Akdeniz Bölgesi Antalya

Düden Şelalesi – Antalya

Düden Şelalesi, Antalya Düden Şelalesi, Düden Şelalesi Antalya, Düden Şelalesi nerede, Düden Şelalesi giriş ücreti, Düden Şelalesi hakkında bilgi

Antalya‘ya genellikle deniz turizmi için gelinir ancak bu şehir bundan fazlasını vaadeder ziyaretçilerine. Plajları, kumsalları ve denizi dışında birçok tarihi ve doğal güzellikler bu güzelim şehirde toplanmıştır. Antalya denildiğinde zaman akla gelen birçok simgesel yerlerden birisi de enfes güzelliğiyle “Düden Şelalesi” olmaktadır. Eğer Antalya’ya gelmişken büyüleyici görüntüler sunan güzelliklerini de keşfetmek istiyorsanız mutlaka burayı görmenizi tavsiye ederiz. Öyleyse ziyaretinizden önce sizlere biraz “Düden Şelalesi” hakkında bilgi verelim…

Düden Şelalesi Hakkında BilgiDüden Şelalesi, Antalya Düden Şelalesi, Düden Şelalesi Antalya, Düden Şelalesi nerede, Düden Şelalesi giriş ücreti, Düden Şelalesi hakkında bilgi

Gürül gürül akan suyuyla ve özellikle yaz aylarında doğal bir serinleme imkanı sunan şelale, su kaynağını Kepez Hidroelektrik Santrali’nde almaktadır. Antalya’nın karstik özellikleri nedeniyle Düden Çayı, bazen toprak üstünde bazen kayaların arasında yolculuğuna devam ederken Yukarı Düden dedikleri noktadan yaklaşık 20 metre yükseklikten muhteşem bir görüntüyle aşağıya düşer. Tabi 20 metreden sular büyük bir raks içinde düşerken biz ziyaretçilerine düşen ise bu ihtişamlı görüntüyü temaşa etmektedir. Aslında şelaleyi bu kadar özel kılan sadece suyun düşüşü değildir: Düden Şelalesinin özellikleri arasında muhteşem yeşil bir doğanın içinde oluşmuş olması da vardır. Buraya geldikten sonra kendinizi büyüleyici bir doğal güzelliğin ortasında bulacağınızdan şüpheniz olmasın.

Hem rengarenk bitkilerle bezenmiş bir vadinin içinde olmak hem de şelalenin vermiş olduğu serinliği hissetmek gerçekten özellikle yaz aylarında herkesin tatması gereken bir histir. Şelalenin suyunun metrelerce aşağıya savrulduğu kayaların içindeki oyuklarda gezmek ve karstik kayalardan suyun damlamasına tanıklık etmek rüya alemine girmek gibi bir şey. Her yıl yerli-yabancı yaklaşık 600.000 insanın ziyaret ettiği “Düden Şelalesi”, dünyanın birçok yerinden gelen ziyaretçilerin büyük bir hayranlıkla görüntülediği bir stüdyo özelliği de taşımaktadır.

Büyük İskender’in çıktığı büyük sefer sırasında bu şelalenin ordan geçtiği ve atlarına oradan su verdiği rivayet edildiğinden buraya aynı zamanda İskender Şelalesi adı da verilmektedir.

Düden Şelalesi Giriş Ücreti 2020Düden Şelalesi, Antalya Düden Şelalesi, Düden Şelalesi Antalya, Düden Şelalesi nerede, Düden Şelalesi giriş ücreti, Düden Şelalesi hakkında bilgi

Bu kadar övgüden sonra ziyaretçilerin en çok merak ettikleri konuların başında gelen “Düden Şelalesinin giriş ücreti ne kadar?” sorusunun cevabına gelelim. 2019 yılına ait Düden Şelalesi fiyat tarifesi şu şekildedir:

Tam: 5 TL

Öğrenci: 3 TL

Böylesine güzel bir doğa harikası için fiyatlar oldukça makul. Unutmayın! Antalya’da yalnızca plajlara, beş yıldızlı otellere gidilmez. Bunların dışında gidilebilecek mekanların başında “Düden Şelalesi” gelmektedir.

Düden Şelalesi Ziyaret SaatleriDüden Şelalesi, Düden Şelalesi giriş ücreti, Düden Şelalesi fiyat, Düden Şelalesi ücreti, Düden Şelalesi öğrenci ücreti

Şelalenin yer aldığı tesisler haftanın her günü açıktır. Herhangi bir resmi tatilde ya da bayramlarda da ziyaretçilerine kapılarını açan şelaleyi sabah 08.00’den kış aylarında saat 18.00’a, yaz aylarında ise saat 19.00’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

Düden Şelalesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Bu güzelim şelale, Antalya şehrimizin Kepez ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. Antalya şehir merkezine uzaklığı ise yaklaşık 12 kilometredir. Şelalenin harita üzerindeki tam konumu için “Google haritalar”a tıklayabilirsiniz.

Adres: Düdenbaşı Mah. 21. Cad. Kepez / Antalya

Nasıl Gidilir?

Özel araçlarıyla gidecekler için şehir merkezinden yaklaşık 15-20 dakikalık bir yolculuk süresi gerekmektedir. Yalnız şelalenin bulunduğu tesis Kepez’de bir mahalle içinde yer aldığından yukarıdaki konumu kullanarak navigasyondan yararlanmanızı tavsiye ederiz.

Otobüs ile: Antalya’nın belediye otobüslerinin VC30, CV17, CV17A, VC30, VL62, VF66, VC69 numaralı hatlarıyla buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Minibüs ile: Ayrıca şehir merkezli sefer düzenleyen Varsak minibüsleriyle de buraya kolayca gelebilirsiniz.

Düden Şelalesi’nde Ne Yenir?Düden Şelalesi, Düden Şelalesi hakkında bilgi, Düden Şelalesi kısaca bilgi, Düden Şelalesi hakkında kısaca bilgi, Düden Şelalesi özellikleri

Bu doğa harikası şelalenin bulunduğu tesislere geldiyseniz sabah kahvaltınızı yapabileceğiniz gibi tesis içindeki mekanlarda yemek de yiyebilirsiniz.  Tesis içinde bütçenize uygun yemek bulabileceğiniz gibi tesisin dışında da yiyip giriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda şelalenin yukarısında oturup kışın sıcak çayınızı, yazın ise soğuk içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz.

Antalya I Kurşunlu Şelalesi I Manavgat Şelalesi

Yorum yap