Kocaeli

Kuzuyayla Tabiat Parkı

Kuzuyayla Tabiat Parkı, Kuzuyayla Tabiat Parkı hakkında bilgi, Kuzuyayla Tabiat Parkı nerede, Kuzuyayla Tabiat Parkı giriş ücreti, Kuzuyayla Tabiat Parkı video, Kuzuyayla Tabiat Parkı kamp, kuzuyayla kamp, Kuzuyayla Tabiat Parkı piknik, Kuzuyayla Tabiat Parkı yürüyüş

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde yer alan Kuzuyayla Tabiat Parkı, yılın her mevsiminde farklı bir güzelliğe bürünen doğa harikası bir yer olarak uzun süredir gitmek istediğim bir doğa parkıydı. Gittiğim her tabiat parkında mutlaka bir güzellik buldum fakat burada birçok güzelliğin olduğunu söyleyebilirim. Özellikle bitki çeşitliliği, daha önce görmediğim türdeki ve büyüklükteki ağaçların güzelliği, serin havası, kuş sesleri ve yürüyüş noktalarıyla Kuzuyayla Tabiat Parkı, mutlaka gezi listenizde olmalı.

Kuzuyayla’da piknik yapıp keşfe çıktığımız görüntüleri içeren bilgilendirici videomuzu da yazımın başında paylaşmak istiyorum:

Kuzuyayla Tabiat ParkıKuzuyayla Tabiat Parkı, Kuzuyayla Tabiat Parkı hakkında bilgi, Kuzuyayla Tabiat Parkı nerede, Kuzuyayla Tabiat Parkı giriş ücreti, Kuzuyayla Tabiat Parkı video, Kuzuyayla Tabiat Parkı kamp, kuzuyayla kamp, Kuzuyayla Tabiat Parkı piknik, Kuzuyayla Tabiat Parkı yürüyüş

Kocaeli – Kartepe’de yer alan Kuzuyayla, 2011 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Zengin bitki ve ağaç çeşitliliğinin zarar görmemesi adına koruma altına alınan alanda zengin bir doğal yaşamı görmek mümkün. Bazı noktalarından Sapanca Gölü’nü kuş bakışı bir şekilde gören Kuzuyayla, tertemiz serin havası, kış turizmi, kamp alanları ve yürüyüş rotalarıyla da ön plana çıkar.

Kartepe kayak merkezine de oldukça yakın bir noktada olan tabiat parkında kış aylarında yoğun bir kar bulunmakta. Özellikle kış aylarında kar eşliğinde kamp yapmak isteyenlerin tercih ettiği noktalardan birisidir.

Tabiat parklarının en büyük sıkıntılarından olan WC, temiz su ve tesis noktasında burada herhangi bir eksiklik bulunmamaktadır. Gayet temiz lavaboları, iki adet kır lokantası ve buz gibi çeşmeleriyle ziyaretçilerine hizmet vermektedir.

Kuzuyayla Tabiat Parkı’nda Neler Yapılır?Kuzuyayla Tabiat Parkı, Kuzuyayla Tabiat Parkı hakkında bilgi, Kuzuyayla Tabiat Parkı nerede, Kuzuyayla Tabiat Parkı giriş ücreti, Kuzuyayla Tabiat Parkı video, Kuzuyayla Tabiat Parkı kamp, kuzuyayla kamp, Kuzuyayla Tabiat Parkı piknik, Kuzuyayla Tabiat Parkı yürüyüş

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde görülmeye değer birçok doğal güzellik bulunmaktadır ve bunlardan birisi olan Kuzuyayla ormanları hakkında yapılabilecek etkinlikler noktasında sizlere birkaç bilgi vermek istiyorum.

Kuzuyayla Tabiat Parkı Piknik

Böylesine zengin bir çeşitliliğe, mükemmel manzara ve tertemiz bir havaya sahip olan Kuzuyayla’da yapılacak olan aktivitelerin de fazla olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle sevdiklerinizle ve ailenizle piknik yapmak için tercih edebileceğiniz en güzel noktalardan birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Kuzuyayla Kamp Alanı

Karavanla ya da çadırla kamp kurmak için de burası oldukça ideal bir nokta. Öyle ki kamp kurabileceğiniz muhteşem ötesi noktaların sayısı oldukça fazla. Şehir kalıntılarını görmeden tamamen doğanın kalbinde olacak bir şekilde kamp yapabilirsiniz. Özellikle kış aylarında kar manzarası eşliğinde kamp yapmak isteyenlerin uğrak noktalarından birisidir burası. Yani yılın her mevsiminde Kuzuyayla kamp anlamında oldukça ideal bir rota. Kamp yapmak isteyenler için önemli olan şu bilgileri aktarmak istiyorum:

 • Kamp alanında telefon ve internet çekiyor
 • WC var.
 • Çeşmeler ve buz gibi akan tertemiz suyu mevcut.
 • Elektrik yok.
 • Tabiat parkı içerisinde iki adet tesis var.
 • Yılın her mevsiminde çadır kurulabilir, karavanla gelinebilir.
 • Bazı noktalarda ateş yakmak yasak olsa da belirlenmiş alanlarda ateş yakılabilir.
 • Sıcak mevsimlerde de gidilse akşamları serin olacağı unutulmamalı.

