Kocaeli

Darıca Hayvanat Bahçesi

Darıca Hayvanat Bahçesi, Darıca Hayvanat Bahçesi hakkında bilgi, Darıca Hayvanat Bahçesi nerede, Darıca Hayvanat Bahçesi nasıl gidilir, Darıca Hayvanat Bahçesi giriş ücreti, Darıca Hayvanat Bahçesi fiyatı

1990 yılından beridir Kocaeli’nin Darıca ilçesinde yaklaşık 80 dönümlük arazi üzerinde 260’ın üzerinde tür çeşitliliği ile 3000’den fazla canlıya ev sahipliği yapan “Darıca Hayvanat Bahçesi“, hayvan severlerin sıklıkla ziyaret ettikleri yerlerin başında gelmektedir. İstanbul’a oldukça yakın bir konumda bulunan hayvanat bahçesinde güzel bir gün geçirebileceğiniz gibi çocuklarınızın hayvanları yakından tanımalarına fırsat sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere “Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi” hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını sunacağız.https://www.gezgezinsani.com/wp-content/uploads/2021/01/Darica-Hayvanat-Bahçesi-Kaplan-Fotoğrafi.jpg

Darıca Hayvanat Bahçesi Hakkında BilgiDarıca Hayvanat Bahçesi, Darıca Hayvanat Bahçesi fotoğraf, Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi

⇒ Hayvanat bahçesinin temelleri iş adamı Faruk Yalçın’ın hayvanlara karşı olan sevgisini topluma aktarma istediğinin ardından 1993’te Darıca’da atıldı. Emekliliğinin ardından tüm vaktini hayvanat bahçesine ayıran Yalçın, hayvan ve bitki bakımı üzerinde toplamda 21 ayrı kitap çıkarır. Kurduğu vakıf üzerinden bahçenin tüm giderlerini karşılar.

⇒ Burada 250’nin üzerinde bir canlı çeşitiyle birlikte yaklaşık 3000 hayvan nüfusu bulunmaktadır. Bir botanik bahçesi olma özelliği taşıyan hayvanat bahçesinde 400’ün üzerinde bitki çeşidi olmak üzere yaklaşık 8.000’nin üzerinde bitki nüfusu ziyarete açıktır.

⇒ Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği üyesi olan bahçeye her yıl 150.000’i öğrenci olmak üzere yaklaşık 700.000 bin kişi ziyaret etmektedir.

Darıca Hayvanat Bahçesi Giriş Ücreti 2022Darıca Hayvanat Bahçesi, Darıca Hayvanat Bahçesi giriş ücreti, Darıca Hayvanat Bahçesi fiyatı, Darıca Hayvanat Bahçesi öğrenci giriş fiyatı

Sadece çocuklarımızın değil yetişkinlerimizin de büyük bir merakla gezdiği hayvanat bahçesiyle ilgili olarak en merak edilen şeylerin başında “Darıca Hayvanat Bahçesi Fiyatı” gelmektedir. Hayvanat bahçesi giriş ücret tablosunun güncel hali şu şekildedir:

Yetişkin 59 TL
Öğrenci ile 4-17 Yaş Grubu 49 TL
65 Yaş Üstü 20 TL
0-3 Yaş Grubu Ücretsiz
Öğretmen Ücretsiz *

Buraya özel araçlarıyla ulaşım sağlayacaklar araçlarını 10 TL ücret karşılığı gün boyunca hayvanat bahçesi otopark hizmetinden yararlanabilirler. Yukarıda yer alan ücret tablosunun dışında yıllık üye olarak çok daha avantajlı bir şekilde sınırsızca ziyaret hakkı elde edebilirsiniz.  Giriş ücretlerinin güncel hali ile yıllık üyelikler hakkında detaylı bilgi için buraya göz atmanızı öneririz.

* NOT: Bugüne kadar öğretmenler ücretsiz bir şekilde giriş yapabilirken virüs sonrası giden öğretmenlerden “MEB anlaşmasının bitmesi nedeniyle” ücret talep edilmeye başlanmış.

Darıca Hayvanat Bahçesi Ziyaret SaatleriDarıca Hayvanat Bahçesi, Darıca Hayvanat Bahçesi ziyaret saatleri, Darıca Hayvanat Bahçesi ziyaret günleri

Gişelerin çalışma saatleri 09:30 – 18:00 arasındadır ancak siz içeri girdikten sonra hava kararana kadar gezinizi yapabilirsiniz. Ayrıca bahçe resmi tatiller dahil hiçbir gün kapalı değildir yani yılın 365 günü ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yaklaşık 3 saatlik bir zamanda tüm hayvanat bahçesini hızlıca gezebilirsiniz ancak tavsiyemiz daha geniş bir zaman aralığında ziyaretinizi yapmanız yönündedir.

