İstanbul

Ihlamur Kasrı

Ihlamur Kasrı, Ihlamur Kasrı hakkında bilgi, Ihlamur Kasrı nerede, Ihlamur Kasrı nasıl gidilir, Ihlamur Kasrı bilgi, Ihlamur Kasrı giriş ücreti, Ihlamur Kasrı ziyaret saatleri, Ihlamur Kasrı fotoğraf

Osmanlı devletinde padişahlar günlük dinlenme amacı ile kasırlar kullanırlardı. Ihlamur Kasrı da bu amaç ile yapılmış olan yerlerden bir tanesidir. Tasarımı ile oldukça şık duran ve günümüze kadar halen tüm özellikleri koruyabilmiş olan kasır, görkemli görüntüsü ile dikkat çekmektedir.İstanbul‘da yaşayanlar için günübirlik gezintilerde görülmesi gereken yerlerden bir tanesi de burasıdır.

Bu görkemli yer Beşiktaş ile Nişantaşı bölgesi arasında bulunmaktadır. Abdülmecit döneminde yapılan kasır, merasim ve maiyet köşkü olarak 2 tane yapı ile oluşturulmuştur. Bunlardan merasim olanı bugün Ihlamur adı ile bilinen yerdir. Kasrın biraz daha ilerisinde ise maiyet köşkü bulunmaktadır. Maiyet köşkü ise biraz daha sade bir görüntüsü ile ziyaretçilerini beklemektedir.

Ihlamur Kasrı Hakkında Bilgi

Dikdörtgen olarak inşa edilmiş olan yapının yapım aşamasında kesme taşlar kullanılmıştır. Bu nedenle günümüzde dahi halen şıklığını korumayı başarmıştır. Kasır, havuzlu ıhlamur mahalli, muhabbet bahçesi ve Hacı Hüseyin bağı arasında kalmıştır. Sultan 3. Ahmet zamanında ise has bahçe olarak kullanımını sürdürmüştür. Tek katlı yapısı ile dikkat çeken Ihlamur kasrı, mimar Nigoğos Balyan tarafından 1849 – 1855 yılları arasında yapılmıştır.

Vakti zamanında merasim töreni için yaptırılan bu yapı, çeşitli törenler için kullanılmıştır. Yanında bulunan diğer maiyet köşkü ise sultan ve haremi için zaman içerisinde kullanıldığı bilinmektedir. En sık kullanan padişah olan Abdülmecit vefat ettikten sonra tahta geçen kardeşi de zaman zaman kullanmıştır. Bir müddet sonra ise müze olarak varlığına devam etmiştir.

Ihlamur Kasrı Ziyaret Saatleri

Pazartesi günleri ziyaretlere kapalı olan kasırlar, diğer günlerde ise ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

  • Ihlamur Kasrı, pazartesi günü hariç diğer tüm zamanlarda 09:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Kasrın yoğun ilgi görmesinin en önemli nedenleri arasında yapısında kullanılan mimari detaylar ile birlikte harika bir bahçesinin olmasıdır. Bu iki nedenden ötürü sürekli olarak ziyaretçi çekmektedir. Vakti zamanında bu kasırlarda Bulgar ve Sırp kralları ağırlanmış ve bahçesine hayran kalmışlardır.

Ihlamur Kasrı Giriş Ücreti

Bu harika kasrı gezmek ve bahçesinde vakit geçirmek isterseniz eğer o zaman cüzi bir miktar ödemek zorunda kalacaksınız. Bu ücretler şu şekildedir:

  • Bir kişi fiyatı: 20 TL
  • İndirimli kişi fiyatı: 10 TL
  • Öğrenci giriş ücreti: 5 TL’dir.
  • Bahçe giriş ücreti: 5 TL’dir.

Yukarıdaki gibi az bir miktar vererek burada tüm gün güzel anlar yaşayabilirsiniz.

Ihlamur Kasrı Nerede?

Bu muhteşem kasrı ve bahçesini görmek için İstanbul’un her yerinden kolayca ulaşabileceğiniz Beşiktaş’a gelmeniz gerekir. Buradan Nişantaşı istikametinde giderek kasra rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ihlamur Kasrı, İstanbul’da Beşiktaş ile Nişantaşı arasında kalan yerde bulunmaktadır.

Açık adresi: Türkali, Ihlamurdere Cd. 34357 Beşiktaş /İstanbul olarak gözükmektedir.

Ihlamur Kasrı Nasıl Gidilir?

İstanbul’da Beşiktaş’a her yerden ulaşmanız mümkündür. Bunun için;

  • Anadolu yakasından vapur, metrobüs veya otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
  • İETT otobüsleri ile 26B, 26A,  26 ve 43 numaralı otobüsler ile Şair Nedim Durağına gidebilirsiniz.
  • Metro ile gitmek içinse Osmanbey durağında inmeniz en doğru seçenektir.

Yorum yap