Kocaeli

Balyanoz Koyu

balyanoz koyu nerede, balyanoz koyu darıca, balyanoz koyu bayramoğlu, balyanoz koyu mevkii bayramoğlu, bayramoğlu balyanoz koyu nerede, balyanoz koyu nasıl gidilir, gebze balyanoz koyu, balyanoz koyu darıca/kocaeli, balyanoz koyu plaj, balyanoz koyu plajı, balyanoz koyu tarihçesi, balyanoz tatil köyü, balyanoz koyu, balyanoz sahili

Balyanoz Koyu, gördüğümde keşke her gün gidebileceğim kadar yakında olsaydım dediğim Darıca’nın Bayramoğlu tatil bölgesinde yer alan oldukça güzel bir sahil park.

Darıca Belediyesi tarafından yeniden düzenlenip 2019 yılında yeni görüntüsüyle ziyarete açılan Balyanoz Koyu, yürüyüş ve spor alanları, oyun parkları, restoran ve oturma alanlarıyla herkesin beğendiği bir yer haline gelmiş.

Darıca Balyanoz Koyubalyanoz koyu nerede, balyanoz koyu darıca, balyanoz koyu bayramoğlu, balyanoz koyu mevkii bayramoğlu, bayramoğlu balyanoz koyu nerede, balyanoz koyu nasıl gidilir, gebze balyanoz koyu, balyanoz koyu darıca/kocaeli, balyanoz koyu plaj, balyanoz koyu plajı, balyanoz koyu tarihçesi, balyanoz tatil köyü, balyanoz koyu, balyanoz sahili

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde yer alan Balyanoz Sahili, gün içinde yüzlerce kişinin ziyaret edip yürüyüş yaptıkları, ailece pikniklerin yapıldığı ve balıkçıların sığındığı bir eski liman.

Yeni haliyle birlikte görüntüsü oldukça ilgi çekici hale gelmiş ki özellikle fotoğraf çekimleri için listeme aldığım yer oldu. Özellikle kıyı boyunca sıralanan tekneler ve sandallar estetik bir görüntü oluşturmuş.

İlk adım attığımda küçük bir yer olarak hayal etmiştim fakat yürüdükçe aslında uzun bir sahil parkuru olduğunu oldukça güzel bir çevre düzenlemesi eşliğinde gördüm. Bu nedenle buraya hangi amaçla gelirseniz gelin ama güzelim koydan yürüyüş yapmadan ayrılmayın.

Balyanoz Koyu’nda Ne Yapılır?balyanoz koyu nerede, balyanoz koyu darıca, balyanoz koyu bayramoğlu, balyanoz koyu mevkii bayramoğlu, bayramoğlu balyanoz koyu nerede, balyanoz koyu nasıl gidilir, gebze balyanoz koyu, balyanoz koyu darıca/kocaeli, balyanoz koyu plaj, balyanoz koyu plajı, balyanoz koyu tarihçesi, balyanoz tatil köyü, balyanoz koyu, balyanoz sahili

Bir de merak edenler için bu sorunun cevabını madde bazında sıralamak isterim:

→ Yürüyüş ve koşu.
→ Çocuklar için park eğlencesi.
→ Spor için sahildeki aletlerden yararlanabilirsiniz.
→ Ailecek piknik yapabilirsiniz.
→ Fotoğraflarda güzel görüntüler yakalayabilirsiniz.
→ Restoranda bir şeyler yiyebilirsiniz.
→ Benim sandalyenizi açıp kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Balyanoz Koyu Nerede? Nasıl Gidilir?balyanoz koyu nerede, balyanoz koyu darıca, balyanoz koyu bayramoğlu, balyanoz koyu mevkii bayramoğlu, bayramoğlu balyanoz koyu nerede, balyanoz koyu nasıl gidilir, gebze balyanoz koyu, balyanoz koyu darıca/kocaeli, balyanoz koyu plaj, balyanoz koyu plajı, balyanoz koyu tarihçesi, balyanoz tatil köyü, balyanoz koyu, balyanoz sahili

Balyanoz, yukarıda da belirttiğim gibi Darıca’nın bir zamanlar lüks tatil beldesi olarak İstanbulluların akın ettiği Bayramoğlu adasında yer alıyor. (Her ne kadar Bayramoğlu yarım ada olsa da yörede ada olarak isimlendiriliyor.)

İstanbul’un Pendik, Kartal gibi ilçelerinden buraya ortalama olarak 20 dakikada gelebilirsiniz, o kadar yakın bir yerde. Balyanoz sahilinde yürürken İstanbul’un Tuzla sahil manzarası sizlere eşlik edecek, o kadar yakın İstanbul’a.

Özel araçlarınızla buraya gelmek için yukarıdaki haritadan konum olarak yararlanabilirsiniz. Ortalama olarak 100 araçlık ücretsiz otoparkından akşam olmadan gelirseniz yararlanabilirsiniz. Akşam vakitleri ya da hafta sonları park sıkıntısı olacağını düşünüyorum. Darıca ve Gebze merkezden ise buraya Bayramoğlu otobüsleriyle gelebilirsiniz.

Balyanoz Koyu Yorumlar

Olumlu görüşlerim:
→ Sahil özellikle hafta için çok sakin ve huzurlu görünüyor.Sevdiklerinizle burada oturabilir, yürüyüş ve piknik yapabilirsiniz.
→ Ücretsiz otoparkının ve WC’nin olması bence çok güzel 🙂
→ Yürüyüş parkuru çevresi çok güzel bir çevre düzenlemesine sahip, yürürken gördükleriniz iç açıyor.
→ Sahile bağlanmış olan tekne ve sandallar çok hoş bir görüntü oluşturmuş, fotoğraf çekimlerinde burası değerlendirilebilir.

Olumsuz Görüşlerim:
→ Böylesine güzel bir sahil park dizayn edilmiş fakat ağaç sayısının yetersiz olduğunu düşünüyorum. Belki serin havalarda ve akşamlarda sıkıntı yaşanmıyordur fakat güneşli havada burası çekilmez oluyor ve gölgelik bir alan neredeyse yok.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR
Darıca Millet Bahçesi
Ballıkayalar Tabiat Parkı
Şile Esenceli Köyü

Yorum yap