Fethiye Muğla

Likya Yolu

Çok uzun yıllar keşfedilemeyen Likya yolu, 1970 yılında Türkiye’ye işleri dolayısıyla gelen Kate Clow isminde bir bayan tarafından 1999 yılında keşfedilmiştir. Keşfedildiği tarihten itibaren Türkiye’nin en uzun parkuru olma özelliğini ele geçiren yol, yine aynı kişi tarafından bir kitap haline getirilerek tüm dünyaya ismini duyurmuştur. İşin bence hazin tarafı kendi ülke sınırlarımız içerisinde bulunan böylesine eşsiz bir parkuru bizim değil de yabancı birisinin keşfetmesidir. Keşfeden gezgin kadın da fırsatı değerlendirerek, yolda bulduğu tüm duraklara kendince ve kendi dilinde isimler vermiştir. Bu yolu Türk bir kişi bulsa idi tüm duraklara Türkçe isimler verilecekti ancak bu sayede yabancı isimler verilmiş ve üstelik bu durum bir kitap ile tüm dünyaya duyurulmuştur. Günümüzde dünyanın en iyi 10 uzun mesafe parkuru arasında gösterildiğini söylesek herhalde önemini daha iyi kavramış oluruz. İşin bu hazin tarafını bir kenara bırakarak isterseniz yol hakkında sizlere merak edilen bilgileri aktarmaya başlayalım.

Likya Yolu Hakkında BilgiLikya Yolu, Likya Yolu yürüyüşü, Likya Yolu yürüyüşü hakkında bilgi, Likya Yolu hakkında bilgi, Likya Yolu ne zaman yürünür

Likyalıları hatırlamak için meşhur Truva savaşına bakmak yeterli ki Türkiye’de bu savaşı bilmeyen insan yoktur sanırım. En azından ismini olsun bir kere duymuştur ve o meşhur atı da bir kere olsun görmüştür en azından resmini. Likyalılar, Akhalara karşı Troialıların yanında yer almıştır. Daha sonra bir müddet Perslilerin boyunduruğu altına giren krallık 6 tane büyük şehirden oluşmaktaydı. Bu şehirlerin birbirlerine bağlanan yollarda, bağlantı ve uzaklıkları gösterebilmek adına bir nevi harita olan Likya Yol Kılavuzları Anıtı, dünyanın bilinen ilk karayolları haritasıdır. Likya yolu hakkında bilgi almak isterseniz bu haritada tüm detayları ile birlikte aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Likya Yolu YürüyüşüLikya Yolu, Likya Yolu yürüyüşü, Likya Yolu yürüyüş, Likya Yolu hakkında bilgi, Likya Yolu nasıl yürünür, Likya Yolu kaç km, Likya Yolu fotoğrafları

Likya yolunda yürüyüş yapmak isterseniz eğer öncelikle yola nereden başlayacağınızı belirlemeniz gerekir. Ya Antalya’dan yada Fethiye’den başlamanızı tavsiye ederiz. Yollarda boyalarla bir her 50 veya 200 metrede bir işaretlenmiş bazı işaretler görürsünüz. Bu işaretler Fransız Grande Randonneee tarafından bulunan bir sistemle işaretlenmiştir. Daha sonra belli başlı kavşaklara sarı tabelalar yerleştirilmiş ve bu şekilde yürüyüş yapmak isteyen insanların rahat bir yürüyüş yapmaları, kaybolmamaları sağlanmıştır. Likya yolu yürüyüşü günümüzde giderek popülaritesini artırmaya başlayan Türkiye’nin en güzel ve en uzun yürüyüş parkurudur.

Patikalarda her 50 metrede bir, toprak ve düz alanlarda ise her 200 metrede bir olarak işaretlenme yapılmıştır. Bu işaretlerin kırmızı boya ile çarpı şeklinde olduğunu görürseniz yoldan saptığınızı, üst üste çizilmiş kırmızı beyaz çizgiler görürseniz de yol ayrımında olduğunuzu anlayabilirsiniz. Belirli zamanlarda gönüllü insanlar tarafından yenilenen bu işaretlemeleri kaybettiğinizde tekrar en son gördüğünüz noktaya dönmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Daha sonra tekrar yolları inceleyip doğru tarafa yönelebilirsiniz.

Likya Yolu Kaç Km?Likya Yolu, Likya Yolu hakkında bilgi, Likya Yolu bilgi, Likya Yolu nedir, Likya Yürüyüşü, Likya yürüyüşü hakkında bilgi, Likya Yolu yürüyüşü hakkında bilgi

Yazımızın bu kısmına kadar yürüyüş parkurunun hep dünyanın en uzun parkurlarından bir tanesi, Türkiye’ninse en uzun parkuru olduğunu söylemiştik. Peki, bu kadar uzun olduğunu belirttiğimiz Likya yolu kaç km dersiniz? Yol muazzam bir uzunluğa sahip ve toplam 535 km’lik uzunluğu ile Antalya – Fethiye arasında uzanmaktadır. Tarihçi Kate Clow tarafından ortaya çıkarılan bu yol, hayatınızda görüp görebileceğiniz en uzun mesafeye sahip olan yürüyüş parkuru olabilir.

