Antalya

Side Apollon Tapınağı

Hem tarihi hem de doğal güzelliklerle bezenmiş olan turistik şehrimiz Antalya‘da herkesin mutlaka uğraması gereken yerlerden bir tanesi “Side Antik Kenti“dir. Yüzbinlerce turistin hem denizinden yararlanmak hem de tarihi sokaklarda keşfe çıkmak için her yaz uğradığı bu antik kent adeta açık hava müzesi kıvamındadır. Antik kente girişler tamamen açık ve ücretsizdir. Kentin içerisinde dolaşırken sağınızda ve solunuzda binlerce yıllık tarihi kalıntılara tanıklık edebiliyorsunuz. Bu tarihi yapılardan biri de büyük bir kısmı yıkılmış olsa da “Apollon Tapınağı“dır.

Side Apollon Tapınağı Hakkında Bilgi

Bu tapınak güzelliğin, ışığın ve estetik bir değer olsan sanatın tanrısı olarak bilinen Apollon’a ithafen yapılmıştır. Roma Barışı olarak bilinen dönemde yapılmış tapınak olma özelliği bulunan Apollon Tapınağı, antik limanın hemen girişine yapılmıştır. Böylelikle  kente gelecek olan düşmanlara kentin tanrılar tarafından korunduğuna dair korku verilmek istenmiş.

Yapılış tarihi milattan sonra 150’li yıllara kadar giden tapınağın üzerinde yer alan korint başlıklı sütunlar görülmeye değerdir. Dikdörtgen bir planda inşa edilmiş olan yapı aradan geçen zamana dayanamayarak yıkılmıştır. 1982-1990 yılları arasındaki restorasyonlardan sonra yapının bazı sütunları tekrar dikilmiştir.

Bugün yüzbinlerce turistin mutlaka görmek istedikleri bir yapı haline gelen tapınak sütunları arkasında güneşin batışı muhteşem görüntüler oluşturmaktadır. Özellikle gün batımına yakın bir zamanda yapacağınız ziyaret uzun bir süre unutamayacağınız anılar bırakmaya yetecektir. Ancak eğer bu bölgede tatilinizi yapıyorsanız hem gündüz hem de gece gözüyle tapınağı seyretmelisiniz.

Side Apollon Tapınağı Giriş ÜcretiSide Apollon Tapınağı, Side Apollon Tapınağı nerede, Side Apollon Tapınağı bilgi, Apollon Tapınağı, Apollon Tapınağı Side

Apollon Tapınağı hemen Side Antik Kenti’nin kıyısında yer almaktadır. Bugün yerleşime ve gezilere açık olan kente ücretsiz girerek tapınağı gezme şansınız var.

Side Apollon Tapınağı Ziyaret Saatleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi tapınağın içinde bulunduğu antik kente girişlerde herhangi bir kontrol ve kısıtlama bulunmamaktadır. Bu nedenle istediğiniz saatte tapınağı ziyaret edebilirsiniz ancak bizim tavsiyemiz mutlaka ziyaret saatinizin gün batımı olması yönünde.

Side Apollon Tapınağı Nerede? Nasıl Gidilir?

Apollon Tapınağı, Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı bulunan Side’de yer almaktadır. Side’nin Antalya merkeze olan uzaklığı ise yaklaşık 70 km’dir.

Side’de yer alan antik kente girişler ücretsiz ancak araçla girmek yasak. Bu nedenle kentin hemen girişinde yer alan iki büyük alandaki ücretsiz otoparklara araçlarınızı park edebilirsiniz. Park alanlarından antik kentin hemen girişine kadar ise belediyenin ücretsiz araçlarıyla ulaşım sağlamanız mümkündür.

Yorum yap