Gezi Rehberi

Otel ve Pansiyon Arasındaki Farklar

Otel-Pansiyon Farkı, Otel-Pansiyon arasındaki, Pansiyon ve otel arasındaki farklar, Otel ve pansiyon farkı nedir

Özellikle yaz tatillerinde tercih edilen oteller kimi zamanda iş geziler içinde kullanılmaktadır. İnsanlar genel olarak otellerde kalmak isteseler de bazen konumu bazense ekonomik oluşundan dolayı pansiyonlarda oldukça ilgi görmektedir. Otel ve pansiyon arasındaki fark hakkında detaylı bilgi vereceğimiz yazımıza öncelikle bunların tanımını yaparak başlıyoruz.

Pansiyon, insanların konaklama ihtiyaçları ile birlikte temel ihtiyaçlarına yönelik olarak hizmet veren yerlerdir. Yol kenarında veya şehir içinde uygun fiyatlar ile hizmet verirler.

Otel, bir kişinin aradığı tüm hizmetleri bünyesinde barındıran ve çoğunlukla havuz, hamam gibi özel seçeneklere sahip olan yerlerdir. 1 yıldızdan başlayarak 5 yıldıza kadar derecelendirilir.

Otel Dereceleri

Bahsettiğimiz gibi otellere yıldızlar ile derece verilir. Bu yıldızların anlamlarını kavramadan pansiyon ile arasındaki farktan bahsetmek yanlış olur. O nedenle öncelikle yıldızlar ve anlamları konusunda biraz bilgi vermek istiyoruz.

  • 1 yıldıza sahip olan otellerde minimum 10 tane oda, tuvalet, banyo, kahvaltı salonu, lobi ve genel bir salon bulunur. Genellikle yarım pansiyon şeklinde çalışırlar.
  • 2 yıldıza sahip olan otellerde 1 yıldızda bulunan özellikler haricinde minimum 20 oda ve içki servisi vardır.
  • 3 yıldıza sahip olan otellerde 3 yıldıza göre farklı bulunan özellikler minimum 30 oda, asansör, ısıtma veya soğutma sistemleri, toplantı salonu ve oturma odaları vardır.
  • 4 yıldıza sahip olan otellerde 3 yıldıza göre farklı bulunan özellikler en az 70 oda, banyosunda küvet, lokanta, çamaşır ve ütü odası, oda servisi, tv, berber, eğlence yerleri bulunur.
  • 5 yıldıza sahip oteller ise diğerlerinden en az 100 oda, kasa, otopark, havuz, disko, 24 saat oda servisi gibi özellikler ile ayrılır.

Bu detaylardan sonra otel ve pansiyon arasındaki fark hakkında bilgi vermeye geçebiliriz.

Otel ve Pansiyon Arasındaki Fark

Oteller ve pansiyonlar arasında ciddi farklar bulunur. Özellikle otellerin 5 yıldızlı olanlarının insanlara sunduğu olanaklar ile pansiyonlar arasında ciddi farklar vardır. Şimdi bu farkları maddeler halinde sizlerle paylaşalım.

  • FİYAT FARKI

Oteller, pansiyonlara göre daha fazla olanağı sahiptir. Bu neden fiyat olarak da pansiyondan daha pahalı olması yadsınamaz bir gerçektir. Özellikle havuz, oda servisi, tam pansiyon konaklama olanağı gibi seçeneklerle pansiyondan ayrılır.

  • KONAKLAMA FARKI

Otellerde tüm gün bulunarak güzel vakitler geçirebilirsiniz. Yemek yiyebilir ve tüm öğünlerinizi dolu dolu geçirebilirsiniz. Bunun dışında pansiyonlarda ise genelde sadece yatma olanağı sunulur. Onun dışında lobiden çay ve diğer içecekleri içebilirsiniz.

  • KONSEPT FARKI

Her şey dâhil gibi konseptler ile birlikte otellerde en başta anlaştığınız tutardan daha fazla bir miktar ödemek zorunda kalmazsınız. Ancak pansiyonlarda konaklama harici tüm olanakların kullanımından dolayı ekstra para ödersiniz ki bunlara içeceklerde dâhildir.

  • DERECELENDİRME

Oteller yıldız sayısına göre derecelendirilir ve bir üst yıldıza geçmek için sürekli bir çalışma içerisinde bulunurlar. Ancak pansiyonlarda bunlar bulunmaz ve herhangi 2 pansiyon arasındaki farkı anlamak için konaklamanız gerekir.

  • KONUM

Oteller şehir içinde olduğu gibi ormanlık alanda veya sahil kenarında da bulunurlar. Ulaşım konusu her zaman için kolay ve iyi bir manzaraya sahiptirler. Ancak pansiyonlar şehir içinde merkeze yakın olarak konumlanırlar. Bu nedenle genellikle merkezde karşılaştığınız bu yerlere aynı zamanda yolda giderken benzin istasyonlarında da görme şansınız bulunur.

Otel Seçerken Dikkat Edilecekler I Butik Otel

Yorum yap