Antalya

Side’de Gezilecek Yerler

Side, Side gezisi, Side gezi rehberi, Side gezilecek yerler, Side'de gezilecek yerler, Side'de nereleri gezmeli

Turizm cenneti Manavgat’ın göz bebeği olan Side yaz kış demeden milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır. Hem doğal hem de tarihi yerler açısından oldukça zengin Side sadece deniz turizmi değil, tarihi yapısıyla da turistleri kendisine çekmeyi başarmıştır. Denizinde su altı sporları, rafting, safari vb şeyler yapabileceğiniz bu şahane yerde birbirinden eğlenceli vakitler geçireceğinizi garanti ediyoruz. Side gezilecek yeler isimli yazımıza Side tarihi hakkında biraz bilgi vererek devam etmek istiyoruz.

SİDE TARİHİ

Pamfilya’nın en önemli liman kentlerinden bir tanesi olan Side, Manavgat’ın 7 km doğusunda 350-400 m genişliğinde bir yarım ada üzerine kurulu heybetli ve gösterişli bir yapıya sahiptir. Side Tarihi Milattan 7. Ve 6. Yüzyıllarda önce Lidya krallığının egemenliği altına giren Side, daha sonra ise Büyük İskender’e savaşmadan teslim olmasıyla bilinmektedir. Her pamfilya kentinde olduğu gibi şehrin ana kapısından içeriye girdikten sonra düz bir cadde karşınıza çıkmakta ve şehrin merkezine doğru uzanmaktadır.

SİDE GEZİLECEK YERLER

Hem tarihi yapısıyla hem de denize girilebilmesiyle Side, Türkiye’nin önde gelen turistik semtlerinden bir tanesi olmuştur. En meşhur tarihi yapısı tabi ki Side Antik Kentidir. Ayrıca Apollon tapınağı da görenlerde şaşkınlık ifadesi bırakmaktadır. Gitmişken tabi ki, Side müzesini de unutmamak lazımdır ki burada kazılardan çıkan önemli alet ve edevatları sergilemektedirler. Yıllardır duyduğunuz Aspendos tiyatrosu da tabi ki Side’de bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Titreyen göl, Altınbeşik mağarası, Manavgat şelalesi, Seleukia Antik kenti gibi pek çok yer bulunmaktadır. Bu kadar ipucunun ardından isterseniz Side gezilecek yerler isimli yazımıza başlayabiliriz.

SİDE ANTİK KENTİSide, Side Antik Tiyatrosu, Side Antik Tiyatrosu hakkında bilgi, Side Antik Tiyatrosu bilgi, Side Antik Tiyatrosu kısaca bilgi, Side Antik Tiyatrosu tarihi, Side Antik Tiyatrosu tarihçesi

Bu kentin milattan önce 7. Yüzyılda Lidyalılar tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir. Side Antik Kenti sıralamamızda ilk sıraya yazdığımız ve kesinlikle görülmesi gereken kültürel mirasların başında gelmektedir. İçerisinde şehir kapısı, agora, agora hamamı, antik tiyatro ve Apollon Tapınağı bulunan bu şahane yere giderek pek çok konuda fikir edinme şansınız bulunmaktadır. Düzenli olarak tüm çağlara yaşayan kent, pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olmasıyla da hepsinden birer parça izler taşımaktadır.

Yazları 08:30-19:30 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz bu yer, kışları ise 08:30-17:30 saatleri arasında ziyarete açıktır. Gün olarak herhangi bir kısıtlamanın bulunmadığı bu şirin ve güzel yere girişlerde ücretsizdir. Daha fazla bilgi için “Side Antik Kenti” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

APOLLON TAPINAĞI

Side Apollon Tapınağı, Side Apollon Tapınağı nerede, Side Apollon Tapınağı bilgi, Apollon Tapınağı, Apollon Tapınağı Side

Romalılar tarafından MS. 150 yılında inşa edilen Apollon Tapınağı Side’ye yolunuzun düşmesi durumunda muhakkak görmeniz gereken tarihi yerler arasında bulunmaktadır. Yunan mitolojisinde ışık, güzellik ve sanat tanrısı olarak bilinen Apollon’un anısına yaptırılan bu yer Pax Romana (Roma barışı) döneminde inşa edilmiştir. Özellikle akşam güneş batarken gidilip görülmesi tavsiyemizdir. Daha fazla bilgi için “Apollon Tapınağı” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

