Kocaeli

Ormanya Doğal Yaşam Parkı

Ormanya, Ormanya kocaeli, Kocaeli Ormanya, Ormanya Tabiat parkı, Ormanya doğal yaşam merkezi, Ormanya nerede, Ormanya nasıl gidilir, Ormanya giriş ücreti, Ormanya hakkında bilgi, Ormanya yorumlar

Ormanya, uzun zamandır çevremden olumlu bir şekilde bahsedilen ve gitmem yönünde çok sayıda tavsiye aldığım, gittiğimde de beni fazlasıyla etkilemeyi başaran bir tabiat parkı. Ormanya Tabiat Parkı ya da doğru şekliyle “Ormanya Doğal Yaşam Parkı” büyüklük anlamında Avrupa’nın en büyük yaşam parkıymış.

Kocaeli-Sakarya karayolunun hemen yanında bulunmasından dolayı özellikle İzmit yakınlarında oturanların kısa bir sürede gittikleri, çocukların büyük keyif aldığı, ailelerin afiyetle piknik yaptıkları ve yürüyüş tutkunlarının mükemmel bir doğada turladığı fazlasıyla güzel bir yer Ormanya. Sizlere rehber olması adına Ormanya gezisi sırasında edindiğim tecrübeleri bu başlık altında toplamaya karar verdim.

Ormanya Doğal Yaşam Parkı

Ormanya, Ormanya kocaeli, Kocaeli Ormanya, Ormanya Tabiat parkı, Ormanya doğal yaşam merkezi, Ormanya nerede, Ormanya nasıl gidilir, Ormanya giriş ücreti, Ormanya hakkında bilgi, Ormanya yorumlar

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılından itibaren böyle bir doğal yaşam parkı için çalışmalara başlamış ve 2018 yılında 2 bin dönümlük alanıyla Avrupa’nın en büyük yaşam parkını ziyarete açmış. Belediye, bu koca yaşam parkını altı bölüm üzerinde büyütmeyi ve halka bu anlamda hizmet vermeyi amaçlamış. Bu bölümlerin her biri gerçekten görülmeye değer olduğundan detaylı bir şekilde bunları aşağıda sizlere anlatacağım.

Biz ziyaret ettiğimizde park bu haliyle artık beğeni toplamaya ve birçok açıdan ziyaretçilerini etkilemeyi başarmıştı fakat bugün hala parkın geliştirme çalışmaları devam ettiğinden birkaç yıl sonra buranın daha güzel olacağını düşünüyorum.

Yukarıda da bahsettiğim gibi Ormanya Tabiat Parkı, görülmeye değer “Hayvanat Bahçesi, Vahşi Yaşam Alanı, Çadır ve Karavan Kamp Alanı, Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları, Yaban Hayat Rehabilitasyon Merkezi, Doğa Okulu” şeklinde altı farklı bölümden oluşuyor. Peki bölümlerde neler var, bizleri neler bekliyor birazcık bunlardan bahsetmek istiyorum.

Ormanya Hayvanat BahçesiOrmanya Hayvanat Bahçesi, Ormanya Çocuk Hayvanat Bahçesi, Ormanya, Hayvanat bahçesi, Hayvanat bahçesi ormanya, kartepe hayvanat bahçesi, Ormanya tabiat parkı, Ormanya doğal yaşam parkı

Doğal yaşam merkezinde özellikle çocukların hem eğleneceği aslında hem de öğrenebilecekleri, hayvanların doğal yaşamlarına uygun bir şekilde barındığı hayvanat bahçesi, doğal yaşam parkının en önemli bölümlerinden birisi. Bu bölümde 67 farklı türde olmak üzere toplamda 768 hayvan dostumuz yaşıyormuş ve gün geçtikçe bu dostlarımıza yenileri ekleniyormuş.

Burada çocukların yakından görebileceği at, keçi, kanguru, deve kuşu ve çeşitli kuş türleri bulunmakla birlikte özellikle atlara belirli saatlerde çocuklarınızı ücretsiz bir şekilde bindirebiliyorsunuz.

Bu arada her ne kadar bu bölümde çocukları ön plana çıkarsam da buradaki hayvanat bahçesi 7’den 70’e herkesin ilgisini çekebilecek bir yer. Son olarak “lütfen hayvanlara yemek vermeyin, elinizdekileri onlarla paylaşmayın” uyarısını da gördüğüm görüntülerden sonra yapmak istedim.

Vahşi Yaşam Alanı

Açıkçası benim gezmekten ve yürümekten en keyif aldığım bölüm burası oldu çünkü yol kenarlarındaki ağaçlar o kadar güzeldi ki kendimi bir film setinde yürüyormuş gibi hissettim. Ormanlık alanı bu kadar güzel ve estetik bir yol güzergahını daha önce görmedim desem abartmamış olacağımı düşünüyorum.

