İstanbul

Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı, Belgrad Ormanları, Belgrad Ormanı hakkında bilgi, Belgrad Ormanı giriş ücreti, Belgrad Ormanı ziyaret saatleri

İstanbul, genelde hepimizin aklında beton yapılarla boğulmuş bir şehir görüntüsü canlandırır. Ancak bu aziz şehrin öyle köşeleri var ki adeta şehirden binlerce kilometre uzak bir diyara gitmişsiniz hissi yaratır. Mükemmel bir doğanın yer aldığı ve adeta bu 16 milyonluk şehrin akciğerleri konumunda olan, kimi zamanlar bu şehrin can suyu olan “Belgrad Ormanı” mutlaka herkesin görmesi gereken bir yerdir. Bu yazımızda İstanbul’un en büyük doğal alanı olan büyük “Belgrad Ormanları” hakkında sizlere çeşitli bilgiler vereceğiz.

Belgrad Ormanı Hakkında Bilgi

1521 yılında Osmanlı – Sırbistan seferi sonrasında ele geçirilen eserler İstanbul’a getirilir. O zamanlar Bizans tarafından kullanılan ancak sonrasında başı boş bırakılan köylerin tekrar canlandırılması gündemdedir. Bu amaçla bu esirler eski Ayvat köyü yakınlarında bulunan ormanlık alana getirilir. Buraya da zaman içerisinde Belgrad köyü ismi verilir. Zaman içerisinde bu ormanlık alana da Belgrad Ormanı denmeye başlar.  Burada yaşayan halk, akan suyu kirletmeye başlayınca 1894 yılında alınan karar neticesinde ormandan çıkartılır ve yerleşim tamamıyla yasaklanır.

Belirli dönemlerde farklı amaçlar doğrultusunda da kullanılan ormanlık alan tarihte su deposu, ormancılık uygulama ve öğrenme alanı, koruma ormanı ve av üretme sahası olarak da kullanılmıştır. Toplam 5.300 hektar büyüklüğünde olan ormanlık alanın en yüksek yeri 230 m yükseklikte bulunan Kartaltepe’dir ve Karadeniz kıyılarına yaklaşık olarak 45 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Ormanlar, bir ülkenin nefes kaynağıdır, doğal güzelliğidir, korunması hayati öneme sahiptir. İstanbul’un en büyük temiz hava deposu olarak göze çarpan Belgrad Ormanı yeşillerin arasında yapacağınız yürüyüş ile sizleri kendisine hayran bırakmaktadır. Çatalca yarımadasının en doğusunda bulunan ormanın bir tarafı boğaza bir tarafı ise Karadeniz sahiline kadar uzanmaktadır.  Ana giriş kapısından girerseniz eğer karşınıza 2 sapaklı bir yol çıkmaktadır. Sağdan devam ederseniz yukarıda bahsettiğimiz bentlere ulaşmakta, soldan devam ederseniz de yürüyüş yolu, geyik üretim tesisi, üçgen ev ve orman içerisindeki Yeni Derya kafeye çıkmaktadır. Araç ile girmek isterseniz 10-20 TL civarında bir giriş ücreti ödemek durumunda kalıyorsunuz.

Belgrad Ormanı Mesire Alanları

Neşet Suyu Yürüyüş Parkuru

Spor amacıyla giden insanlar tarafından sıklıkla kullanılan Neşet Suyu Yürüyüş Parkuru toplam 6,5 km uzunluğunda olması nedeniyle oldukça uzundur. Koşu parkurunun kiremit tozu ile yapılmış olması nedeniyle koşu sırasında açığa çıkan elektrik, vücuttan toprağa doğru kolaylıkla geçebilmektedir. Parkurun başında temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir büfe var ve parkuru tamamlayabilenler içinse sonunda oldukça güzel ve hoş bir manzaraya sahip gölet bulunmaktadır. İstanbul’a geldiğinizde Belgrad ormanı yakınlarına yolunuz düşerse eğer muhakkak bu parkurda temiz hava eşliğinde şahane bir yürüyüş yapma fırsatını değerlendirmelisiniz.

Geyik Üretim Tesisi

Belgrad Ormanının içerisinde bulunan kızıl geyik üretim tesisi ile üretilen hayvanlar Türkiye’nin farklı bölgelerine gönderilmektedir. Soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan bu hayvanların üretimi ve yetiştirilmesi işi gerçekten doğa döngüsünün sağlanabilmesi için oldukça önemlidir. Öyle gittiğinizde çok fazla sayıda geyik görebileceğinizi falan sanmayın sakın, ortalama 15 adet falan geyik oluyormuş tesiste. Avlanmanın kesinlikle yasak olduğu ve avlanan insanlara çok ciddi para cezaları yanında hapis cezalarının da verilebildiği bölgeye böyle bir şey için gitmenizi kesinlikle tavsiye etmeyiz.

Bentler Tabiat Parkı

Bilindiği üzere İstanbul’a kuzey ormanlarından içme suyu tedarik edilmektedir. Bu içme suyu yolunun önemli bir ayaklarından bir tanesi de Belgrad ormanında bulunan bentlerdir. Özellikle Osmanlı döneminde yenilenen ve kullanılan bu bentlerin geçmişi Bizans’a kadar dayanmaktadır. Bu su İstanbul’a 2 noktadan varmakta ve bunların birincisi Taksim suyu, ikincisi ise Kırkçeşme sularıdır.

Kırkçeşme suları, hepimizin bildiği yakından tanıdığı Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman’ın emri ile yapılan bu su, beraberinde yoğun bir yaşam alanı gibi fırsatlarda sunmuştur. Taksim suları ise 18. Yüzyılda büyüyen şehrin su ihtiyacını karşılamak adına yapılmıştır. Ormanlardan gelen su Taksimde depolanıyor ve orada tüm bölgeye taksim ediliyormuş.

