Bursa

Bursa Hayvanat Bahçesi

Hayvanat Bahçesi, Bursa hayvanat bahçesi, Bursa hayvanat bahçesi hakkında bilgi, Bursa hayvanat bahçesi nerede, Bursa hayvanat bahçesi nasıl gidilir, Bursa hayvanat bahçesi giriş ücreti, Bursa hayvanat bahçesi ziyaret saatleri, Bursa hayvanat bahçesi hayvanları

Yapımına 1997 yılında başlanan Bursa hayvanat bahçesi 10.11.1998 tarihinde kapılarını ziyaretçilerine açmıştır. Kentte uzun bir süre boyunca hissedilen bu eksiklik, Avrupa standartlarında bir yerin açılması ile son bulmuştur. Hayvanların doğal yaşamlarına uygun olarak yaşayabilecekleri bir yer olarak dizayn edilen hayvanat bahçesi ile birlikte hayvanlarında rahat etmesi sağlanmıştır.

Tarihine bakacak olursak Bursa ilinde 1955 yılında o zamanki standartlara göre güzel bir hayvanat bahçesi bulunmakta idi. Ancak zaman ilerleyip hayvan haklarının daha ciddi bir boyuta ulaşması sonucunda böyle yan yana koyulmuş kafeslerde bulunan bu canlıların daha rahat etmeleri için yeni bir proje hazırlanması gerekti. Özellikle hayvanları koruma haftası nedeniyle bu bahçeye 1191 yılında gelen öğrencilerin istediklerini bulamayıp hüzünle ayrılmaları sonucunda öğretmenleri gerekli yerlere dilekçeler ile durumu bildirirler. Ardından ise gereken çalışmalar başlatılır ve dünya standartlarında yeni bir hayvanat bahçesi kurulur.

Bursa Hayvanat Bahçesi Hakkında BilgiBursa Hayvanat Bahçesi, Bursa Hayvanat Bahçesi giriş ücreti, Bursa Hayvanat Bahçesi ücreti, Bursa Hayvanat Bahçesi fiyatı, Bursa Hayvanat Bahçesi giriş fiyatı

206.600,00 m2’lik bir alana kurulan Bursa hayvanat bahçesi, Türkiye’de dünya standardındaki şartları sağlayan nadir yerlerden bir tanesidir. Bahçenin içerisinde idari binalar, hayvan mutfağı, hayvan kliniği, rehabilitasyon merkezi bölümleri, sosyal tesisleri ve pek çok eğitim ünitesi bulunmaktadır. Bunun dışında doğal ortamları ile de oldukça kaliteli bir yaşam sürmeleri için hazırlanmış yerler bulunmaktadır. Bunlar; 11 gölet, 2.000 ağaç, 50.000 çalı, 150.000 yer bitkisinden oluşmaktadır. Hayvanat bahçesi özelinde Türkiye’ye özgü olan toplam 95 türden tam 700 adet hayvan bulunmaktadır. Oldukça yakından görebileceğiniz bu hayvanları aynı zamanda doğal ortamlarında da izleme şansı yakalayabilirsiniz. Ayrıca birde çocuklar için küçük bir çocuk hayvanat bahçesi de bulunmaktadır. Orayı da görmenizi tavsiye ederiz.

Bursa Hayvanat Bahçesi Giriş ÜcretiBursa Hayvanat Bahçesi, Bursa Hayvanat Bahçesi giriş ücreti, Bursa Hayvanat Bahçesi ziyaret saatleri, Bursa Hayvanat Bahçesi nerede, Bursa Hayvanat Bahçesi nasıl gidilir

Ülkemizde hayvanları görmek isteyen sadece çocuklar değil, yetişkinlerde bulunmaktadır. Bu ortama olan özlemi genellikle belgesellerde arayan insanlar, kimi zamansa hayvanat bahçelerine gelerek bu canlıları yakından izlemek istemektedirler. Bursa hayvanat bahçesi giriş ücreti şuan için oldukça makul düzeydedir. Fiyat tarifesi ise şu şekildedir.

  • Yetişkin giriş ücreti: 6 TL
  • Öğrenci giriş ücreti: 2,5 TL
  • Öğretmenleri ile gelen ve eğitim öğretim sürecinin bir parçası şeklinde buraya gezi düzenleyen öğrencilere ise ücretsizdir.

Bu ücretler elbette hayvanat bahçesinin giderleri için harcanmaktadır. Özellikle herkes girebilsin diye bu kadar makul düzeylerde tutulan ücretlerden herkesin yararlanması amaçlanmaktadır.

