Akdeniz Bölgesi Antalya

Side Antik Tiyatrosu

Side, Side tiyatro, Side antik tiyatrosu, Side antik tiyatrosu nerede, Side antik tiyatrosu hakkında bilgi, Side antik tiyatrosu tarihi, Side antik tiyatrosu giriş ücreti

Side Antik Tiyatrosu, Side Antik Kenti‘nin bulunduğu yarımadanın daraldığı kısımda eski kent meydanının tam merkezinde yer almaktadır. 20.000 kişilik antik tiyatro tarihin belli başlı dönemlerine ait izleri günümüze kadar taşımıştır. Hangi dönemin öncülüğünde yapıldığına dair net bilgiler bulunmamasına rağmen öyle güzel yapılmış ki birçok antik tiyatronun yapımına öncü olduğu tahmin edilmektedir.

Side Antik Tiyatro hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sizlere tanıtım şeklinde cevaplandırmaya çalışacağız. Tarihle iç içe bezenmiş olan Antalya‘daki Side Antik Tiyatrosu’nun hangi tarihte yapıldığı, nerede bulunduğu, giriş ücreti, nasıl gideceğiniz ve hangi saatler arasında ziyaret etmeniz gerektiği hakkında bilgileri sizinle paylaşalım.

Side Antik Tiyatrosu gibi tarihi önemi büyük olan yapıları ziyaret etmeden önce hakkında en az birkaç bilgi okunmasını tavsiye ederim. Bu sayede incelediğiniz tarihi yapıyı daha farklı bir göz ile görebilirsiniz.

Side Antik Tiyatrosu Hakkında Bilgi

Side, Side Antik Tiyatrosu, Side Antik Tiyatrosu hakkında bilgi, Side Antik Tiyatrosu bilgi, Side Antik Tiyatrosu kısaca bilgi, Side Antik Tiyatrosu tarihi, Side Antik Tiyatrosu tarihçesi

Side Antik Tiyatro tarihine bakıldığı zaman M.S 2. yüzyıla ait olduğu tahmin edilmektedir. Side Antik Kenti’nin merkezinde yer alan tarihi yapı Roma mimarisi geleneğine göre inşa edilmiştir. Helenistik bir yapının öncüsü olduğu hakkında bir takım araştırmalar yapılmasına rağmen bu bilgi hala kanıtlanamamıştır.

Side Antik Tiyatrosu’nun en önemli özelliği, Roma Dönemi’nde yapılan tiyatroların tümü dağ yamacına yaslanmışken, Side’nin en önemli yanı kemerli mekanlar üzerine inşa edilmiş olmasıdır. Bu özelliği sayesinde Anadolu’da bu şekilde inşa edilen tek antik tiyatrodur.

20.000 kişilik kapasitesi bulunan Side Antik Tiyatro’su, Cavea, Oskestra ve Scene olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Bu şekilde Pamphylia Bölgesi’nde inşa edilen en büyük ve anıtsal tiyatro ünvanınada sahip olmuştur.

Seyircilerin oturduğu bölüm Diazoma ile iki kata ayrılmıştır.

Sahne bölümü yani orkestra olarak bilinen bölüm ise yarım daireden biraz fazla bir kavis şeklinde kıvrılmıştır.

Side Antik Tiyatrosu’nda Geç İmparatorluk Dönemi’nde hayvan mücadeleleri ve gladyatör savaşlarına yer verilirken, Bizans Devri’nde açık hava kilisesi olarak kullanılmıştır.

Antalya Side Antik Tiyatro şu an günümüzde açık hava konserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Rusların büyük ilgi gösterdiği konserler turizm alanında ülkemize büyük katkı sağlamaktadır. Bu tarz tarihi yapılara daha fazla önem göstermeliyiz, tarih öncesinde inşa edilen oluşumları yok etmek için uğraşmak yerine onlara daha yapıcı davranmamız gerekir.

Side Antik Tiyatro Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Side, Side Antik Tiyatrosu, Side Antik Tiyatrosu giriş ücreti, Side Antik Tiyatrosu ücreti, Side Antik Tiyatrosu fiyatı, Side Antik Tiyatrosu giriş ücreti nedir

Side Antik Tiyatro giriş ücreti 2019 yılında 30 TL olarak güncellenmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olan bu tarihi yapıyı ziyaret ederken Müzekart ve Müzekart+ geçerlidir. Bu sebeple Müzekart çıkartılması sizin için daha faydalı olacaktır. Ayrıca öğretmenler burayı ücretsiz gezebilmektedir.

Side Antik Tiyatro Ziyaret Saatleri;

Yaz Dönemi (15 Nisan ile 2 Ekim arası) : 08:30 ile 19:30

Kış Dönemi (3 Ekim ile 14 Nisan arası) : 08:30 ile 17:30

Side Antik Tiyatro Nerede?Side, Side Antik tiyatrosu, Side Antik tiyatrosu nerede, Side Antik tiyatrosu hakkında bilgi, Side Antik tiyatrosu tarihi, Side Antik tiyatrosu giriş ücreti

Side Antik Tiyatro, Side Antik Kenti’nin merkezinde yer almaktadır. Side Antik Kenti, Antalya’nın Manavgat ilçesinin sahil kesiminde yarımada üzerine inşa edilmiştir.

Side Antik Tiyatrosu nerede diye soruyorsanız tam olarak Manavgat ilçe merkezinden 7 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Manavgat ilçe merkezine geldikten sonra Side Antik Kenti tabelalarını takip ederek kolayca bulabileceğiniz bir konuma inşa edilmiştir.

Side Antik Tiyatro Nasıl Gidilir?

Side Antik Tiyatrosu’na ulaşabilmek için öncelikle Side Antik Kenti’ne ulaşmalısınız. Side Antik Kenti’ne ulaşabilmek için Manavgat ilçesine bağlı Side’ye gelmelisiniz.

Side’ye gelebilmek için, Antalya Otogardan Alanya otobüslerine binerek Side yol ayrımında inebilir, buradan merkeze giden servis araçlarını kullanabilirsiniz.

Side şehir merkezinden antik kente hareket eden minibüsler bulunmaktadır. Antalya – Alanya otobüsleri ücreti 15 TL, Side’nin servisleri ise ortalama 3 ile 5 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Side Antik Tiyatrosu’na ulaştıktan sonra bol bol fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin.

Yorum yap