Erzurum Gezi Rehberi Kars

Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresi, Doğu Ekspresi hakkında bilgi, Doğu Ekspresi bilet, Doğu Ekspresi biletleri, Doğu Ekspresi bilet fiyatları, Doğu Ekspresi vagonları, Doğu Ekspresi durakları, Doğu Ekspresi güzergahı

Türkiye’nin en doğusuna hele ki kışın güzel bir yolculuk yapmak isterseniz eğer sizin için doğru adres elbette ki Doğu Ekspresi olacaktır. Yolculuk severler için harika bir zamanın geçmesine neden olan bu güzel seyahatte daha önce hiç görmediğiniz bir manzara sizleri bekliyor. Yolculuk o kadar güzel ki biletlerin satışa çıktığı gün değil an tüm biletler tükenmektedir. Kimilerini tren bilet çıkış saatini bekleyen insanlar alırken çoğunu ise tur şirketleri anında almaktadır. Bu trenden bilet bulabilirseniz eğer kendinizi şanslı sanabilirsiniz.

Tren yolculuğu sırasında birbirinden güzel şehirlerden geçiyorsunuz. Ankara’dan başlayan yolculuğunuz Kars’ta son bulmaktadır. Özellikle kış aylarında yapılacak olan bir seyahat ile birlikte gerçekten memnun kalacağınız anları yaşayabilirsiniz. Tüm bu yolculuk batıdan doğuya doğru giden bir serüvendir adeta. Özellikle Türkiye’nin doğu illerinde kışın her daim kar görmeniz mümkünken tren yolu ise birbirinden güzel dağ, ova ve yayla manzaraları sunmaktadır.

Doğu Ekspresi Nedir?Doğu Ekspresi, Doğu Ekspresi hakkında bilgi, Doğu Ekspresi bilet, Doğu Ekspresi biletleri, Doğu Ekspresi bilet fiyatları, Doğu Ekspresi vagonları, Doğu Ekspresi durakları, Doğu Ekspresi güzergahı

Ankara’dan başlayan ve bir hayli rağbet gören bir yolculuk olan Doğu Ekspresi serüven ve heyecan arayanların en büyük tutkularından bir tanesi olmuştur. Özellikle son zamanlarda gösterilen ilgiden dolayı bu tren özelinde turlar dahi düzenlenmektedir. Bu nedenle tur şirketleri biletler satışa çıktığında hemen ilgi göstermekte ve alabildikleri kadar bilet almaktadırlar.

Doğu ekspresi, tam 12 saat süren bir tren yolculuğudur. İnsanlar için yeni bir heyecan ve yeni bir serüven olarak görülmektedir. Özellikle örtülü veya yataklı vagondan bu trene bilet bulabildiyseniz kendinizi dünyanın en şanslı insanları arasında görebilirsiniz. Çünkü bu tren gerçekten bambaşka bir yolculuk vaat etmektedir. Grup olarak gidilebilmekte ve tren koridorlarında gece gündüz uyumayan herkes bir eğlencenin peşinde koşturmaktadır. Koridorlarda gezerken odaların kapısının açık olduğunu, içeriye rahatlıkla girebileceğiniz ve sohbet kurabileceğiniz birçok insan olduğunu fark edebilirsiniz. Sadece bir tren yolculuğu arayanlar değil de bir serüven yaşamak isteyenler içinde birebir bir yolculuktur.

Doğu Ekspresi TuruDoğu Ekspresi, Doğu Ekspresi hakkında bilgi, Doğu Ekspresi bilet, Doğu Ekspresi biletleri, Doğu Ekspresi bilet fiyatları, Doğu Ekspresi vagonları, Doğu Ekspresi durakları, Doğu Ekspresi güzergahı

Doğu Ekspresi turu Ankara ile başlayıp Kars’ta bitmektedir. Bu yolculuk toplamda 24 saatten fazla sürdüğü için genellikle normal tren yolculuklarına göre epey bir farklılık gösterir. Özellikle tur şirketleri tarafından yeni bir iş alanı olarak görülen bu yolculukta dilerseniz şirketler aracılığı ile giderek harika zamanlar geçirebilirsiniz. Tur şirketleri tarafından butik turlar olarak ifade edilen bir seyahat düzenlenmekte ve fiyatları ortalama 2 gece konaklamalı şekilde 1.500 TL olarak geçmektedir.

