Yurt Dışı

Yurt Dışına Giderken Alınması Gerekenler (Yanımıza Neler Almalıyız?)

Yurt Dışına Giderken Alınması Gerekenler, Yurt dışına çıkarken almamız gerekenler, Yurt dışı gezisi çantası, Gezi çantasında olması gerekenler

Eğer yurt dışına bir gezi planınız varsa eminiz ki son günlerde acaba bavuluma neler koymalıyım diye bir endişe kaplamıştır içinizi. Çünkü unutacağınız bir eşyanın eksikliğini fazlasıyla hissedebilir ya da o eşya size pahalıya mal olabilir. Bu nedenle bu yazımızda “yurt dışına çıkarken yanımıza almamız gerekenler” ile ilgili sizlere bilgi aktarmaya, böylelikle sorunsuz bir tatil geçirmenizi sağlamaya çalışacağız.

Yurt Dışına Çıkarken Yanıma Ne Almalıyım? (Tavsiyeler)

1) Liste Hazırlayınız

Gerek yurt dışına gerekse bir tatile gitmeyi planlıyorsanız öncesinde planlama adına mutlaka bir not defteri edinmenizi öneririz. Böylelikle haftalar öncesinde aklınıza geldikçe yanınıza almanız gereken eşyaları tek tek liste haline getirebilirsiniz. Böylelikle son günlerde valizinizi hazırlarken yanınıza aldığınız eşyaların yanına tik atarak, elzem malzemeleri unutmamış olursunuz. Ayrıca seyahata çıkmadan önce gezmeniz ve mutlaka görmeniz gereken yerleri de bir liste halinde not defterinize kaydederseniz sizlere inanılmaz bir kolaylık sağlayacaktır.

2) Belgelerinizi Bir Araya Getirin

Yurt dışına çıkışlarda en önemli şeylerin başında aslında belgeler gelmektedir. Özellikle Avrupa’ya gidecekseniz bu belgelerin önemi bir kat daha artmaktadır. Bu nedenle yurt dışına çıkmadan birkaç gün öncesinde mutlaka pasaport, kimlik, seyahat sigortası, Schengen vizesi için mutlaka konaklama rezervasyonu ve dönüş biletinizi bir araya getirin. Maalesef son yıllarda Avrupa’ya girişlerde bu belgelerin eksiksiz olması son derece önem arz etmektedir.

3) Uçakta Yanınıza Alacaklarınızı Belirleyin

Yapacağınız uçak yolculuğunda götürecekleriniz kadar bunların hangisini yanınıza almanız gerektiği de önemlidir. Örneğin eğer kamera, fotoğraf makinesi, notebook gibi elektronik eşyalarınız varsa bunları yanınıza alabileceğiniz şekilde çantalamanız gerekmektedir. Bunun dışında hiçbir şekilde kesici alet ile 100 ml’den fazla sıvıyı yanınıza alamayacağınızı unutmayın. Bunlara dikkat etmezseniz bazı şeyleri havaalanında atmak zorunda kalabilir ya da valizinize koyduğunuz bazı eşyaları birkaç parça halinde bulabilirsiniz.

4) Harç Pulu

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yurt dışına çıktıklarında mutlaka harç pulu almak durumundadır. 15 TL olarak belirlenen bu harcı havaalanında alabileceğiniz gibi uçağa yetişmede çıkabilecek herhangi bir sıkıntıyı göz önünde bulundurarak önceden bir bankadan temin edebilirsiniz.

5) Kişisel Bakım Ürünleri

Günlük hayatımızın olmazsa olmazlarından olan kişisel bakım ürünleri tabii ki yurt dışında da bizler için son derece önemli olacaktır. Bu nedenle diş fırçası, macunu, deodorant, parfüm gibi malzemelerinizi mutlaka çantanıza koyun. Eğer çok iyi otellerde konaklamayacaksanız mutlaka yanınıza şampuan ve duş jeli de almalısınız.

6) İlaçlar

Belki de en önemli maddelerden birisi ilaçlardır. Eğer kullandığınız ilaçlar varsa bunları birinci maddede belirtmiş olduğumuz not defterinin başına yazın ve çantanıza koyduğunuzdan emin olun. Bunun yanında her an ihtiyaç duyabileceğiniz ağrı kesici, mide koruyucu gibi ilaçlarınızı da atın çantanıza. Son olarak ilaçları uçakta yanınıza almak bazen problem olabileceği için valizinize koymanız daha mantıklı olabilir.

7) Fotoğraf Makinesi

Özellikle yurt dışı gezilerinde çoğu insan gördüklerini ve yaşadıklarını ölümsüzleştirmek ister. Bunu da sağlayabilecek tek teknolojik aletimiz ise fotoğraf makinelerimizdir. Bu nedenle özellikle fotoğraf çekimi konusunda ilgili olanların -mutlaka büyüleyici görüntüler sizi karşılayacaktır- yanlarında kaliteli bir fotoğraf makinesi bulundurmalarını öneririz.

8) Elektronik Eşyalar

en önemli maddelerden birine daha geldik. Bu maddede yapacağınız herhangi bir hata size ek maliyetler yükleyebilir. Telefonunuzu unutmayacağınızı varsayarak şarj aletinizi çantanıza koymayı ihmal etmeyin. Gideceğiniz ülkenin prizleri değişik olabileceğinden bunu araştırıp öncesinden önlem almanızda fayda var. Bol gezmeli bir seyahat planladıysanız yanınıza bir de powerbank almayı unutmayın. Tabii son olarak unuttuğunuzda pişmanlık duyabileceğiniz kulaklığınızı da önceden çantanıza iliştirin.

Yorum yap