İstanbul

Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy Tabiat Parkı, Polonezköy Tabiat Parkı hakkında bilgi, Polonezköy Tabiat Parkı nerede, Polonezköy Tabiat Parkı nasıl gidilir, Polonezköy Tabiat Parkı giriş ücreti, Polonezköy Tabiat Parkı kamp, Polonezköy Tabiat Parkı konaklama

İstanbul denilince aklımıza genelde üst üste yığılmış beton yapıların görüntüsü gelmektedir. Yakın çevrenizde kısa sürede gidebildiğiniz birçok yer de maalesef bu yapıların ortası olacaktır. Ancak kısa sürede kolay ulaşım sağlayacağınız, İstanbul’un tam göbeğinde yer almasına rağmen şehrin zihnimizde canlandırdığı genel görüntünün dışında muhteşem bir doğanın içinde yer alan “Polonezköy Tabiat Parkı” hem kolay ulaşımı hem de huzur dolu ortamıyla tam bir cennet köşesi. Buraya gelerek doğayla baş başa yürüyüş yapabilir, koşabilir ya da bisiklet sürebilir ve kamp kurarak doğayla iç içe bir gece geçirebilirsiniz. İstanbul’un ilk ve en büyük tabiat parkı olan Polonezköy Tabiat Parkı hakkında tüm bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

İstanbul Polonezköy Tabiat Parkı Hakkında BilgiPolonezköy, Polonezköy Tabiat Parkı Hakkında Bilgi, Polonezköy Tabiat Parkı bilgi

İstanbul’un ilk ve en büyük tabiat parkı olarak 1994 yılında açılan Polonezköy Tabiat Parkı, Beykoz ilçesine bağlıdır. Yaklaşık 3.000 hektarlık bir alan üzerine kurulu olan tabiat parkının içinde bir de geyik ve keklik üretim sahası bulunmaktadır. Bunların yanında yabani hayvanların da yaşam bölgesidir burası. Oldukça zengin bir flora ve fauna varlığına da ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul’un hemen ortasında böyle bir yerin varlığı gerçekten şaşırtıcı derecede güzel.

Polonezköy Tabiat Parkı ile ilgili muallakta olan birkaç konuya daha değinelim. Öncelikle Polonezköy’de tabiat parkı adında birçok işletme yer almakta ve buralarda ücretleri karşılığında mangal ya da piknik yapabilirsiniz. Gerçek tabiat parkı ise bir meydandan ve yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki yürüyüş parkurundan oluşmaktadır. Bu parkurda yürüyüş ve koşu yapabilir ya da bisiklet sürebilirsiniz. Bu parkurda piknik ya da mangal yapmak ise kesinlikle yasaktır.  Aynı zamanda tabiat parkının girişinde yer alan otel ve pansiyonlarda konaklama imkanına sahip olmakla birlikte belirlenmiş olan kamp alanlarında doğayla iç içe bir gece geçirebilirsiniz.

Polonezköy Tabiat Parkında Ne Yapılır?Polonezköy Tabiat Parkı, Polonezköy Tabiat Parkı nerede, Polonezköy Tabiat Parkı nasıl gidilir, Polonezköy Tabiat Parkı nerededir

Polonezköy binlerce hektarlık muhteşem bir doğal yaşam içinde yer almaktadır. İstanbul’un arka bahçesi konumunda olan tabiat parkında muhteşem doğanın ortasında yürüyebilir, kuş ve yaprak sesleriyle huzur bulabilirsiniz. Gerçekten muhteşem ve her köşesi bir fotoğraf fonu olabilecek yol kıvrımlarıyla yürüyüş parkurunda bir gününüzü keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz.

Eğer spor yapmayı amaçlıyorsanız yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki yürüyüş parkurunu koşu ve bisiklet için de değerlendirebilirsiniz. Oksijenin bol olduğu ve büyüleyici güzellikteki sonbahar yapraklarıyla süslenmiş tabiat parkı yolu sizleri fazlasıyla etkileyecektir.