NOT: Koranavirüs nedeniyle ikinci bir duyuruya kadar hayvanat bahçesinin ziyaret saatleri 11.00-18.00 şeklinde uygulanmaktadır.

Darıca Hayvanat Bahçesi Nerede?https://www.gezgezinsani.com/wp-content/uploads/2021/01/Darica-Hayvanat-Bahçesi-Kaplan-Fotoğrafi.jpg

Darıca Hayvanat Bahçesi, İstanbul’un komşu şehri olan Kocaeli’nin Darıca ilçesinde yer almaktadır. Özellikle İstanbul’un Anadolu Yakası’nda ikamet edenler kısa bir sürede buraya ulaşım sağlayabilirler. Bahçenin harita üzerinden yerini görmek isteyenler “Google Konumu“na tıklayabilirler.

Darıca Hayvanat Bahçesi’ne Nasıl Gidilir?Darıca Hayvanat Bahçesi, Darıca Hayvanat Bahçesi nerede, Darıca Hayvanat Bahçesi nasıl gidilir, Darıca Hayvanat Bahçesi nerededir

Buraya ulaşım çeşitli yollardan sağlanabileceğinden ulaşım seçeneklerini alt başlıklar halinde listelememiz uygun olacaktır.

Özel Araçla Ulaşım

  • E-5 Üzerinden:

E-5 olarak bilinen yeni adıyla da D-100 olan Kocaeli-İstanbul karayolundan kolay bir şekilde buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul yönünden geleceklerin Tuzla’da Şifa Mahallesi ayrımını geçtikten sonra gelen Darıca sapağından girmeleri gerekiyor. Darıca sapağından direkt devam ettiğinizde tabelaların da yardımıyla kolay bir şekilde bahçenin önüne gelebilirsiniz. Kocaeli yönünden gelecekler ise Gebze ilçesini geçtikten sonra hemen Darıca yol ayrımına girmelidir.

  • TEM Üzerinden:

Yine Darıca ya da Bayramoğlu yol ayrımını takip ederek Şekerpınar Kavşağı’ndan çıkış yaparak kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Hayvanat bahçesi ilçe içindeki ana yol üzerinde yer aldığından TEM’den ilgili yol ayrımına girdiğinizde direkt buraya kadar gelebilirsiniz.

Otobüsle Ulaşım

Bahçenin yer aldığı ilçe, İstanbul’un çıkışında yer alan Tuzla’nın hemen komşusu olması nedeniyle Tuzla’ya gelen otobüs hatlarını kullanarak aktarmalarla buraya ulaşım sağlanabilmektedir. Kartal’dan kalkan 17B ile meşhur 500T hattıyla Tuzla’da inerek Darıca otobüsleriyle ulaşım sağlanabilir. Yine Harem-Gebze minibüs hattı kullanılarak Şifa Mahallesi Durağı’ndan Darıca otobüsleriyle ulaşım sağlanabilir.

Servisle Ulaşım

Hayvanat bahçesinin Kadıköy Evlendirme Dairesinin önünden kalkan servisleriyle haftanın 7 günü buraya ulaşım sağlama imkanınız bulunmaktadır.

Marmaray ile Ulaşım

Gebze – Halkalı arasında sefer düzenleyen Marmaray ile buraya ulaşım sağlama imkanı bulunmaktadır. Bu hattı kullanacakların Osmangazi durağında inmeleri gerekmektedir. Durakta belli saatlerde kalkan servislerle ücretsiz ulaşım sağlanabilmektedir.

Darıca Hayvanat Bahçesi Hayvanlar

Buraya geleceklerin en çok merak ettikleri soru “hangi hayvanları görebilirim?” olmaktadır. Bahçede 300’e yakın hayvan türü bulunmaktadır. Bu canlılar “Memeliler, kuşlar, sürüngenler, balıklar ve omurgasızlar” şeklinde sınıflandırılmıştır. Bahçede koruma altında bulunan hayvanların tüm listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Darıca Hayvanat Bahçesi Kaplan

Benim en sevdiğim ve görkemli gördüğüm hayvanların başında kaplan geliyor. Bu nedenle burada en çok görmeyi istediğim canlı olan kaplanı o kadar sakin bir anda hemen camın yanında gördüm ki yaşadığım heyecanı anlatamam. Burada iki adet kaplan bulunmakta. Birisi içerideki bölmede bulunduğundan yakınlarda göremiyorsunuz fakat diğerini hemen gözetleme camının yanında görme şansınız var tabii gerçekten şanslıysanız. Kaplanların olduğu alanın yanından geçerken kesin diğerleri gibi bunlar da yatıyordur hissiyatı içindeydim fakat camın önünden geçen kaplanı görmek ve sonrasında defalarca sadece birkaç cm uzaklıkta kaplana bakabilmek buraya gelmeye fazlasıyla değdi.

