İstanbul Marmara Bölgesi

Pelit Çikolata Müzesi

Pelit Çikolata Müzesi, Pelit Çikolata Müzesi hakkında bilgi, Pelit Çikolata Müzesi nerede, Pelit Çikolata Müzesi giriş ücreti

Alışveriş merkezlerinde sürekli karşılaştığınız çikolata şelalelerini hiç merak ettiniz mi? Şelale gibi sürekli bir cam içerisinde akan çikolata… Özellikle kadınların kendini üzgün hissettiği zamanlarda, kahvenin yanında ve akşam yemeğinde sonra tatlı niyetine ağzınıza attığınız birkaç çikolatadan bahsediyoruz. Pelit Çikolata Müzesi (Chocolate Museum) sizin tam aradığınız yer olabilir, çikolatadan oluşan bir dünya adeta.

Çikolata severlerin bayılacağı bu dünyanın içerisinde çikolata çeşmeleri, tamamen çikolatadan yapılmış köyler ve önemli kişilerin çikolata heykelleri bulunmaktadır. Pelit’in tasarlamış olduğu bu dünyanın nerede olduğu, çikolata müzesi eserleri ve pelit çikolata müzesi giriş ücreti hakkında tüm merak ettiklerinizi burada bulabilirsiniz. İstanbul’da olanlar ya da İstanbul’a gelmeyi düşenenlere alışılmışın dışında bir gezi tavsiyesidir çikolata müzesi. Dünyadaki tüm insanların büyük bir hayranlık beslediği çikolatanın sanata dönüşmüş halini muhteşem çikolata kokusu eşliğinde yakından inceleyebilirsiniz.

Pelit Çikolata Müzesi (Chocolate Museum)

Pelit Çikolata Müzesi nerede, Pelit Çikolata Müzesi nerededir, Pelit Çikolata Müzesi nasıl gidilir, Pelit Çikolata Müzesi nasıl giderim

Türkiye’nin ilk çikolata müzesi Pelit ailesinin 1957 yılında yola çıkması ile başladı. Çikolatanın bir sanat olduğunu, sanatında tutku olduğunu dile getirerek, hem çocuklar hem de yetişkinler için çikolata müzesini oluşturdu. İstanbul’un Esenler semtinde yer alan müze, İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler listesinde en başta gelir.

Dünya sanatının önemli kişileri, çocukların büyük ilgisini çekecek olan masal kahramanları ve ünlü efsanelerin heykelleri tamamen çikolatadan yapılarak müzeyi ziyaret eden hem yetişkin hem de çocukların beğenisine sunulmuştur.

Pelit Çikolata Müzesi Eserleri

Pelit Çikolata Müzesi, Çikolata Müzesi, Çikolata Müzesi nerede, Çikolata Müzesi hakkında bilgi

Türkiye’nin ilk çikolata müzesi toplam 5 bölümden oluşmaktadır. Alışveriş merkezlerinde sürekli karşılaştığınız çikolata şelaleri vardıya, onların daha büyüğünü hayal edin, giriş katında şelale sizleri bekliyor.

Maket ve ya herhangi bir küçültme oranına gidilmeden gerçek boyuttaki tamamen çikolatadan yapılmış ev  ve çikolata tarihini anlatan tablolar müzenin giriş katında yer alan diğer eserlerdir.

İstanbul, Türk Büyükleri, Medeniyetler ve Sanatçılar olmak üzere 4 farklı çikolata müzesi bölümü bulunmaktadır. Bu bölümlerde;

İstanbul ile ilgili kısımda Sultan Ahmet Camii’ne, Kız Kulesi’nden ve Boğaz Köprüsü gibi önemli yapıtlar çikolata formunda tasarlanmış, müze ziyaretçilerinin beğenisine sunulmuştur.

Türk Büyükleri ile ilgili kısımda ise Fatih Sultan Mehmet, Mustafa Kemal Atatürk ve Osman Gazi gibi önemli isimlerin büstleri çikolata formunda.

Sanatçılar ile ilgili kısmında ise Pablo Picasso gibi önemli isimlerin eserleri sizleri bekliyor.

Çikolata müzesinin medeniyetler bölümünde ise Hitit, Antik Yunan ve Bizans Dönemlerini simgeleyen tablolar sizleri karşılıyor.