Yolunun güzelliğini bir tarafa bırakıyoruz, gelelim bu alanın asıl amacına. Vahşi Yaşam Alanı, Kocaeli ve Anadolu’da yaşayan bazı canlıların doğal yaşamlarına en uygun ortamda büyümelerinin ve daha sonrasında doğal yaşamlarına bırakılmalarının amaçlandığı bölge. Burada at, ala geyik, karaca ve geyik gibi hayvanların doğal yaşamlarına en uygun şekilde yaşadıkları alanların ortalarından geçiyorsunuz ve eğer şansınız varsa çitlere yakın noktalarda bu canlıları gözlemleyebiliyorsunuz.

Yürüyüş ve Bisiklet ParkurlarıOrmanya, Ormanya kocaeli, Kocaeli Ormanya, Ormanya Tabiat parkı, Ormanya doğal yaşam merkezi, Ormanya nerede, Ormanya nasıl gidilir, Ormanya giriş ücreti, Ormanya hakkında bilgi, Ormanya yorumlar

Eğer siz de benim gibi doğayı ve yürüyüşü seviyorsanız Ormanya’da yapmayı en çok seveceğiniz şey kilometrelerce uzunlukta olan, çevresi yukarıda da bahsettiğim gibi orman film setlerini andıran muhteşem bir güzellikte bezenmiş bu parkurlarda yorulana kadar yürüyebilir ve bisiklet sürebilirsiniz.

Çeşitli renklerle kategorize edilmiş ve kendinizi bambaşka bir ortamda hissedeceğiniz bu parkurların uzunluğu ise yaklaşık olarak 26 km.

Çadır ve Karavan Kamp Alanı

Ormanya’nın hemen girişinde yer alan 30 karavan -50 çadır kapasiteli bu kamp alanında her şey tamamen ücretsiz. Tabiat parkının girişinde güvenlikten form alıp doldurduğunuzda buranın kurallarını kabul etmiş oluyor ve kamp için giriş işlemlerinizi tamamlamış oluyorsunuz. Bu kurallar kampa ailece gelmek, gece gürültü yapmamak, ateş yakmamak vb. şekilde.

Kamp alanında WC, duş, elektrik gibi hizmetlerden de tamamen ücretsiz bir şekilde yararlanabiliyorsunuz. Ayrıca bulaşık yıkamanız için kamp alanında uygun çeşmeler de bulunuyor. Böyle güzel bir doğa içinde böyle bir hizmetin tamamen ücretsiz olması… Ne söyleyebilirim ki daha fazla.

Ormanya Hobbit Evleri (Orman Köyü)Ormanya Hobbit Evleri, ORmanya, ORmanya tabiat parkı, Ormanya doğal yaşam parkı, Ormanya doğal yaşam parkı hobbit evleri, ormanya orman köyü, ormanya hobbit ev, hobbit evleri ormanya, kocaeli hobbit evleri

Ormanya Doğal Yaşam Parkı sizlere muhteşem bir doğa güzelliği sunmakla birlikte içinde özellikle çocukların ilgisini çeken alanlarıyla da gerçekten görülmeye değer bir yer. Bunların başında da en çok ziyaretçi çeken hobbit evleri geliyor. Akşama kadar neredeyse tamamını gezdiğim Ormanya’da en kalabalık yerin “Ormanya Hobbit Evleri” olduğunu gördüm ki neredeyse fotoğraf çekmek bile imkansız gibi geldi bana.

Peki bu kadar ilgiyi değişik tarzdaki evler mi sağlıyor derseniz buna hayır derim çünkü burası aynı zamanda film seti olarak kullanılmış. Çocukların çok sevdiği “Gamonya” adlı film de burada çekildiğinden buraya olan ilgi artmakla birlikte film setiyle birlikte aslında burası iyi bir şekilde de dizayn edilmiş.

Tabii şunu da söylemeyelim ki hobbit evlerinin bulunduğu orman köyü 6-7 evden ve küçük alandan oluşuyor. Buradaki evlerde konaklamak ya da içini gezmek mümkün değil yani kapıları kilitli. Sadece dışarıdan görebilir, çocuklarınızın ilgi göstermesiyle mutlu olabilir ve birkaç fotoğraf çekebilirsiniz burada. Buraya kadar gelmişken sessiz olduğunda sizleri bir masalın içine çeken bu büyüleyici görüntülere sahip olan orman köyünü ziyaret etmeden ayrılmayın.

Kocaeli Ormanya Giriş Ücreti 2020

Ormanya gibi güzel ve gerçekten emek harcanmış bir yere giriş ücreti konusunda sizleri şaşırtan cevabı vereyim, burası tamamen ücretsiz. Yani doğal yaşam parkı içindeki her bölümü ücretsiz bir şekilde gezebilir ve burada ailece doya doya pikniğinizi yapabilirsiniz.

