İstanbul Marmara Bölgesi

Anadolu Kavağı Gezilecek Yerler – (Nerede? Nasıl Gidilir? Ne Yenir?)

İstanbul Boğazı’nın Anadolu tarafında bulunan Beykoz ilçesinin şirin balıkçı kasabalarından birisi olan “Anadolu Kavağı” sahip olduğu doğal güzelliği, balıkçı tekneleri, muhteşem deniz manzarası ve temiz havasıyla sakin bir gün geçirmek isteyenlerin (Her ne kadar yeteri kadar bilinmese de) uğrak mekanı olmaya devam ediyor.

Kasabanın köklü bir geçmişi olmakla birlikte tek geçim kaynakları da balıkçılık olmuştur. Bugün de kayıklarla balıkçılık yapılır ve bu balıklar taze bir şekilde kasabayı gezmeye gelenlere servis edilir.

Bu kadar fazla doğal güzelliğe ve muhteşem bir boğaz manzarasına ev sahipliği yapan Anadolu Kavağı, henüz tam olarak İstanbullular tarafından keşfedilebilmiş olmasa da son yıllarda bu şirin balıkçı kasabasına gelen ziyaretçi sayısında artış olmaktadır.

Anadolu Kavağı’nda Gezilecek Yerler

Anadolu Kavağı’nın en meşhur yapısı “Yoros Kalesi”dir. Burayı ziyaret etmeyi planlıyorsanız ilk başta bu kaleyi ziyaret edip kalenin altında yer alan cafede muhteşem boğaz manzarasıyla kahvaltı yapmanızı öneriyoruz. Daha fazla bilgi için “Yoros Kalesi” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yoros Kalesi, Yoros kahvaltı, Anadolu Kavağı

Kalenin ziyareti sonrasında yaklaşık bir 10 dakika yürüme mesafesiyle Anadolu Kavağı sahiline ulaşabilirsiniz. Sahilde oturup boğazın manzarasına ve güzel kokusuna tanıklık edip balıkçı kayıklarını seyredebilirsiniz.

Hemen kasabanın ortasında olan ve kasabanın tek camisi olan “Midilli Ali Reis Cami“yi de görmenizi öneririz. Biz kasabayı ziyaret ettiğimizde geçtiğimiz aylarda rüzgar dolayısıyla üzerine ağaç devrilen cami restorasyon için bekliyordu.

Anadolu Kavağı’nda Ne Yenir?

Anadolu Kavağı’nın yukarıda da belirtiğimiz gibi tek geçim kaynağı balıkçılıktır. Bu nedenle kasabada çok sayıda balıkçı tekneleri yer almaktadır. Dolayısıyla böyle bir kasabada yenilebilecek ilk şey balık olmalıdır 🙂 Buna istinaden sahilde birçok balık restoranı görmeniz sizleri şaşırtmasın.

Kasabada aynı gün yakalanmış ve taze olarak servis edilen balıklardan mutlaka tatmanızı öneririz. Özellikle tadına bakmanız gereken ürünlerin başında ise kalamar ve taze bir şekilde pişirilen midyeler gelmektedir. Uzun süredir midye yemekten çekinsem de ustanın sözlerine güvenip gerçekten taze ve lezzetli midyenin tadına bakmış oldum.

Yine buraya erkenden gelip yukarıda da belirttiğimiz gibi Yoros Kalesi’nin hemen altında yer alan müthiş boğaz manzaralı cafede kahvaltı yapabilirsiniz.

Anadolu Kavağı Nerede? Anadolu Kavağı’na Nasıl Gidilir?

İstanbul’da oturup özel araçları bulunan ziyaretçilerin kısa bir sürede rahat bir şekilde Anadolu Kavağı’na ulaşabilmeleri mümkündür. Tem Otoyolundan Beykoz-Kavacık sapağından yaklaşık 12 Km’de buraya ulaşmak mümkündür. Kavacık sapağından Beykoz üzerinden Anadolu Kavağı’na doğru giderken muhteşem boğaz manzarasına da tanık olmanız sizi etkileyen bir başka güzellik olacaktır. Buraya gelmek isteyen ziyaretçilerin Google Konumuna bakarak ulaşım sağlamaları işlerini kolaylaştıracaktır. 

Şehiriçi otobüs hatlarıyla buraya gelmek isteyenlerin öncelikle Kavacık’a gelmeleri gerekmektedir. Kavacıktan kalkan ve Beykoz sahili üzerinden Anadolu Kavağı’na giden 15A No’lu İETT hattıyla buraya ulaşmanız mümkündür. Ancak takipçilerimize önerilerimiz Anadolu Kavağı’na vapur hatlarıyla ulaşmaları yönünde olacaktır. Ulaşımınız hem kolaylaşacak hem de yolculuk sırasında boğazın güzelliğine yakından tanıklık edebileceksiniz.

Her gün Sarıyer’den kalkan vapurlar son iskele olarak buraya uğramaktadır. Ayrıca Sirkeci’den kalkan özel tekneler de buraya ziyaretçi getirmektedir.

Anadolu Kavağı ile İlgili Olumsuz İzlenimlerimiz

Öncelikle barındırmış olduğu güzellikleri ve sahip olduğu konumla mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan bu kasabımızın sahilinde oldukça fazla sayıda balık restoranları bulunmaktadır. Ancak zaten küçük olan bu sahilde dolaştığınızda her restoranın çalışanları sizleri ısrarla mekanlarına davet etmeleri, hele hele aynı kişilerin (ki beni aynı kişi sürekli reddetmeme rağmen 1 saat içinde 5 kere ısrarlı bir şekilde mekanına davet etti.) ısrarla sizi kendi mekanına götürmek istemesi kasaba adına oldukça olumsuz bir intiba bırakmaktadır. İstanbullu olarak bu durumlara alışkın olsak da bir an önce gitmek istedik. Bu durumun daha çok turistleri rahatsız edeceğini, ülkemiz adına kötü bir imaj oluşturacağı kanaatindeyim. Bu nedenle umarım sesimi duyan bir yetkili bu durumu engellemek adına bir adım atar.

İstanbul’da Gezilecek Yerler ⇐

1 Comment

Yorum yap