Erzurum Kayak Merkezleri

Palandöken Dağı

Palandöken, Palandöken kayak merkezi, Palandöken dağı, Palandöken dağları, Palandöken dağı nerede, Palandöken nerede, Palandöken nasıl gidilir, Palandöken dağı nasıl gidilir, Palandöken dağı kayak merkezi

3 tarafı denizler ile çevrili ülkemizde yazları tatil yapmanın keyfi bir başka, kışlarınki ise bambaşkadır. Her iklimin görülebildiği Türkiye’de en soğuk havaların yaşandığı yere Erzurum’a gideceğiz. Yaz aylarında nasıl Akdeniz ve Ege sahillerine akın ediliyorsa kış aylarında da Erzurum turizmcilerini beklemektedir. Palandöken dağı kış turizmi açısından sizlere beklediklerinizden çok daha fazlasını veriyor.

Kimi insan yaz gelse de güneşlensen diye hayal kurarken kimileri de kış gelse de bir kayağa gitsek diye dört döner. Ülkemizin iklim koşullarına göre kışında kış turizmi oldukça hareketli geçiyor. Özellikle kış sporları ile bir başka güzel olan ve yaz boyunca kışa hazırlanan Palandöken, sizlere unutulmaz bir zaman dilimi yaşatıyor.

Palandöken Dağı Hakkında Bilgi

Doğu ve batı yönünde uzanan bu dağ, Erzurum’un 10 km uzağında yer alıyor. Palandöken dağı yüksekliği itibari ile tam 3.125 metredir. Kış mevsimlerinde 5 ay boyunda kar yağışı alması nedeniyle kayak severlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden bir tanesidir.

Anadolu hikâyelerinde kendisine yer bulan dağ, isim itibari ile “eşek semeri” anlamına gelen “palan” ve “döken” kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Öyle ki 2011 senesinde Dünya Kış Olimpiyatlarına dahi ev sahipliği yapmıştır. Dışarıdan bakıldığında Erzurum gibi 1900 rakıma sahip bir ilin yanında olmasından dolayı 3.125 metre olan yüksekliği çok dikkat çekmez. Ancak bu dağ ülkemizin en önemli dağlarından bir tanesidir. Burada sadece mayıs aylarında palandökenensis isminde dünyanın başka hiçbir yerinde görülmeyen bir cins çiçek dahi yetişir.

Yazları tırmanış severler için çokta zorlu olmayan seçenekler sunar. Ancak burada genellikle usta dağcılar yanlarında tırmanış malzemesi almadan tırmanman isteseler de bunun yanı sıra her ihtimale karşı yanınızda tırmanış ekipmanlarının götürülmesi de önemlidir. Yer yer palandöken dağı kar kalınlığı 3 – 5 metrelere kadar ulaşmaktadır.

Palandöken Kayak MerkeziPalandöken, Palandöken kayak merkezi, Palandöken dağı, Palandöken dağları, Palandöken dağı nerede, Palandöken nerede, Palandöken nasıl gidilir, Palandöken dağı nasıl gidilir, Palandöken dağı kayak merkezi

New York Times tarafından dünyadaki 41 tane kayak merkezinin yer aldığı listede Palandöken 18. Sırada bulunur. Özellikle de “Dünya Kış Olimpiyatları” ile sesini fazlasıyla dünyaya duyurmuştur. Bunun yanı sıra Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından tescillenmiş 2 tane de pisti bulunmaktadır.

Bu bilgilerin ışığında normal kayak yapmak için giden vatandaşlara hitap eden tam 22 tane ayrı pist bulunuyor. 8 kolay, 9 orta ve 5 tanesi de profesyonel kayak pisti olarak dağda herkesin kayabileceği bir yer vardır. Kış aylarının bir başka güzel geçtiği bu yerde paintball ve ATV yarışları gibi aktivitelerde turistlerin ilgisini çekmektedir. Meraklıları için Palandöken dağında 28 km’lik olimpik pistin bulunduğunu da belirtelim. Palandöken kayak merkezi hava durumu itibari ile kış aylarında tam 5 ay kar yağışlı olarak gözükür ve ülke sıcaklıklarına göre epey bir soğuktur.

Kayak merkezi genelinde toplamda 10 tane telesiyej vardır. Ayrıca dağın en yüksek noktası olan Ejder tepesine sizleri ulaştıran bir tane de “gondol lift” bulunur. Kış aylarında toplamda 12 bin kişiye kadar hizmet verebilme kapasitesi bulunan dağın etrafında konaklamanız için Palandöken otelleri bulunuyor. Böylelikle sadece günübirlik bir gezi değil, konaklamalı ve uzun soluklu bir tatil geçirmenizi de sağlıyor.

Palandöken Dağı Kayak Fiyatları

Bölgede kayak yapmak elbette ki ücrete tabidir. Özellikle telesiyej gibi taşıma araçları kullanıldığı için belirli bir ücret ödemeniz gerekir. Buna göre 1 günlük dağda sınırsız bir şekilde kaymak 75 TL olarak göze çarpıyor. Bunun dışında yukarı çıkışlara göre verilen ücretlerde 1 çıkış 12 TL’den başlamaktadır.

Kart ile yapılan bu işlemlerde 10 çıkış 65 TL, 50 çıkış ise 230 TL’dir. Sezonluk kart alırsanız eğer Palandöken kayak merkezi fiyatları sizlere 700 TL’ye denk gelir. Bunun yanı sıra geceleri de kaymayı seviyorsanız o zaman çıkış ücreti olarak 20 TL ödemeniz gerekir.

