktan öte oldukça yararlı bir uygulamadır.

Sağlık sigortası fiyatları olarak günümüzde aldığınız pakete göre değişmektedir. 5 € gibi bir miktardan başlayan ücretleri ile birlikte paketin kapsamı dâhilinde 50 – 100 Euro’lara kadar çıkabilmektedir. Sigorta yaptırdıktan sonra isterseniz durumunuzu e-devlet üzerinden sağlık sigortası sorgulama işlemleri yaparak öğrenebilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası Teminatları

Bu sigortayı yaptırdığınız zaman eğer müdahalede bulunmazsanız ve bir tur şirketi sizin adınıza yapıyorsa en düşük paketten yapılır. Ancak bu paketin içeriğini değiştirmek yine sizin elinizdedir. Sağlık sigortası teminatlarına bakıldığında şu maddeler gözümüze çarpar.

 • Ölümlü kazalarda kişinin hayat teminatları,
 • Kaza sonrasında herhangi bir sakatlık ortaya çıkarsa bu dair teminat,
 • Yurt dışı seyahatlerinizde yaşanması muhtemel olan hastalıklara dair kısmi veya bütün bir teminat,
 • Olası bir yaralanma veya hastalanma durumlarına karşı sağlık merkezine yapılacak olan nakil işlemlerine karşın garanti,
 • Hastalık veya diğer türlü durumlara karşı konaklama giderleri,
 • Eğer durumunuz kötü ise ve konaklamanız uzun sürecekse ailenizden bir kişinin yanınıza gelebilmek için yapılan masrafların tamamı veya bir kısmı,
 • Siz yolculukta iken yakın bir aile üyenizin ölmesi durumunda geri dönüş paranızın tamamı veya bir kısmı,
 • Sizin gezi esnasında vefat etmeniz durumunda cenazenizin yurda getiriliş masrafları,
 • Seyahat sırasında valizinizin geç gelmesi veya başına bir şey gelmesi durumlarına karşı oluşacak zararın temini,

Bu konular altında seyahat sağlık sigortası sizlere uğradığınız zararın tamamını veya bir kısmını geri öder. Anlaşmalı olarak kullandığınız pakete göre bu miktar değişebilir.

Zorunlu Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Bu sigorta bahsettiğimiz gibi genellikle yurt dışı çıkışlarınızda yaptırılır. Ancak genellikle çıkışlarınızda kullandığınız bir tur veya vize merkezi bulunuyorsa eğer bu konu farklılık gösterir. Tur şirketi size özel olarak sağlık sigortasını zaten yaptırmak zorundadır. Ödediğiniz ücretin içerisinden bir kısmı da sağlık sigortası giderleri için kullanılır. Ancak bunun dışında siz kendiniz yolculuk yapıyorsanız da o zaman vize işlemleri sırasında bu sigortayı yaptırdığınıza dair bir belge istenir. Bu belgeyi gösteremezseniz eğer o zaman vize alamazsınız.

Sigorta şirketleri tarafından yapılan sağlık sigortası için birkaç dakikanızı ayırmak yeterli olacaktır. Kısa süre içerisinde elde edeceğiniz bu sigorta ile birlikte yolculuklarınızda kendinizi güvence altına almış olursunuz.

Aşağıdaki bağlantılardan seyahat sigortası için bilgi ve fiyat teklifi alabilirsiniz:
https://www.anadolusigorta.com.tr/
https://www.axasigorta.com.tr/
https://www.allianz.com.tr/
https://www.aksigorta.com.tr/

Yorum yap