Burayla ilgili en çok aranan konularında başında “Polonezköy Tabiat Parkı Mangal” gelmektedir. Piknik ya da mangal yapmak isterseniz tabiat parkı içinde yasak olsa da Polonezköy içinde özel yerlerde ücretiyle piknik ve mangal yapacağınız güzel tesisler bulabilirsiniz.

Son olarak eğer kamp yapmak istiyorsanız İstanbul’dan hiç uzaklaşmadan tabiat parkı içinde belirlenmiş olan alanlarda kamp için çadır kurabilirsiniz. Yani çok uzaklara gitmeden Polonezköy Tabiat Parkı kamp olanağından yararlanabilirsiniz.

Polonezköy Tabiat Parkı Nerede? Nasıl Gidilir?Polonezköy, Polonezköy parkı, Polonezköy Tabiat Parkı, Polonezköy Tabiat parkı hakkında bilgi

Polonezköy İstanbul’un Beykoz ilçesinde yer almaktadır. Haritalarda arama yaptığınızda maalesef sizleri farklı bir noktaya yönlendirmektedir. Bu durum ilk defa gideceklerin sıkıntı yaşamasına neden olmaktadır. Bu nedenle tabiat parkının yürüyüş parkurlarının birkaç girişini gösteren şu iki konumu giderken değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz: KonumKonum 2

Peki Polonezköy Tabiat Parkına nasıl gidilir?

Özel Araçlarınız İle Ulaşım

Polonezköy büyük bir alana sahip olduğundan birçok noktadan ulaşım mümkündür. Genel olarak Kavacık-Çavuşbaşı tabelalarını takip etmeniz sizleri buraya götürecektir. Bunun dışında takip edebileceğiniz yollar Beykoz-Riva ve Alemdağ-Şile olabilir. Buraya en kolay yoldan ulaşım sağlamanız için özel araçlarınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

Toplu Taşıma İle Ulaşım

Özel araçlarıyla gelme imkanı olmayanların Üsküdar’dan hareket eden 15KÇ – 135G – 136 numaralı otobüs hatlarıyla buraya gelmeleri mümkündür. Polonezköy’e yaklaştığınızda tabiat parkı durağında inmeyi unutmayınız.

Polonezköy Tabiat Parkı Giriş Ücreti

İstanbul’da doğal yaşamı en güzel şekilde gözlemleyebileceğiniz nadide yerlerden olan bu tabiat parkının yürüyüş parkurlarına girmek herhangi bir ücrete tabi değil. Ancak çevre noktalarda piknik, mangal ve kamp için yararlanmak istediğiniz tesisler ücretli olacaktır.

Polonezköy Tabiat Parkı Ziyaret Saatleri

Bu muhteşem doğa harikası park haftanın 7 günü ziyarete açık. Sabah saat 07.00’de yürüyüşe açılan park gece saat 00.00’a kadar ziyarete açıktır.

Polonezköy Tabiat Parkı Konaklama

Polonezköy, İstanbul’un tam ortasında olması ve kolay ulaşım seçenekleriyle birlikte genellikle günübirlik olarak gezilerle oldukça kalabalık olmaktadır. Ancak uzaktan gelenler ve özellikle doğayla baş başa bir tatil yapmak isteyenlerin de uğrak noktasıdır. Bu nedenle tabiat parkının ana girişi olan köyde birçok konaklama alternatifi bulunmaktadır. Otel ya da pansiyon tarzı konaklayabileceğiniz birçok mekan bulunmaktadır. Ayrıca yine belirlenmiş olan kamp alanlarında kendi çadırınızla ya da kiraladığınız çadırlarda bizzat doğanın içinde bir tatil geçirme şansınız da bulunmaktadır.

⇒ İstanbul’da Gezilecek Yerler

Yorum yap