Daha önceleri otoparklar da ücretsizmiş fakat biz gittiğimizde yeni bir uygulama ile otoparklar gün boyu 10 TL şeklinde ücretlendirilmeye başlanmış. Umarım girişler de ilerleyen zamanlarda ücretli olmaz da çocuklarımız daha fazla doğal yaşamı yerinde gözleme şansını bulur.

Bu arada bu bölümde Ormanya sosyal tesisleri yani içindeki büfeler hakkında da bilgi vermek istiyorum. Şaşırtıcı bir şekilde büfelerdeki fiyatlar da gayet uygun geldi bana. Örneğin; su 1, çay 1.5, kahve 2,5, pizza ya da hamburger 12 TL gibi bir fiyatlandırma mevcut. Tabii son olarak içindeki WC’lerin de ücretsiz ve temiz olduğunu belirtmezsem benim ayıbım olur.

Ormanya Nerede? Nasıl Gidilir?

Eminim sizler de çevrenizde burayla ilgili çokça olumlu yorum duyduktan sonra “Ormanya nerede? Ormanya’ya nasıl gidilir?” şeklinde düşünmeye başlamışsınız ki bu bölümde bu sorulara cevap vermek istiyorum.

Ormanya, Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde hemen Kocaeli-Sakarya karayolu üzerinde yer alıyor. İstanbul’dan özel araçlarıyla gelenler Ankara yönüne devam etmeli ve Kocaeli sınırından sonra İzmit ve Sakarya tabelalarını takip etmeliler. İzmit’ten 14 km sonra doğal yaşam parkının tabelasını görebileceksiniz.

İzmit’ten toplu taşamayla geleceklerin 281 ve 287 nolu otobüs hatlarını kullanmaları gerekmektedir.

Aşağıdaki haritadan yaşam parkının yerine bakabilir ve navigasyon için kullanabilirsiniz.

Ormanya Gezi Videosu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve gezerken oldukça beğendiğim Ormanya Doğal Yaşam Parkı’nda izlenimlerimi ve güzel görüntüleri paylaştığım videoyu seyredebilirsiniz. Umarım keyifle seyreder ve beğenirsiniz.

Ormanya Ziyaret Saatleri

Burada yaz-kış ayrı bir saat tarifesi bulunuyor. Yaz aylarında 09.00 – 19.00, kış aylarında 09.00 – 17.00 arasında bir ziyaret saati bulunmakta. Ayrıca Ormanya’nın pazartesi günleri ziyarete kapalı olduğunu hatırlatmak isterim.

Biz ziyaretimizi hafta içi yapmamıza rağmen öğleden sonra kalabalık olduğunu gözlemledik ki neredeyse otoparkla dolmuştu diyebilirim. Buradan çok rahatlıkla şunu anlayabiliriz ki hafta sonu burası tahmin edemeyeceğiniz kadar kalabalık olacaktır.

Ormanya Doğal Yaşam Parkı Yorumlar

Öncelikle burayla ilgili olumlu yorumlarımı yazmak istiyorum:

Tahmin edebileceğinizden daha muhteşem bir doğaya sahip.

Adımlayacağınız en güzel yürüyüş parkuru ve bisiklet rotası.

Tüm girişler, WC’ler, piknik alanları tamamen ücretsiz.

Yürüyüş yollarınızda çekebileceğiniz muhteşem yol fotoğrafları var.

Hayvanat bahçesinde az sayıda tür olmasına rağmen yine de çocuklar için harika bir yer.

Sosyal tesislerinde tüm ülkede bulabileceğiniz en uygun fiyatlar var.

Temizlik açısında da gerçekten takdir etmemek mümkün değil.

Şimdi gelelim olumsuz yorumlarımıza diyeceğim ama inanın burayla ilgili olumsuz bir gözlememim olmadı. Ufak tefek kusurları da yazarak belediyenin bu güzel hizmetine haksızlık etmek istemem.

Daha fazla bilgi ve güncel gelişmeler için Ormanya’nın resmi sitesine göz atabilirsiniz:

https://www.ormanya.com/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR
Sapanca Gölü
Ballıkayalar Tabiat Parkı
Darıca Hayvanat Bahçesi
Kartepe

1 Comment

  • Gerçekten harikaaaaa… İşin en üzücü yanı bunca zamandır keşfetmemiş olmak. Hayatımda geldiğim en güzel kamp alanı ve gezme yeri. Kamp alanını kullanmak için kayıt yaptırıyorsunuz içeriye girecek olanların TC’lerini ve Hes kodunu alıp sisteme kaydediyorlar, kayıt sonunda size bir şifre veriyorlar ve kamp alanına girerken şifreyi kapıyı açmak için kullanıyorsunuz. Yani içeriye elini kolunu sallayan giremiyor. Tam bir aile ortamı. Kamp alanında duş, tuvalet, çeşme, elektrik ve priz mevcut hepsi çok temizler. Veeee inanabiliyor musunuz bunların hepsi ücretsiz. Mükemmel ötesi kesinlikle tavsiye ediyorum çıkın çıkın gelin❤

Yorum yap