Doğu ekspresi turu tren kapsamında sizleri İzmir gibi yerlerden alan şirketler öncelikle uçak daha sonra ise tren yolculuğuna tabi etmektedirler. Kars’a gittiğinizde konaklama, otobüsle Kars gezisi, rehberlik ve kızak turları düzenleyen bu şirketler 2 günün sonunda ise geldiğiniz güzergâhtan tekrar sizleri şehrinize bırakmaktadır. Bu örnekte İzmir’de verdik ama genel olarak bakıldığında her şehirden böyle bir gezi yapmak mümkündür. Tren’e kesinlikle Ankara’da binmeli ve dönüş için yine Ankara’da inmeniz gerektiğini tavsiye ederiz.

Ayrıca burada yapılan bir diğer güzel şey ise turistik doğu ekspresi turları düzenleniyor olmasıdır. Bu trenlerin ilk durağı Erzincan olmakta ve normal trene göre çok daha fazla süre şehirlerde vakit geçirmektedirler. Dilerseniz biraz detay verelim.

Doğu Ekspres turu ETS ile birlikte şu gezileri yapabiliyorsunuz.

 • Tren ilk olarak Erzincan’a ulaşmakta ve burada sizi bekleyen araçlar ile birlikte Kemaliye turu başlamaktadır. Tam 3 saat boyunca Erzincan’da kalan tren ile birlikte buraya özgü olan tarihi eser yapı ve yapıtları geziyorsunuz.
 • Buradan hareket eden tren bu sefer akşam saatlerinde Erzurum’a varmaktadır. Burada da meşhur cağ kebabı yenilmekte ve daha sonrasında ise trene tekrar binilerek bu sefer Kars’a varılmaktadır.
 • Dönüş yolculuğunda ise Sivas gezilmekte ve orada bulunan pek çok tarihi eser yapı görülmektedir. M. Kemal Atatürk tarafından Sivas Kongresinin yapıldığı yerde bu geziye dâhildir. Bu son yer olan Sivas’ın gezilmesinin ardından ise Ankara’ya dönülmektedir.

Turistik doğu ekspresi turu ile birlikte sizlere bu şahane yerler gösterilmektedir. Siz hangisini tercih ederseniz ona göre biletlerinizi erkenden ayırtmanız gerekmektedir. Doğu ekspres tur dünyanın en güzel seyahatleri arasında bulunduğundan dolayı ilgide bir hayli fazladır.

Doğu Ekspresi Bilet FiyatlarıDoğu Ekspresi, Doğu Ekspresi hakkında bilgi, Doğu Ekspresi bilet, Doğu Ekspresi biletleri, Doğu Ekspresi bilet fiyatları, Doğu Ekspresi vagonları, Doğu Ekspresi durakları, Doğu Ekspresi güzergahı

Mükemmel bir seyahat serüveni yaşamak isteyeceğiniz bu turun bilet fiyatları da aslında oldukça uygundur. Doğu ekspresi bilet fiyatı 2020 yılında şu şekildedir.

 • Pulman kişi başı 58 TL
 • Örtülü kuşetli kişi başı 78 TL olarak gerçekleşmektedir.

Bu bilgilerin yanı sıra turistik doğu ekspresi bilet fiyatı ise şu şekildedir.

 • Tek kişi 480 TL
 • İki kişi 600 TL
 • Genç tek kişi 384 TL
 • Geç iki kişi 489 TL
 • 65 yaş üstü tek kişi 240 TL
 • 65 yaş üstü iki kişi 300 TL

Bu fiyatlar eşliğinde oldukça güzel bir şekilde kışın dahi tatil yapmanın zevkine varabileceksiniz. Doğu ekspresi fiyat ile ilgili güncel olarak fiyatlar bu şekildedir.

Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

Gelelim dünyanın en zor işlerinden bir tanesine. Doğu ekspresi bilet al işlemleri gerçekten yapabileceğiniz en zorlu işlerden bir tanesidir. Özellikle yatarak gitmek ve daha fazla seçenek için tüm biletler tükenmektedir. Yinede bilet bulabileceğiniz birkaç yol bulunuyor.

