İstanbul

Salt Galata

Salt Galata, Salt Galata karaköy, Karaköy Salt Galata, Salt Galata kütüphane, Salt Galata müze, Salt Galata nerede, Salt Galata nasıl gidilir, Salt Galata sergi

Bu yazımızda sizlere İstanbul’da huzur ve mutluluğu bulabileceğiniz, ders çalışmak için mükemmel bir ortam sunan ve aynı zamanda kütüphanesiyle araştırma yapmak isteyenlerin mutlaka göz atması gereken muhteşem bir kültür ve sanat merkezi olan “Salt Galata“dan bahsedeceğim. Sürekli yeni bir sergi ile karşılaşabileceğiniz müze, aynı zamanda kafesi ve kütüphanesi ile oldukça ilgi çekici bir yer olarak dikkat çekmektedir. Gönlünüzce sakin ve entelektüel bir ortamda takılmak isterseniz eğer burası sizin için uğrak bir nokta olacaktır.

1982 yılında yapılan müzede genellikle kamu kurumlarının söyleşi, atölye işleri ve diğer programları düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra 2009 yılına kadar Osmanlı bankası müzesi olarak hüviyet gösteren site bu yıldan sonra restore edilerek 2011 yılında tekrar hizmete açılmıştır. Harika bir mimariye sahip olması, göz kamaştıran sergilerin burada yapılması nedeniyle bir hayli ilgi çekicidir.

Salt Galata Hakkında Bilgi

Salt Galata’da belirli dönemlerde çok önemli sergiler de gerçekleşiyor fakat şunu itiraf etmeliyim ki binanın hem tarihi hem de göz kamaştırıcı sanatsal özelliği buradaki sergilerin önüne geçiyor. Böylesine sanatsal binanın konumu ve manzarası da mükemmel olunca ortaya hayran olunası bir kültür ve sanat merkezi çıkmış.

Salt Galata, Salt Galata karaköy, Karaköy Salt Galata, Salt Galata kütüphane, Salt Galata müze, Salt Galata nerede, Salt Galata nasıl gidilir, Salt Galata sergi

Salt Galata, içerisinde bulunan kütüphanesi ile daha bir anlam kazanmıştır. İstanbul ve Türkiye’de bulunan kütüphaneler arasında görülmesi gereken en ilgi çekici yerdir diyebilirim. Üst katında bulunan restoranı, kütüphanenin yanındaki kafesi ile birlikte tüm gün sıkılmadan burada aktivite yapabilir, kitap okuyabilirsiniz. Modern ve entelektüel bir ortamda olduğunuzu her an hissedersiniz.Salt Galata, Salt Galata karaköy, Karaköy Salt Galata, Salt Galata kütüphane, Salt Galata müze, Salt Galata nerede, Salt Galata nasıl gidilir, Salt Galata sergi

Biraz da Salt Galata’nın müze yönüne değinelim. Osmanlı Bankasından kalma birçok eşya burada ücretsiz olarak sergileniyor. Bankanın kullandığı devasa çelik kasalar, ilk kağıt paralar ve emisyon defterleri kütüphane içinde sergileniyor. Ayrıca en üst katta bankanın ilk çalışanlarına ait elektronik ortamda sergilenen fotoğraflar gerçekten görülmeye değer.

İçerisinde Osmanlı paraları ile ilgili pek çok eser bulunduran müze, aynı zamanda Salt Galata sergisi ile de meşhurdur. Büyük sanatçılar tarafından İstanbul’un en nezih yerlerinden bir tanesi olan Beyoğlu’nda bulunması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Binanın içine girdiğinizde farklı bir dünyaya adım attığınızı hissetmekle birlikte özellikle tavanda 360 derece dönen aynalar çalıştığınız ortama çok farklı bir hava katmış. Kalabalık şehrin tam tersine oldukça huzur dolu olan Salt Galata bu özelliğiyle müdavimi olacağınız bir yer.

Salt Galata Ziyaret SaatleriSalt Galata, Salt Galata karaköy, Karaköy Salt Galata, Salt Galata kütüphane, Salt Galata müze, Salt Galata nerede, Salt Galata nasıl gidilir, Salt Galata sergi

Müzeye giriş yapmak için pek çok özel zaman dilimi bulunur. Bu harika atmosferde vakit geçirmek ve içerisinde pek çok sanat eserini görmek isterseniz eğer şu saatlerde müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

  • Salı – Cumartesi günleri arasında 12:00 – 20:00 saatleri arasında
  • Pazar günleri 12:00 – 18:00 saatleri arasında
  • Her ayın son Perşembe günleri akşam 22:00’a kadar
  • Pazartesi günleri kapalıdır.

Bu saatler zarfında dilediğiniz her an müzeye gelerek güzel vakitler geçirebilirsiniz. Bunun yanı sıra Salt Galata cafe ise bu saatlerde sürekli açık olarak hizmet verir.

Salt Galata Giriş ÜcretiSalt Galata, Salt Galata karaköy, Karaköy Salt Galata, Salt Galata kütüphane, Salt Galata müze, Salt Galata nerede, Salt Galata nasıl gidilir, Salt Galata sergi

Müzeye giriş ücreti olarak ödenecek bir tutar bulunmamaktadır.  Ücretsiz bir şekilde tüm olanaklarından yararlanabileceğiniz müzede sergiler, tarihi eserler, eşsiz bir kütüphane gibi pek çok olanaktan dilediğiniz kadar faydalanabilirsiniz. Sadece ziyaretleri saatleri içerisinde orada bulunmanız yeterli olacaktır.

Salt Galata Nerede?Salt Galata, Salt Galata karaköy, Karaköy Salt Galata, Salt Galata kütüphane, Salt Galata müze, Salt Galata nerede, Salt Galata nasıl gidilir, Salt Galata sergi

Dış mimarisi ile dikkatleri üzerine çeken müze 2009 – 2011 yılında yapılan restoran çalışmaları sonrasında iç güzelliği ile de ön plana çıkmıştır. Müzeye İstanbul, Karaköy, Bankalar caddesinde bulunmaktadır. Ulaşımın belki de en kolay olarak yapıldığı ve hemen her yerden ulaşabileceğiniz bir konuma sahiptir.

Salt Galata Nasıl Gidilir?Salt Galata, Salt Galata karaköy, Karaköy Salt Galata, Salt Galata kütüphane, Salt Galata müze, Salt Galata nerede, Salt Galata nasıl gidilir, Salt Galata sergi

Beyoğlu semtinde bulunan müzeye gitmek gerçekten çok kolaydır. Pek çok farklı metot kullanarak ulaşabileceğiniz müze için şu seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

  • Otobüs ile gitmek isterseniz eğer 28T, 70KE, 74A gibi numaralar ile ulaşabilirsiniz.
  • Marmaray treni ile ulaşma şansınız bulunur.
  • M2 metrosu ile ulaşabilirsiniz.
  • Heybeliada, Kadıköy ve Eminönü vapurları ile ulaşabilirsiniz.
  • Aracınız ile Karaköy – Eminönü güzergâhını takip ederek ulaşabilirsiniz.

Bu seçenekler etrafında oldukça kolay bir şekilde müzeye ulaşarak olanaklarından yararlanma fırsatı elde etme şansınız olur. Yazımızın sonuna gelirken artık Salt Galata nedir sorusu ile karşılaştığınızda buna cevap verebilecek düzeyde bilgi sahibi oldunuz demektir.

Yorum yap