Sakarya

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı, Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı bilgi, Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı giriş ücreti, Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı nerede, Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı kamp, Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı video, Poyrazlar Gölü, Poyrazlar Gölü nerede, Poyrazlar Gölü yorumlar, Poyrazlar Gölü hakkında bilgi, Poyrazlar Gölü gezisi, Poyrazlar Gölü video, Poyrazlar Gölü nasıl gidilir, Poyrazlar Gölü piknik alanı, Poyrazlar Gölü mangal, Poyrazlar Gölü kamp kurmak

Sakarya denildiği zaman birçok kişinin aklına “Sapanca Gölü” gelse de belki de burası kadar duyulmamış fakat her detayıyla harika bir doğal güzellik olan “Poyrazlar Gölü”nü bu yazımda sizlere anlatmak istiyorum. Göl etrafında çevrelenmiş olan “Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı“; piknik, mangal, yürüyüş, spor ve ailece gezi anlamında her detayıyla beni etkileyen bir doğal güzellik oldu. Bu nedenle gezimin ardından hemen sizlere “Poyrazlar Gölü nerede? Poyrazlar Gölü kamp alanı giriş ücreti nedir? Burada neler yapılır?” gibi soruların cevaplarını ve burayla ilgili bilmeniz gerekenleri tecrübelerim ışığında paylaşmak istiyorum.

Poyrazlar Gölü Tabiat ParkıPoyrazlar Gölü Tabiat Parkı, Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı bilgi, Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı giriş ücreti, Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı nerede, Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı kamp, Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı video, Poyrazlar Gölü, Poyrazlar Gölü nerede, Poyrazlar Gölü yorumlar, Poyrazlar Gölü hakkında bilgi, Poyrazlar Gölü gezisi, Poyrazlar Gölü video, Poyrazlar Gölü nasıl gidilir, Poyrazlar Gölü piknik alanı, Poyrazlar Gölü mangal, Poyrazlar Gölü kamp kurmak

Tabiat Parkı’nın içinde yer alan göl, Adapazarı’nın yaklaşık 8 km kadar kuzeyinde yer alan bir set gölüdür. Adı “Teke” gölü olsa da “Poyrazlar Köyü”nde bulunması nedeniyle bugün artık “Poyrazlar Gölü” olarak isimlendirilmiştir. Birinci derece sit alanı ilan edilmiş gölün kıyı uzunluğu ise yaklaşık olarak 4.4 km’dir. Bu kıyıların büyük bölümüne ulaşmak, piknik yapmak ve kıyısında oturmak mümkün.

Gün içinde sadece Sakarya’dan değil çevre illerden de yüzlerce insan bu doğal güzelliği görmek, sakin ortamda piknik yapmak için burayı tercih etmektedir. Kıyı boyunca birçok tesis bulunmakla birlikte ailece oturabileceğiniz ve piknik yapabileceğiniz birçok masa serpiştirilmiş. Girişte yoğun bir kalabalık görseniz de ilerledikçe daha sakin bir noktada ailenizle piknik yapabileceğiniz sakin yerler keşfedebilirsiniz.

Aynı zamanda bu göl ve çevresinde yıl boyunca 154 kuş türünün tespit edildiğinden burayı bir kuş gözlem alanı olarak da değerlendirebiliriz. Buradaki kuş türlerinin 65’i (% 42) yerli kuş türü, 47’si (% 31) yaz göçmeni, 36’sı (%23) kış göçmeni ve 6’sı transit göçer olarak tespit edilmiş. Bu bilgiler bile aslında buranın ne kadar önemli bir doğal yaşam ortamı olduğunu bizlere göstermektedir.

2011 yılında gölün çevresini de kapsayan yaklaşık 2300 hektarlık alan tabiat parkı ilan edilerek halkın düzenli bir şekilde kullanıma açılmıştır. Bugün özel bir firma tarafından işletmesi yapılan tabiat parkının içinde kasap, restoran, market, WC, mescit, salıncak ve çeşmeler mevcut. Gündüz sıcaklığında kapalıydı fakat içinde bir lunapark bile görmek şaşırtmadı değil bizi.