Likya Yolu RotasıFethiye Likya Yolu, Likya Yolu Fethiye, Likya Yolu yürüyüşü

Likya yolu rotası üzerinde pek çok belde, tarihi yapı ve çok güzel manzaralar yer almaktadır. Yolda yürüyüş yaparken Hisarönü, Faralya, Kabak Koyu, Alınca, Yediburunlar, Gavurağılı, Patara, Kalkan, Sarıbelen, Gökçeören, Kaş, Kekova, Demre, Alakilise, Finike, Karaöz, Gelidonya Feneri, Adrasan, Olimpos, Çıralı, Beycik, Tekirova, Phaselis, Gedelme, Hisarçandır ve Geyik bayırı gibi pek çok belde, antik kent, tarihi ve turistik yapıları görmeniz mümkündür.

Bu uzun rota üzerinde yol, Fethiye’de bulunan Boğaziçi köyü, Patara Delikkemer ve Çıralı bölgelerinde yol bir ara 2’e ayrılmakta ancak kısa bir süre sonra tekrar birleşmektedir. Bu rotadan sizde aklınıza en uygun güzergâhı çıkartabilir, hatta bir seferde yolu tamamlamasanız dahi yıllar içerisinde tamamlama fırsatı yakalayabilirsiniz.

Likya Yolu Ne Zaman Yürünür?Kabak Koyu, Kabak Koyu Fethiye, Fethiye Kabak Koyu, Kabak Koyu plajı, Kabak plajı

Türkiye’de yaşayan herkes Akdeniz ikliminin ılıman bir yapıda olduğunu ve yazları çok sıcak, kışları ile ılık bir şekilde geçtiğini bilir. Peki, bu bilgiler ışığında Likya yolu ne zaman yürünür? Kışın geç geldiği ve dondurucu soğukların görülmediği bölgede yol için düşünülen yürüme tarihi de oldukça geniş aralıklara yayılabilmektedir. Özellikle Temmuz ve Ağustos gibi yakıp kavuran aylarda yürüyüş yapmaktansa biraz daha nem oranının düştüğü Eylül, Ekim ve Kasım aylarında yürüyüş yapmak en mantıklı olanıdır.

Yol bazen yüksek kesimlerden, dağların doruklarından geçtiğinde hava birden sertleşmekte ve dondurucu olabilmektedir. Bu nedenle yanınızda her türlü duruma karşı uzun kollu giysi bulandırmayı unutmamalısınız.

Likya Yolu TehlikeleriKelebekler Vadisi, Kelebekler Vadisi plajı, Kelebekler Vadisi koyu

535 km uzunluğa sahip bu yola elbette %100 tehlikesiz demek çok zor olsa da çok güvenlidir diyebiliriz. Doğa yürüyüşü esnasında karşınıza yılan, domuz ve akrep gibi hayvanlar çıkabileceğinden dolayı tehlikeli tehlikesizlerdir bunlar. Dokunmazsanız bir şey yapmayan, ancak kışkırtırsanız başınıza büyük bir iş alacağınız canlılardır. Amacı yürüyüş yapmak olan sizler içinse tamamen normaldir ve doğa yürüyüşünün amacı da zaten böyle hayvanlarla karşılaşmak, onları doğal ortamlarında görmektir.

Bölge insanları ise bir tehlikeden ziyade adeta yardımcı görevli gibidirler. İnsanlara karşı yaklaşımları çok iyi olmakla birlikte kimileri geçimini bu yol üzerinden sağladığı için oldukça yardımsever kişilerden oluşmaktadır. Bir nevi köstek olan değil, destek veren insanlardan oluşmaktadırlar.

Diğer taraftan Likya yolu tehlikeleri içerisinde eğer kendinize en ufak bir şey olursa diye düşünerek yanınızda her zaman ağrı kesici ve diğer ilk yardım ekipmanları olması avantajlı bir duruma koyacaktır sizler.

Likya Yolu HaritasıLikya Yolu, Likya Yolu haritası, Likya Yolu harita, Likya Yolu yürüyüş rotası, Likya Yolu yürüyüş haritası, Likya Yolu yürüyüş parkuru

Likya yolu haritası olarak bir zamanlar Likya’ya ait 6 şehrin birbirlerine olan bağlantısını gösteren bir haritadan bahsetmiştik. Bu harita eski zamanlardan kalma ancak dünyanın bilinen ilk karayolu haritası olması nedeniyle büyük bir öneme sahiptir.