Hemen sizlere bu anları içeren bir fotoğraf paylaşmak istiyorum:Darıca Hayvanat Bahçesi, Darıca Hayvanat Bahçesi fiyat, Darıca Hayvanat Bahçesi bilet, Darıca Hayvanat Bahçesi gezisi, Darıca Hayvanat Bahçesi nerede, Darıca Hayvanat Bahçesi nasıl gidilir, Darıca Hayvanat Bahçesi kocaeli, Darıca Hayvanat Bahçesi hayvanlar, Darıca Hayvanat Bahçesi kaplan, Darıca Hayvanat Bahçesi aslan, Darıca Hayvanat Bahçesi kocaeli

Bu güzel canlımızı videoya aldığım anları da sizlerle paylaşmak istiyorum:

Darıca Hayvanat Bahçesi Aslan

Buraya gelenlerin görmeyi en çok istediği ve ilgi gösterdikleri canlıların başında aslanlar gelmektedir. Burada yaşayan iki aslan yer alıyor ancak gerçekten onları görmek için biraz şansa ihtiyacınız var. Ben daha önce geldiğimde beslenme saatleri olduğundan ikisini de ayakta ve kızgın bir şekilde görmüştüm fakat son gezimde saatlerce beklememe rağmen ikisini de uyku dışında göremedim. Şimdi sizlere bu anlardan bir kare göstermek istiyorum:

Darıca Hayvanat Bahçesi, Darıca Hayvanat Bahçesi fiyat, Darıca Hayvanat Bahçesi bilet, Darıca Hayvanat Bahçesi gezisi, Darıca Hayvanat Bahçesi nerede, Darıca Hayvanat Bahçesi nasıl gidilir, Darıca Hayvanat Bahçesi kocaeli, Darıca Hayvanat Bahçesi hayvanlar, Darıca Hayvanat Bahçesi kaplan, Darıca Hayvanat Bahçesi aslan, Darıca Hayvanat Bahçesi kocaeli

Darıca Hayvanat Bahçesi Leopar

Buraya defalarca gelmiş birisi olarak hayvanat bahçesindeki İran leoparını ilk dafa uyanık gördüğümü söyleyebilirim ki buna uykulu bir uyanıklık desem sanırım daha doğru olacak. Ancak bu güzel ve özel canlıyı hareket ederken görmek gerçekten güzeldi.

Darıca Hayvanat Bahçesi, Darıca Hayvanat Bahçesi fiyat, Darıca Hayvanat Bahçesi bilet, Darıca Hayvanat Bahçesi gezisi, Darıca Hayvanat Bahçesi nerede, Darıca Hayvanat Bahçesi nasıl gidilir, Darıca Hayvanat Bahçesi kocaeli, Darıca Hayvanat Bahçesi hayvanlar, Darıca Hayvanat Bahçesi kaplan, Darıca Hayvanat Bahçesi leopar, Darıca Hayvanat Bahçesi kocaeli

Darıca Hayvanat Bahçesi Şempanze

Darıca Hayvanat Bahçesi, Darıca Hayvanat Bahçesi fiyat, Darıca Hayvanat Bahçesi bilet, Darıca Hayvanat Bahçesi gezisi, Darıca Hayvanat Bahçesi nerede, Darıca Hayvanat Bahçesi nasıl gidilir, Darıca Hayvanat Bahçesi kocaeli, Darıca Hayvanat Bahçesi hayvanlar, Darıca Hayvanat Bahçesi kaplan, Darıca Hayvanat Bahçesi aslan, Darıca Hayvanat Bahçesi kocaeli, şempanze, Darıca şempanze

Darıca Hayvanat Bahçesi Haritası

Hayvanat bahçesi geniş olmasının yanında karmaşık bir düzende planlandığı için tüm canlıları görmek için dikkatli bir şekilde gezmenizi ve girişte mutlaka bir gezi haritası edinmenizde büyük fayda olacaktır. Gezi sırasında aşağıdaki haritadan da faydalanabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

Telefon / Fax: +90 (262) 653 66 66
Adres: Piri Reis Mahallesi, Tuzla Cd. No:297, 41700 Darıca/Kocaeli
Email: info@farukyalcinzoo.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR
Ormanya Tabiat Parkı
Sapanca Gölü
Ballıkayalar Tabiat Parkı
Ormanya Hobbit Evleri

Yorum yap