İstanbul Yöresel Yemekler

İstanbul’un En Meşhur 9 Lezzet Durağı

İstanbul'un meşhur lezzet durakları, İstanbul meşhur restoranları

İstanbul, tarihi ve doğal güzellikleri, hiç bitmeyen o kendine has enerjisi kadar barındırdığı kültürle de özel bir şehir. Osmanlı mutfağından, Cumhuriyet dönemi kültüründen ve daha birçok esintiden etkilenmiş o kendine has yemek kültürü de es geçilmemesi gereken bir konu.  

Sizler için ‘İstanbul lezzet haritası’nda, es geçilmemesi gereken, en güzide 9 adresi sıraladık!

Sultanahmet Köftecisi Sultanahmet Köftecisi, Meşhur Sultanahmet Köftecisi

Yaklaşık 100 yıllık bir tarihe sahip Sultanahmet Köftecisi, İstanbul’un yerel lezzetleri arasında şüphesiz ki önemli bir yerde. Bugün dördüncü kuşak tarafından işletilen Sultanahmet Köftecisi, 1920’den beri özenle seçilen etleri kullanarak, herhangi bir baharat kullanılmadan sunduğu leziz köfteleriyle, İstanbullu için en özel markalardan bir tanesi oldu.  

Dükkanın duvarında yıllardır asılı olan, ‘Yemediğini yedirme, malzemeni en hasını, en sağlıklısını kullan, ikramını nezaketle, güler yüzle yap, mutfağın temiz, ocağın ateşi gür olsun ve müşteri velinimetindir’ mesajları, Sultanahmet Köftecisi’nin bir asıra yaklaşan öyküsünün nasıl buralara geldiğinin en iyi açıklaması. Et, ekmek ve tuzun muhteşem ahenginden ortaya çıkan bu lezzeti mutlaka denemelisiniz.  

Yer: Ana dükkan Sultanahmet dışında, birçok noktada bulunmaktadır. 

https://fooduristik.com/wp-content/uploads/2016/10/TARIHI-SULTANAHMET-KOFTECIsi-nerede.jpg 

Kanaat Lokantası Kanaat Lokantası, Kanaat Lokantası İstanbul, Kanaat Lokantası yorumları

Üsküdar’da bulunan Kanaat Lokantası, özellikle Osmanlı mutfağını ve zeytinyağlı yemekleri seviyorsanız, mutlaka deneyimlemeniz gereken bir lezzet sunuyor. 1930’lardan bir geleneği sürdüren Kanaat Lokantası, ferah ve geniş salonunda sizi şehrin karmaşasından kurtarmak için bekliyor. Çorbalar, kebaplar, ızgaralar ve birbirinden leziz et yemekleri ile, Osmanlının en seçkin yemekleri ile, imambayıldı, arnavut ciğeri, pilaki ve lahana dolması gibi birbirinden güzel zeytinyağlı çeşitleri ile Kanaat Lokantası, Üsküdar’a adım attığınızda mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yer.  

Yer: Selmani Pak Caddesi, Sultantepe Mahallesi, Üsküdar.  

Firuzağa Asri Turşucu Firuzağa Asri Turşucu, Firuzağa Asri Turşucu yorumları, Asri Turşucu

Cihangir Firuzağa’da hizmet veren Asri Turşucu, İstanbul’da turşu dendiğinde ilk akla gelen mekanlardan bir tanesi. 1913 yılında kurulmuş Asri Turşucu, halen yaşattığı o güzel gelenekle birçok İstanbullunun vazgeçilmez adreslerinden. 

30’un üzerinde turşu çeşidinin bulunduğu Asri Turşucu, turşularını Bursa’nın Orhangazi ilçesinde bir köyden almaktadır. Bu nedenle hasat zamanı, üç ay kapalı kalır. Lahana ve biber başta olmak üzere, birbirinden güzel ve farklı çeşitte turşu ile tanışmak, bu köklü kültürün tanığı olmak için siz de mutlaka Firuzağa’da Asri Turşucu’yu ziyaret etmelisiniz.  

Yer:  Kuloğlu Mahallesi, Ağa Hamamı Caddesi, Beyoğlu  

Vefa Bozacısı Vefa Bozacısı, Vefa Bozacısı İstanbul, İstanbul Vefa Bozacısı

1876 yılında, Vefa Semtinde açılan dükkan, bugün 150 yıla yaklaşan tarihi ile bozayı seven birçok kişinin vazgeçilmez noktası. Koyu kıvama sahip, açık sarı renkli ve hafif ekşi bir lezzete sahip olan bozayı eğer hala denemediyseniz, Vefa Bozacısı’nı mutlaka ziyaret etmeli ve bu müthiş lezzetin tanığı olmalısınız.   

