Uçak Bileti

İlk Kez Uçak Yolculuğu Yapacaklara Tavsiyeler

İlk Kez Uçak Yolculuğu Yapacaklara Tavsiyeler, uçağa ilk kez bineceklere tavsiyeler, uçağa binerken yapılması gerekenler

Uçak yolculuğu alışıldığı takdirde araçla yolculuktan çok daha kaliteli ve keyifli zamanların geçirildiği yerlerden bir tanesi olmaktadır. Ancak ilk defa binecekler bu konularda bir takım endişeler yaşıyorlar. Her insanın başından geçmiş olan bu durumda ne yapılması gerektiğini bilmek gerekir. Sizin tüm bedeninizi saran heyecanla başa çıkabilmelisiniz. Bu yazımızda “ilk kez uçak yolculuğu yapacaklara tavsiyeler” veriyoruz.

Uçak yolculuğu konusunda insanlar oldukça tedirgin olabiliyor. Özellikle ilk kez bu yolculuğa çıkacak kişiler düşer mi, bir şey olur mu yada ya şöyle olursa diye düşünceler tamamen bedeni ele geçirmektedir. Aslına bakıldığında uçak yolculukları normal yolculuklara göre çok daha güvenlidir. Sadece bu ihtimal için dahi uçakla yolculuk yapılmalıdır. Daha önce sizlere anlattığımız mutlaka faydasını göreceğiniz “Ucuz uçak bileti” başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Uçakla İlk Kez Yolculuk Yapmak

Günümüzün en sık kullanılan seyahat araçlarından bir tanesi olan uçaklar, normal yolculuklara göre daha sıkıcı prosedürlere sahiptir. Kimi zaman ilk kez uçacak olan insanlar, bu prosedürler karşısında daha fazla heyecan gösterebilmekte ve uçuşlarını iptale kadar giden bir süreç izlemektedirler. Şunu belirtelim ki uçak kalkışından 2 – 3 saat öncesine kadar iptal etme şansınız bulunmaktadır.

Uçakla ilk defa yolculuk yapacaklar için şu tavsiyeleri verebiliriz. Özellikle uçakla yolculuk nasıl yapılır sorusunun cevabını da bu yazımız ile paylaşmış olacağız.

  • KORKUNUZLA BAŞA ÇIKIN

Uçağa ilk defa binecek olan kişilerde büyük bir korku görülebilir. Bu gayet normal olsa da bununla başa çıkmak ve üstesinden gelmekte tamamen sizin elinizdedir. Kendinizin nasıl sakinleşeceğini biliyor olmanız ve uçağın sürekli en güvenilir araç olduğunu, bunun istatistikler ile de sabit bir şey olduğunu düşünmeniz gereklidir.

Olurda bu korku yerini paniğe bırakacak gibi olursa işte o zaman tamamen kendiniz içerisinde bu işin üstesinden gelmeniz gerekir. Olası bir danışma durumlarında dahi sizin uçağa binmeniz engellenebilir.

  • HAVALİMANINA ERKEN GİDİN

Uçaklar, diğer normal ulaşım araçları gibi değildirler ve siz zaten bunu biliyorsunuz. Ancak otobüsteki gibi son 5 dakika kala falan gideyim demeyin sakın. Uçağın kapıları uçuşa ortalama 30 dakika kala falan kapanmakta ve Check – In işlemleri yapılmamaktadır. Bundan dolayı havaalanına sizi paniğe sevk etmeyecek şekilde en azından 1 saat ki tavsiyemiz 90 dakika öncesinde orada bulunmanız gerektiğidir.

Geç kaldığınızda oldukça sakin kalmaya v e görevliler ile düzgün bir şekilde iletişim kurmaya çalışın. Ancak katı kurallar gereği bu konuda esneklik beklemeyin.

  • EVRAKLARINIZI HAZIR EDİN!

Havaalanında zaman oldukça hızlı geçmektedir. Özellikle az bir süre kala havaalanına gittiyseniz eliniz ayağınız birbirine dolaşır. Kapılardan geçerken kemerleriniz dâhil pek çok şeyi çıkardığınız için bu konularda eşyalarınız karışabilmektedir. Uçak için gerekli olan kimlik kartı, pasaport, bilet bilgileri gibi evrakları kolay alabileceğiniz bir yere bırakmanızı tavsiye ederiz.