Bursa Hayvanat Bahçesi Ziyaret SaatleriBursa Hayvanat Bahçesi, Bursa Hayvanat Bahçesi hayvanlar, Bursa Hayvanat Bahçesi hakkında bilgi, Bursa Hayvanat Bahçesi giriş ücreti, Bursa Hayvanat Bahçesi ziyaret saatleri, Bursa Hayvanat Bahçesi nerede

Hayvanların yaz ve kış aylarında farklı reaksiyonlar gösterdiği bilinmektedir. Bu hareketlere ve davranışlara özgü olarak 3 farklı ziyaret saati bulunmaktadır. Bursa hayvanat bahçesi ziyaret saatleri şu şekildedir.

  • İlkbahar ve sonbahar sezonu ziyaret saatleri: 09:30 – 19:00 (Mart , Nisan, Eylül, Ekim ayları)
  • Yaz sezonu ziyaret saatleri: 09:30 – 19:30 (Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ayları)
  • Kış sezonu ziyaret saatleri: 09:30 – 17:30 (Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ayları)

Bu saatlere göre gişe açılış saati 09:30 olmakla birlikte kapanış saati ise ziyaretinden 1 saat önce yapılmaktadır. Yani ziyaret saatinin bitmesine yarım saat kala hayvanat bahçesine giderseniz maalesef içeri giremezsiniz.

Bursa Hayvanat Bahçesi Haritası

Hayvanat bahçesini daha bilinçli ve sağlıklı gezmek için bahçedeki hayvanların konumlarını gösteren aşağıdaki haritadan yararlanabilirsiniz.bursa hayvanat bahçesi kroki, bursa hayvanat bahçesi harita, bursa hayvanat bahçesi krokisi, bursa hayvanat bahçesi haritası

Bursa Hayvanat Bahçesi Nerede?

Hayvanat bahçesi Bursa ili Osmangazi ilçesi Soğanlı mahallesinde bulunmaktadır. Şehir merkezinden kalkan çok sayıda vasıta ile bu bahçeye ulaşmanız mümkündür. Açık adresi ise şu şekildedir. Soğanlı mahallesi, Birinci Nilüfer caddesi, no: 260 Osmangazi / Bursa

Bursa Hayvanat Bahçesi Nasıl Gidilir?Bursa Hayvanat Bahçesi, Bursa Hayvanat Bahçesi hayvanlar, Bursa Hayvanat Bahçesi hakkında bilgi, Bursa Hayvanat Bahçesi giriş ücreti, Bursa Hayvanat Bahçesi ziyaret saatleri, Bursa Hayvanat Bahçesi nerede

Hayvanat bahçesine ulaşmak için Bursa’nın en hareketli ve en kolay ulaşım yerlerinden bir tanesi olan Osmangazi ilçesine gitmeniz gerekmektedir. Ancak yine de şehir merkezinden de direkt olarak gidebileceğiniz toplu taşıma araçları bulunmaktadır.

  • Şehir merkezinden binebileceğiniz otobüsler ile hayvanat bahçesine ulaşabilirsiniz. Bu otobüsler; 35/A, 15, 15/E numaraya sahiptirler.
  • Otobüs ile değil de minibüs ile gitmek isterseniz eğer yine şehir meydanından Soğanlı – Botanik park yönüne giden minibüslere binebilirsiniz.
  • Bursa’nın batı bölümünde de terminal otobüslerine binebilir ve yürüme mesafesinde sizi bırakmasını söyleyebilirsiniz.

Bursa Hayvanat Bahçesi Hayvanlar

Buradaki hayvanların tek tek türünü yazmak bile epey vakit kaybettirici bir eylem olacaktır. Ancak kısa olarak söylemek gerekirse 95 adet farklı hayvan türünü göreceğinizi, 95 türden farklı sayılarda toplam 700 adet hayvan bulunduğunu söyleyebiliriz. Bunlar ise balıklar, sürüngenler, kuşlar ve memeliler olmak üzere 4 grupta toplanabilmektedir.

Yapımı itibari ile gerçekten sizi şaşkına uğratacak kadar büyük bir alan üzerine kurulmuş olan Bursa hayvanat bahçesi ziyaretçilerinin tüm gün içerisinde vakitlerini alabilecek bir kapasiteye sahiptir. Hayvanların doğal ortamlarının aynılarının yapılmaya çalışıldığı ve bu konuda oldukça başarılı olduğu görülen bu bahçede keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Yorum yap