Kuzuyayla Tabiat Parkı TrekkingKuzuyayla Tabiat Parkı, Kuzuyayla Tabiat Parkı hakkında bilgi, Kuzuyayla Tabiat Parkı nerede, Kuzuyayla Tabiat Parkı giriş ücreti, Kuzuyayla Tabiat Parkı video, Kuzuyayla Tabiat Parkı kamp, kuzuyayla kamp, Kuzuyayla Tabiat Parkı piknik, Kuzuyayla Tabiat Parkı yürüyüş

Doğada olmanın en güzel aktivitelerinden olan trekkingi de burada yapmanın unutulmaz olduğunu söyleyebilirim. Yukarıda da paylaştığım videoda göreceğiniz gibi orman içinde yer alan yürüyüş yolunda ilerlerken kendinizi modern şehirlerden yüzlerce kilometre uzaklıkta hissedebiliyorsunuz.

Kuzuyayla Tabiat Parkı Nerede? Nasıl Gidilir?

Aşağıda da paylaştığım konumdan görebileceğiniz gibi Kuzuyayla Tabiat Parkı, Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde yer almaktadır. Tabiat parkının bazı noktalara olan uzaklıkları şu şekilde:

İzmit merkez: 32 km
İstanbul – Pendik: 100 km

Buraya gelmek için öncelikle Maşukiye’ye gelmeniz gerekmektedir. Maşukiye’ye geldikten sonra hemen tabiat parkını gösteren bir tabela göreceksiniz. Tabeladaki yolu takip ederek yaklaşık 12 km sonra buraya ulaşabilirsiniz. Maşukiye’ye kadar olan yol oldukça güzel zaten. Maşukiye’den sonra tabiat parkına kadar olan yer ise biraz yokuş ancak yine de yol gayet iyi. Tabiat parkına girdikten sonra iç yolları ara ara bozuk ve çukur olsa da her türlü araçla gidilebilecek şekilde.

Kuzuyayla Tabiat Parkı’na nasıl gidilir sorusunun cevabı oldukça sınırlı kalmaktadır. Buraya gelmek istiyorsanız özel aracınız olmalı.

Kuzuyayla Tabiat Parkı Giriş Ücreti 2021Kuzuyayla Tabiat Parkı, Kuzuyayla Tabiat Parkı hakkında bilgi, Kuzuyayla Tabiat Parkı nerede, Kuzuyayla Tabiat Parkı giriş ücreti, Kuzuyayla Tabiat Parkı video, Kuzuyayla Tabiat Parkı kamp, kuzuyayla kamp, Kuzuyayla Tabiat Parkı piknik, Kuzuyayla Tabiat Parkı yürüyüş

Bu kadar övdüğümüz tabiat parkının ücretsiz olmasını pek beklemiyorduk. Buraya girişler geldiğiniz araçlara göre değişiklik göstermektedir. Güncel fiyat tarifesi şu şekilde:

Şahıs.  7.5 TL
İndirimli Şahıs   4 TL
Bisiklet  7.5 TL
Motorsiklet  15 TL
Otomobil.  23 TL
Minibüs   68 TL
Midibüs  113 TL
Otobüs  225 TL
1 ünite Çadır  35 TL
1 ünite Karavan  45 TL

Kuzuyayla Tabiat Parkı İletişim

Buraya gelmek gibi bir düşünceniz varsa ve aklınızda merak ettiğiniz sorular varsa aşağıdaki bilgiler üzerinden tabiat parkı yetkililerine ulaşabilirsiniz:

Ovacık Mah. Hasat Sk. No:1 Başiskele-Kocaeli

tel: 0262 3121133

kocaeli@ormansu.gov.tr

Kuzuyayla Tabiat Parkı Yorumlar

Gezdiğim her yeri, sizlere rehber olması adına paylaşırken aynı zamanda gezdiğim yerlerle ilgili yorumlarımı olumlu ve olumsuz başlıklar altında paylaşmaktayım. Bu başlıkta da Kuzuyayla ile ilgili olumlu ve olumsuz değerlendirmelerimi paylaşarak izlenimlerimi aktarmak istiyorum.

Olumlu düşüncelerim:

 • Tertemiz ve bol oksijenli bir havası var.
 • Bitki çeşitliliği ve devasa ağaçlarla bezenmiş yapısı hayranlık verici.
 • Sapanca Gölü manzarası harika.
 • Piknik ve kamp yaptığınız noktalarda şehirden kilometrelerce uzaklaştığınızı hissediyorsunuz.
 • Cıvıl cıvıl kuş sesleri var.
 • Özellikle hafta için oldukça sakin.
 • Yürüyüş rotasında doğal yaşamın tam kalbindesiniz diyebilirim.
 • Telefon ve internet noktasında herhangi bir sorun yaşamadım.
 • Buz gibi akan çeşmelerden oldukça lezzetli su akmakta.
 • Tabiat parklarına giderken en çok merak ettiğim WC’yi burada oldukça temiz bir şekilde buldum.

Olumsuz düşüncelerim:

 • Piknik yapabileceğimiz masa sayısı sınırlı.
 • Tabiat parkı içinde yönlendirme noktasında sıkıntılar var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR
Ormanya
Ballıkayalar Tabiat Parkı
Darıca Hayvanat Bahçesi

Yorum yap