Genel olarak toparlayacak olursam Sakarya Adapazarı’nda mutlaka görmeniz gereken bir doğal güzellik olan “Poyrazlar Gölü”, özellikle ailece gidebileceğiniz bir yer. Genel olarak manzarası ve içindeki imkanlarla bizleri memnun etse de klişe olmuş “çevrenin kirletilmesi ve yıpratılması” eleştirini burada rahatlıkla yapabilirim. Böylesine harika bir doğal güzelliği çok daha düzenli ve temiz bir şekilde görmek mutlu ederdi.

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı Kamp AlanıPoyrazlar Gölü Tabiat Parkı, Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı bilgi, Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı giriş ücreti, Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı nerede, Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı kamp, Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı video, Poyrazlar Gölü, Poyrazlar Gölü nerede, Poyrazlar Gölü yorumlar, Poyrazlar Gölü hakkında bilgi, Poyrazlar Gölü gezisi, Poyrazlar Gölü video, Poyrazlar Gölü nasıl gidilir, Poyrazlar Gölü piknik alanı, Poyrazlar Gölü mangal, Poyrazlar Gölü kamp kurmak

Adapazarı’nın harika doğası ve havasıyla bezenmiş olan “Poyrazlar Gölü Kamp Alanı” içinde merak edilen yerlerden birisi. Burası aynı zamanda kampçıların da sevdiği yerlerin başında geliyor. Kocaman bir alana sahip olan tabiat parkının içinde uygun noktalarda çadırınızı açıp kampınızı yapabilirsiniz. Bazı yorumlarda kamp için içinde özel bir alan olduğunu okusam da gezim sırasında böyle bir yer gözüme çarpmadı. Kamp için kesin bir ücret tarifesini bulamazsam da yorumlarda genel olarak kişi başı 30-35 TL (ya da çadır başı 50 TL) gibi bir ücret istediklerini gördüm. Karavanla gelenlerden ise 100 TL ücret alınıyormuş.

Kamp yapabileceğiniz alanlarda geceleri elektriklerin kesildiği de yine yorumlarda dikkatimi çeken başka bir husustu. Burada çeşmeler, WC’ler bulunduğundan bu anlamda da artı bir özellik olarak değerlendirilebilir. Aynı zamanda telefonun ya da internetin çekmemesiyle ilgili herhangi bir olumsuzluk da yaşamadık burada.

Poyrazlar Tabiat Parkında Neler Yapılır?Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı, Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı bilgi, Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı giriş ücreti, Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı nerede, Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı kamp, Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı video, Poyrazlar Gölü, Poyrazlar Gölü nerede, Poyrazlar Gölü yorumlar, Poyrazlar Gölü hakkında bilgi, Poyrazlar Gölü gezisi, Poyrazlar Gölü video, Poyrazlar Gölü nasıl gidilir, Poyrazlar Gölü piknik alanı, Poyrazlar Gölü mangal, Poyrazlar Gölü kamp kurmak

Burası, yapılacak etkinlikler bakımından oldukça zengin bir tabiat parkı. Burada kişisel ya da ailece birçok aktivitede bulunabilirsiniz:

Poyrazlar Gölünde Yapılacaklar:

 • Piknik
 • Mangal (ateş yakmanın tehlikeli olduğunu hiç unutmadan)
 • Yürüyüş
 • Hamak keyfi yapmak.
 • Balık tutmak
 • Kamp yapmak
 • Bisiklet sürmek
 • Deniz bisikletiyle göl turu yapmak
 • Göl manzaralı restoranlarda kahvaltı yapmak – yemek yemek
 • Fotoğrafçılık
 • Kuş gözlemciliği

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı Giriş ÜcretiPoyrazlar Gölü Tabiat Parkı, Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı bilgi, Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı giriş ücreti, Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı nerede, Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı kamp, Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı video, Poyrazlar Gölü, Poyrazlar Gölü nerede, Poyrazlar Gölü yorumlar, Poyrazlar Gölü hakkında bilgi, Poyrazlar Gölü gezisi, Poyrazlar Gölü video, Poyrazlar Gölü nasıl gidilir, Poyrazlar Gölü piknik alanı, Poyrazlar Gölü mangal, Poyrazlar Gölü kamp kurmak

Özel bir firma tarafından işletilen “Poyrazlar Gölü Giriş Ücretleri” aşağıda yer almaktadır.