 • Öncelikle biletler gece 01:00 – 01:30 gibi satışa çıkmaktadır. Bulabilirseniz ve acele ederseniz o saatler arasında bilet satın alabilirsiniz.
 • Forumlarda falan bu işin karaborsasını yapan insanlar bulunuyor. Onlara ulaşarak uygun bir yöntem ile biletlerini satın alabilirsiniz. O bilet onun ismine falan diye düşünmeyin, dünyada çözülemeyecek problem yok değil mi? Hele konu biz Türkler olunca…
 • Yataklı gitmesem de olur zaten uyumam ki diyenler içinse pulmanları öneriyoruz. O zaman her daim bilet bulabilirsiniz.
 • Son olarak ise tek seçenek turlar kalmaktadır. Tur şirketlerinin düzenlediği organizasyonlar eşliğinde güzel vakitler geçirebilirsiniz.

Doğu ekspres biletleri alarak Türkiye’nin başkentinden doğunun eşsiz güzelliklerine doğru harika bir yolculuk yapmak isterseniz eğer yerinizi en erken tarihlerde ayarlamanız gerekir. Bilet satışa çıktığında dahi almak için epey bir mücadele vermelisiniz. Doğu Ekspresi’nin tüm bilet işlemlerini TCDD sitesinden yapabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Güzergâhı (durakları)Doğu Ekspresi, Doğu Ekspresi güzergah, Doğu Ekspresi durakları, Doğu Ekspresi güzergahı, Doğu Ekspresi güzergah haritası, Doğu Ekspresi haritası

Dünya genelinde ün yapmış olan bir demiryolu seyahati yapmak isterseniz eğer Doğu Ekspres tam size göredir. Tren 18:00’da Ankara’dan kalkarak tam 24 saat 13 dakika sonra 18:13’de Kars’a ulaşmaktadır. Bu sırada geçtiği duraklar ve uğradığı saat dilimleri şu şekildedir.

Ankara kalkış 18:00, Kayseri kalkış 00:39, Sivas kalkış 04:13, Erzincan kalkış 10:26, Erzurum kalkış 14:22 ve Kars varış 18:13’tür. Bu yolculuk esnasında öğlen saatlerinde Erzurum’dan geçildiği için orada durulduğunda hemen bir “cağ kebabı” yemenizi tavsiye edeceğiz. Zaten Erzurum’a geldiğinizde tüm trenin boşaldığını ve herkesin cağ kebap vermek için sıraya girdiğini göreceksiniz. Doğu ekspres rotası olarak yukarıdaki bilgiler yeterlidir. Önemli olan burada tren hareketi esnasında Erzurum ve Kars’a yaklaşırken göreceğiniz manzaralar olacaktır. Elbette Kayser gibi bir ilimizi de unutmamak gerekir.

Doğu Ekspresi Saatleri

Herkesin hayalini kurduğu Doğu Ekspresi’nin kalkış saatlerini aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Vagonları

Trende, yemek yemek için kullanılan vagon haricinde 3 çeşit konaklama tipi bulunuyor. Bunlar pulman, örtülü kuşetli ve yataklı olarak dikkat çekiyor. Sıra ile bilgi vermek gerekirse eğer bunlar hakkında şu bilgileri verebiliriz.

PULMAN: Normal hızlı trenden vs aşina olduğunuz vagon tipidir. Çift sıralı koltuklar ile birlikte 2 çiftli koltuklar bulunur. Bunun yanında 1 tanede tekli koltuklar bulunuyor. Sizlerde bu koltuklar eşliğinde güzel ve rahat bir yolculuk sürebilirsiniz. Pulman yolcuğunun normal otobüs yolculuğundan bir farkı yoktur.

ÖRTÜLÜ KUŞETLİ: 4 kişilik koltuklarda oturduğunuz ve geceleri de koltukları yatırarak uyuyabildiğiniz, eski tip trenlerde bulunan bir kabindir. Eskiden de tren yolculuğu yaptıysanız eğer bu tip bir vagonu hayal etmeniz gayet normaldir. Bu vagonları kullanmanız için 4 kişi olmanızı tavsiye ederiz. Aksi halde bu küçücük yerde tanımadığınız kişilerle birlikte yolculuk yapmak zorunda kalacaksınız.

YATAKLI VAGON: Muhtemelen en rahat edeceğiniz yolculuk türünü burada yaşayabilirsiniz. Küçük bir oda eşliğinde içerisinde buzdolabından tutunda masası ve lavabosu bulunuyor. Bu yolculuk türü sizin aradığınız ve rahat sağlayabileceğiniz türdendir. Ancak buralarda yer bulmak gerçekten en büyük problemlerden bir tanesidir.

Ayrıca Şu Yazılar İlginizi Çekebilir:
Kars Gezilecek Yerler
Erzurum Gezilecek Yerler
Palandöken Dağı

Yorum yap