Ege Bölgesi

Ulubey Kanyonu

Ulubey Kanyonu, Ulubey Kanyonu nerede, Ulubey Kanyonu nasıl gidilir, Ulubey Kanyonu cam teras, Ulubey Kanyonu hakkında bilgi

Dünya’nın en büyük kanyonu nerede biliyor musunuz? Dünyanın en büyük kanyonu ABD’nin Arizona eyaletinde yer alırken, ikinci en büyük kanyon Türkiye’nin Uşak ilinde yer almaktadır. Ulubey Kanyonu, Dünyanın ikinci en büyük kanyonu olarak bilinirken hangi niteliğe göre bu ünvana sahip olduğunu maalesef öğrenemedik.

Ulubey Kanyonu, Uşak Belediyesi’nin internet sitesinde yer alan bilgiler doğrultusunda dünyanın ikinci en büyük kanyonu olarak nitelendirilmiştir. Dünyanın ikinci en büyük kanyonu ve cam teraslı manzarası sınırlarımız içerisinde yer alırken gitmemek ayıp olur. Biz de hemen yollara çıktık.

Ulubey Kanyonu Hakkında Bilgi

Türkiye’nin her bir tarafı cennet desek yanlış mı olur? Her tarafımız doğal güzellikler ile dolu, peki bunların kaç tanesine gidiyoruz?

Türkiye’nin Uşak ilinde yer alan Ulubey Kanyonu’nun uzunluğu 45 kilometre, derinliği ise 50 – 170 metredir. Ulubey Kanyonu çevresinde onlarca farklı kanyon bulunmaktadır. Uşak ili hatta ‘Kanyonlar Şehri’ olarak bir lakap takılsa pekte yanlış olacağını düşünmüyorum.

Uşak ili çevresinde yer alan bu kanyonlar, belirli aralıklarla oluşan erozyonların toprağı aşındırması sonucunda oluşmuştur. Kanyon oluşumlarında en büyük etken hava akımlarıdır. Türkiye’de yer almasına rağmen dünyanın en büyük ikinci kanyonunun nerede olduğunu çoğu kişi maalesef bilmiyor.

Ulubey Kanyonu’nun bilinmemesinin en önemli nedeni turizme açılamamasıdır. Jeolojik yapısından dolayı bölgedeki hava kirliliği nedeniyle maalesef bu kanyon turizme kazandırılamıyor.

Kanyonu turizme kazandırabilmek için bölgede doğa turizmini etkileyen etkinlikler planlanmalı, sanayi atıklarını bu bölgeden arındırmak gerekir. Bununla birlikte yamaç paraşütü, balon ve trekking gibi faaliyetler planlanmalıdır.

Ulubey, Park Kanyon ve ya cam teraslı balkon olarak da bilinmektedir. Ulubey Kanyonu’nda otopark alanı, büyük boy harflerle yazılan parkın tabeladan ismi, mağazalar, genişçe bir kafe – restoran bölümü ve cam terası bulunmaktadır.

Ulubey Kanyonu Cam TerasUlubey Kanyonu Cam teras, Cam teras Ulubey

Aaaa! Cam teras mı, manzara mı, ne diyorsunuz? Safranbolu’daki Tokatlı Kanyonu üzerinde yer alan Kristal Teras’dan bahsetmiyoruz, tamamen cam kullanılarak dizayn edilen mükemmel manzarayı ayaklarınızın altına alabileceğiniz bir terastan bahsediyoruz.

Ulubey Kanyonu Cam Teras kısmı 12 metre uzunluğunda, 14 metre genişliğinde ve 135 metrekare bir alanı kapsamaktadır. Bu camın üzerinde yürürken “aşağı düşer miyiz” sorusu aklınıza gelebilir, korkmayın korkmayın, kurşun geçirmez camdan yapılmış, oldukça sağlam.

Ulubey Kanyonu cam teras giriş kısmında bulunan yumuşak dokulu kumaş parçalardan üretilen galoşları giyin. Bu galoşları giydiğiniz zaman camın çizilmesini engellemiş olur, bu sayede sizden sonra gelecek olan kişiler bu manzarayı aynı netliği ile izleyebilir.

Cam teras kısmına çıktığınız zaman Dokuzdere Deresi’nin eşsiz görünümü ve kıvrımlarını ayağınızın altına almış olursunuz. Uşak Belediyesi’nden tek isteğimiz derenin atıklardan uzaklaştırılmasıdır.

Ulubey Kanyonu cam teras giriş ücreti kişi başı 3 TL’dir. Onun haricinde tabiat parkının herhangi bir yerine giriş ücreti ödemiyorsunuz.

Ulubey Kanyonu’nda Ne Yapılır?

Türkiye’nin her yeri güzel, her yeri özel.. Ulubey Kanyonu turizme kazandırılmak için çalışmalarını başlatsa bile önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde popüler olması zor gibi görünüyor. Sizler bu doğal güzelliği popüler olmadan kesinlikle keşfedin. Ulubey Kanyonu’nda yapabileceğiniz aktivite sınırlı olmasına rağmen sizler doğanın güzellikleri arasında kaybolun.

Ulubey Kanyonu cam teras katına çıkarak mükemmel manzarada foto-safari yapabilirsiniz.

Park Kanyon içerisinde trekking rotasını değerlendirebilirsiniz. Trekking için oldukça keyifli bir arazi.

Park Kanyon’a bağlı olarak işletilen restorant-kafe bölümünde bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Buranın manzarası ile cam terasın manzarası birbirine eş değer gibi, kafenin mönüsüde oldukça geniş.

Park Kanyon’da bulunan hediyelik eşya mağazalarından birkaç parça bir şey satın alabilirsiniz. Fiyatları pahalı diye düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Emin olun gittiğiniz yerden daha ucuza hediyelik eşyalar (anılar) satın alabilirsiniz.

Kanyonun yüksek tepelerine kamp / çadır kurabilirsiniz. Oldukça keyifli olacaktır, yalnız biraz soğuk olur, dikkat etmekte fayda var.

Ulubey Kanyonu Nerede?

Ulubey Kanyonu, Türkiye’nin Uşak iline bağlı olan Ulubey ilçesinde yer almaktadır. Ulubey Kanyonu’na ulaşabilmek için oldukça fazla yön tabelası / yönlendirme tabelası karayolu üzerinde bulunmaktadır.

Ulubey Kanyonu ile Uşak arasında yaklaşık 30 kilometre mesafe bulunmaktadır.

Ulubey Kanyonuna Nasıl Gidilir?

Ulubey Kanyonu’na nasıl gideceğiz diye endişelenmenize hiç gerek yok, ulaşım konusunda oldukça fazla alternatif var. Otobüs ve ya özel aracınız ile kolaylıkla bu kanyona ulaşabilirsiniz.

Uşak Otogarı’ndan Ulubey ilçesine hareket eden otobüsler ile kolayca bu kanyona ulaşabilirsiniz. (Uşak Belediyesi’nin internet sitesinde ulaşım hakkında ve otobüs saatleri hakkında net bilgiler bulunmaktadır)

Bizim sizlere bu gezi için tavsiyelerimiz Blaundus Antik Kenti, Uşak Arkeoloji Müzesi, Clandras Köprüsü ve Taşyaran Vadisini gezmelisiniz. Bu gezilecek yerleri gezebilmek için il merkezinde konaklamalı, kanyona ise günü-birlik turlar ile ulaşım sağlamalısınız.

Yorum yap