 • Şahıs 8 TL
 • İndirimli 4 TL
 • Bisiklet 8 TL
 • Motosiklet 16 TL
 • Otomobil 24 TL
 • Minibüs 72 TL
 • Midibüs 120 TL
 • Otobüs 240 TL

Her ne kadar otomobil giriş ücretleri 24 TL yazsa da bizden girişte 20 TL’nin yeterli olacağı bilgisi verildi. Poyrazlar Gölü ziyaret saatleri hakkında ise herhangi bir net bilgi bulamadım ancak bazı yorumlarda 24 saat açık olduğu ifade edilmiş.

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı Nerede? Nasıl Gidilir?

Poyrazlar Gölü, Adapazarı ilçesine yaklaşık olarak 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Adapazarı yolunda ilerlediğinizde Karasu tabelasını takip ettiğinizde yaklaşık 10-15 dk sonra buranın yol ayrımına gelmektesiniz. Eğer İstanbul’dan buraya geliyorsanız İzmit-Sakarya yolunu takip etmeniz yeterli olacaktır. Göle ulaşana kadar ve tabiat parkı içinde bozuk yolla hiçbir şekilde karşılaşmadığınızdan buraya kolaylıkla gelebilirsiniz.

Özel araçlarıyla gelecekler için aşağıda gölün olduğu haritayı da paylaşmak istiyorum:

Poyrazlar Gölü’ne toplu taşıma ile de ulaşım seçeneği bulunmaktadır. Söğutlü ve Ferizli duraklarından rahatlıkla araç bulabilirsiniz.

Poyrazlar Gölü Video

Buradaki gezimden edindiğim tecrübeleri sizlere her detayıyla aktarmaya çalışsam da bazen video yardımıyla daha fazlasını ifade edebileceğimizden “Poyrazlar”da çekmiş olduğum videoyu da sizlerle paylaşmak istiyorum. Hepinize keyifli seyirler dilerim.

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı Yorumlar

Poyrazlar Gölü’nde bir gün geçirdikten sonra buraya geleceklere de fikir vermesi adına burayla ilgili olumlu ve olumsuz düşüncelerimi paylaşmak istiyorum:

+ Olumlu Düşüncelerim

 • Göl her detayıyla harika.
 • Çok güzel manzaralar bulabilirsiniz.
 • Göl kenarından ilerlediğinizde istediğiniz yerde durup piknik yapma şansınız var.
 • İçindeki tesislerin olması da büyük avantaj.
 • WC’ler konusunda sıkıntı yaşamıyorsunuz.
 • Göl kenarlarına ya da yol kenarlarına aralıklarla serpiştirilmiş çok sayıda masa var.

– Olumsuz Düşüncelerim

 • Temizlik konusunda yer yer sıkıntılar göze çarpıyor.
 • Yürüyüş için ayrıca yol yapılabilirdi.
 • Belirli aralıklarla kalkan, traktörden çevrilme tren son ses saçma sapan şarkılarla sürekli yanınızdan geçiyor ve inanılmaz bir ses kirliliği yapıyor. Keşke yetkililer bunun ne kadar rahatsız verici olduğunu görseler.
 • Hafta içi bile inanılmaz bir kalabalık oluşmaya başladı akşama doğru, hafta sonlarında buranın nasıl olacağını görmek istemiyorum.
 • Çok sayıda masa olmasına rağmen birçoğu aşırı yıpranmış durumda.
 • Nedense piknikçilerin hepsi arabasından son ses müzik etrafı inletiyor. Ya arkadaşım, pikniğe gelmiş ve doğayla başbaşa kalmak isteyenleri neden böyle rahatsız edersiniz ki?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR
Sapanca Gölü
Ormanya
Kuzuyayla Tabiat Parkı
Taraklı Gezilecek Yerler

Yorum yap