Yer: Mollahüsrev Mahallesi, Vefa Caddesi, Fatih 

İnci Pastanesi İnci Pastanesi, İnci Pastanesi nerede, İnci Pastanesi yorum, İstanbul İnci Pastanesi

İstanbul’un en ünlü profiterolcülerinden desek abartı olmayacak olan İnci Pastanesi, İstiklal Caddesi ile özdeşleşmiş bir adres. Yoğun kıvamlı çikolataya sahip leziz profiterolleri, şehrin karmaşasından sizi uzaklaştıran sakin ve salaş ortamı ile İnci Pastanesi, İstiklal’e gittiğinizde mutlaka tatmanız gereken bir özel lezzetle sizi bekliyor.  

Yer: İstiklal Caddesi, Beyoğlu

Kuru Fasülyeci Erzincanlı Ali Baba 

Tarihi yarımadayı gezerken, artık yorulduğunuzu ve acıktığınızı hissettiğiniz anda, Süleymaniye Camii’nin yanında sıralanmış kurufasülyeciler sizi bekliyor. Bu kuru fasülyeciler içinde, Erzincanlı Ali Baba da işi layığı ile yapan, kaliteli hizmet veren ve kuru fasülyesi tadı damağınızda kalacak bir lezzete sahip özel bir adres. Beyazıt ya da Eminönü gezilerinizde, İstanbul’un en iyi kuru fasülyecilerine birkaç adım uzakta olduğunuzu unutmayın. 

Yer: Süleymaniye, Fatih 

https://culinistanbul.files.wordpress.com/2012/11/haricot-bean-kurufasulye.jpg?w=1200 

Fatih Sarmacısı 

Rivayete göre, ismini İstanbul’un son fatihi, Fatih Sultan Mehmet’ten alan, 5 asırlık bir lezzet olan sarma dendiğinde akla Fatih sarmacısı geliyor. Üçüncü kuşak tarafından işletilen bu lokantadaki sarmaları, İstanbul’un başka bir yerinde bulabilmeniz olanaksız. İçinde yoğurt, un, şeker, kayısı, hindistan cevizi ve antep fıstığı olan sarma, şehrin en özel ve en köklü lezzetlerinden bir tanesi. Büyüleyici atmosferi ile Fatih, İstanbul’un kültür hazinesine ev sahipliği yapan başlıca adreslerden. Eğer Fatih’e yolunuz düşerse, Fatih sarmacısını mutlaka ziyaret edin.  

Yer: Ali Kuşçu Mahallesi, Aslanhane Sokak, Fatih 

http://kangurular.com/_docs/source/Fatih%20Sarmac%C4%B1s%C4%B1/P_20160621_194333.jpg 

Lacivert 

İstanbul lezzet durakları içinde, manzarasıyla büyüleyen bir boğaz restoranı olarak ‘Lacivert’, 20 yıllık bir balık lokantası kültürünü sunuyor. Anadolu Hisarı’nın büyüleyici manzarasına karşı Akdeniz mutfağının lezzetlerini sunan Lacivert, tarihi bir yalıda hizmet sunuyor. Deniz ürünlerini seviyorsanız birçok seçenek bulabileceğiniz Lacivert’te aynı zamanda et ve tavuk skalası da oldukça geniş. Brunch için de tercih edebileceğiniz bu restoranda, Akdeniz salataları, tahinli profiterol gibi gerçekten büyüleyici bir lezzet ve çok daha fazlası sizi bekliyor.   

Yer: Anadolu Hisarı Mahallesi, Körfez Caddesi, Beykoz 

http://www.gurkanakay.com/wp-content/uploads/2016/05/lcv03_7854b.jpg 

Hacı Abdullah Lokantası 

İstanbul’un en köklü lokantalarından Hacı Abdullah Lokantası, Osmanlı’nın son dönemlerinde kurulmuş, hatta ruhsatı Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilmiş bir lezzet durağıdır. 1888 yılında Karaköy’de açılan Hacı Abdullah Lokantası, Ahilik geleneği ile babadan oğula ya da büyük şirketlere değil, ustadan çırağa aktarılmıştır.  

Birbirinden leziz onlarca yemek çeşidini tadabilmenizin yanı sıra, geçmişin o güzel atmosferini de hissedebileceğiniz Hacı Abdullah Lokantası, İstanbul lezzet haritasının en önemli noktalarından.  

Yer: Hüseyinağa Mahallesi, Atıf Yılmaz Caddesi, Beyoğlu 

http://www.haciabdullah.com.tr/tr/wp-content/uploads/2016/03/5934631993_958b32638d_b.jpg 

Yorum yap