SİDE MÜZESİSide, Side müzesi, Side müzesi nerede, Side müzesi heykel, Side müze

Yazımızın bu kısmına kadar Side’de ne kadar şahane tarihi eserlerin var olduğunu anlatmaya çalıştık. Eğer daha fazla şey görmek ve bilgi edinmek isterseniz kazılardan çıkan eserlerin saklandığı Side Müzesi ziyareti gerçekleştirmelisiniz. Antik çağlardan beridir insanların kullandığı tüm eserleri görmeniz mümkündür. Müze, 1947 – 1967 yılları arasında Side etrafında yapılan kazılardan çıkarılanlar ile oluşturulmuştur.

Giriş ücreti 10 TL gibi cüzi bir miktar olan müzeye müze kartı ile de ücretsiz olarak girilebilmektedir. Yaz döneminde 08:00-19:00 tarihleri arasında giriş yapabileceğimiz müze, kışları ise 08:00-17:00 tarihleri arasında haftanın her günü ziyarete açıktır.

SELEUKİA ANTİK KENTİ

Manavgat taraflarında bulunan Seleukia Antik Kenti tarih meraklılarını kendisine çekmektedir. Milattan önce 3. Yüzyıl dolaylarında kurulan kent Bizanslılardan ve Romalılardan birçok eser bulundurmaktadır. Burada yapılan çalışmalardan çıkarılan eserler ise Antalya Arkeoloji müzesinde sergilenmektedir. Kente girişler elbette ücretsizdir ve haftanın her günü rahatlıkla giriş yapabilirsiniz. Tarihe derin bir yolculuk yapmak isterseniz bu kent tam aradığınız özellikleri sizlere sunmaktadır. Side’ye gelip de Antik kenti görmeden gitmek olmaz değil mi?

ASPENDOS KÖPRÜSÜ

Diğer ismi ile Köprüpazar olan bu harika Aspendos Köprüsü tam 259,50 metre uzunluğa sahiptir. Roma döneminde yapılmış olsa da mimarisi daha çok Selçukluları andırmaktadır. Bu konuda çeşitli rivayetler olsa da en doğrusu sanırım Romalılar tarafından yapılıp, Selçuklular tarafından tekrar düzenlendiği yönünde olan bilgidir. Bu muazzam köprüyü görmek ve ziyaret etmek isterseniz dilediğiniz zaman gidebilirsiniz.

ANITSAL ÇEŞME

Side’de yer alan bir başka doğal güzellik olan Anıtsal Çeşme heybeti ve ihtişamıyla Türkiye’de bulunan en görkemli çeşme unvanına sahiptir. Yapımında 21 tane sütun kullanılması, yapımının milattan sonra 2. Yüzyıla kadar dayanması ile gerçekten görülmeye değer yerler arasında yerini almıştır.

ALTINBEŞİK MAĞARASI

Side’ye gitmişken görmenizi tavsiye ettiğimiz bir diğer yer ise Altınbeşik mağarası olmaktadır. 125 metre uzunluğunda bir göle sahip olan mağara 1995 yılında ziyarete açılmıştır. Sadece kıyıdan binebileceğiniz teknelerle ulaşımın yapılabildiği bu yer gidip görmeniz gereken yerlerin arasında bulunmaktadır. Giriş ücreti sadece 5 TL olan mağara yağışlı zamanlarda taşma olması ihtimali olabileceği için ziyarete kapatılmaktadır.

TİTREYEN GÖL

Adı üzerinde bazı rüzgârlı havalarda üzerinde gezinen rüzgârdan dolayı Titreyen Göl olarak adlandırılan bu yer 3000 dönümlük arazi üzerinde bulunmaktadır. Çevresinde pek çok farklı kuş türüne ev sahipliği yapan, balıkçılık gibi geçim şartlarına olanak tanıyan ve yürüyüş severlere de etrafında kısa bir gezinti yapmasına izin veren bu göle gitmenizi kesinlikle tavsiye ederiz. Denize dahi girebileceğiniz bu şirin gölde gerçekten harika vakitler geçirebilirsiniz. Burada manzara karşı konaklayabileceğiniz otellerde bulunmaktadır. Dilerseniz yatılı olarak dahi gidebilirsiniz bu şahane yere.