Palandöken Otelleri

  • DEDEMAN PALANDÖKEN RESORT

Palandöken dağı otelleri arasında bulunan Dedeman, buradaki ilk kayak oteli olma özelliği gösteriyor. Dedeman ismi dahi bize lükslüğü ve konforu işaret ettiği için bu otelde kayak pistlerinin ortasında bulunması nedeniyle bir hayli çok tercih edilmektedir. Fiyatları ise kişi başı 400 TL’den başlamakta ve 600 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Palandöken Dedeman bölgenin en ünlü otelleri arasında yerini alır.

  • SNOWDORA SKİ RESORT HOTELS

Diğer tesislere olan uzaklığı 60 m olarak gözükse de kendisine ait olan 14 km uzunluğundaki pisti ile dikkat çekmektedir. Palandöken otel dediğinizde Snowdora Ski’de akla ilk gelen oteller arasındadır. Fiyatları ise kişi başı 200 TL’den başlamaktadır.

  • DEDEMAN SKİ LODGE

Palandöken dağının ilk butik oteli olarak göze çarpan Dedeman ski Lodge, pistlere sadece 30 m uzaklıkta yerini almıştır. Enfes manzarası eşliğinde dağa karşı güzel zamanlar geçirmek isterseniz eğer butik oteli de sizlere öneririz. Kış sezonlarında her şey dâhil konseptiyle hizmet sunan otelin fiyatları ise kişi başı 300 TL’den başlamakta ve 500 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

  • PALAN HOTEL SKİ & CONVENTİON RESORT

Kayak merkezinin ortasında yer alan otel, piste çıkmak için binilen gondollara oldukça yakındır. Bölgenin en popüler otellerinden bir tanesi olan Palan Hotel fiyatları ise ortalama kişi başı 450 TL olarak dikkat çekmektedir.

  • SNOWDORA HOTELS & VİLLAS

Alkolsüz bir mekân arayanlar için tavsiye edeceğimizi ilk yer burasıdır. Butik otel mantığı ve villa tarzı konaklama için bu küçük ve şirin oteli tavsiye ederiz. Fiyatları ise kişi başı 70 – 100 TL olarak oldukça uygundur.

Bu yazdığımız Palandöken otelleri arasında sizlerde bütçenize göre seçim yapabilirsiniz. Hemen hemen hepsi zaten kayak pistlerine çok yakın mesafede olduğu için hem bütçe hemde konfor arasında bir tercih yaparak en uygun gelen seçenekli otelde konaklama yapabilirsiniz.

  • POLAT ERZURUM RESORT HOTEL

Otelin kendisine ait olan telesiyej sistemi ile dağın tepesine ulaşmanız oldukça kolaydır. Otelin büyüklüğü ve ihtişamı göz kamaştırsa da fiyat olarak da oldukça makul bir düzeydedir. Bu otelde konaklamak için kişi başı 600 TL gibi bir miktarı gözden çıkarmanız gerekecektir ki otelin konforuna nazaran bu para kesinlikle bir şey değildir.

Palandöken Dağı Nerede

Palandöken nerede sorusuna verilecek ilk cevap olarak Doğu Anadolu bölgesinde bulunduğu söylenebilir. Kendi ismi ile birde 164.000 nüfuslu bir ilçeye ad vermiş olan dağ, kış turizmi açısından çok önemlidir. Bu nedenle özellikle kışın bu dağda turist sayısı her geçen gün artmakta bölge halkı ise kış aylarını dört gözle beklemektedir.

Kışların en ilginç bir şekilde yaşandığı Erzurum’da yer yer Palandöken hava durumu -40 dereceleri gösterir. Bundan dolayı buraya tatile gelirken 2 kere düşünmenizi ancak muhakkakta gelmenizi öneririz. Yanınıza kışlık kalın ne varsa almanız ilk tercihiniz olmalıdır elbette. Böylelikle Palandöken dağı nerede sorusuna da cevap vermiş olduk.

Palandöken Dağı’na Nasıl Gidilir?

Doğu Anadolu bölgesinde bulunan dağa ulaşım yapmak için birkaç seçeneğiniz mevcuttur. Ancak tüm seçenekler elbette ki Erzurum’a ulaşmak üzerine kuruludur. Erzurum ilimize ulaşım sağladıktan sonra dağ eteklerine 15 – 20 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Buna göre Erzurum’a ulaşmanın en kolay yolu elbette ki hava yolu ulaşımıdır. Erzurum havalimanına iniş yaparsanız eğer buradan dağa gitmek istediğinizi söylediğinizde bölge halkı size nasıl ulaşım yapacağınızı anlatacaktır veya hiç sormadan direkt bir taksi ile 20 dakika da gidebilirsiniz.

Bunun dışında bir şekilde şehir merkezine geldi iseniz de halk otobüsleri vasıtasıyla dağa ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel araçla gelindiğinde ise dağa gidebilmek için şehir merkezinde bulunan tabelaları takip etmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca bildiğiniz gibi buraya gelmek için “doğu ekspresi” seçeneği de bulunuyor ve raylı sistem ile güzel bir yolculuk yaparak gelebilirsiniz.

Bizim size tavsiyemiz Türkiye’nin dillere destan ulaşım hattı olan doğu ekspresi ile Erzurum’a ulaşmanız olacaktır. Yol boyunca çok güzel manzaralar ile karşılaşacağınızı şimdiden belirtelim.

Ayrıca Şu Yazılar İlginizi Çekebilir:
Kars Gezilecek Yerler
Erzurum Gezilecek Yerler
Doğu Ekspresi

Yorum yap