Viyana Yurt Dışı

Hundertwasser Evi (Nerede, Ulaşım, Viyana, Özellikleri, Tarihi)

Hundertwasser Evi, Hundertwasser Evi tarihi, Hundertwasser Evi nerede, Hundertwasser Evi özellikleri, Hundertwasser Evi kim yaptı

Türkiye’nin onlarca şehrinde kullanılmayan evlerin ne halde olduğunu biliyor musunuz? Bu evleri turizmin odak noktası haline nasıl getirebileceğimiz hakkında bir çoğumuz fikir sahibi değiliz. Avusturyalı ressam Friedensreich Hundertwasser tarafından restore edilen bir apartman uğrak olmayan bir şehrin nasıl turizm bölgesi haline getirileceğiniz cevabı net bir şekilde açıklamıştır. Avusturya’nın başkenti Viyana‘da yer alan Hundertwasser Evi, renklerin uygun bir şekilde sentezlenmesi ile görsel şölenin bir örneğidir.

Bu kelimeleri okuduktan sonra bu ressam ne yapmış olabilir dediğinizi duyar gibi olduk. Hundertwasser Evi’nin en büyük özelliği sıradan düz renklerle baştan aşağı boyanan apartman dairelerine benzemiyor, doğa ile uyumlu rengarenk bir yapı.

Hundertwasser Evi Tarihi

Hundertwasser Evi’nde 1980’li yıllarda şehrin zenginleri yanı sıra düşük gelirli aileler ve mobilya şirketine sahip bir aile tarafından kullanılıyormuş.

Friedensreich Hundertwasser, Viyana Güzel Sanatlar Akedemisi’nde 4 ay eğitim gördükten sonra 1950’li yılların başında mimari tasarımlara yönelmiştir. Hundertwasser Evi’nin tasarımında değişiklik yapmayan isteyen ünlü sanatçı 1989’da başlayan yenileme çalışmalarına 1991 yılında bitirmiştir.

Hundertwasser Evi’nin günümüzdeki görünümü iki binanın birleştirilmesi ile elde edilmiştir. Hundertwasser yapılarının eskilet yapısına dokunulmadan evlerin arka caddesine bakan avlu kısmına merdiven boşluğu eklenmiş, ön cephesine ise sütunlarla desteklenerek çıkma alanı oluşturulmuştur.

Hundertwasser Evi için sadece yapısı bozulmadan mimarisine renkli sütunlar eklenmiş, dünyanın değişik yerlerinden getirilen taşlarla ön tarafına bir çeşme yaptırılmıştır.

Ünlü sanatçı küçük dokunuşlar ile hiç ilgi görmeyen bir binanın nasıl turizmin odak noktası haline getirileceği sorunun cevabını bütün Dünya’ya öğretmiştir.

Hundertwasser Evi Hakkında Bilgiler

Hundertwasser Evi, Hundertwasser Haus, Hundertwasser Viyana

Hundertwasser Evi hakkında doğayla uyumlu bir yapısı olduğundan bahsetmiştik. Evin üst kısmında bulunan teras kısımlarında 250 adet ağaç ile ortam tamamen yeşillendirilmiş, ağaçlandırma çalışmalarında yaklaşık 900 ton toprak kullanılmıştır.

Aaaa yamuk pencereler, binanın dışına bakar mısınız nasıl rengarenk! diye bahsedilen bu evin 53 dairesi, içerisinde şuan hizmet veren 4 iş ofisi bulunmaktadır. Hundertwasser Evi’nin alt katı ise kafe olarak hizmet vermektedir.

Friedensreich Hundertwasser bu apartmanın sütunlarını eklerken, binayı rengarenk hale getirirken, yamuk pencereleri ve sıradışı dekoratif unsurları düşünürken hiçbir şekilde ücret talep etmemiştir. Kendisine neden para istemediği sorulduğunda ise; “çirkin bir yapının inşa edilmesi yerine güzel ve düzgün bir yapının yükselmesi paradan çok daha önemli” cevabını vermiştir.

Dünya’nın dört bir tarafından ünlü sanatçının isteği üzerine getirilen taşlar, Hundertwasser Evi önünde bulunan çeşmenin yapımında kullanılmıştır. Çeşmenin görüntüsü ile bir hayli ilginç, yol çeşmenin içine girmiş ya da çeşme taşmış gibi bir yorum yapabilmeniz mümkün. Bu arada çeşmenin içerisinde ilk bakışta fark edilmesi zor olan burç sembolleri yer almaktadır.

Hunderwaser Village, bizim yamuk pencereleri ve rengarenk görünümü ile ilgimizi çeken apartman dairesinin tam karşısında yer almaktadır. Village içerisinde hediyelik eşya dükkanları, kafe ve tuvalet bulunmaktadır. Ünlü sanatçı ilgi görmeyen bir bölgeyi canlandırdıktan sonra buradaki esnafın gözü açılmış, hediyelik eşyaların ücreti ateş pahası.

Avusturya’ya geldikten sonra Hundertwasser Evi ve onun dört sokak ötesinde yer alan KunstHausWien yapısının kesinlikle görülmesi gerekir. Buraları gezdikten sonra ülkeye gelince acaba şurayı böyle mi yapsak diye düşünmeye başlıyorsunuz, şimdi biz bizeyiz itiraf edelim.

Hundertwasser Evi Ziyaret Saatleri

Simetrik olmayan yapısı ve rengarenk görünümü ile binanın içerisini ziyaret etmek istediğinizi biliyoruz, ne yazık ki insanların yaşam alanı olduğu için binanın içine girme şansınız bulunmamaktadır.

Hundertwasser Evi’nin dış kısmından fotoğraf çekebilir, alt katında bulunan kafesinde bir şeyler yiyip içebilir ve bahçe kısmına çıkabilirsiniz. Hundertwasser Evi’nin bir benzeri olan müzeye daha benzer olan KunstHausWien‘i ziyaret edebilir ve binanın iç kısmına giriş yapabilirsiniz.

Hundertwasser Evi Nasıl Gidilir?

Hundertwasser House binasına gidebilmek için Landstrasse bölgesinde yer alan Kegelgasse Sokağı’na doğru yol almalısınız. Ev için en yakın ulaşım noktası ise Hetzgasse ve ya Löwengasse tramvay durağı, bu duraklara 1 numaralı hat uğrar.

Hundertwasser Evi’ne gitmeden önce fotoğraf makinelerinin hafızalarını boşaltmayı unutmayın. Binanın önü, bahçesi ve çeşme fotoğraf için harika!

Viyana Gezilecek Yerler

Yorum yap