ASPENDOS TİYATROSUAspendos Antik Kenti, Aspendos Antik Kenti hakkında bilgi, Aspendos Antik Kenti tarihi, Aspendos Antik Kenti giriş ücreti, Aspendos Antik Kenti nerede, Aspendos Antik Kenti Antalya

Antalya’da bulunan ve herkesin bir şekilde fotoğrafını gördüğü efsane amfi tiyatro olarak bilinen Aspendos Tiyatrosu ziyaretçilerine muhteşem bir manzara sunmaktadır. Sıra sıra basamak gibi taşlar üzerinde oturarak insanların aşağıdaki oyunu izledikleri bu yer geçmişten günümüze kadar mükemmel bir vaziyette ulaşmıştır. Milattan önce 10. Yüzyılda Akarlar tarafından kurulan kente milattan sonra 2. yüzyılda ise Romalılar tarafından tiyatro yaptırılmıştır. Daha fazla bilgi için “Aspendos Antik Kenti” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

MANAVGAT ŞELALESİManavgat Şelalesi, Manavgat Şelalesi nerede, Manavgat Şelalesi hakkında bilgi, Manavgat Şelalesi giriş ücreti

Filmlerde görmeye alıştığımız türden manzarasıyla insanları büyüleyen ve Türkiye’nin en ünlü şelalelerinden bir tanesi olan Manavgat Şelalesi görenleri kendisine âşık etmektedir. Gitmek isterseniz eğer şelalenin yanındaki fotoğrafçılarda durarak fotoğraf çektirmeyi unutmamanızı tavsiye ederiz.  Çevresinde pek çok kafeterya bulunan bu harika yerde birde güzel kuşlar eşliğinde manzaraya karşı fotoğraf çektirme şansına erişebilirsiniz. Hatta dilerseniz rafting, tekne turu gibi şeylerde şelale üzerinde yapılabilmektedir. Etrafında piknik alanlarının dahi mevcut olduğu bu harika yere giriş ücreti kişi başı 6 TL’dir. Daha fazla bilgi için “Manavgat Şelalesi” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

SİDE PLAJLARISide, Side Antik Kenti, Side Antik Kenti Plajı, Side plaj

Turizm cenneti olan Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan Side tabi ki plajları ile de çok ünlüdür. Toplamda 9 tane plajının mavi bayrak taşıdığı Side Plajları turistler içinde vazgeçilmez yerlerden bir tanesi olmayı başarmıştır. Başta Side halk plajı olmak üzere Titreyengöl, Çolaklı, Sorgun ve Kumköy plajları bu konuda ziyaretçilerini mest edecek birçok özelliğe sahiptir. Nisan ayında başlayan deniz sezonu ekim ayının sonuna kadar sürmektedir.

SİDE NEREDE?

Memleketimizin güney kentlerinden bir tanesi bağlı olan Side, Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunmaktadır. Manavgat’ın 7 km doğusunda bulunan bu harika yer yazları oldukça hareketli geçmektedir. Aynı şekilde içerisinde bulundurduğu tarihi yapıları nedeniyle de kışları da oldukça ziyaretçi çekmektedir. Side nerede? sorusunun cevabını bu şekilde verdiğimize göre şimdi de nasıl gidilir konusunda birkaç bilgi verelim.

SİDE’YE NASIL GİDİLİR?

Türkiye’nin en güzel atmosferlerinden bir tanesine ev sahipliği yapan Side, Turizm cenneti Antalya’ya bağlı olduğu için ulaşım konusunda pek bir sıkıntı yaşamamaktasınız. Side’ye nasıl gidilir? Sorusunu cevaplarken öncelikle tabi ki Antalya Havalimanı üzerinden taksi veya vip araçlar kiralamak suretiyle gidebileceğinizi söylemek isteriz. Dilerseniz özel araçlarınızla da ulaşım yapabileceğiniz bu harika yere otobüslerle Antalya’ya oradan Manavgat’a giderek de ulaşabilirsiniz.

Yorum yap