Uçak Bileti

Uçağa Binmeden Önce Yapılması Gerekenler

Uçağa Binmeden Önce Yapılması Gerekenler, Uçak yolculuğu öncesinde yapılması gerekenler, uçak yolculuğu öncesinde dikkat edilecek şeyler, uçak yolculuğunda dikkat etmem gerekenler, Uçak yolculuğu öncesinde nelere dikkat etmek gerekir

Uçağa ilk defa binecek olan kişilerde ufak bir tedirginlik görülmesi kadar normal bir şey yoktur. Uçma deneyimi günümüzde artık mecburi olarak yapılan bir yolculuk türüdür. Karayollarına göre daha güvenli olmasının nedeni uçak kazalarının araç kazalarına oranla çok daha düşük bir yüzdeye sahip olmasından geçer. Ayrıca çok hızlı bir şekilde seyahat etme fırsatı sunması da işin en güzel yanlarından bir tanesidir. Bu yazımızda sizlere uçağa binmeden önce yapılması gerekenler hakkında bilgi paylaşımı yapacağız.

Uçak Yolculuğu Öncesinde Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Uçak yolculukları normal araç ve otobüs seyahatlerine göre çok daha farklı bir şekilde gerçekleşmektedir. Uçak yolculuklarında insanların en çok dikkat etmesi gereke noktalar şu şekildedir;

  • Uçak bileti nasıl satın alınır?
  • Bagaj nasıl hazırlanır?
  • Check – in işlemleri
  • Check – in sonrası uçağa biniş için kalan sürede yapılması gerekenler
  • Uçak kalkış zamanı
  • Uçak ile seyahat
  • Ulaşım

Bu maddeler etrafında bir yolculukta ne yapılması gerekirse hepsini sizlere anlatacağız.

UÇAK BİLETİ SATIN ALMA İŞLEMLERİ

Uçak biletleri konusunda kıyasıya bir rekabet bulunmaktadır. Yolculuk tarihinize karar verdiğiniz andan itibaren uçak bileti sorgula işlemleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir. En ucuz uçak bileti almak için yapmanız gereken en önemli şey erken almaktır. Ne kadar erken bilet alırsanız o kadar karlısınız demektir. Bu işin mantığı kısaca şu şekildedir;

Havayolu firmaları bir rotaya doğru uçak bileti alımını aktifleştirdikleri anda en ucuz bilet fiyatı ile piyasaya sürerler. Amaç uçağı rakiplerine oranla daha hızlı doldurmaktır. Bir müddet sonra yavaş yavaş dolmaya başlayınca bilet fiyatları da artış göstermeye başlar. Özellikle kalkış süresine birkaç gün kala ise maksimum seviyeye çıkar. Böylelikle ilk başlarda uçağın maliyetini çıkartırlarken son sattıkları biletler ile de kara geçmeye başlarlar. Bu nedenle uçak bileti almanın en uygun zamanı, biletin satışa çıktığı ilk anlardır. Bilet alma hususunda daha fazla bilgi için “Uçak Bileti Nasıl Alınır?” makalesine göz atabilirsiniz.

BAGAJ HAZIRLIĞI

Uçak yolculuğu sırasında bagajınızın ağırlığı ve büyüklüğü çok önemlidir. Yolcu bagajı olarak geçen ve 15 – 20 kg arasında hiçbir ücret talep etmeyen firmalar, eğer uçağın kendi bagaj alanını kullanacaksanız ve çantanız çok ağırsa onu tartarak bir ücret belirlerler. Bu tür bagajları check – in esnasında görevlilere teslim edersiniz ve daha sonrada iniş sırasında geri alırsınız. Uçak bagaj kuralları gereğince en hesaplı yolculuk, yanınıza en az eşyayı aldığınız yolculuklardır.

Uçak bagaj işlem bölümü ile bagajlarınızı teslim ettikten sonra geriye sadece yolculuk edeceğiniz süre kalır.

CHECK – IN İŞLEMLERİ

Özellikle ilk yolculukta en can alıcı nokta burasıdır. Normal seyahatlere göre farklı olan ve uçağa binmeye hazırlandığınızı hissedeceğiniz kısım olan Check – in bölümünde kimlik doğrulama, bilet alma gibi işlemler yapılmaktadır. Bilet aldıktan sonra cep telefonunuza gelen mesajda uçağa kaç dakika önce binilir sorusu cevaplanmakta ve ortalama 1 saat 30 dakika gibi bir süre belirlenmektedir. Sizler yaşadığınız şehrin şartlarına göre evlerinizden çok daha erken çıkarak havaalanına gelmelisiniz.

Bilinmesi gereken son şey ise Check – in işlemlerinin uçak kalkış saatinden 30 dakika önce kapandığı bilgisidir. Bu nedenle bu konuda gereken hassasiyeti göstermeniz son derece önemlidir.

CHECK – IN SONRASI YAPILACAKLAR

Check – in işlemleri yapıldıktan sonra sizlere görevliler tarafından bir bilet verilir ve bu bilette uçağın kalkacağı peron, sizin kapı numaranız gibi pek çok ayrıntı vardır. Uçakta oturacağınız koltuklara kadar gösterilen bu bilet ile uçağın yolcu alım kapısına doğru hareket etmeniz ve oralarda sıra gelmesini beklemeniz yapmanız gereken en doğru işlerden bir tanesidir. Burada unutmamanız gereken nokta ise ehliyet veya pasaport gibi evraklarınızı hazırda bulundurmanız gerektiğidir. Uçağa adım atılmadan önceki son yer burası olduğu için son kontroller burada gerçekleştirilmektedir. Check – in nedir hakkında tüm detayları vermeye çalıştık.

UÇAK KALKIŞ ZAMANI

Güvenlik için gereken kapıdan geçtikten sonra artık uçağa doğru ilerlemeye başlayabilirsiniz. Uzun bir koridor sonrasında havaalanı pistine çıkabilir ve oradan bekleyen uçağınıza veya uçak uzakta ise otobüsünüze binerek uçağa doğru gidiş yapabilirsiniz.

Uçak kalkış anı zamanına kadar koltuğunuza yerleşmeli ve varsa bagajınızı bagaj kısmına koymalısınız.

SEYAHAT VE VARIŞ

Uçak içerisinde neler yapmanıza dair bilgiler uçağın kalkışına çok az bir süre kala hostesler tarafından tüm yolculara verilmektedir. Özellikle kalkış ve iniş anında yapmanız gerekenlere dikkat etmelisiniz. Ani türbülansa girme gibi durumlara karşı da her zaman için emniyet kemerini takmalısınız.

Seyahat anında yapacaklarınızdan sonra varış yerine gelirsiniz. Uçak kalkış varış saatleri arasında geçen süreç içerisinde yaşadıklarınızla artık sizlerde profesyonel olarak uçan bir kişi oldunuz ve bunu deneyimlediniz. Uçaktan indikten sonra bagaj verdi iseniz onu almak için beklemelisiniz. Daha sonra ise rahatlıkla havaalanından ayrılabilirsiniz.

Ayrıca Şu Başlıklar İlginizi Çekebilir:
Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?
İnternetten Uçak Bileti Nasıl Alınır?
En Uygun Uçak Bileti Nasıl Alınır?
Bilet Fiyatları Neden Artar?

Yorum yap