Günümüzde ise bu yolu gösteren bir takım haritalar mevcuttur. Ancak en doğru olan yöntem her zamanki gibi bir yürüyüş mesafesi belirlemek ve oradan yürümeye başlamaktır. Yanımıza bir harita almaya gerek dahi yoktur, çünkü tüm yol işaretlendiği için ve hatta yolu kaybettiğinizde dahi işaretler size geri dönmenizi söylüyorken harita sadece bir yük olmaktan öteye geçmeyecektir. Yukarıda yer alan “Likya Yolu Yürüyüş Haritası”nı telefonunuz ya da bilgisayarınız üzerinde görüntüleyebilmek için “Google Haritaları“na bakmanızı öneririz.

Likya Yolu Nerede?Likya Yolu, Likya Yolu nerede, Likya Yolu nerededir, Likya Yolu nerdedir, Likya Yolu nerede yer alıyor, Likya Yolu hangi şehirde

Likya yolu nerede? sorusunun en genel tanımı; Likya yolu, Antalya Geyikbayırı Köyü ile Muğla’nın Fethiye ilçesinin Ölüdeniz beldesi arasında bulunmaktadır. Likya yolu bu iki turizm cenneti arasında kalmasının yanı sıra 20’yi aşkın tarihi değerin üzerinde de bulunmaktadır. Sahil boyunca devam eden yolda kimi zaman engin sarp ve kayalık alanlardan da geçilmektedir. Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, Ölüdeniz, dünyanın en uzun doğal plajları arasında gösterilen Patara Plajı, Avrupa’nın sahil yerleşim yerlerinde en yüksek mevkisi olan Tahtalı Dağı, Türkiye’nin ve dünyanın sayılı deniz fenerleri arasında bulunan Gelidonya Feneri gibi doğal güzelliklerin içerisinden geçmektedir.

Yol boyunca sahil kesimlerinden geçtiğiniz için dinlenmek, yüzmek ve diğer aktiviteleri yapmak içinde eşsiz bir fırsat yakalamaktasınız. Hem gezip hem tatil yapmak hem de dinlenmek için Likya Yolu gerçekten şahane bir atmosfer sunmaktadır.

Likya Yolu Nasıl Gidilir?Likya Yolu, Likya Yolu kamp, Likya Yolu çadır, Likya Yolu konaklama, Likya Yolu nerede kalınır

Likya yoluna ulaşmak için ister Antalya’ya ister Ölüdeniz’e giderek yürüyüşe başlayabilirsiniz. Turizm cennetleri arasında bulunan bu yola ulaşım oldukça kolaydır. Likya yolu nasıl gidilir? Sorusuna ise araba ile gitmek isteyenlere öncelikle yola nereden başlayacaklarına karar vermelerini tavsiye ederiz. Antalya ve Fethiye’ye gidecekler için yollar oldukça müsait durumadır. Bunun dışında otobüs ile de ulaşım bu kente kolaylıkla yapılabilmektedir. Uçak ile gelmek isteyenler ise Antalya veya Dalaman havaalanları üzerinden bölgeye minibüslerle ulaşım sağlanabilmektedir. Biz tabi mümkünse özel araçla gelmenizi yoksa da otobüsle gelmenizi tavsiye etmekteyiz çünkü yolda gelirken o eşsiz Akdeniz manzarasının da zevkini çıkarmanız mümkündür.

Likya Yolu Yürüyüş Tavsiyeleri

Likya yolu, Türkiye’nin en güvenli yollarından bir tanesi olarak göze çarpsa da zaman zaman karşınıza çıkan sarp kayalıklardan geçerken oldukça dikkat etmeniz gerekir. Likya yolu yürüyüş tavsiyeleri olarak ilk vereceğimiz öğüt, yanınıza bol su almanız gerektiğidir. Eğer çadırda kalmak isterseniz yanınızda aydınlatma, ateş, kamp malzemeleri ve yiyecek gibi eşyaların olması kesinlikle gerekmektedir. Ayrıca yol boyunca sizlere internet, duş, tuvalet gibi olanaklar tanıyan kamp alanlarının olması da artı bir avantajdır. Yol üzerinde sık sık turistik yerlerden, köylerden ve pansiyonların önünden geçtiğiniz için buralardan da unuttuğunuz veya almak istediğiniz şeyleri alabilirsiniz.

Son olarak, Likya Yolu Türkiye’de yaşayan tüm insanların görmesi gereken fevkalade uzunlukta ve güzellikte olan yürüyüş parkurudur. Sadece Türkiye nezdinde değil, tüm dünya insanları için görülmeye değer yerlerin başında gelmektedir. Eğer şu ana kadar buraya gitmemek gibi bir hata yaptıysanız, en kısa zamanda gitmenizi tavsiye ederiz.

Yorum yap