Fethiye

Likya Yolu Yürüyüş Rotaları

Likya Yolu, Likya Yolu yürüyüş rotaları, Likya Yolu yürüyüş parkurları, Likya yürüyüşü parkurları

Likya Yolu, dünya çapında bir şöhrete sahip, uzunluğu ile dillere destan, yürüyüş esnasında 20’yi aşkın tarihi yer ve doğal güzellikler görebileceğiniz muhteşem bir yürüyüş parkurudur. Uzunluğu dile kolay tam 535 km olan bu yolda ömrünüz boyunca muhakkak en az bir kere yürüyüş gerçekleştirmelisiniz. Bu şahane yolculuğun tamamını yapamayacak olan kişiler için Likya yolunun en güzel rotaları isimli bu yazımızı hazırladık. Böylelikle yolun bir kısmını tamamlayarak muhakkak görmeniz gereken yerleri de ziyaret etmiş olacaksınız. Daha fazla bilgi için ayrıca “Likya Yolu” başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Likya Yolunun En Güzel Yürüyüş RotalarıLikya Yolu, Likya Yolu haritası, Likya Yolu harita, Likya Yolu yürüyüş rotası, Likya Yolu yürüyüş haritası, Likya Yolu yürüyüş parkuru

Ovacık – Kabak Koyu

Yolun resmi başlangıç noktası Ovacık’tır. Yürüyüş parkurunun bu kısmında yani Ovacık – Kabak Koyu mevkisinin başında Ölüdeniz’i görme ve 13. Kilometresinde Kelebekler Vadisini tepe noktasından izleme şansına sahip olacağınız için bu güzergâhı kesinlikle tavsiye ederiz. Toplam parkur uzunluğu 22 km olduğu için sıcak havalarda bile 1 günde biraz zorlayarak da olsa alınabilmektedir.

Aperlai – Kaleköy

Aperlai, çevresinde pek çok tarihi eser yapı ve harika manzaraya sahip doğal güzellikler ile bütünleşmiş tarihten esintiler bulabilirsiniz. Denizin altında dahi tarihi eserler bulunduğundan dolayı burada biraz mola verip bir balıkçı kayığı veya tekne ile denize açılmanızı tavsiye ederiz. Aperlai – Kaleköy güzergâhında bulunan Üçağız, konaklayıp alışveriş yapabileceğiniz ve teknelerle gezi düzenleyebileceğiniz bir yerdir. Toplam parkur uzunluğu 11 km olduğu için son durak Kaleköy’e hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Kaleköy araçla ulaşımın yapılamadığı bir yer olduğu için kendisine has fevkalade bir kültürü bulunmaktadır. Muhakkak vaktiniz varsa bu güzel yerde 1 gün dahi olsa kalmanızı öneririz.

Karaöz – Adrasan

Parkurun 9. Kilometresinde meşhur güzelliğiyle Gelidonya Feneri yer almaktadır. Bu parkur kampçılar için son derece idealdir ancak tek şartla. Parkur boyunca su zor bulunduğu için yanınıza geceyi geçirecek şekilde su almanız gerekmektedir. Parkur boyunca yeşile ve maviye sonuna kadar doyacağınızı belirtmek isteriz. Karaöz – Adrasan güzergâhının toplam uzunluğu ise 21 km’dir.

Kaş – Üzümlü İskelesi

Tarihe bolca tanıklık edebileceğiniz ve Akdeniz mavisine doyabileceğiniz bir parkur olan Kaş – Üzümlü İskelesi güzergâhının 3. Kilometresinde çok sapa bir yer olan kral mezarlarının yanından geçeceksiniz. 9. Kilometresine geldiğinizde ise Fakdere mevkisine ulaşmış olacaksınız. Toplam uzunluğu 13 km olan bu parkurda yanınıza su almanızı ve yakınlarında ağaçlık bir yer olmadığı içi çok sıcak dönemlerde yürümemenizi tavsiye ederiz.

Yorum yap