Çikolata şelaleleri, evleri ve tabloları arasında çocukların oldukça fazla ilgisini çekecek olan çikolata yapımı ve pasta yapım atölyeleri bulunmaktadır.

Pelit Çikolata Müzesi İkramları

Alışveriş merkezlerinde gördüğünüz o sıcak çikolata şelalelerinin burada daha devasal boyutta olduğunu hatırlatmıştık, yetişkinler haliyle sorabilir, “bu kadar para ödedik, bir ikram yok mu?” işte tam da aklınızdaki sorunun karşılığı burada.

Sıcacık akan çikolata şelalesinin tadına bakabilirsiniz. Çikolata müzesinin kafe ve restoran bölümlerinde özel tatların tadına bakabilirsiniz. Çikolata müzesi ikramları sadece şelalenin tadına bakmak ile sınırlıdır. Tabii zamanla personellerin ilgisine bağlı olarak farklı ikramlar sunulmaktadır.

Sıcacık akan şelaleden akan çikolatanın tadı damağınızda kalıyor, yedikçe yiyesiniz geliyor. Daha önceki tükettiğiniz besinlerin çikolata olmadığına karar veriyorsunuz.

Pelit Çikolata Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin ilk çikolata müzesi Pelit ailesinin kazandırmış olduğu eşsiz yer İstanbul’un Esenyurt semtinde yer almaktadır.

Çikolata müzesini ziyaret edebilmek için öncelikle metrobüse binip son durak Avcılar’da inmelisiniz. Avcılar durağından sonra 142 nolu İETT otobüslerini kullanarak müzeye ulaşabilirsiniz.

Pelit Çikolata Müzesi, Avcılar – Karaağaç minibüsleri tam önünden geçmektedir. Bu minibüsü kullanarak daha kolay ulaşabilirsiniz. (Biraz minibüslerin dolu olduğunu kabul etmemiz gerekiyor)

Pelit Çikolata Müzesi nerede olduğunu ve nasıl gidileceğini öğrenmiş olduk, haydi gelin şimdi giriş ücretlerini öğrenelim.

Adres ve İletişim Bilgileri ise şu şekilde;

Adres : Koza Mahallesi 1678 Sk. No:19 (Sanayi Mahallesi Evren Sanayi Sitesi Akbatı A.V.M. Arkası) Esenyurt-İSTANBUL

İletişim : +90 (0212) 411 13 00

Pelit Çikolata Müzesi Giriş Ücreti 2020

Gezmekten büyük bir keyif alacağınız bu müzeyle ilgili en çok merak edilen konuların başında “Pelit Çikolata Müzesi fiyatları” gelmektedir. Pelit Çikolata Müzesi giriş ücreti 2020 yılında kişi başı 40 TL’dir. 0 ile 1 yaş arasındaki çocuklardan giriş ücreti bulunmamaktadır.

Başta giriş fiyatları olmak üzere müze hakkında resmi bilgilere ulaşabileceğiniz müze web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Pelit Çikolata Müzesi Açılış Kapanış Saatleri

Çikolata müzesi haftanın 7 günü 10:00 ile 17:00 arasında ziyarete açıktır. İstanbul’da çocuklarla gidilecek müzeler ve gezilecek yerler listesinde en başta bulunan bu çikolata müzesini kesinlikle görmeniz gerektiğini unutmayın.

İstanbul’da Gezilecek Yerler ⇐

6 yorum

 • Merhabalar;
  Müze giriş ücreti 1 ağustos itibari ile kişi başı 50 tl olup, 1 yaş üzeri herkes ücretlidir.
  İlginiz ve alakanız için teşekkürler.
  İyi günler dilerim.

  Saygılarımla

 • Bu nedir ama çok pahalı çocuklar sürekli istiyo fiyatları görünce şok oldum çocuklar sevinsin diye yapılan bı mekan bu kadar uç fiyat olurmu

 • Muzeler gelecek icin iyi yetistirilen cocuklar icin onemli degil mi?ucretsiz bile olmasi lazim.Fiyatlar yuzunden hicbir kulturel olaya katilamiyoruz.yazik 50tl vericem bide sadece cikolata selalesinin tadina bakicam.daha da bisi demiyorum.

Yorum yap