  • CHECK – IN İSLEMLERİ

Uçakla ilk uçuş gerçekleştirecek olan kişiler Check – In işlemleri konusunda biraz daha sıkıntı yaşayabiliyorlar. Burasının otobüs yolculuklarındaki gibi bilet işlemleri için gereken yer olduğunu unutmayın. Dilerseniz online Check – In işlemleri yapabileceğinizi de unutmayın.

Havaalanına giriş yaptığınızda çok güvenlikli bir kapıdan geçeceksiniz. Özellikle kemer vs gibi eşyaların çıktığı bölüm olan bu kapıdan geçtikten sonra uçağınızla ilgili bilet işlemleri yapabileceğiniz gişeye doğru yönelmelisiniz.

  • BAGAJ HAZIRLIĞI

Uçakla uçarken o normal Avm’lerde olan ve pekte önemsenmeyen X-Ray cihazlarından geçeceğinizi sakın düşünmeyin. Uçakla ilk yolculuk yapacaklar için burasının en önemli yerlerden bir tanesi olduğunu söyleyelim. Havaalanına giriş yapmak gerçekten çok zordur. Bu nedenle bagaj içerisinde elektronik laptop, fotoğraf makinesi,  telefon vb şeylerin olmaması çok önemlidir. Bunları geçerken bagajınızdan çıkarmalı ve orada verilen sepetlere koymalısınız.

Ayrıca belirli bir kilonun üzerinde olan bagajlar sizden alınır ve bagaj hattı denilen bölümde uçakla birlikte sizden ayrı şekilde yol alır. Buna özel ücretlendirme de yapılır tabi ki.

  • EVCİL HAYVANLAR

Uçağa ilk kez bineceklere tavsiyeler yazımızda bu konumuzda evcil hayvanlar ile ilgilidir. Eğer yolcular arasında alerjisi olan kişi yoksa bu hayvanlar sizinle birlikte seyahat edebiliyorlar. Ancak olası bir durumda bu hayvanlar kargo bölümünde sizden ayrı olarak yolculuk edeceklerdir.

  • UÇAK GİRİŞ KAPISINI BULMA

Havaalanları çok büyük yerlerdir ve her yerinde ekranlar bulunur. Uçak kapısı öğrenme işlemleri için yapılacak olan bu ekranlara bakma ve uçağa bineceğiniz yeri tam olarak bulmaktan geçmektedir. Nereden bineceğinizi öğrendikten sonra eğer zamanınız varsa havaalanında gezebilir ve tekrar o kapıya yönelebilirsiniz. Havaalanlarında çok ilginç gelecek şeylerle karşılaşmanızda muhtemeldir.

  • KALKIŞA HAZIRLIK

Uçağa bindiğinizde hosteslerin sizleri yönlendirmesini umabilirsiniz. Özellikle kalkış yapmadan önce sizlere yapılan anonslara ve hosteslerin söylediklerine dikkat edin. Kemeri takmanızı ve acil durumlarda bir prosedür olarak ne yapmanız gerektiğini anlatacaklardır. Hiçbir şekilde korkmadan bu direktifleri uygulayın ve rahatınıza bakın. Uçak kalkış hızı ile birlikte yerden ayaklarını kestiğinde artık sizde bir şey hissetmeyeceksiniz.

“İlk kez uçak yolculuğu yapacaklara tavsiyeler” adlı yazımızda sizlere neler yapılması gerektiğini anlatmaya çalıştık. Sizlerde bu tavsiyelerimiz doğrultusunda artık uçağa binmek için hazırsınız demektir. Bu konu hakkında en önemli kriter korkularınızın üstesinden gelmek olduğunu unutmayın sakın. Böylelikle ilk kez uçuş yapabilecek ve sonrası için hiçbir korku hissetmeyeceksiniz.

Ayrıca Şu Başlıklar İlginizi Çekebilir:
Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?
İnternetten Uçak Bileti Nasıl Alınır?
En Uygun Uçak Bileti Nasıl Alınır?
Bilet Fiyatları Neden Artar?

Yorum yap