Muğla

Marmaris’te Gezilecek Yerler

Marmaris Gezilecek Yerler, Marmaris'te Gezilecek Yerler, Marmaris, Marmaris Gezi Rehberi

Muğla‘nın en kalabalık ikinci ilçesi olan Marmaris, tarih boyunca bölgede hakimiyet kuran medeniyetler için önemli bir yer olmuştur. Birçok tarihi ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapmasının yanısıra birbirinden güzel plaj ve koylara sahip olan ilçe son yıllarda bölgenin en önemli turizm merkezlerinden birisi olmuştur. Marmaris’te neredeyse yılın 7 ayında denize girebilir ve güneşlenebilirsiniz. Bu turizm ilçesine gelmiş ya da gelmeyi planlıyorsanız mutlaka “Marmaris Gezilecek Yerler” listemize göz atmalısınız.

Marmaris’te Gezilecek Yerler

Marmaris’de doğa sporlarının neredeyse hepsini yapmanız mümkündür.İsterseniz jeep yada ATV araçlarıyla safari yapıp doğayı keşfedebilirsiniz. Burada tüm yerleri anlatmasamda aklımda kalan bir kaç yerden bahsedeceğim.

Orhaniye/Kız kumu

Fazla el değmemiş ve doğayla iç içe olan bir yerdir. Burası hakkında çeşitli efsaneler duymuştum. Bunlardan birine göre; Kralın kızı bir balıkçıya aşık olur fakat kral kızını bu balıkçıya vermek istemez.Bir gece Kral iki aşığı tuzağa düşürüp balıkçıyı yakalamak ister.Balıkçıyı kurtarmak isteyen kız bir anda denize doğru koşmaya başlar ve bastığı yer kumsala dönüşür.

Bu efsanede anlatılan kız kumu denizin ortasında bulunan bir yükseltidir ve bu kumsalı takip ederek karşı kıyıya ulaşabilirsiniz.

İçmeler

Marmarise çok yakın olan içmeler, kentin curcunasından biraz sıyrılmış ve daha sakin bir yerdir. Otel ve pansiyonların bolca bulunduğu İçmelerde akşamları daha sakin geçmektedir.

Şelale

Marmarise yaklaşık olarak 35 km mesafede bulunur.Bölge sit alanı olarak kabul edildiğinden bozulma yaşanmamıştır.Şelaleye sabah saatlerinde gitmeye karar vermişseniz yol üzerinde ki gözlemecilerde mutlaka kahvaltı etmelisiniz. Şelaleye vardığınızda isterseniz buz gibi suyun altına girip hoş anlar yaşayabilirsiniz. Şelale girişinde satılan ürünler yanlış hatırlamıyorsam köyün gelir kaynakları arasında bulunuyor.Destek olmak için ufak tefek birşeyler alabilirsiniz.

Turunç

İçmelerin arkasındaki tepelerin ardındadır.Virajlı yoldan aşağı inerken çok hoş bir manzara sizi bekler.Sahili diğer yerlere göre nispeten tenhadır.Akşamları balık yemek için çok uygun bir yerdir.

Marmaris’te Ne Yenir?

Liman boyunca sıralanmış balık lokantalarında akşam deniz manzaralı oturabilirsiniz.Ben böylesine turistik yerlerde bu tüz lokantalardan her zaman uzak durmaya çalışmışımdır.Bir lokantanın önünde elinde menüyle dolaşan garson varsa ve her dilden konuşarak içeriye müşteri çekmeye çalışıyorsa koşarak uzaklaşırım. Benim size önerebileceğim eti, balığı  bir arada bulabileceğiniz Firends cafedir.

Et ve balığı aynı mutfakta buluşturan işletmelere hep kuşkuyla yaklaşmışımdır.Çünkü balık ızgarasıyla et ızgarası çok farklıdır.Bölgede çokça çıkan çipura balığını iyi yapan yerlerin ızgaralarını piyasada satın alamazsınız. Aşçının tarifine göre ızgara demir ölçüleri farklı olarak yapılır.Ve balığı pişirirken belli bir noktadan sonra baş aşağı sallanıp içindeki suyunun akıtılması gerekir.Bu tekniği çoğu aşçı yapmaz ve üstü kızarınca balığı servis yaparlar.

Firend cafe ilk açıldığı zamanlar şans eseri keşfettiğim bir mekandır.Hüseyin bey ve kardeşinin işlettiği mekanın bir cephesi sahile bir cepheside barlar sokağına bakmaktadır. İçerede müzik dinleyip birşeyler yudumlarken dışarıda Yahyanın elleriyle yaptığı leziz yemeklere bakabilirsiniz.

Limanı takip ettiğinizde karşınıza Netsel marina çıkacaktır.Buranın içindede cafeler ve lokantalar bolca vardır.Değişik konseptlerde hizmet veren mekanlarda aradığınız her türlü lezzeti bulabilirsiniz.

Son söz olarak paşasıyla da ünlü olan bu güzel turizim yerine hepinize öneririm.

Yorum yap