Bentler Tabiat parkı tarihi dokusu, atmosfer ve yeşillikler arasında süzülen suları ile İstanbul’da gidip görmeniz gereken önemli güzelliklerin başında gelmektedir. Park insanlara temiz havayı, bol yeşilliği ve suyu bir arada, doğa içerisinde şahane bir atmosfer sunmaktadır.

Mesire Alanları

Biz Türklerin aklına orman denilince mangaldan başka bir şey gelmez. Sizde mangal hastası bir insan iseniz Belgrad Ormanında sizlere de yer bulunmaktadır tabii ki. İçerisinde bulundurduğu mesire alanları ile binlerce kişiye ev sahipliği yapabilmektedir. Küçük bir not bırakmakta fayda var, ormanda yapılan mangal ve pikniklere tabi ki karşı değiliz ancak yedikten sonra özellikle mangalı düzgün bir şekilde söndürmeyi lütfen unutmayın.

Belgrad ormanında bir sürü mesire alanı bulunmaktadır. Bunlar; Ayvat bendi mesire alanı, Binbaşı çeşmesi mesire alanı, Benler mesire yeri, Kömürcübent mesire yeri, Kirazlıbent mesire yeri, Irmak mesire alanı, Mehmet Akif Ersoy mesire alanı, Neşet suyu mesire alanı, Falih Rıfkı Atay mesire alanı ve Fatih çeşmesi mesire alanıdır. Buralar ismini bulundukları yerden veya tarihimizde iz bırakmış ünlü kişilerden alan her biri birbirinden özel yerlerden oluşan piknik alanlarıdır. Orman yangınlarına karşı her an müdahale edecek yetkili insanların bulunduğu bu yerlerde yine de dikkatli davranmakta fayda bulunmaktadır.

Atatürk Arboretumu

Atamızın anısına ismi verilmiş ve harika manzaraya sahip eşsiz yerlerden bir tanesidir. Gerek bitki çeşitliliği gerekse kartpostallara konu olabilecek manzarası ile görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Bölgeye ulaştığınızda Belgrad ormanının o mangal kokusunun gelmediğini ve oldukça temiz bir havanın sizleri beklediğini görebileceksiniz. Park gibi gözükse de aslına bakarsanız müze olan Atatürk Arboretumu gidildiğinde etrafında yeşillik ve göletler ile hoş bir yürüyüş yeri olarak tercih edilmektedir. Daha fazla bilgi için “Atatürk Arboretumu” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Belgrad Ormanı Giriş Ücreti

Genel olarak Belgrad Ormanı’na giriş için herhangi bir ücret ödenmemekle birlikte yukarıda yer alan bazı mesire alanlarında farklı giriş ücret tarifesi uygulanabilmektedir. Örneğin Atatürk Arboretumu’nda girişler ücretlidir. Ancak dediğimiz asıl Belgrad Ormanı olarak adlandırılan yere girişler yayalar için ücretsizdir. Eğer araçlarınızla gelecekseniz işte onlar için ücret ödemeniz gerekmektedir. Özel araçlar için uygulanan ücret tarifesi ise şu şekildedir:

Giriş TarifesiGiriş Ücreti
YayaÜcretsiz
Otomobil10 TL
Minibüs35 TL
Midibüs60 TL
Otobüs110 TL
Motosiklet8 TL
ATV8 TL

Belgrad Ormanı Ziyaret Saatleri

Belgrad Ormanları yılın her mevsiminde ve haftanın her gününde halkın ziyaretine açıktır. Ormana girişlerde herhangi bir saat uygulaması da uygulanmamaktadır. Yani 24 saat ziyarete açıktır.

Belgrad Ormanı Kamp

En çok aranan konuların başında “Belgrad Ormanı’nda kamp yapılır mı?” sorusu gelmektedir. Buranın yaklaşık 6 bin hektarlık bir doğal yaşam alanı olduğunu söyleyelim öncelikle. Buranın kocaman bir orman olması nedeniyle kamp yapma konusunda herhangi bir zorlukla karşılaşmadan gecenizi geçirebilirsiniz. Ancak yine de öncesinden görevlilerle iletişim kurmanızı ve gerekli izni almanızı önemle hatırlatmak isteriz.

Belgrad Ormanı Nerede? 

Belgrad Ormanı, Belgrad Ormanı nerede, Belgrad Ormanı nerededir, Belgrad Ormanı nerede yer alıyor, Belgrad Ormanları nerede, Sarıyer Belgrad Ormanı

Muhteşem bir doğal güzelliğe ev sahipliği yapan bu orman İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer almaktadır.

Belgrad Ormanı’na Nasıl Gidilir?

Buraya hem toplu taşıma araçlarıyla hem de özel araçlarınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer otobüsle gelmek isterseniz Belgrad ormanına 42T, 42R, 42M, 42HM veya 153 numaralı halk otobüsleri sefer düzenlemektedir.

Özel araçlarıyla ulaşım sağlayacakların Maslak-Sarıyer güzergahını takip etmeleri gerekmektedir. Tarabya sapağından döndükten sonra Bahçeköy tabelalarını takip etmeniz gerekmektedir. Özel araçlarıyla gideceklere navigasyon kullanmalarını ve “Google Konumu“ndan yararlanmalarını tavsiye ederiz.

Belgrad Ormanı İletişim Bilgileri

Telefon : +90 (212) 226 13 14
Adres : Bahçeköy / Sarıyer – İstanbul

⇒ İstanbul’da Gezilecek Yerler

Yorum yap