Uçak Bileti

Uçak Bileti Nasıl İptal Edilir?

Uçak Bileti Nasıl İptal Edilir, uçak biletini iptal etmek, uçak bileti iptal etme rehberi, alınan uçak biletini iptal etmek

Uçmak, çok keyifli bir seyahat etme yolu olduğu kadar aynı zamanda ekonomik bir yolculuk olarak da ön plana çıkıyor. Ekonomik olmasının nedeni bileti erken rezervasyon sistemi ile almaktan geçer. Ancak bazı durumlarda aylar öncesinden belirlediğimiz programda değişmeler olabilir ve bileti iptal etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere uçak bileti nasıl iptal edilir konusunu detaylıca anlatacağız.

Bilet iptal etmek en başta size sağladığı avantajlardan tamamen vazgeçmeniz demektir. Oldukça kolay olan bu yöntem ne yazık ki maddi olarak sizleri epey zorlayacaktır. Her yıl yüz binlerce sefer düzenlenen uçak yolculuklarında biletlerinde büyük bir kısmının son dakikada iptal edildiğini biliyor muydunuz?

Uçak Bileti İptal Etme

Uçak bileti iptal gelirlerinden havayolu taşımacılığı yapan işletmeler çok büyük karlar elde ediyor. Sadece Amerika’da bu nedenle kar eden işletmeler yıllık şaka değil 2,3 milyar dolar kazanıyorlar. İptal ettiğiniz biletten hem sizden para kazanıyor, hemde o bileti birkaç katı fazlasına başkalarına satarak kazandıkları parayı misli ile çarpıyorlar.

Uçak bileti iptal etme THY karar verdiğiniz zaman bunu Türk Hava Yollarının çağrı merkezi aracılığı ile yapabilirsiniz. Eğer THY’den değil de başka bir firmadan aldı iseniz de yine o firmanın çağrı merkezi aracılığı ile bu isteğinizi yerine getirebilirsiniz.

  • THY Uçak Bileti İptali: Türk Hava Yolları uçuş süresine 12 saatten daha az bir süre kala biletleri iptal etmemektedir. Bu şartı sağladığınız durumlarda dahi sizlerden 150 TL kesinti yapmaktadır. Ancak bazı durumlarda mesela Kıbrıs’a uçmak gibi seçeneklerde bu kesinti miktarı 180 TL’ye kadar çıkmaktadır.
  • Pegasus Uçak Bileti İptali: THY gibi Pegasus’ta 12 saat öncesinden biletlerinizi iptal etme hakkı sunmaktadır. Bu hizmetin karşılığında ise sizden toplam 95 TL bir kesinti ücreti almaktadır.
  • Onurair Uçak Bileti İptali: iç hatlarda uçuşa 2 saat kala iptal hakkı sunan firma, bilet fiyatı üzerinden %50 kesinti yapar. Dış hatlarda ise bu süre 3 saate çıkarılmakta ve bilette kesinti oranı yine %50 olarak kalmaktadır. Ancak firma Irak ve Kuveyt uçuşlarında bilet iptal hakkı tanımamaktadır.

Sizlerde kendinize göre bir nedenden dolayı yukarıdaki havayolları taşımacılığı yapan şirketlerinden satın aldığınız biletlerinizi iptal etmek isteyebilirsiniz. Yukarıdaki seçeneklere göre en başta bilet alırken dikkatli davranmanızı tavsiye ederiz.

En Hesaplı Uçak Bileti İptal Ettirme Yolları

Uçak bileti iptal ettirirken ödediğiniz paranın büyük bir kısmından vazgeçmek istemiyorsanız eğer şu yollara başvurabilirsiniz.

  • Uçak bileti iptal sigortası yaptırarak verdiğiniz paranın %90’lık bir kısmını geri alabilirsiniz. Bu sigortayı yapan internette herkes tarafından bilinen dev şirketler bulunmaktadır.
  • Gidiş veya dönüş tarihinde bir değişiklik olduysa eğer uçak bileti iptal etme yerine değiştirme yoluna gidebilirsiniz. Böylelikle maddi olarak çok zarara uğramazsınız ama üzerine bir miktar para vermek zorunda kalabilirsiniz.
  • Organizasyon, tatil, seyahat gibi seçeneklerin tamamen iptal olduğu durumlarda ise biletinizi en erken tarihte iptal etmeye bakın. Uçuş tarihine ne kadar az süre kalırsa maddi olarak o kadar daha fazla kaydınız olacaktır.
  • Promosyon olarak bilet aldı iseniz o zaman o biletin iptali daha zor olmaktadır. Çünkü bu biletlerin iptal gibi esnek bir seçeneği çoğu zaman bulunmamaktadır.
  • Esnek biletler alarak tarih değişikliği yapacağınızı en baştan belirtebilirsiniz. Bu biletler pahalı olmasına rağmen diğer avantajları ile bu açığı fazlası ile kapatmaktadır.
  • Business ve First Class tarzındaki biletler çok daha pahalı biletlerdir. Ancak havayolu şirketleri bu biletlerin satılmasını kolaylaştırmak için alanlara ekstra seçenekler sunabiliyor. İptal etme ve tarih değiştirme kolaylığı gibi.

Bildiğiniz üzere uçak biletleri satın al için ilk olarak piyasaya sunulduğu tarih, en ucuza bilet alabileceğiniz tarihtir. Uçuş zamanı yaklaştıkça bilet fiyatları arttığından dolayı daha fazla para ödemek zorunda kalacaksınız. Bunun için uçak bileti iptal güvencesi ile yaşayacağınız ekonomik kaybı çok daha azaltabilirsiniz.

İnternetten Uçak Bileti Satın Alma

İnternet ortamlarından uçak bileti satın aldığınız zaman daha fazla kara geçmeniz mümkündür. Siteler, bilet satmak amacı ile kampanyalar düzenlemektedir. Hem bu kampanyalardan yararlanabilir hemde uçak biletinizi iptal etme konusunda uçuşa 2 saat kalana kadar bu isteğinizi yerine getirebilir, paranızın %90’lık kısmını geri alabilirsiniz.

İnternet ortamlarından satın alınan biletlerde hem büyük avantajlar hemde kampanyalardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca iptal, değişiklik ve diğer koşullar bu yerlerde daha cazip bir şekilde yapılabilmektedir. O nedenle ilk tercihinizin ekonomik olması açısından internet ortamlarından yapılmasını tavsiye ederiz.

Ayrıca Şu Başlıklar İlginizi Çekebilir:
Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?
İnternetten Uçak Bileti Nasıl Alınır?
En Uygun Uçak Bileti Nasıl Alınır?
Bilet Fiyatları Neden Artar?

Yorum yap